Gemi Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları | 2020-2021

Gemi mühendisliği taban puanları başlıklı bu yazımda, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları ile gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanlarından bahsedeceğim.

Eskiden bu iki bölümün taban puanları oldukça yüksekti. Hatta gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları bir ara tıp fakültesiyle aynıydı. Ancak 2008’deki ekonomik kriz ve diğer birçok sebepten dolayı gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları geriledi.

Direkt taban puanlarına göz atmak için;

Bunun dışında her iki mesleğin detaylı incelemelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Gemi Mühendisliği Taban Puanları

Gemi mühendisliği taban puanları diğer birçok mühendislik bölümleri gibi oldukça düşmüş durumda. Bunun birçok sebebi olsa da taban puanlarının düşmesinde en çok dikkat çeken 2 nokta var.

 1. 1. Üniversitelerde yeni bölümlerin açılması ve kontenjanlarının artmış olması.
 2. 2. Denizcilik sektöründe 2008 yılında yaşanan ve etkisi hala devam eden ekonomik kriz.

Eğer gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği veya gemi makineleri işletme mühendisliği okumak istiyorsanız tercih yapmadan önce mutlaka yukarıda link verdiğim yazıları okuyun.

Hala gemi mühendisi olmak istiyorsanız gemi mühendisliği taban puanlarına geçebilirsiniz. İlk olarak gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinin taban puanlarından başlayacağım.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları | 2020-2021

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği eğitimi Türkiye’de 6 üniversite tarafından veriliyor. Bunlar;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)
 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)
 4. Piri Reis Üniversitesi
 5. Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi (BANÜ)
 6. İstanbul Teknik Üniversitesi (KKTC)

Piri Reis Üniversitesi özel bir üniversite olduğu için onun taban puanlarını verilen burslara göre ayrı ayrı yazmaya karar verdim.

Bunun dışında, eskiden üniversitelerde ikinci öğretimler de vardı ve ikinci öğretim taban puanları daha düşüktü. Ancak 2015 yılından itibaren gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümleri ikinci öğretim öğrencisi almadığı için onların taban puanlarını listeye eklemedim.

İşte en yüksek puandan en düşük puana göre gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları…

gemi-muhendisligi-taban-puanlari

Tablolarda gördüğünüz gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları bu şekilde. Şimdi de dilerseniz gemi makineleri işletme mühendisliğinin taban puanlarına geçelim.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları | 2020-2021

Gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları da gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları gibi her geçen yıl gerilemekte. Bunun sebeplerini zaten yukarıda belirttim.

2021 yılı itibariyle Türkiye’de gemi makineleri işletme mühendisliği eğitimi veren 6 üniversite var. Bu üniversiteler;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Dokuz Eylül Üniversitesi
 4. Piri Reis Üniversitesi
 5. İTÜ – KKTC
 6. Girne Üniversitesi – KKTC

Özel üniversitelerin taban puanlarını ve başarı sıralamalarını ayrı başlıklar altında belirttim. İşte en yüksekten en düşüğe doğru gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları…

gemi-muhendisligi-taban-puanlari

Yukarıdaki tablolarda da gördüğünüz gibi gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları oldukça düşmüş durumda. Buna rağmen iş olanaklarının ve maaşlarının fazla olması sebebiyle tercih edilebilir bir bölüm.

Bu arada belirtmekte fayda var; 2020-2021 yılı taban puanları, 2020 yılının haziran ayında sınava giren öğrencilerin üniversitelere yerleştikleri taban puanlarını belirtmekte. 2021 yılında üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin bu puanı göz önüne alması gerektiği için bu şekilde yazdım.

Evet, gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları ile gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları bu şekilde. Eğer gemi mühendisi olmak istiyorsanız yukarıda da dediğim gibi bölümler hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazıları mutlaka okuyun.

Umarım meslek seçiminde en doğru kararları verirsiniz.

Hoşça kalın.

Yorumlar (112 Yorum)

 • Suat Furkan Alatlı

  Abi ben hep gemide makine mühendisi olmak istedim bazı yazılarını okudum ama emin olmak istiyorum. Okursam bu bölümü 2024’te mezun olacağım. O zaman gemide çalışabilir miyim?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Suat Furkan.

   Gemi makineleri işletme mühendisliği okursan zaten gemide çalışabiliyorsun. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okursan yine gemide çalışma imkanın var ancak gelecekte ne olacağı hakkında kesin bir şey yok. Yani eğer hedefin gemide çalışmaksa, ne zaman mezun olursan ol gemi makineleri işletme mühendisliği seçtiğin zaman gemide çalışabilirsin, o konuda bir sıkıntı yok.

 • Abi ben gemi makineleri işletme mühendisliği okuyorum. Yaklaşık 330 alacağım bu sene geçen yıla göre biraz daha zordu. Sence YTÜ gelme ihtimali % kaçtır?

  • Burak (Admin)

   Valla puanlar hakkında pek bir bilgim yok. Zaten önemli olan da puan değil sıralama…

   Her yıl gemi mühendisliği taban puanları gerilediği için ÖSYM’nin yayınladığı rehberden YTÜ Gemi Mühendisliği Taban Sıralaması’na + 3000/5000 sıralama ekleyebilirsin diye düşünüyorum.

 • Kemal Apltatligul

  Abi sence İTÜ Duim mi YTÜ Gmim mi?

  • Burak (Admin)

   Bu soruda benlik bir şey yok. Kararı tamamen sen vereceksin. Bildiğin üzere birinden mezun olunca gemi kaptanı oluyorsun birinden mezun olunca makineci… Hangisinin sana daha uygun olduğunu düşünüyorsan onu seç.

   Ama ben yine de fikrimi belirteyim, ben her zaman makineci olmayı daha çok seviyorum. Eğer bu ikisi arasında kalsam YTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini seçerdim yani. Neden dersen; benim makineyi daha çok sevdiğimi saymazsak, hem gemide iş bulmak güverteye göre daha kolay hem de istediğin zaman karaya geçme fırsatın daha fazla. Ama makineyi sevmeyen birisi için de hiç çekilecek bir ortamı yok.

 • Mahir Sinan İnan

  Abi gemi makineleri işletme mühendisliğinin zorluklarını biliyorum amma velakin kazancı yüksek diye tercih etmek istiyorum. İş bulmakta sıkıntı yaşar mıyım? Sivil ve daha rahat öğrencilik hayatı için İtü değil de Yıldızı mı seçmeliyim yoksa İtü nün bana katkıları gelecek yıllarda daha net belli mi olur? Fizik dersini biyoloji ve kimya kadar sevmiyorum matematik ve geometriyi severim farklı bir mühendisliğe mi yönelmeliyim ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mahir.

   Öncelikle fizik, kimya, matematik vs. dersleri pek önemseme. Eğer gemide çalışacaksan bu dersler sadece okulu bitirmen için gerekli o kadar. Şayet bitirebilecek kadar iyiysen, ki bölümü kazanabiliyorsan bitirebilirsin de, gerisi teferruat.

   Sivil olmak istiyorsan Yıldızı seçmen sana çok da bir şey kaybettirmez. Evet sektörde İTÜ’nün daha çok adı geçiyor ve İTÜ mezunları birbirini daha fazla tutuyor ama Yıldızlı olduğun için 10 adım geride de olmazsın. Zaten staj bulup çarkçı olarak da ilk kontratını attıktan sonra hangi okullu olduğunun da bir önemi kalmıyor.

   İş bulma sıkıntısına gelirsem, bir makine mühendisinden daha az veya daha fazla sıkıntı çekmezsin. Makine mühendisliğini örnek olarak söylüyorum tabii. Genel olarak 3 aşağı 5 yukarı bütün mühendislik bölümleri aynı şartlarda.. Türkiye’de genel bir işsizlik durumu hakim zaten. Ama bu işi yapmak istiyorsan, bir süre staj/iş araman gerekebilir ama mutlaka bir şirketle anlaşır gemiye çıkarsın. İşsiz kalmazsın yani.

   Kazanç konusunda dediklerin doğru ama sadece kazanç için değer mi, değmez mi ona da sen karar ver.

 • Doğukan Ülker

  383 puan aldım ve 63kya girdim.Tabi bu sene yks ile birlikte puan türleri(mf1,mf2,mf3,mf4) tek bir yerde sayısal olarak toplandı ki bu da sıralamayı etkiliyor.Yani mf4 sıralamam daha iyi olmalı.Gemi makineleri işletme mühendisliğine hem itü’de hem ytü’de girebileceğime kesin gözüyle bakıyorum.Ama gemi inşaatı ve gemi makineleri işletme mühendisliği biraz daha zor gözüküyor.geçen sene bu bölümde 51k ile kapatan ytü’ye girme ihtimalim var mıdır ve bu iki bölümün farkı tam olarak nedir?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Doğukan.

   2 bölüm arasındaki farkı anlayabilmek için 2 bölüm için ayrı ayrı yazdığım yazıları okuyabilirsin. Onun dışında yine sormak istediğin bir şey olursa yorum kısmından sorarsın.

   Puan konusunda ise diyebileceğim pek bir şey yok. Her sene puanlar geriliyor, bildiğim tek şey bu. Gerileme hızı, bir sonraki yıl tahmini sıralaması falan ne olur bilmiyorum.

 • Merhaba, Galatasaray Üniversitesinde 2 yıllık gemi makineleri işletme var onu okuyup DGS ile geçiş hakkım var mı ve o bölümü okursam aynı şekilde uzun yol gemide çalışabilir miyim? Maaşlarda ve iş bulma olanaklarında bir farklılık olur mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Merve,

   Evet, 2 yıllık gemi makineleri işletme bitirdikten sonra DGS ile gemi makineleri işletme mühendisliğine geçebilirsin ve uzun yolda mühendislik yapabilirsin. Maaşlarda ve iş bulma olanaklarında hiçbir fark olmaz.

Bunlar da ilginizi çekebilir...