Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi: Burak Özen (Admin)

Merhabalar,

2017 yılında açmış olduğum bu blogda, gemi mühendisliği ve denizcilik bölümleri hakkında olduğu kadar, kişisel olarak benimle ilgili de çok fazla soru aldım. Hangi üniversitede hangi bölümü okudum, ne zaman mezun oldum, şu an gemi mühendisliği yapıyor muyum, yapmıyorsam ne iş yapıyorum, ne kadar kazanıyorum, bir gün gemi mühendisliğine dönmeyi düşünüyor muyum…Bunlara benzer birçok soruyu yeri geldikçe yorumlarda cevaplıyorum ancak toplu bir cevap olması ve hakkımda merak ettiklerinizi tek bir başlık altında toplamak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim. İsterseniz daha anlaşılır olması açısından soru-cevap şeklinde, daha önce sorduğunuz veya merak edebileceğinizi düşündüğüm soruları tek tek cevaplayayım.

1. Ben kimim, nerede yaşıyorum, bana nasıl ulaşabilirsiniz?

Ben Burak Özen. GemiMuhendisligi.com internet sitesinin kurucusu ve yazarıyım. 1993 Antalya doğumluyum ve Antalya’da yaşamaya devam ediyorum. Bana ulaşmak isterseniz sitedeki yazıların altına yorum yazabilirsiniz, mutlaka görürüm. Bunun dışında “burakkozen7@gmail.com” a mail atabilir veya brkzn7 instagram hesabından iletişime geçebilirsiniz.

Şimdiden belirteyim, gemi mühendisliğiyle ilgili sorularınızı lütfen sitede yorum olarak sorun. Böylece sizinle aynı şeyleri merak eden diğer öğrenciler de size verdiğim cevapları görebilir. Bu nedenle gerçekten özel bir durum yoksa mailden veya instagramdan gelen gemi mühendisliği ile ilgili sorulara cevap vermiyorum. Bunun dışında herhangi farklı bir konuda her zaman bana ulaşabilirsiniz.

2. Bu blogu neden kurdum?

Üniversiteye kayıt olacağım sene gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili internette araştırma yaparken adamakıllı bilgi veren hiçbir kaynağa ulaşamamıştım. Edindiğim bilgilerin çoğu kulaktan dolmaydı ve sürekli gemi makineleri işletme mühendisliği ile karıştırılıyordu. Ne iş yaptıkları, iş imkanları ve maaşları ile ilgili doğru bilgilere ulaşamamıştım. Daha doğrusu bazı bilgilere ulaşmıştım fakat o bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu seneler sonra fark ettim. Bu nedenle üniversite okuduğum süreçte kendime bir söz verdim. Gemi mühendisliğinden mezun olduğum zaman bir blog açıp bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği hakkında her şeyi detaylarıyla açıklayacağım ve kimsenin aklında hiçbir soru işareti kalmayacak dedim. Böylece gemimuhendisligi.com’u kurdum. İlerleyen zamanlarda Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği dışında bilgi sahibi olduğum diğer denizcilik bölümleri ile ilgili de yazılar yazdım.

3. Eğitim hayatım nasıl geçti?

1999 yılında Antalya – Ahmet Bileydi İlköğretim Okulu’nda 1.sınıfa başladım. 2007 yılında mezun oldum. Liseyi 2007-2011 yılları arası yine Antalya’da Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi’nde okudum. Genel olarak başarılı bir öğrenci olmama rağmen lisede okul derslerinde pek başarılı değildim.

Liseden mezun olduktan sonra (2011 yılında) Yıldız Teknik Üniversitesi – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünü kazandım. Ancak kayıt yaptırdıktan sonra okulumu dondurup Kiev – KNLU’da 1 yıl Rusça hazırlık okudum. Böylece üniversiteye başlamadan önce İngilizce dışında yeni bir yabancı dil öğrenmiş oldum.

Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık muafiyet sınavını geçerek direkt bölüme başladım. 2012-2016 arası gemi mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra 2016 Ekim ayında mezun oldum.

4. Üniversiten mezun olduktan sonra ne yaptım?

2016 Ekim ayında mezun olduktan sonra aylarca gemide staj aradım. En sonunda bir tanıdığın yardımcı olmasıyla YA-SA H.Mulla gemisinde uzak yol stajına başladım. Staj 6 ay sürdü. Stajdan sonra belgelerimi bile imzalatmadan kendimi zar zor gemiden dışarı attım. Ve gerçekten hayatımın en zor zamanları gemiden döndükten sonra başladı.

Bir süre ne yapacağım ben bocalamasını yaşadıktan sonra, üniversitede kendi başıma öğrenmiş olduğum Web Tasarım ve Kodlama işine profesyonel olarak devam ettim. Firmalara web sitesi yapıp satıyordum. Bunun dışında bazı bloglarım da vardı ve bloglarıma düzenli yazılar yazıyordum.

Aile ve toplum baskısı neticesinde, evden freelance olarak yaptığım bu işlerde bir türlü huzur bulamadım. Çünkü üzerimde inanılmaz bir “işe gir çalış” baskısı vardı. Aslında yaptığım işlerde başarılıydım ancak bu baskı yüzünden istediğim huzuru ve mutluluğu yakalayamamıştım. Bu nedenle bir kriz anında tüm çalışmalarımı / yaptıklarımı silerek iş arama sürecine başladım. Maalesef uzuuuun bir süre iş bulamadım ve neredeyse hiçbir şey yapmadan aylarımı geçirdim. Gemi sektöründe pek ihtiyaç yoktu ve makine mühendisliği ile ilgili işler aradığımda “ne işin var burada sen gemiye git” diyorlardı.

Tam artık iş bulamayacağımı düşünüp askere gitmeye karar vermiştim ki, tecilimi bozdurduktan 1 hafta sonra Antalya Havalimanından iş görüşmesine çağırdılar (hiçbir tanıdığım yoktu ve internetteki kariyer sitelerinden başvuru yapmıştım). Ve o işe girdim. Yaklaşık 13-14 ay orada çalıştıktan sonra Antalya’da daha iyi bir havayolu şirketine başladım. Ancak ne kadar iyi şartlarda çalışırsam çalışayım, kafamda hep yapmak istediğim projeler vardı ve onlara vakit ayıramadığım için çok mutsuzdum. Bu nedenle 2020 yılının Mayıs ayında iş hayatını bıraktım ve kendi projelerime vakit ayırmaya başladım.

5. Peki şu an ne iş yapıyorum?

Aslında şu an, Antalya Havaalanında başladığım ilk işime tekrar başladım ve teknik satın alma mühendisliği yapıyorum. Tam olarak mühendislik yapıyoruz diyemem ama, genel olarak uçak mühendislerinin çalıştığı bir alandayım.

Bunun dışında 2020-Mayıs ayından itibaren başlattığım projelerim sayesinde birden fazla iş yapıyorum ve neredeyse hiç çalışmama gerek kalmadan kazanç elde ediyorum. Kısaca özetlersem; gemimuhendisligi.com gibi Türkçe & İngilizce birçok blog sayfam var ve oralardan gelir elde ediyorum. Gelirlerimin bir kısmı reklam tıklamalarından, bir kısmı ise satış ortaklığından geliyor.

Ayrıca stoklu ve stoksuz online satış yapıyorum. Dünya geneli en büyük e-ticaret sitelerinde mağazalarım var ve o mağazalardan yurt içi / yurt dışı siparişler alıyorum ve gönderiyorum.

Tekrar iş hayatına başladığımdan beri pek ilgilenemesem de; firmalara web site satışları & web tasarım ve kodlama hizmeti veriyorum. Genel olarak yeni açılmış iş yerleri internette de görünebilir olmak için web sitesi yaptırmak istiyorlar ve bana ulaşıyorlar. Detaylar burada: www.ozenweb.com

Son olarak iş yeri sahiplerine iş bulduğum ve aradan komisyon aldığım bazı projelerim var. Az da olsa buralardan da kazanç elde etmeye başladım.

İlerleyen zamanlarda hayata geçirmek istediğim birçok web site projesi daha var. Zaman buldukça onları da hayata geçirip pasif olarak yüksek gelirler elde etmeyi planlıyorum. Ayrıca fiziksel olarak iş yapacağım, online olmayan bir sektöre daha girmeyi düşünüyorum ancak onun için biraz daha zamana ihtiyacım var.

6. Ne kadar para kazanıyorum?

Genelde en çok merak edilen soru bu oluyor. Bazıları sormaya çekiniyor, bazılarıysa direkt soruyor. Eskiden kazandığım parayı paylaşmakta bir sakınca görmüyordum ancak son zamanlarda yaşadığım birkaç sıkıntıdan dolayı paylaşmamaya karar verdim.

Genel olarak merakınızı gidermek için söyleyeyim; iyi bir maaşım var ve kendi işlerimden de maaşıma yakın para kazanabiliyorum. Zamanla kendi işlerimin kendi kendine ilerleyip daha iyi olacağını düşünüyorum.

7. Gemi mühendisliğini seviyor muyum? Bir gün gemi mühendisliği yapmayı düşünüyor muyum?

Ben gemi mühendisliğini çok seviyorum ve aslında yeni inşa yapan iyi bir tersanede gemi mühendisliği yapmayı çok isterim. Ancak bu şu an pek mümkün değil. Çünkü yaşım biraz ileri olduğu için gemi inşa alanında tecrübesiz bir eleman olarak iş bulmam zor. Ama iş bulsam bile büyük ihtimalle ben kabul etmem çünkü maalesef kurumsal işleyişi olan bir tersane Türkiye’de yok sanırım. Hemen hemen hepsi patron firması ve birçok şey patronun iki dudağı arasında ilerliyor.

Ayrıca tersanelerin şu an aldığım maaşın yarısını -hatta belki 3’te 1’ini- vereceklerini düşünürsek, mantıklı bir seçim olmaz.

Özetle yapılan iş ve mesleği sevme konusunda gemi mühendisliğini seviyorum. Ancak şu saatten sonra gemi mühendisliği yapabileceğimi düşünmüyorum. Muhtemelen birkaç yıl sonra özel sektörü tamamen bırakıp kendi işlerime yoğunlaşacağım tekrar.

8. Üniversite tercihi yapacak olan gençlere gemi mühendisliğini öneriyor muyum?

Aslında bu soruya vereceğim cevap çok değişken. Bir yandan gemi mühendisliğini çok seviyorum ve öneriyorum. Bir taraftan da başka mühendislik alanlarını seçmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

Çünkü; gemi mühendisliğinde alacağınız eğitim diğer mühendisliklerin birçoğuna göre daha iyi olacaktır. En azından her konuda bir fikrinizin olacağını düşünürsek mühendislik anlamında algılarınızın açılması konusunda gemi mühendisliği çok iyi bir bölüm bence. Ancak gemide çalışmayı düşünmüyorsanız ve tersanelerde de iş alanının kısıtlı olduğunu göz önüne alırsak; makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği gibi bölümlerde daha rahat iş bulabileceğinizi düşünüyorum. (Son zamanlarda inşaat sektörü çok kötü durumda olduğu için inşaatı bu listeden çıkarabiliriz aslında.) Gerçi şöyle de bir şey var; gemi mühendisliği mezunu diğer arkadaşlarıma baktığım zaman hepsi bir şekilde iyi yerlerde ve iyi şartlarda çalışıyorlar. Diğer mühendislik mezunu arkadaşlarıma baktığımda da; onlar da bizim gibi uzun süre işsizlik dönemi geçiriyorlar. Yani iş biraz şansa, biraz çevreye, biraz da sizin kendinizi nasıl yetiştirdiğinize bakıyor. Ancak çoğunlukla uzun bir işsizlik ve bunalım dönemi geçirdikten sonra bir şekilde bir yerlerde hayata tutunup iyi şartlarda çalışabiliyorsunuz.

Özetle ne gemi mühendisliği iyidir seçin diyebiliyorum, ne de kötüdür seçmeyin… Karar sizin.

9. Peki YTÜ’de okumaktan memnun muyum?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okumaktan memnunum. Zaten gemi mühendisliği konusunda en iyi okullar İTÜ ve YTÜ. İTÜ puan olarak daha yüksek ve genel olarak eğitimin daha iyi olduğu söyleniyor. Yine de bana sorarsanız 3 aşağı 5 yukarı çoğu üniversite aynıdır. Trabzon’da da okusanız, Kıbrıs’ta da okusanız iyi bir eğitim alırsınız. Bu biraz da doğru zamanda doğru yerde olmakla alakalı. Doğru hocalara, doğru arkadaşlara denk gelirseniz her zaman karşılığını alırsınız.

Evet, genel olarak kendim ve YTÜ – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği hakkında söyleyeceklerim bunlar. Yine de aklınıza takılan bir şeyler olursa yorum olarak belirtebilirsiniz. En kısa sürede cevaplarım.

İş ve eğitim hayatınızda her zaman en doğru kararları vermeniz dileğiyle, hoşça kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir...