Gemi Makineleri İşletme Mühendisi: Hülya Saraç (Gemide Kadın Olmak)

Herkese merhaba.

Gemide staj yaptığım dönem benim 3.çarkçım olan ve aktif olarak gemilerde çalışmaya devam eden kadın gemi mühendisi Hülya Saraç ile kısa bir röportaj yaptım. Kendisi gemideyken benim en iyi arkadaşımdı ve sürekli birlikte çalışıyorduk. İşini severek ve hakkıyla yapan, bu bölümü tercih etmek isteyen kız öğrencilere örnek olabilecek birisi. Bu nedenle bölümü tercih etmeyi düşünen veya tercih etmede kararsızlık yaşayan tüm kız öğrencilere bu röportajı okumalarını tavsiye ediyorum.

Kendisinin de izniyle gemide çekilmiş bazı fotoğraflarını ve instagram hesabını yazının en altında paylaştım. Gemide çalıştığı için bazen vakti olmasa da, fırsat buldukça sorularınızı cevaplayabileceğini söyledi.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi: Hülya Saraç

1. Hangi üniversitenin hangi bölümünden mezun oldun? Bu bölümü okumak isteyenlere okulunu öneriyor musun?

İstanbul Teknik Üniversitesi – Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunuyum. Bu bölümü okumak isteyenlere İTÜ’yü öneririm. Ancak bölüme kayıt yaptırmadan önce askeri disiplin kurallarının ve üniformalı eğitimin bilincinde olmaları gerekiyor.

2. Bölümde kız öğrenci olmanın avantajları ve dezavantajları neydi?

Bölümde kız öğrenci olmanın en büyük avantajı; sayıca az olduğumuz için hocalar ve diğer arkadaşlar tarafından el üstünde tutulabiliyoruz. Dezavantajı ise sürekli erkek esprilerine, küfürlerine ve hocaların erkeklere yönelik şakalarına maruz kalıyoruz.

3. İlk stajını ve işini nasıl buldun? Staj ve iş ararken zorlandın mı? Kadın olmanın staj & iş ararken avantajı veya dezavantajı oldu mu?

İlk stajımı şirkete gidip başvurarak buldum. Maalesef okulun size staj bulduğu falan yok. Sizin staj bulmak için koşturmanız ve aktif olmanız gerekiyor. Kadın personel olarak staj ve iş ararken biraz zorlandım. Çünkü çoğu şirket bayan stajyer veya personel çalıştırmadığını söyleyerek başvuru formunu doldurmamızı bile istemedi. İş ve staj ararken kadın olmanın sadece dezavantajı oldu maalesef.

4. Stajda ve iş hayatında kadın olmanın avantajları ve dezavantajları ne oldu?

Kadın olarak erkeklerden her zaman daha fazla çalışkan olup daha fazla bu mesleği yapabildiğinizi göstermeniz gerekiyor. Bu kadınlar için bir dezavantaj. Avantaj olarak ise erkek personellerin size daha fazla özen göstermesi, size karşı dikkatli davranması olabilir.

5. Çalıştığın şirkette personel maaşları nedir? (Tüm personeller için net maaş olmasa da maaş aralığı belirtilebilirseniz memnun olurum.)

Gemide her şey dahil makineci maaşları; $3500 (3.mühendis), $5500 (2.mühendis), $7500 (başmühendis)

6. Güncel olarak diğer şirketlerin personel maaşlarını biliyor musun? Diğer firmalar ne kadar maaş veriyor?

Diğer şirketlerin maaş politikaları hakkında şunu biliyorum. Maaşlarınız ve kontrat süreleriniz  çalıştığınız gemi tipine göre değişiyor. En çok maaş tanker gemilerinde veriliyor. Sonra konteyner gemilerinde, sonra dökme gemilerinde, en az maaş işe roro gemilerinde veriliyor diyebilirim.

7. İşini seviyor musun? Üniversite tercihi yapacak kız öğrencilere tavsiye ediyor musun?

İşimi seviyorum. Kesinlikle sevilmeden yapılabilecek bir meslek değil. Sadece maaşları iyi olduğu için bu işi sevmeden yapanlar da var tabii. Kız öğrencilere tavsiyem şu olur; bu bölümü tercih etmek istiyorlarsa bazı zorluklarla karşılaşacaklarını bilmeleri gerekiyor.

8. Eklemek istediğin başka bir şeyler var mı?

Şöyle ki, hiçbir mesleğin cinsiyeti yoktur ve insan kendi içindeki gücü bilirse her yerde başarılı olabilir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyanlar sadece gemide çalışacak diye bir şey yok. Bu bölümü okuyup da kara çalışan çok fazla kadın personel var.

Okullarda kadın istihdamı arttıkça şirketler de mecbur kalıp kadın çalışanlara daha fazla yer vereceklerdir. Bu nedenle kararsız olan tüm kız öğrencilere bu bölümü seçmelerini tavsiye ederim.

Hülya Saraç: Instagram Profili ve Bazı Paylaşımları

Hülya’nın gemiyle ilgili yaptığı bazı paylaşımları aşağıya ekliyorum. Takip etmek ve sorularını iletmek için instagram hesabı: carkciye

Bunlar da ilginizi çekebilir...