Gemide Kadın Olmak: Gemi Mühendisliği Kız Öğrencilere Uygun Mu?

Gemi Mühendisliği blogumda yorum yapan kız öğrencilerin hemen hemen hepsi gemide kadın olmanın zorluklarını ve ileride bu mesleği yapmak isterlerse nelerle karşılaşacaklarını bilmek istiyorlar. Gerçekten gemide kadın olmanın avantajları veya dezavantajları var mı? Bir kadın gemi mühendisliğini başarıyla yapabilir mi? Bölümde kaç tane kız öğrenci var, kız öğrencilerin gemi mühendisliği bölümünde en çok zorlandıkları konular neler?

Yukarı saydığım/saymadığım “gemide kadın olmak zor mu” benzeri sorulara elimden geldiğince uzun ve açıklayıcı şekilde cevap vermeye çalışıyorum. Ancak tüm bu soruları tek bir yazı altında toplayabilmek için bu başlığı açtım.

Bu başlık altında; gemide çalışan kadınlarla yaptığım röportajların linklerini koyacağım. Ayrıca Soru – Cevap kategorisi altında gemide kadın olmak temalı sorulara verdiğim cevapları da yine aşağıya ekleyeceğim.

Bunun dışında kızlar gemi kaptanı olabilir mi, gemi kaptanlığı veya gemi mühendisleri kız öğrencilere uygun mu, gemide kadın olmak ne kadar zor, kadın olarak gemi mühendisliği yapabilir miyim vb. her türlü sorularınızı aşağı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Gemide Kadın Olmak (Röportajlar)

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi: Hülya Saraç (Gemide Kadın Olmak)

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi: Hülya Saraç (Gemide Kadın Olmak)

Gemide staj yaptığım dönem benim 3.çarkçım olan ve aktif olarak gemilerde çalışmaya devam eden kadın gemi mühendisi Hülya Saraç ile kısa bir röportaj yaptım. Kendisi gemideyken benim en iyi arkadaşımdı ve sürekli birlikte çalışıyorduk. İşini severek ve hakkıyla yapan, bu bölümü tercih etmek isteyen kız öğrencilere örnek olabilecek birisi. Bu nedenle bölümü tercih etmeyi düşünen veya tercih etmede kararsızlık yaşayan tüm kız öğrencilere bu röportajı okumalarını tavsiye ediyorum. Röportajı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz: Gemi Makineleri İşletme Mühendisi: Hülya Saraç

“Gemide Kadın Olmak” Hakkında Gelen Sorular

Henüz bu konuda gelen soruları post olarak eklemedim. Eklediğim zaman linklerini de burada paylaşacağım.

Yukarıda bahsedilenler dışında gemide kadın olmak veya gemide kadın olmanın zorlukları konularında sorularınız veya paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Tüm yorumlarınızı okuyup en kısa sürede dönüş yapmaya çalışıyorum.İş ve eğitim hayatınızda her zaman en doğru kararları vermeniz dileğiyle, hoşça kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir...