Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği | Maaşları ve İş İmkanları

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği nedir, gemi mühendisleri ne iş yapar, iş imkanları nasıldır, ne kadar maaş alırlar, denizde mi çalışırlar karada mı, gemi mühendisliği taban puanları ve taban sıralamaları; bu ve bunlara benzer gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bu makalede bulacağınızı garanti ederim.

Ben, 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümüne kayıt oldum. Mezuniyet yılım ise 2016.

Kayıt olacağım sene gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili internette araştırma yaparken adamakıllı bilgi veren hiçbir kaynağa ulaşamamıştım. Edindiğim bilgilerin çoğu kulaktan dolmaydı ve sürekli gemi makineleri işletme mühendisliği ile karıştırılıyordu.

Ne iş yaptıkları, iş imkanları ve maaşları ile ilgili doğru bilgilere ulaşamamıştım. Daha doğrusu bazı bilgilere ulaşmıştım fakat o bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu seneler sonra fark ettim.

Bu nedenle üniversite okuduğum süreçte kendime bir söz verdim. Gemi mühendisliğinden mezun olduğum zaman bir blog açıp bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği hakkında her şeyi detaylarıyla açıklayacağım ve kimsenin aklında hiçbir soru işareti kalmayacak dedim.

Umarım bu yazıda gemi mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi açıklamışımdır. Unuttuğumu düşündüğünüz veya sormak istediğiniz her türlü konuyu yorumlarda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Gemi mühendisliği ve denizcilik konusunda liman başkanlığı ve üniversiteler tarafından yasalar çok sık değiştirebildiği için yazıyı son güncellediğim tarihi de buraya yazıyorum. Yeni güncellemeler yaptıkça bu tarihi de değiştireceğim. Böylece anlatılanların hala geçerli olup olmadığını bu tarihlerden anlayabilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 13 Aralık 2017

Uzun bir yazı olduğu için yazıyı bazı bölümlere ayırdım. Dilerseniz tüm yazıyı baştan sonra okursunuz, dilerseniz aşağıdaki listeden istediğiniz başlığa direkt geçebilirsiniz.

 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Nasıl Olunur? Bu Bölüm Türkiye’de Hangi Okullarda Var?
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları (2015-2018 arası)
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Okulda Görülen Dersler
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği İş İmkanları
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları
 • Bir Gemi İnşaat Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar
 • Sonuç / Kendi Fikirlerim ve Bazı Tavsiyeler

Hazırsanız başlayalım 🙂

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

Öncelikle gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü, gemi inşaat mühendisliği ve gemi makineleri mühendisliği olarak 2’ye ayıralım. Çünkü eskiden bu iki bölüm ayrıymış fakat gemide çalışacak elemana ihtiyaç olduğu için, gemi inşaat mühendisleri de gemide çalışabilsin diye iki bölümü birleştirmişler.

İlk olarak gemi inşaat mühendisinin ne iş yaptığından ve çalışma şartlarının ne olduğundan bahsedelim.

 • Gemi İnşaat Mühendisliği:

Gemi inşaatı mühendisleri kabaca tersanelerde gemi yapımından sorumlu mühendislerdir. Karada çalışırlar. Yük gemisi, yat, yüzen platformlar ve denizaltı dahil yüzen her türlü aracın yapımından sorumludurlar ve imza yetkileri vardır.

İsterseniz gemi yapımı konusunu biraz daha açayım ve bu süreçte gemi inşaat mühendisinin rolüne de açıklık getireyim:

Gemiler aslında birden çok mühendislik prensibinin bir araya getirilmesiyle inşa edilir. Ve tüm bu mühendislik prensiplerine hakim olması gereken kişi gemi inşaat mühendisidir.

Not: İlerleyen zamanlarda Gemi Yapımı ile ilgili bir yazı daha yazmayı düşünüyorum. Yazdığım zaman linkini buraya eklerim.

Bir gemi mühendisi aynı zamanda bir inşaat mühendisi, bir makine mühendisi, bir elektrikçi, bir mimar ve bir tasarımcıdır. Tüm bunların yanında geminin hidrostatik, hidrodinamik, direnç ve güç hesaplarını da göz önünde bulundurur.

Çünkü gemi inşaatı da başlı başına bir inşaattır. Karadaki büyük yapıların inşaatına çok benzer. Tasarımın yapılması (ki tasarım başlı başına ayrı bir alan), ağırlık hesaplarının yapılması (bunların üstüne söylediğim gibi hidrostatik hesaplar da devreye giriyor), uygun malzemenin seçilmesi, üretilmesi ve montajı ile ilgili her alanda bir gemi mühendisi olmalıdır.

Ayrıca gemilerde yaşam alanları da olduğu için bir evde olan her şey gemilerde de vardır. Gemideki su tesisatı, elektrik tesisatı, ısıtma-soğutma-havalandırma ve bunlara benzer aklınıza gelebilecek her alanın montaj, tamir ve bakımdan sorumludur.

Bunların dışında gemi makinesinin seçimi ve makinenin montajı ile de gemi inşaat mühendisleri ilgilenir. (Tabii siz bunun yanında gemi makineleri mühendisliği eğitimi de alacağınız için üretimini, tamirini, bakım ve onarımını da yapabilirsiniz. Biz şu an sadece gemi inşaat mühendisliğinden bahsediyoruz.)

Makine dediysek bir gemide sayamayacağınız kadar makine vardır. Jeneratörler, seperatörler, evaporatorler, sewage ve insineratörler gibi birçok makinenin çalışma prensipleri ve montajıyla gemi inşaat mühendisi ilgilenir.

İşte yukarıda tüm bu saydıklarım ve daha fazlası bir gemi inşaat mühendisinin birden çok mühendislik prensibine hakim olmasını gerektirir.

Şimdi diyeceksiniz ki, nasıl olur da bir mühendis tüm bunların hepsine hakim olabilir? Cevabı basit, tabii ki olamaz.

Siz okul süresince bu konular hakkında temel bilgileri öğreneceksiniz. Her konu hakkında bir fikriniz olacak fakat her şeyi bilemeyeceksiniz.

Sizden bir alanda uzmanlaşmanız istenecek fakat maalesef bu alanı büyük ihtimalle siz seçemeyeceksiniz. İşe başladığınız zaman tersanede nerede açık varsa siz de işe orada başlarsınız ve zamanla o alanda uzmanlaşırsınız. İş imkanları konusunda bu noktaya tekrar değineceğim.

Gemi inşaat mühendisinin ne iş yaptığından bahsettim. Biraz da tersane ortamından ve çalışma şartlarından bahsedeyim:

Tersanelerde gemi üretimi ağır sanayidir. Yani bir sanayide gördüğünüz işlerin mega boyutlarda ve daha ağır şartlarda yapıldığı yerdir tersaneler. Yağın, pasın, kirin içinde; kısacası sanayi ortamında çalışırsınız. Bu nedenle pek kızlara göre bir alan değil. Fakat tabii ki kızlar da tersanelerde çalışıp işlerini hakkıyla yapabilirler.

Gemi üretiminin büyük bir alanı sahada, sanayi ortamında olsa da farklı departmanlarda daha rahat ortamlar da var. Mesela dizayn ofisleri… Pazarlama ve yönetim ile ilgili olan veya planlama ve ürün tedariği yapan bölümler…

Yukarıda saydığım departmanlarda sanayi ortamını pek görmezsiniz, mesela tulum giymeniz gerekmez ama yine de stresli bir iştir. Hele hele şu an yaşanmakta olan krizden dolayı maalesef işler daha da kötü…

Genellikle haftada 6 gün çalışır Pazar günleri tatil yaparsınız. Çalışma saatleri de genelde sabah 8 akşam 6 arasıdır. Tabii sizden siparişin durumuna göre sık sık mesaiye kalmanız istenir.

Hele bir bakım onarım tersanesinde çalışıyorsanız, dinlenmeyi unutun. Sürekli stres ve koşuşturmaca içinde yaşamak zorunda kalırsınız.

Ama bir yat tersanesinde çalışırsanız işlerin daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Ben Antalya’da Sunrise Yat Tersanesinde staj yapmıştım ve dizayn ofisindeydim. İş yükü olarak sahada çalışmaktan çok daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Ancak tabii ki onun da kendine göre zorlukları var.

Bu arada aklıma gelmişken bakım onarım ve yeni inşa ile ilgili de bilgi vereyim. Türkiye’de tersanelerde genellikle 2 ayrı iş yapılır.

 1. Yeni Gemi İnşa
 2. Bakım – Onarım

Aslında adlarından da anlaşılıyor ama yine de açıklayayım. Yeni gemi inşa yapan tersanelerde sıfırdan gemi üretimi yapılır. Türkiye’de genelde işçilik kısımlarıyla ilgilenirler. Tasarımlar, projeler çoğunlukla yurtdışından gelir.

Köklü ve büyük firmalarda planlama kısmı daha iyi yapıldığı için işlerin nispeten daha rahat olduğu söyleniyor. Yine de her halükarda, geminin teslim edileceği süre yaklaştıkça sizden mesaiye kalmanız ve gerekirse pazar günleri de çalışmanız istenebilir. Tabii bunun için ekstra ücret ödenmez. Burası Türkiye.

Bakım-onarım yapan tersanelerde ise, hali hazırda çalışmakta olan gemilerin adı üzerinde bakım ve onarımları yapılır. Bakım onarımı yapılacak olan gemiler genelde eski gemiler olduğu için tamiri zordur. Ayrıca gemilerin günlük kiraları çok yüksek olduğundan dolayı zamanınız da kısıtlıdır. Bu nedenle işleri yetiştirebilmek için sürekli mesaiye kalmanız gerekir.

Sanırım şimdilik gemi inşaat mühendisliğiyle ilgili bu kadar bilgi yeter. Zaten aklıma geldikçe ve yorum kısmından yeni sorular soruldukça yazıyı güncellerim.

 • Gemi Makine Mühendisliği:

Gemi inşaat mühendisliğiyle gemi makineleri mühendisliğinin birleşerek gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği olduğunu söylemiştim. Ama hala gemi makineleri mühendisliği diye ayrı bir bölüm var. Bölümün tam adı ise Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği.

Yani bir gemi makine mühendisi olmak ve gemilerde çalışmak için aşağıdaki 2 bölümden birini okumanız gerekiyor.

 1. >> Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
 2. >> Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Gemi makineleri işletme mühendisliğinde direkt olarak gemide çalışmak üzerine eğitiliyorlar. Bu nedenle gemide çalışmak istiyorsanız bu bölümü seçmeniz daha iyi olur. Ayrıca gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri artık gemilerde uzun yola çıkamıyorlar. Detaylarını Bir Gemi İnşaat Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar başlığı altında bulabilirsiniz.

Gemi makineleri mühendisinin nerelerde çalıştığı, ne iş yaptığı, iş imkanları, maaşlar, çalışma şartları vb. her türlü bilgiyi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği başlıklı yazıda bulabilirsiniz. Aynı şeyleri buraya da yazarak yazıyı daha fazla uzatmayayım.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Nasıl Olunur? Bu Bölüm Türkiye’de Hangi Okullarda Var?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olmak için 4 yıllık gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü okumanız gerekiyor. Şaşırdınız di mi 🙂

Bölümün en büyük avantajı yalnızca birkaç okulda bu eğitimin veriliyor olması… Yani her sene diğer mühendisliklere göre daha az mezun veriyor. Fakat mevcut krizde bu durum iş bulma konusuna pek yardımcı olmuyor.

2017 taban puanı sırasına göre en yüksekten en düşüğe, Türkiye’de Gemi İnşaatı ve Gemi Mühendisliği eğitimi verilen üniversiteler;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 4. Piri Reis Üniversitesi

Ben Yıldız Teknik Üniversitesinde okuduğum için yalnızca kendi üniversitem hakkında bilgi sahibiyim. Diğer okullarda eğitim kalitesi ve üniversite ortamı hakkında pek bilgim yok maalesef. Ama YTÜ ile ilgili sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu arada üniversite ortamı ve eğitim hakkında da birkaç şey yazayım.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde tamamen erkeklerden oluşan bir ortam var. Bölümde kız sayısı çok az. Hatta benim okuduğum dönemde son 2 sene hiç kız yoktu. Bu durum ilk başta önemsiz gibi görünse de aslında bölüm ortamı ve arkadaşlık konusunda oldukça önemli.

Bölümde hemen hemen herkesin erkek olmasının birçok dezavantajı olmasına rağmen, bazı avantajları da var; demek isterdim ama maalesef o da yok. Açıkçası ben arkadaşlık ortamını hiç beğenmemiştim.

Bu konuda yazabileceğim çok şey var ama bu biraz da sizin karakter yapınızla ve daha da önemlisi sınıftaki arkadaşlarınızla ilgili olduğu için ne olacağı belli olmaz deyip geçiyorum.

Eğitim konusuna gelirsem; aşağıda göreceğiniz dersler ve alacağınız eğitimle ilgili daha detaylı bilgi vermiş olsam da, yeterli bir eğitim almadığımızı söyleyebilirim. Detaylar aşağıda.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları (2017-2018)

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinin taban puanları gün geçtikçe geriliyor. Yıllar önce neredeyse tıpla aynı puanken, şu anda eskilerden çok uzak. Bunun sebebi ise 2008 yılından sonra gelen sektördeki ekonomik kriz…

2000-2008 yılları arasında sektör o kadar canlıymış ki, tersaneler sektöre gemi yetiştiremiyormuş. Öyle ki, 2008 yılı olmasına rağmen 2011 yılına kadar yeni sipariş almıyorlarmış. Tabii ki bu durum gemi mühendisliği taban puanlarına da yansımış.

Bir hocamın anlattığına göre o yıllarda o kadar gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi açığı varmış ki, firmalar okullara gelip 3. ve 4. Sınıf öğrenci arıyormuş mühendis olarak çalıştırmak için.

Ancak 2008 yılında küresel anlamda öyle bir kriz gelmiş ki, armatörler tersanelerdeki gemi siparişlerini iptal etmiş. Tersaneler bomboş kalmış. Ve gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları başlamış gerilemeye…

Bu arada birkaç hocam ve gemi mühendisliği odası başkanı tersane sektörünün önümüzdeki yıllarda daha iyiye gideceği söylemişti. Onlara göre bunun sebebi; Çin’in de ekonomik olarak gelişmesiyle gemi taşımacılığının öneminin artması ve yeni gemi siparişlerinin artıyor olması… Ayrıca sürekli gemilere yeni güvenlik kuralları geliyor ve eski gemilerin tersanede bakıma girmesi gerekiyor. Bu da tersane sektörünün bakım – onarım işleriyle ayakta kalmasını sağlıyor.

Bu hocaların görüşü ama ben yakın gelecekte Türkiye’de tersane sektörünün gelişeceğini sanmıyorum. Neden derseniz, dünya genelinde gemi taşımacılığının önemi daha da artıyor belki ama yeni gemi inşaların %90’ından fazlası da Uzak Doğu’da yapılıyor. Kalanın büyük kısmı da Amerika ve Avrupa’da… Biz sadece işçiliğini yapıyorduk, artık onda da Çin 1 numara olmuş durumda.

Ben girdiğim sene Yıldız Teknik Üniversitesinde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ilk 20.000’den alırken, şu an taban puanları 50 – 60.000 lere çıkmış diye duydum.

Gün geçtikçe de taban puanları daha kötüye gidiyor. Tabii ki bunda sektörün etkisi olsa da, yeni açılan bölümler ve arttırılan kontenjanlar da etkili. Yani Türkiye genelinde tüm bölümlerin taban puanları geriledi zaten.

Artık üniversite okumak daha kolay, diploma sahibi olmanın önemi daha az. Hangi bölümde okursanız okuyun.

Neyse konuyu fazla dağıttım. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanlarına gelecek olursam, bu konuyu da burada yer kaplamaması için konu hakkında ayrı bir yazı yazdım. Son 3 yılın taban puanlarına ulaşmak için; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğinde Okulda Görülen Dersler

Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde görülen derslerin hepsini tek tek burada yazıp içeriklerini açıklamam gereksiz olacağı için, genel anlamda göreceğiniz dersler ve aldığınız eğitimin yeterliliği ile ilgili biraz bilgi vereceğim. Bunların yanında en önemli birkaç mesleki dersi açıklayacağım.

1.Sınıf

İlk sene tüm mühendislik bölümlerinde olduğu gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünde de Matematik, Fizik, Türkçe gibi ortak dersler görürsünüz. Genelde matematik ve fizik dersleri milletin 4 sene boyunca en zorlandığı dersler oldu.

Bunun sebebi üniversiteli olmanın verdiği ilk sene rehaveti de olabilir, derslerin zorluğu da… Bana sorarsanız ben pek zorlanmadım çünkü matematik ve fiziğe, özellikle de fiziğe yeteneğim vardı. Ama çoğu arkadaşım 4.sınıfta bile bu dersleri alıyordu.

Dersleri düzenli takip ederseniz geçmekte zorlanmayacağınız bu dersler mesleki anlamda size hiçbir şey katmıyor. 1.sınıf boyunca mesleki anlamda bilgi edinmeye ve araştırmaya başlarsanız üniversite boyunca kariyer planlamanızı daha rahat yapabilirsiniz.

Mesleki olarak ise 1.sınıfta biz 2 ders almıştık. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş ve Teknik Resim. Bu 2 ders de 1.sınıfın en zevkli dersleriydi. Derslerin ne kadar verimli olacağı hocanıza göre değişse de, mesleki anlamda –özellikle gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine giriş dersinde- bir şeyler öğrenirsiniz.

2.Sınıf

2.sene, yine tüm bölümlerde olduğu gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde de Temel Mühendislik Dersleri alırsınız. Alacağınız akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı transferi, mukavemet gibi dersler mesleki dersler olmamasına rağmen, ileride göreceğiniz mesleki derslerin temelini oluşturur.

Nasıl matematik problemlerini çözebilmek için önce dört işlemi öğrenmeniz gerekiyorsa, mesleki derslerdeki problemleri çözebilmek ve daha iyi anlayabilmek için bu yukarıda saydığım dersleri bilmeniz gerekiyor.

Size tavsiyem, bu dersleri iyi öğrenmeye bakın. Gemi mühendisi olmaktan ziyade, önce iyi bir mühendis olmak için bu dersleri bilmeniz gerekiyor.

3.Sınıf ve 4. Sınıf

3.ve 4. Sınıfta artık mesleki derslere geçersiniz. Gördüğünüz derslerin %80’inin adı “Gemi” ile başlar. Yine bu derslerde de önemli olan hocalardır. Eğer iyi bir hocaya denk gelirseniz dersi iyi öğrenirsiniz. Değilse işiniz biraz zor.

Bu arada dersler zor mu, ders geçmek ve mezun olmak ne kadar zor gibi sorular aklınıza takıldıysa cevaplayayım. Amacınız dersi geçmek ve mezun olmaksa inanın hiç zor değil. Mutlaka mezun olursunuz. Eğer amacınız dersi öğrenmekse, ders hakkında her şeyi bilmekse tabii ki zor.

Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, üniversite boyunca ne öğrenirseniz öğrenin iş hayatında pek işinize yaramayacak. Sadece dersleri çok iyi öğrenmiş olmanız sizi iyi bir gemi mühendisi yapmaz.

Okulun size öğreteceği en önemli şey “öğrenmeyi öğrenmek”. Onun için derslerinize çalışın.

Aşağıda en önemli dersleri ve derslerin içeriğiyle ilgili bir liste hazırladım. Okul süresince en çok önem vermeniz gereken bu dersleri şimdiden biraz tanıyın.

 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş: Bu derste genel olarak bölümü tanırsınız. Gemi tipleri, gemilerin sevk sistemleri, gemilerde deplasman hesabı gibi temel şeyler öğrenirsiniz. (Deplasman hesabı dediğim şey, bir nevi gemiye etki eden kaldırma kuvvetinin hesaplanması… Bu kuvvete deplasman kuvveti deniyor.)
 • Gemi Geometrisi: Bu derste kurallara uygun gemi çizmeyi öğreniyorsunuz. 2.sınıf dersi. Çizimler elle. Ama ilerleyen sınıflarda autocad programında da çizeceksiniz.
 • Gemi Hidrostatiği ve Stabilitesi: Bu derste geminin denge hesapları yapılıyor. Ağırlık merkezinin hesaplanması, direnç hesapları, yük dağılımları, geminin meyil ve trim açıları, yük hareket ederse ağırlık merkezinin ne kadar değişeceği ve kaldırma kuvvetinin uygulanacağı nokta vb. gibi hesaplar yaparsınız.
 • Gemi Hidrodinamiği: Gemi hidrodinamiği dersinde gemilerin dalgalara ve deniz şartlarına göre hareketlerini incelersiniz. Zor bir derstir.
 • Gemi Elemanları: Gemilerde, uluslararası kurallara göre kullanılması gereken malzeme ve eleman seçimi yaparsınız. Tabii ki bunun da hesapları var. Ağırlık hesabının yapılmasında önemli bir yer tutar.
 • Gemi Direnci ve Sevki: Adı üzerinde gemi üzerinde dalganın veya rüzgarın oluşturduğu direnç hesabı ve gemiyi hareket ettirebilecek makine seçiminde bilinmesi gereken güç hesabı yapılır.
 • Gemi Mukavemeti: Gemilerin dalga durumunda veya denize indirilirken kırılmaması veya deforme olmaması için geminin dayanıklılığını ölçen hesaplar yapılır.
 • Gemi Makineleri: Genel olarak motoru, motorun çalışma prensiplerini, yakıt verimliliğini falan hesapladığınız derstir. Sadece gemi makineleri değil, genel olarak araba motorları dahil motorlar hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Gemi Yardımcı Makineleri: Bu derste de yukarıda bir yerlerde saymış olduğum jeneratörler, seperatörler vs. yardımcı makineleri tanır; gemideki ihtiyaca göre makine seçiminin ve ilgili hesapların yapılmasını öğrenirsiniz.

Son olarak söylemeden edemeyeceğim, adamakıllı bilgisayarda çizim ve modelleme dersleri görmememize rağmen; daha doğrusu hiç çizim programı öğretilmemesine rağmen (Autocad dersi vardı ama yeterli değildi) ödevlerinizde ve mezun olduğunuzda sizden iyi derecede Autocad, Rhinoceros ve Maxsurf kullanmanız istenir.

Bu programları bir şekilde gerektiği kadar kullanmayı öğreniyorsunuz zaten. Ama kendinizi ne kadar geliştireceğiniz size bağlı.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği İş İmkanları

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde iş imkanları yukarıda söylediğim 2008 krizinden sonra maalesef iyi değil. Hele hele benim gibi Antalya’da veya Marmara bölgesi dışında bir yerde yaşamak istiyorsanız.

Çünkü tersanelerin büyük çoğunluğu, en büyük ve en aktif tersaneler genellikle İstanbul çevresinde. En büyükleri İstanbul Tuzla, Kocaeli ve Yalova’da… Diğer şehirlerde, örneğin Antalya’da; yat tersaneleri olsa da, genelde aktif değiller ya da çok az mühendis çalıştırarak işlerini devam ettiriyorlar.

Varsayalım İstanbul’da veya çevre illerde yaşamayı düşünüyorsunuz. O zaman da işiniz zor. Çünkü kriz dolayısıyla tersaneler genelde mühendis almaktansa kendi mühendislerini elden çıkarmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle kapı kapı dolaşıp haftalarca, bazen aylarca iş aramaya hazırlıklı olun.

Ben tersanede çalışmayı hiç düşünmediğim için bu sürece dahil olmadım. Önceliğim gemide çalışmaktı ve bu nedenle ilk olarak şansımı orada denedim.

Bu arada gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri için sadece tersanelerde iş imkanı yok. Bunun dışında gemi tasarım ofislerinde, klas kuruluşlarında, gemi acentalarında falan da çalışabilirsiniz.

Ayrıca aldığınız eğitimden dolayı makine mühendisliğinin ilgilendiği her alanda iş bulma şansınız var. Zaten genelde gemi inşaat mühendisleri krizden dolayı bu tarz farklı alanlara kayıyorlar.

Bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi, herhangi mühendislik bölümü mezununun yaptığı tüm işleri yapabilir. Bir mühendisin yapıp da sizin yapamayacağınız hiçbir şey yok.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Yeni mezun bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi tersanelerde 2000 TL civarı maaşla işe başlar. 3-5 yıllık tecrübesi olan bir mühendis 3000 TL – 5000 TL arası maaş alırken, 10 yıl ve üstü tecrübeye sahip mühendislerin maaşı 10000 TL’yi bulabilir.

Tabii bunlar kişilere ve şartlara göre değişen maaşlar. Genel olarak başlangıç maaşı 2000 TL civarıdır fakat ilerleyen zamanda alacağınız maaşı şartlar belirler. Ben sadece kafanızda bir şeyler oluşması için verdim bu örnekleri.

Gemide çalışmayı düşünürseniz de, maaşlar dolar üzerinden alınır. Yeni mezun bir mühendisin maaşı 2500-3500 dolar arasıyken; yükseldiğinizde 6000-10000 dolar arası maaş alırsınız. Detayları gemi makineleri işletme mühendisliği sayfasından öğrenebilirsiniz. Çünkü gemide yapacağız iş gemi makine mühendisliğidir.

Bir Gemi İnşaat Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar

İş imkanları iyi olsa da gemide çalışmak zordur. Belki iyi maaş alırsınız ama gerçekten çok ağır şartlarda çalışırsınız. Yukarıda da dediğim gibi detaylar için Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Peki bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi gemide çalışmak için ne yapmalı?

Öncelikle 2017 Temmuz’a kadar; mezun olduktan sonra 6 ay gemide staj yapıp 3.çarkçı ehliyetini almanız gerekiyordu. 2017 Temmuz’dan sonra staja çıkanlar için 6 ay karada 6 ay denizde olmak üzere staj 12 aya çıktı.

Tabii bu dediğim süreler mezun olduktan sonra. Mezun olana kadar gemi inşaat mühendisliği ile ilgili 3 ay staj yapmanız gerekiyor.

Yukarıda kuralların sürekli değiştiğini söylemiştim. Ben okula girdiğimde gemide çalışmak için gerekli olan staj süresi 6 ayken, ben mezun olduğumda 12 aya çıkarıldı. Ayrıca 2013’ten sonra gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine kayıt yaptıranların gemide çalışma hakkı ellerinden alındı.

Evet, maalesef artık gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği öğrencileri (2013 sonrası üniversiteye kayıt olanlar için) gemide çalışamıyorlar. Böylece öğrencilerin ‘’en kötü gemide çalışır 3000 dolar maaş alırım’’ hayalleri suya düştü.

Sizin bu yazıyı okurken henüz bölüme kayıt olmadığınızı ve bölüm hakkında bilgi almak istediğinizi düşününce; büyük ihtimalle siz gemide çalışamayacaksınız.

Büyük ihtimalle diyorum çünkü bu liman başkanlığının ne yapacağı belli olmuyor. 2 gün sonra gemide çalışacak personele ihtiyaç olur veya gemi inşaat mühendisleri işsizlikten ayaklanır da aynı haklara tekrar sahip olur onu bilemem. Ama ben böyle bir şey olacağını pek sanmıyorum.

Sonuç / Kendi Fikirlerim ve Bazı Tavsiyeler

Sonuç olarak bugünlerde ben Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğini tavsiye etmiyorum. Puanınıza yazık olmasın.

Eğer siz de benim gibi “kesinlikle mühendis olmalıyım” diyorsanız; makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliğinden birini seçin derim. Çünkü bunlar temel mühendisliklerdir ve iş alanları geniş olduğu için Türkiye’de bu mühendislikler iş yapar.

Hee, yok ben gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olmak istiyorum deyip makine mühendisi olarak iş aramak isterseniz, o sizin bileceğiniz iş.

Ama diyelim ki yaptınız bir hata ve gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi oldunuz. O zaman vereceğim en büyük tavsiye kesinlikle ama kesinlikle iyi derecede İngilizce öğrenin.

Bu işler dünya geneli yapılan işler. Müşterilerin çoğu yabancı… Ayrıca gün gelir Türkiye şartlarına isyan ederseniz yurtdışına gitmek gibi elinizde güçlü bir koz olur. Çünkü dünya üzerinde bir yerlerde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi’ne değer veren birileri var.

Hatta bırakın değer vermeyi, Avrupa’da falan oldukça havalı bir meslek aslında… Tabii siz Avrupa standartında bir eğitim almayacaksınız o ayrı…

Aslında tüm bunları söylemem ilginç. Çünkü benim kadar bölümünü ve mesleğini seven insan sayısı çok azdır. Üniversite boyunca bölümümü sevdim ben. Mezun oldum yine sevdim. Ben hep gemi mühendisi olmaktan gurur duydum.

Çünkü bana göre gemiler insanoğlunun doğaya başkaldırışıydı. Dev dalgalara karşı dev gemiler… Dünya ticaretinin / taşımacılığının %96’sı gemilerle sağlanıyordu ve bunları üreten mühendis olmak, gemi mühendisi olmak beni oldukça heyecanlandırıyordu.

Ama maalesef Türkiye’de yaşıyoruz ve Türkiye’de kimse size mühendislik yaptırmıyor. Tasarlamak, üretmek, yeni fikirler bulmak falan bunlar hikaye. Olursanız iyi bir ustabaşı olursunuz o kadar.

Peki diğer mühendislik bölümlerinden birini okursanız mühendislik yaptıracaklar mı? Yine hayır. Bu nedenle ya yurtdışına çıkmaya bakın ya da özel sektörde çalışmaktansa kendi işinizi kurmaya çalışın.

Ben memleketimden uzaklaşmak istemediğim için kendi işimi yapıyorum ve oldukça memnunun. Ama bir başka hayatta gemi mühendisi olmayı ve gemi mühendisliği yapmayı çok isterdim.

Evet arkadaşlar, oldukça uzun bir yazı oldu. Umarım gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili aklınıza takılan veya takılabilecek olan her türlü soruyu cevaplayabilmişimdir. Eğer yine de sormak istediğiniz bir şeyler varsa yorum yapmaya çekinmeyin.

Umarım meslek seçiminde en doğru kararları verirsiniz.

Hoşça kalın.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *