Deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanları da gemi mühendisliği taban puanları gibi son yıllarda oldukça geriledi. Bunun sebebi üniversitelerde yeni bölümlerin açılması ve kontenjanların arttırılmış olması olsa da; denizcilik sektöründeki 2008 ekonomik krizi de taban puanlarının düşmesinde etkili oldu.

Bu yazıda 2020-2023 yılındaki deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanlarını tablolar halinde listeledim.

Eğer deniz ulaştırma ve işletme mühendisi olmak istiyorsanız taban puanlarına bakmadan önce mutlaka bölüm hakkında detaylı bilgi verdiğim Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği başlıklı yazımı okuyun. Hala deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak istiyorsanız aşağıdaki taban puanlara göz atabilirsiniz.

İşte 2020-2023 deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanları…

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği eğitimi Türkiye’de 9 üniversitede veriliyor. Bu okulları taban puanları en yüksekten en düşüğe doğru sıralayacak olursam;

  1. İstanbul Teknik Üniversitesi
  2. Dokuz Eylül Üniversitesi
  3. Karadeniz Teknik Üniversitesi
  4. Piri Reis Üniversitesi
  5. Ordu Üniversitesi
  6. Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi
  7. Girne Üniversitesi (KKTC)
  8. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  9. İskenderun Teknik Üniversitesi

Maalesef Yıldız Teknik Üniversitesi’nde deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümü yok. Yani YTÜ’de okuyarak gemi kaptanlığı yapamazsınız.

Gördüğünüz gibi deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanları oldukça düşmüş durumda. Buna rağmen iş olanaklarının ve özellikle maaşının fazlalığı sebebiyle tercih edilebilir.

Not: 2020-2021 taban puanları, 2020 yılının haziran ayında sınava giren öğrencilerin üniversitelere yerleştikleri taban puanlarını belirtiyor. 2021 yılında üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerin bu puanı göz önüne alması gerektiği için bu şekilde yazdım.

Yukarıda da söylediğim gibi eğer deniz ulaştırma mühendisi olmak ya da gemi kaptanlığı yapmak istiyorsanız, taban puanlarına bakmadan önce mutlaka deniz ulaştırma işletme mühendisliği ve gemi kaptanlığı başlıklı yazımı okuyun.

Meslek seçiminde en doğru kararları vermeniz dileğiyle…

Hoşça kalın.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *