GMIM mi Yoksa GIGMM mi Tavsiye Ediyorsunuz? Hangisi Daha İyi?
Soru: Siz gemi makineleri işletme mühendisliğini mi yoksa gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini mi tercih ediyorsunuz?

Cevap: Bana sorarsan ben bu aralar ikisini de tavsiye etmiyorum. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği yazısında da belirttiğim gibi; eğer mühendis olmak istiyorsanız makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümlerinden birini seçin. Mezun olduğunuz zaman daha rahat edersiniz.

Ama eğer bu 2 bölüm arasından hangisi diye sorarsan, ben olsam yıllar önce yaptığım gibi yine gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini seçerdim. Çünkü okul zamanı verilen eğitim ve mezun olduktan sonra yapılan işler bana daha çok hitap ediyor. Fakat gemide çalışmak ve iyi paralar kazanmak için de gemi makineleri işletme mühendisliği tercih edilebilir. Çünkü gemi makineleri işletme mühendisliğinde direkt olarak gemide çalışmak üzere eğitim alıyorsunuz.

Özet olarak; gemide çalışırım dersen gemi makineleri işletme mühendisliği, karada çalışmak istersen gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği derim.

Bunlar da ilginizi çekebilir...