Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği | Maaşları ve İş İmkanları

Gemi makineleri işletme mühendisliği nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alırlar, çalışma şartları nelerdir; gemi makineleri işletme mühendisliğinin taban puanları vb. gemi makine mühendisliği ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruyu bu makalede cevaplamaya çalıştım.

Öncelikle kendimden bahsedeyim ki konu hakkında neleri bilip neleri bilemeyeceğimi daha iyi anlayın. Ondan sonra da gemi makineleri mühendisliği ile ilgili yukarıda verdiğim soruları cevaplayayım.

Ben Yıldız Teknik Üniversitesi – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mezunuyum. 2011 yılında kayıt olmuştum ve 2016 yılında mezun oldum.

Her ne kadar gemi inşaat mezunu olsam da, üniversite hayatım boyunca gemide çalışmayı planlıyordum. Mezun olunca da ilk iş gemide uzak yol stajımı yaptım. Yani gemide gemi makineleri işletme mühendisi olarak çalıştım.

Staj süremiz 6 aydı ve benim gemi makineleri işletme mühendisliği tecrübem de bu kadarla kaldı. Ama bu süreçte gemi makineleri işletme mühendisliğinin iş imkanları, ne kadar maaş aldıkları, ne iş yaptıkları gibi konularda epey şey öğrendim.

Uzun bir yazı olduğu için yazıyı bazı ana başlıklara ayırıyorum. Dilerseniz baştan sona okursunuz, dilerseniz aşağıdaki listeden istediğiniz başlığa direkt geçebilirsiniz.

Hazırsanız başlıyorum. Eğer unuttuğum veya yeterince açıklayamadığım bir konu varsa lütfen yorum olarak belirtin.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

Gemi makineleri işletme mühendisliği başlıklı bu yazımın en uzun alt başlığı bu olacak. Çünkü gemideki çalışma şartlarını iyi anlamanızı istiyorum.

Gemi makineleri işletme mühendisleri gemilerde ana makine ve yardımcı makinelerin işleyişinden sorumlu mühendislerdir. Ana makine, geminin hareket etmesini sağlayan ve pervaneye güç veren makinedir. Yardımcı makineler ise ana makinenin düzenli çalışmasına ve gemide yaşam şartlarının sağlanmasına yarayan jeneratör, seperatör, evaporatör, sewage, insinatör gibi makinelerdir.

Her ne kadar adı mühendislik olsa da gemilerde mühendislik değil, ustalık yaparsınız. Çünkü işiniz tamir ve bakımdır. Ömrü hayatınızda görmediğiniz kadar pis yerlere girer, hiç görmediğiniz insan tipleriyle karşılaşabilirsiniz.

Not: Yukarıda “Gemideki çalışma şartlarını iyi anlamanızı istiyorum.” şeklinde bir açıklama yapmıştım ama an itibariyle gözünüzü korkutup meslekten kaçmanızı istemediğim için detaylara girmekten vazgeçtim.

Çünkü ben verdiğim emeğe değmeyeceğini düşünerek tekrar gemide çalışmamaya karar verdim. Belki siz böyle düşünmezsiniz.

Gemi makineleri işletme mühendisiyseniz çoğunlukla devasa büyüklükte yük gemilerinde çalışırsınız. Bu yük gemileri kıtalar arası da seyahat edebilir, ülkeler veya şehirlerarası da… Genelde nereye ne zaman gideceğiniz belli olmaz.

Gemi Personelleri ve Görev Dağılımları

Gemilerde personeller güverteci ve makineci olarak 2’ye ayrılır. Aynı zamanda güverteciler ve makineciler de kendi aralarında kabaca ‘’okullu ve okulsuz” olmak üzere 2 çeşittir.

Güvertecileri rütbelerine ve yaptıkları işe göre listelersem;

1.Kaptan: Adı üstünde geminin kaptanıdır. Tüm geminin sorumluluğu ona aittir. Çarkçıbaşının da, 2.kaptanın da 1.kaptana karşı sorumluluğu vardır. Aslında gemideki herkesin 1.kaptana karşı sorumluluğu vardır ancak 1.kaptanın muhatabı; makine dairesiyle ilgili her türlü sorunda çarkçıbaşı, güverteyle ilgili her türlü sorunda da 2.kaptandır. Gemide herkes 1.kaptana “Süvari Bey” diye hitap eder. Gemi kaptanları, 4.kaptan dahil hepsi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunudur.

2.Kaptan: 2.kaptanlar, çarkçıbaşıyla birlikte 1.kaptandan sonra gemideki en rütbeli personellerdir. Güverte personelinden ve çalışmalarından 2.kaptan sorumludur. Gemideki diğer personeller 2.kaptana “Efendi Kaptan” diye hitap ederler. Gemilerde 4-8 vardiya tutarlar. (Sabah 4-8, akşam 4-8 toplam 8 saat vardiyaları vardır.)

3.ve 4.Kaptan: Genelde yeni mezun ve az tecrübeli kaptanlardır. Ehliyetleri aynıdır. Yeni mezun bir kaptanın 3.mü 4.mü olacağı genellikle iş tecrübelerine veya ihtiyaçlarına göre belirlenir. Gemideki diğer personeller 3.ve 4.kaptana da “Efendi Kaptan” diye hitap eder. 3.kaptanın vardiya saatleri 12-4, 4.kaptanın vardiya saatleri 8-12’dir.

Kaptanlar gemide genelde evrak işleriyle uğraşırlar. Liman izinleri, personellerin belgeleri, güverte sorunları vb. hepsiyle kaptanlar ilgilenir. İşleri makinecilere göre daha kolaydır. En kötü yanları uyumaya çok fırsatları olmaz. Bazı durumlarda günlerce uykusuz kalabilirler.

Reis: Güverte personelinin başıdır. Gemide herkes ona “Reis” diye hitap eder.

Usta Gemiciler: Güvertede çalışan ustalardır. Gemilerde yükleme boşaltma, güverte temizliği, demir atma vb. işlerle ilgilenirler. Gemide “Usta” diye hitap edilir.

Aşçı: Aşçılar her ne kadar güverte personeli olarak görünse de aslında güverteci değillerdir. Tahmin ettiğiniz üzere işleri mutfaktadır. Gemide çalışan her personel ilk olarak iyi bir aşçıyla çalışmak ister. Gemide personeller “Aşçıbaşım” diye hitap eder.

Kamarot: Kamarotlar kabaca gemideki garsonlardır. Yemek saatlerinde rütbelilere hizmet ederler. Bunun dışında mutfak ve yemek salonlarının temizliğinden ve düzeninden sorumludurlar. Kamarotlara nasıl hitap edildiğini bilmiyorum. Bizim gemide genelde herkes ismiyle hitap ediyordu. Ben abi diyordum.

Makinecileri rütbelerine ve yaptıkları işe göre listelersem;

Çarkçıbaşı: Çarkçıbaşı yani başmühendis, gemide makine dairesinden sorumlu personeldir. Ana makinenin ve yardımcı makinelerin sürekli çalışmasından sorumludur. Gemi personelleri “Çarkçıbaşım” şeklinde hitap eder. Gemi makineleri işletme mühendisliği veya gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunudurlar.

2.Çarkçı: 2.çarkçı ya da diğer adıyla 2.mühendis; makine dairesinde çarkçıbaşından sonra en yetkili personeldir. Makine dairesinin düzeninden, iş dağılımlarından, işin devamlılığından 2.çarkçılar sorumludur. Her ne kadar çarkçıbaşı makine dairesinden sorumlu olsa da, aslında tüm işi 2.çarkçılar yapar. Çarkçıbaşı daha çok evraklarla ve makine dairesinin kontrolleriyle ilgilenir; 2.çarkçının tecrübesinin ve bilgisinin yeterli olmadığı durumlarda müdahale eder. Bu nedenle makine dairesinde 2.çarkçı olmak en zorudur. Gemi personeli “Çarkçım” diye hitap eder.

3.ve 4. Çarkçı: Tıpkı 3.ve 4.kaptan gibi yeni mezun veya tecrübesiz personellerdir. Ehliyetleri aynıdır. Tüm işleri 2.çarçının kontrolünde yaparlar. Gemi personelleri “Çarkçım” diye hitap eder.

Benim staj yaptığım gemide vardiya olmadığı için makine dairesi personellerinin vardiya saatleri hakkında bir şey yazmadım. Ama eski ve vardiyalı çalışan gemilerde makinecilerin vardiya saatleri kaptanlarla aynıdır. Yani 2.çarkçı 4-8, 3.çarkçı 12-4, 4.çarkçı ise 8-12 vardiya tutar.

Makine Lostromosu: Makine dairesinde torna, freze, kaynak vb. işlerden sorumlu ustadır. Gemi personeli kendisine “Usta” diye hitap eder.

Yağcılar: Makine dairesinde daha çok temizlik işlerinden sorumlu personellerdir. Gerekli durumlarda diğer işlere de yardımcı olurlar. Genelde ayak işleri ve temizlik yaptıkları için gemide yağcı olmak zordur. Gemi personelleri “Usta” diye hitap eder.

Gemi makineleri işletme mühendisliği mezunu olduğunuzda siz 3.veya 4.çarkçı olarak işe başlarsınız. 3.mü 4.mü olarak başlayacağınız iş tecrübenize ve gemideki ihtiyaca göre değişebilir.

30 ay gemide çalıştıktan sonra sınavlara girerek 2.çarkçı olursunuz. Bir 30 ay daha çalıştıktan sonra tekrar sınavlara girerek çarkçıbaşı olmaya hak kazanırsınız.

Bu sürenin ilerleyen günlerde 40 aya çıkarılacağı söyleniyordu. Tabii ki her işte olduğu gibi bunda da işleri git gide zorlaştırıyorlar. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak? (Bu 30-40 ay dediğim süreler gemide aktif olarak çalıştığınız hizmet süreleridir. Gemide olmadığınız zamanlar dahil değil.)

Gemi Tipine Göre Çalışma Şartları ve Kontrat Süreleri

Gemi makineleri işletme mühendislerinin çalışma şartlarında aslında en önemli kısım burası. Çünkü hangi şartlarda, günde kaç saat çalışacağınız; kontrol süreleriniz, maaşlarınız ve yılda ne kadar izin yapacağınız genellikle çalışacağınız gemi tipine bağlıdır.

Ben bu listede aklıma gelen birkaç gemi tipi ve çalışma şartlarını listeledim. Aklıma gelmemiş olan veya daha da açıklamamı istediğiniz bir gemi tipi varsa yorum olarak belirtin.

1. Kuru Yük Gemileri:

Kuru yük gemileri, söylenene göre gemi makineleri işletme mühendislerinin en rahat çalıştığı gemilerdir. Ben de stajımı kuru yük gemisinde yapmıştım.

Kontrat süreleri uzundur. Genelde 5+1 veya 6+1 çalışırlar.

Nedir bu 5+1, 6+1 diye soracak olursanız… +1 demek kontratınız bittiğinde bir maaş fazla almanız anlamına gelir. Yani 5+1 bir kontratta kontrat süresi 5 aydır. 5 ay çalışırsınız ancak toplam 6 maaş alırsınız. Bazı firmalar bu 6. maaşı 5’e bölerek diğer maaşlara ekler, bazı firmalarsa 5 ayın sonunda tam olarak verir.

Aynı şekilde 6+1 kontratta 6 ay çalışırsınız. 6 ay sonunda 7 maaş alırsınız. Kontratlar uzun olduğu için +1 lerin maaşlara etkisi haliyle daha az oluyor.

Tabii bu tip gemilerde, hele hele kıtalararası uzun yol yapan gemilerde; kontratınız biter bitmez gemiden ayrılamazsınız genelde. Çünkü ya kontratınız bittiğinde denizin ortasındasınızdır ve geminin limana yanaşmasını beklersiniz (yolun uzunluğuna göre 1-1,5 ay sürebilir); ya ineceğiniz yerde yol masrafları fazla olduğu için veya yerinize birini bulamadıkları için şirketiniz personel değişimi yapmaz; ya da siz devam etmek ister ve bunu şirkete bildirerek gemiden inmezsiniz.

Tabii gemide kaldığınız her günün parasını alırsınız. Ama eğer zamanında inmek isterseniz; önemli bir işiniz varsa veya stajınız bittiyse ‘he deyince’ inemeyeceğinizi bilin. Denizciyseniz günü gününe planlar yapmamayı öğrenmelisiniz.

Stajımız 6 ay olmasına rağmen şirket değişim yapmadığı için gemide 7-8 ay; hatta daha uzun kalan arkadaşlarım oldu. Bunun için büyük firmaları tercih etmenizde fayda var. Büyük firmalarda genelde bu tür işler daha düzenlidir.

Hatta gemide yaşam şartları ve sosyal imkanlar, şirketin personele sahip çıkması gibi sayamayacağım kadar çok sebepten dolayı da büyük firmaları tercih edin.

Tavsiyem; gerekirse 3-5 ay daha evde oturun ama büyük firmalarda çalışmaya özen gösterin. Tabii bu işlerde genellikle “referans” istiyorlar o ayrı. Merak edenler olursa kendi staj tecrübemi, staj aramaya başladığım andan gemiden inene kadar geçen sürede yaşadıklarımı bir başka yazıda detaylı bir şekilde anlatabilirim.

Kuru yük gemilerinde maaşlara gelirsem; genelde 3.ve 4. Çarkçılar aylık 2500-3000 dolar arası (+1’ler dahil) maaş alır. 2. Çarkçılar 4000-5000 dolar; çarkçı başı ise 6000-8000 dolar arası para alır. Tabii bu maaşlar şirketin personel ihtiyacına ve personelin tecrübesine göre değişebilir. (Verdiğim maaşlar uzak yol gemiler için geçerli. Yakın yol yapan küçük gemilerde maaşlar daha azdır.)

Stajyer maaşları ise şirketten şirkete ciddi anlamda değiştiği için bir şey söyleyemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim ki; eğer Türk bayraklı bir gemide çalışıyorsanız şirketiniz size sigorta yapmak ve asgari ücret vermek zorunda… Yabancı bayrakta böyle bir zorunluluk yok.

Benim staj yaptığım gemide (YA-SA’nın H.Mulla Gemisi) 3.çarkçı 2600 dolar, 2.çarkçı 4500 dolar, çarkçıbaşı ise 6000 dolar maaş alıyordu. Stajyer maaşı, Türk bayraklı gemi olduğu için asgari ücretti. (2017 – İlk Yarısı asgari ücret 1400 TL) YA-SA şirketi yabancı bayraklı gemilerinde ise stajyerlere 250 dolar para veriyordu. Ayrıca sigorta yapılmıyordu. (Türk bayraklıda sigorta var.)

Kuru yük gemilerinde maaşlar, piyasadaki en düşüktür maaşlardır. Çünkü söylenene göre işler diğer gemi tiplerine göre daha rahattır. Stresi yoktur. Diğer gemi tiplerinde daha fazla maaş alırsınız.

Son olarak kuru yük gemilerinde çalışma saatlerinden bahsetmem gerekirse;

Yerli firmaların yeni gemilerinde haftanın 6 günü sabah 8 akşam 5 çalışırsınız. Pazar günleri tatildir. (Tabii tatil dediğime bakmayın, mutlaka makine dairesine inmenizi gerektirecek birkaç saatlik işler oluyor.)

Sözde sabah 8 akşam 5 deniyor ama ben ve birçok arkadaşım günde 13-14 saat çalışıyorduk. Sadece birkaç arkadaşım gerçekten sabah 8 akşam 5 çalışabildiklerini söyledi.

Kuru yük gemilerinde yükleme boşaltma diğer gemi tiplerine göre daha uzun sürdüğü için bu gemiler limanda daha fazla kalırlar. Bu nedenle limanlarda dışarı çıkıp gezme şansları daha fazladır. Yeri gelir günlerce, haftalarca aynı limanda kalabilirsiniz.

Tabii böyle söylendiğine bakmayın. Bana da böyle söylemişlerdi ama o işler öyle olmuyor. Detayları aşağıda Her Limanda Sevgili (!) ve Limanlarda Gezme İmkanı altbaşlığında yazdım.

2. Konteyner Gemileri:

Konteyner gemilerinde geminin hangi gün, hangi saat limanda olacağı kuru yük gemilerine göre daha düzenlidir. Sürekli liman yaptıkları için gece gündüz manevra yapmaları gerekir. Bu nedenle gemi makineleri işletme mühendislerinin uyku düzenleri yoktur.

Kontrat süreleri genelde 4+1 veya 5+1’dir.

Maaşlarını tam bilmiyorum ama tahminim kuru yük gemilerinden (3.ve 4.çarkçı için) 200-300 dolar fazladır.

Limanlarda fazla vakit geçirmedikleri için gezme şansı genelde olmaz.

3. Ro-Ro:

Ro-ro gemileri, saatleri en düzenli gemi tipleridir. Hangi gün hangi saatte hangi limanda olacağı bellidir. Genelde 2-3 yakın liman arasında gidip gelirler.

Kontrat süreleri 3+1 veya 4+1’dir. (Bildiğim kadarıyla…)

Saatleri düzenli olsa da çalışma saatleri fazladır. Yorucu ve stresli bir iştir.

Maaşların konteyner gemilerine yakın olduğunu düşünüyorum.

Limanlarda neredeyse hiç kalınmadığı için gezme şansı yoktur.

4. Tankerler:

Tankerler sıvı yük taşıyan gemilerdir. Bu gemiler genelde yakıt veya kimyasal maddeler taşır. Taşınan madde riskli olduğu için genelde kontratları kısadır. 3+1 veya 4+1 kontratları vardır.

İşler yorucudur. Evrak işleri, yükleme boşaltma kuralları falan çalışma saatleri oldukça fazladır.

Eğer tankerde çalışmak istiyorsanız stajınızı da tankerde yapmak zorundasınız.

Maaşlar en yüksek bu gemi tiplerinde alınır. Yeni mezun mühendisler 3500-4500 dolar arası maaş alırlar. 2.çarkçılar 6000-8000 dolar, çarkçıbaşı ise 8000-10000 dolar arası maaş alır.

Limanda kaldıkları süre saatlerle ölçüldüğü için gemiden inme ve gezme şansları azdır.

5. Cruise (Yolcu / Tatil) Gemileri:

Bu gemi tipleriyle ilgili neredeyse hiçbir fikrim yok. Çünkü böyle gemilerde çalışan veya staj yapan birileriyle karşılaşmadım hiç. Ama bildiğim kadarını açıklayayım:

Cruise gemilerinde her ne kadar 5 yıldızlı otel imkanları olsa da, gemi personeli bu imkanlardan faydalanamaz. Müşterilerle iletişimleri yoktur.

Sanırım maaşları yüksekmiş ama işlerin de çok yorucu olduğunu duydum.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Nasıl Olunur? Bu Bölüm Hangi Okullarda Var?

Gemi makineleri işletme mühendisi olmak için aşağıda saydığım üniversitelerin birinin gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. Taban puanları en yüksekten en düşüğe doğru sıralarsam;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Dokuz Eylül Üniversitesi
 4. Piri Reis Üniversitesi
 5. İTÜ – KKTC
 6. Girne Üniversitesi – KKTC

Eğitim Üniformalı Mı?

KKTC’deki gemi makineleri işletme mühendisliği bölümleri hakkında bilgim yok. Fakat yukarıda saydığım ilk 4 üniversite hakkında biraz bilgi sahibiyim.

Yıldız Teknik Üniversitesi gemi makineleri işletme mühendisliğinde üniforma yoktur. Öğrenciler normal diğer bölümdekiler gibi sivildir ve ast üst ilişkileri bulunmaz.

İTÜ, Dokuz Eylül ve Piri Reis üniversitelerinin gemi makineleri ve işletme mühendisliği bölümlerinde ise öğrenciler üniformalıdır. Ast üst ilişkileri vardır.

Kendi üniversite okuduğum dönemde İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü ziyaret etme şansım olmuştu ve çok şaşırmıştım. Herkes üniformalı… Askeri bir ast üst sistemi var. (Alt sınıflar üst sınıfların yanlarında oturamazlar, sigara içemezler ve üst sınıflara sürekli abi – abla diye hitap etmek zorundalar.)

Örneğin biz durakta otobüs beklerken 5-6 kişilik 1.sınıf grubu vardı. Önlerinden geçen her üst sınıfa tek tek ‘’iyi günler abi’’ dediler. Yaklaşık 15 tane üst sınıfları geçti, toplamda 75-90 kez iyi günler abi dediler. Bayağı komik ve ilginçti. Ama bu düzene alışınca bunun normal geleceğini düşünüyorum.

Eğer gemi makineleri ve işletme mühendisliği okumak istiyorsanız mutlaka İTÜ’ye gitmeye çalışın. Çünkü İTÜ mezunları her zaman birbirine sahip çıkıyor ve mezun olunca büyük firmalarda çalışma şansları daha yüksek oluyor.

Eğer üniversite hayatını daha rahat ve sivil geçirmek istiyorsanız da Yıldız Teknik Üniversitesini öneririm. Diğer üniversitelere göre daha rahat bir üniversite hayatı geçirirsiniz. Ama yine de benim tavsiyem İTÜ’ye gitmenizdir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Taban Puanları

Gemi makineleri işletme mühendisliği taban puanları da tıpkı gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları gibi düşüşte. Yazıyı daha fazla uzatmamak ve tablolarla doldurmamak için taban puanlarını daha detaylı bir şekilde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Taban Puanları adlı yazımda bulabilirsiniz.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği İş Olanakları

Gemi makineleri işletme mühendisliği iş olanakları oldukça fazladır. Hem iş olanaklarının fazla olması hem de maaşlarından dolayı gemi makine işletme mühendisliği bölümünü seçebilirsiniz.

Tabii gemide çalışma şartlarının çok zor olduğunu ve davulun sesinin uzaktan hoş geldiğini unutmayın. Yine de “mezun olduğumda işsiz kalmak istemiyorum, iş olanakları yüksek bir bölüm okumak istiyorum” diyorsanız gemi makineleri işletme mühendisliğini tercih edin.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Maaşları

Gemi makineleri işletme mühendisleri maaşlarını aslında yukarıda ‘’Gemi Tipleri, Kontrat Süreleri ve Çalışma Saatleri“ adlı altbaşlıkta belirttim. Gemi tipine bağlı olarak gemi makineleri işletme mühendisliği maaşları değişse de; bir gemi makineleri işletme mühendisi ortalama 2500 dolar – 10000 dolar arası maaş alır.

Yeni mezun 3. Ve 4. Çarkçı maaşları 2500-4500 dolar arası, 2.çarkçı maaşları 4000-8000 dolar arası, çarkçıbaşı maaşları ise 6000-10000 dolar arasıdır.

Her Limanda Sevgili (!) ve Limanlarda Gezme İmkanı

Net olarak söyleyebilirim ki denizcilerin her limanda bir sevgili yaptıkları ve dünyayı gezdikleri koca bir yalan. En çok gezme imkanı kuru yük gemilerinde dense bile ben staj yaptığım sürece adamakıllı gezme fırsatı bulamadım. Çünkü ya limanda çok az kaldık, ya ülkeler gemiden çıkış izni vermedi ya da makine dairesinde yapılacak çok fazla iş olduğu için normalde çalıştığımızdan daha fazla çalıştık.

Evet maalesef ben limanda dışarı çıkıp gezeceğimizi düşünürken normalde çalıştığımızdan daha fazla çalıştık, normalde yaptığımızdan çok daha zor işler yaptık.

Bunun nedeni seyir halindeyken ana makinenin 7/24 çalışması… Çalışmakta olan bir makineye bakım/onarım yapılamadığı için ana makinenin tüm bakımları limanlarda yapılır.

Tabii bu konuda benim çok şanssız olduğumu da söyleyebilirim. Benim staj yaptığım dönemde hep kötü ülkelere gittik ve fazla işkolik bir çarkçıbaşıya denk geldim. Gezme şansı bulduklarını söyleyen birkaç arkadaşım var ama insanlar genelde bu durumları abartıyorlar. Yani denizcilerin hayatı bizim instagramda gördüğümüz kadar güzel değil.

Not: Bu dediklerim kuru yük gemileri için geçerli. Diğer gemilerde gemiden inme ve gezme şansı neredeyse hiç yok. Tabii ki ufak tefek alışverişler için gemiden inip birkaç saat dışarı çıkma imkanınız olabilir.

Bu arada söylemeden geçmeyeyim, limanlar genelde şehir merkezinlerine çok uzak oluyor. Yani gemiden inip, şehir merkezine gidip, temel ihtiyaçlar için alışveriş yapıp dönmek bile insanın saatlerini alıyor. Eğer hiç uyumadan 2 mesai kaldırabilirim diyorsanız gece dışarı çıkabilirsiniz.

Tabii gemi hala limanda kalacaksa… Dediğim gibi kuru yük gemileri dışında diğer gemi tiplerinde bu pek mümkün değil.

Her limanda sevgili olayına da ayrı bir parantez açayım.

Söylenenlerin hepsi eskilerde kalmış. Şu an bırakın sevgili bulmayı, yukarıda dediğim gibi, gemiden inemiyorsunuz bile. Anlatılan çapkınlık hikayelerinin %95’i ya yalan ya da paralı hayat kadınlarıyla yaşanmış basit hikayeler. Biliyorsunuz denizciler abartmayı sever.

Özet olarak denizcilikte dünyayı gezme imkanı, her limanda bir sevgili muhabbeti falan günümüzde abartılıyor. Vakti zamanda yükleme-boşaltma teknolojisi bu kadar ilerlemeden önce hikayeler gerçekmiş ama şu an o hayatları yaşamak mümkün değil.

Bir zamanlar denizcilerin hayatı çok güzelmiş.

Bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar

İş imkanları iyi olsa da gemide çalışmak zordur. Belki iyi maaş alırsınız ama gerçekten çok ağır şartlarda çalışırsınız.

Peki bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi gemide çalışmak için ne yapmalı?

Gemide çalışmak isteyen herkes gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri de STCW belgelerini ve temel eğitimlerini almak zorundadır. Tankerde çalışmak isteyenler için ekstra sertifikalar gerekmektedir.

STCW belgelerini bakanlıkça onaylanmış kurslardan alabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz gemi tipine göre almanız gereken sertifikalar konusunda bu kurslar size yardımcı olacaktır. Hangi kursların bakanlık tarafından onaylı olduğunu öğrenmek için şehrinizde bulunan liman başkanlıklarını arayabilirsiniz. Veya okulunuzda üst sınıftan bu kursu almış olanlara hangi kursa gittiklerini sorabilirsiniz.

Ek olarak söylemek istediğim birkaç şey var; öncelikle bu STCW belgelerini sağlayan kurslar “iş garantisi” verdiğini iddia ederek müşteri çekmeye çalışmaktadır. Kesinlikle hiçbir kurs size iş garantisi veremez. Bunun bilincinde olun. Sertifikalarınızı aldıktan sonra işinizi / stajınızı kendiniz arayacaksınız.

2015 yılında ben bu sertifikaları aldığım zaman kurs yaklaşık 2 ay sürmüştü ve 1000 TL civarı bir para ödemiştik. Güncel fiyatlar ve süreler nasıldır bilmiyorum.

Kurslar ehliyet sınavındaki gibidir genelde. Devamsızlık yapmadığınız sürece %99 başarılı olursunuz. Yazılı sınavları kolaydır ve yardımcı olurlar.

Bunun dışında okul süresince bazı fark dersleri almış olmanız gerekiyor. Bu fark dersler YTÜ’de seçmeli ders olarak veriliyordu. Diğer okullarda nasıldır bilmiyorum ancak bize söylenen İTÜ’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyan öğrencilerin de bu fark dersler için bizim okula geldiğiydi. Doğruluğuna emin değilim fakat bölüme kayıt yaptırdıktan sonra detayları hocalarınıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak, mezun olduktan sonra gemide 6 ay uzak yol stajı yapmanız gerekiyor. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri bu stajı 3.sınıfın 2.döneminde yapıyorlar ve bu nedenle staj için ekstra vakit kaybetmiyorlar. Ancak Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri bu stajı mezun olduktan sonra yapmak zorundalar.

Sonuç / Kendi Fikirlerim ve Bazı Tavsiyeler

Gemide çalışmış ve gemi hayatını tecrübe etmiş birisi olarak ben gemi makineleri işletme mühendisliği bölümüne pek sıcak bakmıyorum. Tabii bu benim şahsi fikrim.

Günümüzde denizcilikle ilgili her şey abartılıyor. Artık ne denizcilik kültürü var, ne eskisi kadar para kazanıyorsunuz, ne de dünyayı gezme şansınız oluyor.

O hakkında şiirler yazdıkları, abarttıkları denizcilikten artık eser yok. Yok denizcilik özgürlükmüş, yok denizciler denizi bırakamazmış falan bunlar hikaye…

Gördüğüm denizcilerin hiçbiri işini sevmiyordu. Bu işi sadece para için yapıyorlardı. Hatta bizim gemide kime sorsam ‘’son kontratım, bir daha gemiye çıkmayacağım’’ diyordu ama hepsi de bir şekilde karada tutunamayıp tekrar gemiye döndüler.

İşini seven denizci sayısı %10’u geçmez. %90’ı bu işi mecburiyetten yapıyor. Ve inanın başka imkanları olsa hiçbiri gemide çalışmaz. Yani sizin başka imkanınız varken, yol yakınken dönün derim.

Ve bu sözümü unutmayın; gemiler yüzen hapishanelerdir. Hapishane hayatı yaşamaya hazırlıklı olun.

Tabii ki tüm bunlar gemide çalışmanın anlatıldığı gibi olmadığını ve alınan paranın verilen emeğe değmeyeceğini düşünen benim kişisel fikrim.

Belki siz o %10’un içine girersiniz ve mesleğinizi seversiniz. Ama sevip sevmeyeceğinizi gemiye çıkmadan bilemezsiniz. Çünkü üniversite hayatı boyunca ben de bu işin tam bana göre olduğunu düşünüyordum. Başka imkanlarım olmasına rağmen ilk olarak şansımı denizde denemek istemiştim.

Sonuç olarak eğer ailenizin durumu kötüyse ve kendi işinizi yapma imkanınız veya mezun olduktan sonra iyi işler ayarlayabilecek bir çevreniz yoksa, gemi makineleri işletme mühendisliğini düşünebilirsiniz. Çünkü nispeten kolay iş bulur, mezun olur olmaz diğer arkadaşlarınızdan daha fazla maaş alırsınız.

Meslek seçiminde en doğru kararları vermeniz dileğiyle;

Hoşça kalın.

Yorumlar (1216 Yorum)

 • Abi ben gemi makineleri işletme mühendisi olmak istiyorum 3. veya 4. çarkçı olarak işe başlarken sınava giriyor musun?

  • Burak (Admin)

   Hayır.

   Eğer gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun olduysan, sınava falan girmeden direkt olarak 3. çarkçı ehliyetine sahip oluyorsun. Gemideki ihtiyaca göre 3. veya 4. çarkçı olarak işe başlarsın. 3. ve 4. çarkçı arasında rütbe veya maaş farkı çok azdır.

   Hatta bildiğim kadarıyla okul zamanı 6 aylık stajını yaptıysan ve alman gereken bazı dersleri aldıysan; mezun olmana bile gerek kalmadan 3. çarkçı olarak işe başlayabiliyorsun. Bir arkadaşım askerlik sorun olmasın diye bilerek okuldan mezun olmadı ama 2 yıldır gemide çalışıyor.

   • GASM diye bir sınava girmen gerekiyormuş galiba yerli veya yabancı bayraklı gemilerde çalışabilmek için.

    • Burak (Admin)

     Biz, yani gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları, 3.çarkçı ehliyetini alabilmek için stajdan sonra Gemi Adamları Sınav Merkezi’nin (GASM) yaptığı sınava giriyoruz. Duyduğum kadarıyla çıkmış sorulara çalışan herkesin geçtiği çok kolay bir sınavmış.

     Gemi makineleri işletme mühendisliği mezunları bu sınava girmiyor diye biliyordum. Ama şimdi düşününce haklı olabilirsin. Bunu gemi makineleri işletme mühendisi mezunu bir arkadaşa sorup öğreneceğim. Cevabı bu yorumun altına yazarım.

     • Burak (Admin)

      Az önce Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyan bir arkadaşımla konuştum. Onlar da dediğin gibi Gemi Adamları Sınav Merkezi’nin yaptığı sınava giriyorlarmış.

      Ama sınav gözünü korkutmasın.. Çıkmış sorulara çalışan herkes sınavı geçiyor..

      Ayrıca gemiye çıkmadan önce STCW belgelerini de alman gerekiyor. STCW belgeleri, gemide çalışmak için gerekli güvenlik sertifikaları, yangın eğitimi sertifikaları vs. gibi belgelerden oluşuyor.

      Bazı okullar bu belgelerin hepsini veriyormuş. Fakat Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyan arkadaşım, okulda verilmeyen bazı STCW belgelerini, kursa giderek dışarıdan aldıklarını söyledi.

      Tabii bu belgeler, belge için girilen sınavlar falan tamamen formalite.. Herkes geçiyor sınavları, için rahat olsun.

 • İbrahim Kılınç

  Abi bu bölüm için ishihara göz testini istiyorlar mı? Yani renk körlüğün varsa eleniyor musun?

  • Burak (Admin)

   Evet.

   Gemide çalışabilmek için sağlık raporu alırken ilk yaptıkları şey renk körlüğü testi oluyor genelde.. Eğer renk körlüğün varsa sağlık raporunu alamazsın.. Haliyle gemilerde de çalışamazsın.

 • Hocam öncelikle teşekkürler böyle bir site açtığınız için.. Ben de bu bölümü Ytü’de yazmayı düşünüyorum. Sence bölümden çıkınca iş bulmakta zorlanır mıyım? Çünkü gerçekten iş bulamamaktan korkuyorum ve internette bölümle ilgili güncel bilgi bulamadım..

  • Burak (Admin)

   Her geçen gün iş bulmanın biraz daha zorlaştığı gerçek.. Sadece gemi makineleri işletme mühendisliği için değil, tüm bölümler için bu böyle.. Ama gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünde diğer bölümlere nazaran daha kolay iş bulursun.

   Çünkü hem açık var, hem küresel bir iş olduğu için dünya genelinde iş bulma imkanın var (İngilizce şart), hem de gemideki personel sürekli değiştiği için ihtiyaç anında gemiye çağrılma ihtimalin yüksek…

   Tabii ki iş aradığın dönemlerin olacak ancak yeterince beklersen mutlaka iş bulursun. Burada tavsiyem büyük ve bilinen firmalara her zaman öncelik vermen.. Hangi firmaların iyi olduğunu zaten okul süresince öğrenirsin.

 • Gemi makineleri işletme mühendisi olarak gemide bir süre çalıştıktan sonra ve artık gemide daha fazla çalışmak istemezsen düzenli bir yaşama geçmek için fabrika vb. yerlerde makine mühendisliğine benzer bir şekilde çalışabilir misin?

  • Burak (Admin)

   Evet. Zaten makineci olmanın bir avantajı da budur. Gemide kazandığın tecrübeyle, makinelerin olduğu her alanda çalışabilirsin.

 • Üniversite konusunda ben itü’nün hem negatif hem size pozitif yanını söyliyeyim. Ben piri reis üniversitesi öğrencisiyim. Kampüsümüzde bu iki okulun yanyana. İtü’de askeri nizam vardır, ben oraya okumaya gitmişim birilerine ağbi ağbla diyip duruyorum. ticaret gemisinde mi çalısacağız yoksa askeri gemide mi diye düşündürüyor adamı. Her gün üniforma giymek zorundasınızdır beyaz çorabın lekeli olsun uyarırlar. Herkes yanına patronu gelmiş gibi oturması kalkması konusması değişir. Bana da bu yapmacık ve kasıntı gelir. Herkes bi kasım kasım kasılıyor. Biz üniversite hayatındayız biraz da bunları takmayalım değil mi? zaten gemiye çıkınca alt üst ilişkisi olacak orada zorunluda, zaten özgür olamayacaksın. Şimdiden bu gemi hayatını üniversite de yaşamak bence alışmak yerine kişiliğinizi tam yaşayamamak kasmak olur. Çünkü denizde illaki alışacaksın.

  Pru’da ise üniforma yine zorunlu, okulun boru trampet grubu üyeleri için ise bu üstte saydığım itü kuralları geçerli. Yani eğer o kulübe üye iseniz asansörde üst sınıf abinizi görünce iyi günler abi diyorsunuz. Diğerleri için sıkıntı yok. Üniforma konusuna dönersek okul olarak zorunlu, lakin bu zorunluluk hocaya kalmış oluyor yani eğer bir gün içinde 2 3 hoca görüyorsanız ve onlarda üniformaya takmıyorsa o gün üniformasız gelebilirsiniz, ki zaten iktisat bölümü olduğu için mühendislik bölümü olduğu için erasmus öğrenciler olduğu için üniforma zorunluluğu olmayanlarda bölümlerde var.

  İtü’nün artısına gelirsek bu düzen olduğu için birbirini tutuculukta var, itü mezunu bir personel müdürü kesinlikle itüden mezun alacaktır ve abisinin referans ettiği birisini almak zorundadır. tabii bir itü personel müdürünün itü tercih etmediğimi gördüm sırf bu kasıntıdan dolayı, ama bu abimizde itünün %birkaç aykırı adamıdır, istisna yani. Pru’da bu avantaj ise yine dediğim gibi bu kuralların geçerli olduğu boru-trampet kulübü ile sınırlı.

  Benim ayyoflamam bu kadar tercih size kalmış, diğer üniversiteleri ne sektörde gördüm ne haberdarım ne de okulda konuşuluyor ne de haberdarız.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Alp. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..

   İlerde YTÜ Gemi Mühendisliği bölümleri için ayrı ayrı yazı yazmayı düşünüyorum. Sen de bu sitede Piri Reis için yazmak ister misin?

   Gördüğün üzere olabildiğince detaylı yazmaya çalışıyorum yazıları.. Eğer düşünürsen iletişim sayfasındaki mail adresimden veya facebook adresimden benimle iletişime geçebilirsin.

 • Abi üniformasız kaç tane üniversite var?

  • Burak (Admin)

   Yıldız Teknik Üniversitesinde gemi makineleri işletme mühendisliği için üniforma yok. Yukarıdan bir arkadaşın dediğine göre Piri Reis Üniversitesi’nde de yokmuş. Sadece trampet grubuna üye olanlar için varmış. (Detayları bir üstteki yorumdan okuyabilirsin.)

   İTÜ ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ise eğitim üniformalı.

   Diğer üniversiteler hakkında bir bilgim yok maalesef. Öğrendikçe bu yazıya ekler, güncellerim zaten.

 • Emeklilik yaşı kaç acaba ?

  • Burak (Admin)

   Eskiden denizcilik yasalarda ağır bir iş olarak göründüğü için yıpranma payı vs. derken erken emekli oluyorlarmış. Şimdi ise normal emeklilik şartları geçerli. Yani tam olarak bilmesem de 65 yaşında falan emekli olabiliyorsun.

   Eğer sormak istediğin kaç yaşına kadar bu işi yapacağın ise, genelde denizciler bir süre gemide çalışarak para biriktirirler ve kendi işlerini kurmaya çalışırlar. Yani aslında ne zaman bırakacağın sana bağlı..

 • Abi ben Karadeniz Teknik Üniversitesi – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünü düşünüyorum. Benim gemide çalışma şansım yok mu şimdi?

  Bir de abi internette okuyorum kimi var diyor kimi yok diyor… Neye inanacağımıza şaşırdık.

  • Burak (Admin)

   Ben 2016 yılında mezun olurken; 2013 yılı ve sonrası gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümüne kayıt olan öğrencilerin artık gemide çalışamayacağı söylenmişti.

   Şimdi ise alınan kararın tekrar değiştiğini, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü mezunlarının 6 ay denizde 3 ay karada staj yaptıktan sonra gemide çalışabileceğini öğrendim. Detaylarını biraz daha araştırdıktan ve kesin bir sonuca ulaştıktan sonra mutlaka bu yazıyı güncellerim. Muhtemelen birkaç hafta içinde güncellemiş olurum.

   Son olarak, en net bilgiye ulaşmak için liman başkanlıklarını arayabilirsin. Sana en doğru bilgiyi sadece onlar verebilir.

 • Abi gemi makinenin maaşı mı daha fazla yoksa gemi işletme mühendisinin mi?

 • Abi ben şimdi gemi mühendisliği istiyorum. Gemide çalışmak istiyorum maaşından dolayı. Gemi İşletme mi okumak durumunda kalacağım, anlayamadım tam olarak? Aynı şeyler ise neden bölümler arasında baya fark var sıralama olarak? Ben neden bilmiyorum ama gemi de çalışmayı istiyorum. Ortam ağır derken yapılamayacak düzeyde de mi yani nasıl bir yapımız olması lazım. Cevaplarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Gemi İşletme diye bir bölüm yok zaten. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü var..

   Bölümün adı uzun olduğundan dolayı insanlar kısaltmak için genelde gemi makine mühendisliği, gemi işletme mühendisliği, gemi makineleri, gemi işletme vs. diyebiliyorlar. Ama aslında bunların hepsi aynı bölüm.

   Puan farkı derken, sanırım Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini karıştırmışsın. Bu ikisi farklı bölümler ve senin de dediğin gibi aralarında bayağı puan farkı var.

   Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü hakkında bilgi almak için bu yazının üzerine tıklayabilirsin.

   Eğer gemide çalışmak istiyorsan Gemi Makineleri İşletme Mühedisliği veya Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümlerinden birini okuman gerekiyor. Yukarıda verdiğim linke bakarsan zaten bu iki bölüm arasındaki farkı öğrenebilirsin.

   Bu arada not düşeyim; ben mezun olduğum zaman yani 2 yıl önce, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları artık gemide çalışamayacak denmişti.. Sanırım şimdi yasa tekrar değişmiş ve gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları da eskiden olduğu gibi gemilerde çalışabiliyormuş..

   Konu hakkında detaylı ve net bir araştırma yapma fırsatım olmadığı için yazıyı da düzenleyemedim. Yani yukarıda verdiğim linkte “gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları artık gemide çalışamaz” dediğime takılma.. Yakın zamanda, tahmin ediyorum 1 ay içinde, konuyu detaylı bir şekilde araştıracağım ve yazıyı da güncelleyeceğim.. En kötü ihtimalle tercih zamanınıza kadar kesinlikle yetiştirmiş olurum. Tercih yapmadan önce siteyi tekrar ziyaret ettiğinde en net bilgiyi alabilirsin.

   Çalışma şartları konusuna gelirsem, sanayide yapılan hemen hemen her işi yapıyorsun. Hatta daha pis ve yorucu işler yaptığını söyleyebilirim. Eğer deniz dalgalı olursa tüm bu ağır işleri sallana sallana yapman gerekiyor.

   Bunların yanında ailenden uzaksın, aklına gelmeyecek en ufak şeyin bile özlemini çekiyorsun (mesela bizim gemide çekirdek yemeyi çok özlemişlerdi :)), belki deniz tutuyor, bir hastalık veya sakatlık durumunda tedavi edebilecek bir doktor yok, Allah korusun ailenden veya bir yakınından kötü bir haber alırsan he deyince gemiden inemiyorsun, sosyal aktivite neredeyse hiç yok, internet paralı ve pahalı, tüm bunların dışında gemide karşılaşacağın denizci adamlar genelde topluma ayak uyduramayan ve/veya karada aile yaşantısı olmadığı için/borçları olduğu için/bir şeylerden kaçtığı için gemide olan, bırak sohbet etmeyi bazen iletişim kurmakta zorlanacağın garip insanlar ve en kötüsü sen bu insanlarla 7/24 birliktesin, yeri geliyor kavga ediyorsun ama sabah akşam aynı masa yemek yiyorsun falan…

   Yukarıda aklıma ilk gelen şeyleri yazdım. Mutlaka aklıma gelmemiş olan daha birçok sorunla karşılaşacaksın.. Tabii maaşları iyi o ayrı.. Ama dedikleri gibi gezme, tozma, çapkınlık hikayeleri falan da yalan…

   Cevabım bayağı uzun oldu ama birkaç şey daha söyleyeyim. Ne olursa olsun, eğer gemide çalışmak istiyorsan, ben dahil kim ne derse desin git ve dene! Bakma ben burada birçok şey söylüyorum ama aslında denizci olmanın da sevdiğim çok yanı var. Merak edersen bir sonraki yorumunda da sevdiğim yanlarını söyleyeyim 🙂

   Son olarak, gemide çalışmak istiyorsan makineci olmak zorunda olmadığını biliyorsundur. İstersen deniz ulaştırma işletme mühendisliği okuyarak kaptan da olabilirsin.

   Eğer düşünüyorsan bu yazımı da okumanı tavsiye ederim; Gemi Kaptanlığı

   • İyi yönleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Kaptanlıkla ilgili yazınızı okuyacağım.

    • Burak (Admin)

     Tabii ki..

     İlk olarak havalı bir meslek. Gemideyken bir esprisi olmasa da gemiden indiğin zaman insanların saygı duyduğu, hakkında birçok soru sorduğu, merak ettiği havalı bir mesleğin olacak.. (Kazandığın para da bazılarına dert olacak ama olsun.)

     İş konusunda kendini çok geliştireceksin ve gerçek bir makineci olacaksın. Makineleri çok iyi tanıyacak, bakım-onarım konusunda kendini geliştireceksin. Bunun dışında gemideki kısıtlı imkanlarla sorunlara bulduğun çözümler günlük hayatını da etkileyecek.

     İş dışında hayat tecrübesi olarak da sana çok şey katacak.. Evet, gezme imkanın pek olmuyor artık ama yine de az da olsa birkaç yer göreceksin, Dünya’nın her yerinde bulunmuş olmanın gururunu yaşayacaksın.

     İşini iş gibi, tatilini de tatil gibi yapacaksın. Yani 3-5-6 ay her neyse çalıştıktan sonra, şartlara göre değişse de 2-3 ay hiçbir sorumluluğun olmadan, cebinde paranla tatilini yapacaksın. Para demişken, gemide hiçbir harcaman olmayacağı için gemiden indiğin zaman hesabında toplu miktarda paran olacak. İster gezer tozarsın, ister yatırım yaparsın.

     Aklıma gelenler bunlar. Yazdığım her maddeden sonra içimden “ama…” ile başlayan cümleler kurmak geçse de hevesini kırmak istemediğim için vazgeçtim. Anlatınca hoş oluyor da, yaşarken ne düşünürsün bilemem.

   • Siz şu an ne işle meşgulsünüz okuduğunuz için pişman mısınız? Maaşınız falan nasıl?

    • Burak (Admin)

     Okuduğum için kesinlikle pişman değilim. Severek ve isteyerek okudum.. Yine olsa yine aynı bölümü okurdum herhalde..

     Beni rahatsız eden, nerede okursan oku, aslında Türkiye’de üniversite okumanın hiçbir anlamı olmadığı.. Ne iyi bir eğitim alıyoruz, ne de iş hayatına hazırlanıyoruz. Öylesine erteliyoruz hayatı..

     Ben aile işi yapıyorum.. İnşaat ve otomotiv sektöründeyiz. Bunun dışında web tasarım ve web site editörlüğüyle uğraşıyorum. Yani firmalara veya kişilere web site yapıyorum.. Ayrıca içerik üreterek reklamlardan para kazanıyorum.

     Maaşlı bir işim olmadığı için bir şey söyleyemem. Yoksa açık yüreklilikle maaşımı da söylerdim.

     Kazancım iyi. Ama aile işi yapmanın bazı sıkıntılarını yaşıyorum. İnsan severek ve isteyerek okuduğu kendi bölümüyle alakalı bir iş yapmayınca boşa geçen zamana üzülüyor açıkçası.

     Umarım sizin için böyle olmaz.

     • Peki 6 ay çalışıp 2-3 ay dinlenmek nasıl olur yeterli mi? Bir de kaptanlık var onun sanırsam sorunu uykuymuş daha çok. İş şartları gemi işletme mühendisliğine kıyasla daha mi iyi? Maaşları da pek fark etmiyor galiba. Sizce kazanırsam hangisini seçmeliyim, gemi makineleri mühendisliği, gemi işletme mühendisliği, kaptanlık? Yani ben gemiyle uzun yola hiç çıkmadım ama 2-3 senedir hayallerim arasında yer alıyor. Sizin gibi bu bölümü bitirmiş bilgili kişilerden bilgi almak yararıma olacaktır.

     • Burak (Admin)

      Ne kadar çalışıp ne kadar dinleneceğin tam olarak senin inisiyatifinde olmuyor. Çalıştığın şirkete ve gemi tipine bağlı değişebiliyor.

      Bana sorarsan benim düşüncem 5-6 ay çalışmak ve elimdeki parayla 1-2 sene başka bir üniversite daha okumaktı.. Kendimi geliştirmek istediğim başka alanlar da vardı ve kendime bu şekilde bir yol çizmiştim. Param bitene kadar kendimi geliştirmek istediğim alanlara yönelirim, para bitince tekrar gemide iş ararım diyordum.

      Güverteciler ile makinecilerin maaşı aynıdır. Yani kaptan da olsan, gemi makine işletme mühendisi de olsan aynı maaşı alırsın. İş zorluğu açısından hangisiyle konuşsan kendi işlerinin daha zor olduğunu söyler. Ama ikisinin de kendine göre zorlukları var.

      Sanırım yine gemi inşaat mühendisliği yerine gemi işletme mühendisliği dedin 🙂 Gemi makineleri işletme mühendisliği mi, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mi yoksa deniz ulaştırma işletme mühendisliği mi seçmeliyim diye soruyorsan; hala gemide çalışabileceklerini göz önüne alırsak açık ara gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini öneririm ben. Diğer iki bölüm arasındaysan da gemi makineleri işletme mühendisliğini tavsiye ederim. Çünkü gemi makine işletme mühendisliği mezunları, yani gemideki makineciler, karada daha rahat iş bulabildikleri için hem gemideki rekabet azalıyor (gemide iş bulma şansları daha yüksek oluyor) hem de belirli süre denizde çalıştıktan sonra karada düzenli bir iş bulmaları daha kolay oluyor.

      Fakat sadece gemide çalışmayı düşünüyorsan, ki buna şimdiden karar vermen mümkün değil, kaptanlık okuman gemi makineleri okumandan daha mantıklı. Çünkü kaptanlar gemide daha fazla söz sahibidir. Müşteriyle, şirketle, liman görevlileriyle vs. sürekli iletişim halinde oldukları için insan ilişkileri de daha kuvvetlidir. Bu nedenle karada iş bulma şansları makinecilere göre daha az olsa da, bulduklarında genel olarak yönetici pozisyonunda çalışırlar.

      Özet olarak benim tavsiye sıralamam;

      1. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
      2. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
      3. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği (Gemi Kaptanlığı)

      Fakat lütfen sadece benim düşüncelerimden etkilenme ve bölümler hakkında araştırmalarına devam et.

 • Abi biz İTÜ den farklı bir üniversite de gemi makineleri işletme mühendisliğini okuyup mezun olduğumuzda İTÜ mezunu olmadığımız için gemide iş bulma imkanımız yok mu ?

  • Burak (Admin)

   Tabii ki iş bulma şansın var. Gemide çalışmak için İTÜ mezunu olman gerekmiyor.

   Sadece İstanbul Teknik Üniversitesi mezunları birbirlerine diğer üniversitelere göre daha fazla sahip çıkıyorlar o kadar. Yani mezun olduğun zaman, senden yıllar önce mezun olmuş ve çalışmaya başlamış abi/ablaların iş bulma konusunda yardımcı olabiliyor.. İTÜ kadar olmasa da sanırım 9 Eylül Üniversitesi mezunları da aynı şekilde…

   Tabii bana kalırsa bu konuyu o kadar da önemseme… Sonuçta hangi üniversitenin gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünden mezun olursan ol iş bulabilirsin.

   Belki ilk iş bulma sürecin biraz daha zor olur ama sonrası senin iş hayatına nasıl giriş yaptığın ve o süreçte neler öğrendiğinle alakalı…

 • Abi ben gemide calismak istiyorum. Gemi makineleri mühendisliği mi okumalıyım yoksa Gemi İşletme Mühendisliği mi? İş şartları zor demişsiniz biraz daha açabilir misiniz? Sonuçta her işin bir zorluğu stresi var bence.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Eren..

   Mesajını daha önce görmüştüm ama fırsat bulup da cevap yazamamıştım. Bunun için kusura bakma..

   Her işin stresi ve zorluğu olduğuna katılıyorum. Gemi makineleri işletme mühendisi de olsan, başka bir bölüm de okusan, iş hayatı zor ve stresli olacak..

   Sorularını yukarıda sorduğun sorunun altına, elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalışarak cevapladım. Merak ettiğin başka bir şey olursa onları da sorabilirsin.

   Hoşça kal 🙂

 • Siz gemide çalışmış ve tecrübe sahibi olmuş biri olarak gemi makineleri işletme mühendisliğini mi yoksa deniz ulaştırma işletme mühendisliğini mi öneriyorsunuz?

  • Burak (Admin)

   Yukarıdaki bir yorumda daha detaylı bir şekilde açıkladım bunu. Dilersen detayları oradan okuyabilirsin. Benim tavsiye ettiğim sıralama şu şekilde;

   1. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
   2. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
   3. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği (Gemi Kaptanlığı)

   • Abi benden etkilenme demişsin ama ben sana bu bölümü seçmemin sebebini kısaca söyleyeyim, para. Yani zaten bunun için emek çekmiyor muyuz? Yani tabi ki başka mühendislikler de var ama bu benim hayat görüşüme sanki daha çok uyuyor. Yalnız kalmayı severim mesela. Yani ben de çok kararsızım sizin bilgileriniz yardımcı oluyor.

    • Burak (Admin)

     Yalnız kalmayı ben de çok severim aslında ama gemide ne yalnız kalabiliyorsun, ne de anlaşacak birilerini bulabiliyorsun. En azından benim için, benim gemimde böyleydi.

     Para konusunda katılıyorum. Eğer para için yapacağım dersen bu işi, bence de yap. Ama farklı şeyler bekleme.

     Benim kızdığım nokta insanların başkalarını yanlış yönlendirmesi. Kimse denizcilik özgürlüktür, denizci olmak ayrıcalıktır falan demesin. Gemideki adamlar, üniversite okumuş mühendisler dahil, işçidir ve bu işi para için yaparlar. Çok para kazanırsın, ama kazandığın para kadar da yıpratırsın kendini. Aksini iddia edenlerin %90’ı kendini avutuyor.

     Anladığım kadarıyla sen mantıklı bir çocuksun Eren. Önceliğim para diyorsan, diğer mühendisliklere göre daha kolay iş bulabileceğin ve daha çok para kazanacağım bir mesleğin olur. Baktın olmadı, karada yine bir şeyler bulursun mutlaka.

     İnşallah senin için hayırlısı olur.

     • Öncelikle teşekkürler yorumlarınız için. Yani ben de çok kararsız kaldım mühendislik istiyorum ve yani çoğunda siz de bilirsiniz özelde çalışırsanız hem maddi olarak çok iyi değil hem de seni çok yorarlar deniliyor. Yaşamadan tabi bilemeyiz ama bana eğer bu bolumu okuyacak olursam ne tavsiye edersiniz? Bir de sizin yaşamış biri olarak böyle kotu bakmanız açıkçası biraz korkuttu beni. Yani çalıştığınızda yaşadığınız en kötü olay neydi mesela? Bir de yemek konusu nasıl oluyor konserve tarzı mı? ?

     • Burak (Admin)

      Rica ederim. Zaten sizlere yardımcı olabilmek için açtım ben bu siteyi. İşe yararsa ne mutlu 🙂

      Diğer mühendislikler konusunda da haklısın. Maalesef Türkiye’de böyle. Artık mühendis olmanın, hatta üniversite okumanın pek bir önemi yok.

      Eğer bölümü seçersen sana derslerin ve okul hayatınla ilgili bazı tavsiyeler verebilirim belki ama şu an için gerek duymuyorum.

      Yemek konusuna gelirsem; yemekler gayet güzeldi. Hatta ben çok severek yiyordum. Konserve falan değil. Normal yemek yiyorsun. Gemide her şey oluyor zaten. Bir tek fırtınalı havalarda mide bulantısından ve aşçının yemek hazırlayamamasından dolayı yalnızca haşlanmış patates vs. yendiği söylendi bana. Ama benim staj yaptığım dönem öyle büyük bir fırtınaya yakalanmadığım için böyle bir şey yaşamadım.

      Meslek seçiminde sana naçizane bazı tavsiyeler vereyim. Sıralamayı kendi tercih sırama göre yaptım, sen hangisini seviyorsan ona yönel derim.

      1. Mümkünse yurt dışına git, orada çalış, orada yaşa. Meslek seçiminde mutlaka yurt dışına gidip çalışabileceğin bir alan seç. Üniversite okuduğun sürede de mutlaka yaşamak istediğin ülkeye stajyer olarak vs. gitmeye çalış. O ülkeyle alakalı karşına çıkan bütün fırsatları değerlendir, olmazsa yeni fırsatlar yaratmaya çalış.

      Bu konuda vereceğim en iyi tavsiye ise direkt yurt dışında üniversite okuman… Öyle 3.sınıf ülkelerde değil ama. Büyük, gelişmiş, refah seviyesi yüksek bir ülkede…

      2. Belki sen de benim gibisindir ve memleketinden uzaklaşmak istemiyorsundur. O zaman yapacağın mesleği değil, yapacağın işi belirle derim. Sonra o iş için işine yarayabilecek bölümü oku.

      Örneğin, ben müteahhitlik yapmak istiyorum diyorsan mimarlık veya inşaat mühendisliği oku. Veya benim şu an yaptığım gibi web tasarım işleri yapmak istiyorsan bilgisayar mühendisliğini seç.

      Ve şunu unutma, çok çok fazla maaş almadığın sürece birilerinin yanında maaşlı olarak çalışırsan hiçbir zaman zengin olamazsın. İyi paralar kazanabilmek için çoğunlukla kendi işini yapman ve hatrı sayılır miktarda sermayeye sahip olman gerekir. Yani önce kendi işini kurmayı dene.. Seçeceğin meslek de kendi işini yapmana imkan versin. Olmazsa birilerinin yanında çalışabilirsin zaten. Sen eşek olduktan sonra semer vuran birileri bulunur muhakkak.

      3. Diyelim ki sermayen yok. Bu tarz kendi işini yapabileceğin bir iş belirleyemedin ya da tüm bu dediklerim sana mantıksız geldi. O zaman devlete sırtını dayamaya çalış. Bu konuda da 3 ayrı tavsiye vereceğim.

      * Polislik, komiserlik, astsubaylık, subaylık vs. dene. Bunun için direkt polislik/askerlik sınavlarına hazırlanman veya herhangi sevdiğin, sana kolay gelen bir bölümü okuman yeterli.
      * Memurluk dene. KPSS ile ataması olan ve olabildiğince düşük puanlarla atanan meslekleri seçmeye çalış. Hem rahat rahat okursun hem de memur olduktan sonra kafan rahat eder.
      * Üniversitelerde hoca olmayı dene. Yani akademisyenlik… Yine sevdiğin ve sana kolay gelen bir bölümü oku. Ne kadar kolay ve düşük puanlı bir bölüm okursan, akademisyenlik için başvuru yaptığında işin o kadar kolay olur. Çünkü rekabet edeceğin insanların genellikle potansiyeli daha düşük olacaktır.

      Meslek seçiminde aklıma gelen ve tavsiye ettiğim şeyler bu kadar. Daha sonra tüm bunlarla ilgili detaylı yazılar yazacağım ama bu aralar işlerimden pek fırsat bulamıyorum. Yazın sonuna kadar bitirmiş olurum diye düşünüyorum.

     • Yani şöyle söyleyeyim bir sermayem yok ve iyi para kazanıp durumumuzu iyi hale getirmek istiyorum o yüzden bu bölüm baya mantıklı geldi. Memur olmak hiç istemedim. Peki dil konusunda kendimi geliştirirsem gemi mühendisi olarak yurt dışında iş bulabilir miyim? Veya üniversiteyi yurt dışında okuma gibi şansım olur mu?

     • Burak (Admin)

      O zaman gemi mühendisliğini seçebilirsin. Bu durumda ilk olarak Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mi okumak istersin yoksa Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mi ona karar ver.

      Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği seçersen yurt dışında iş bulup çalışma ihtimalin daha yüksek olur. Ama tabii ki gemi makineleri işletme mühendisliğinde de bir şekilde iş bulabilirsin yurt dışında.

      Ama ne olursa olsun, hangi bölümü okursan oku yabancı dilini geliştir mutlaka. Eğer iyi derece yabancı dilin olursa hiç beklemediğin fırsatlar çıkabilir önüne.

     • Yani şu an dil yok denecek kadar kötü. Üniversitede gelişir mi? Kursa falan mı gitmeliyim? Sizi de sıktıysam özür dilerim. Çünkü baya soru sordum. Yani istediğim meslek olmasından ötürü sanırsam. İçimde hep bir heyecan var bu konuda, kazanırsam nasıl olur vs. tarzında..

     • Burak (Admin)

      Yok canım ne sıkması 🙂 Kimse bana zorla cevap verdirmiyor.. Ben yardımcı olmak istediğim için cevap veriyorum. Umarım faydalı oluyordur, önemli olan bu.
      İstediğin zaman istediğini sorabilirsin. Fırsat buldukça ve bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

      Dili üniversitede öylece kendiliğinden öğrenemezsin. Yani okul sana öğretmez. İster kursa git, istersen kendi başına internetten çalış; mutlaka ama mutlaka emek vermek zorundasın.

 • Gemi makine işletme mühendisliğinden mezun olduktan sonra makine mühendisi olarak çalışma imkanımız var mı?

  • Burak (Admin)

   İmza yetkisi olarak soruyorsan, yok.. Yani bir devlet dairesinde makine mühendisi olarak çalışamazsın veya özel sektörde bir makine mühendisi gibi imza yetkin olmaz.

   Fakat sorduğun iş bulmaksa eğer, evet çalışabiliyorsun. Özel sektörde bir makine mühendisinin çalıştığı her yerde iş bulup çalışabilirsin.

   • Abi memlekette zaten çoğu yerde imzası gerekli diye mühendis alıyorlar. Yani imza yetkim yokken dışarıda bir iş bulmak zor gibi sen ne düşünüyorsun?

    • Burak (Admin)

     Özel şirketler için bu çok büyük bir problem değil. Zaten bünyelerinde gerekli imzaları atacak en azından bir tane makine mühendisi olduğu için diğer mühendislerde bu zorunluluğu aramıyorlar.

     Ama tabii ki, amacın makine mühendisliği yapmaksa makine mühendisliği oku. Bu senin için daha iyi olur.

     Benim demek istediğim; eğer gemi mühendisliğini seçtiysen ve bir şekilde gemi işi yapmak istemiyorsan özel sektörde makine mühendisi olarak da iş bulabilirsin.

 • 2018 için gemi inşaat mühendisleri gemide çalışabilir mi, bunu açıklığa kavuşturur musunuz lütfen?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Aykut.

   İnan son zamanlarda çok yoğunum. Yaşadığım şehri değiştirdim ve ev arama, bulma, taşınma vs. işleriyle uğraşıyorum.

   En yakın zamanda bu konuyu açıklığa kavuşturacağım, merak etme. En en en kötü sizin tercih döneminize kadar sitede yapmak istediğim her şeyi yapmış olacağım. Yani o zaman bölüm hakkında merak ettiğin her şeyi bulabileceksin.

   Kesin sonuç için liman başkanlıklarıyla görüşebilirsin. Herhangi bir şehirdeki liman başkanlığını arayarak telefondan sorman mümkün. Zaten ben de öyle yapacağım. Çünkü bu konuda en net bilgiyi onlar verebilir.

 • Kardeşim merhaba,

  Öncelikle emeğin ve verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten faydalı bilgiler vermişsin. Ben makine mühendisiyim, yaşım da 30. 2014 mezunuyum, aksiliklerden dolayı (bölüm bırakma, Erasmus) 8 yıl üniversite hayatım oldu. Sayende kafamdaki soruların hepsi cevap buldu.

  (1) Benim sormak istediğim şu; Piri Reis Üniversitesi 14 haftalık eğitim sonunda bize bu belgeyi veriyormuş. Bize verilen eğitim ve sertifika sektör içinde sıkıntı yaratıyor mu? Yani biraz daha açmam gerekirse, atıyorum 4 yıl örgün öğretim işletme mezunuyla açık öğretim işletme mezununa özel sektörde aynı gözle bakılmaz. Böyle bir sorun bizim için de çıkar mı diye sormak istiyorum çünkü masraflarıyla beraber 15 bin lira harcayacağım bu eğitim için. Bu konuda varsa değerli fikirlerini ve bilgilerini duymak isterim.

  (2) Bir de şu staj olayı, eğitimi veren kurum yardımcı oluyor mu yoksa eğitim sonunda bak kardeşim kendi başının çaresine mi deniliyor?

  (3) Bir de anladığım kadarıyla iş sürekliliği yok herhalde çünkü kontrat var diyorsun, bu durum bu alanda kurumsallaşmış şirketler için de geçerli mi?

  (4) Bir de sormak istediğim, atıyorum 3 aylık bir iş ve varılması gereken bir hedef var diyelim, bu süreç içerisinde hangi durumlarda karaya ayak basılıyor ve ara durak limanlar var mı ve varsa belirli bir zaman dilimi var mı? Zaten ben de bu işi 3-5 yıl parası için yapmak istiyorum açıkçası, her şey mükemmel olsa bile aylarca denizde bir gemi içerisinde yaşamak zaten insanoğlunun doğasına aykırıdır.

  İlgin ve değerli bilgilerin için tekrar çok teşekkür ederim …

  • Burak (Admin)

   Merhaba Yaşar Abi..

   Sizlere gerçekten yararlı oluyorsa ne mutlu bana.. Boşa uğraşmıyorum demektir 🙂

   Sorularını parçalara ayırdım daha rahat ve açıklayıcı olabilmek için. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

   (1) Bir zamanlar makine mühendisleri o tarz kurslara giderek çarkçı ehliyeti alabiliyorlarmış.. Şu an o konudaki son durum ve Piri Reis Üniversitesi’nin verdiği kurs hakkında bir bilgim yok maalesef. Hiç makine mühendisi olup da o şekilde gemiye çıkmış birini tanımıyorum.. Ama konu hakkında fikirlerimi belirteyim.

   Öncelikle uzak yol ehliyeti mi veriliyor yakın yok ehliyeti mi bunu öğrenmek gerek. Uzak yol ehliyeti veriliyordur diye tahmin ediyorum ama yine de sen bir sor istersen.

   Bu kurslarla çarkçı olunca iş bulmanın herhangi bir sıkıntısı olacağını zannetmiyorum. Şirketler zaten bunu önemsemiyor.. Onlar için önemli olan senin ehliyetin. Örneğin piyasada 2.çarkçı bulmak çok zormuş ve şirketler (benim staj yaptığım YASA dahil) sırf ehliyet yeterlilikleri var diye hiç iş bilmese bile Azerileri çalıştırıyormuş. Bizim gemideki 2.çarkçı sürekli bu konudan ve ehliyeti olan Azerilerin stajyer gibi çalıştığından bahsederdi.

   Demek istediğim ihtiyaç varsa öncelikle ehliyete bakarlar. Çünkü geminin limandan kalkabilmesi için o ehliyetli çalışana ihtiyaç vardır. Gemi kalksın da, gerisini sonra düşünürler.

   Bunun dışında eğer iş tecrüben varsa makine mühendisliği üzerine ve gemide işine yarayabilecek bir şeylerse seni tercih bile edebilirler. Yani ehliyetin dışında yaptığın işe bakarlar.

   İlk stajı bulma ve iş bulma konusunda da herhangi bir yeni mezunun yaşadığı sıkıntıları yaşarsın diye tahmin ediyorum. Yani makine mühendisi olduğun için değil, henüz işi bilmediğin için biraz aramak zorunda kalabilirsin. Çünkü piyasada ‘referans’ diye bir şey var. Referansın yoksa iş bulmak da zorlaşıyor maalesef.

   Özet olarak, iş konusunda makine mühendisi olmanın herhangi bir negatif etkisi olacağını zannetmiyorum. Eğer bu şekilde çarkçı olmaya karar verirsen gemi makinelerini daha iyi tanıman için birkaç kitap önerebilirim.

   (2) Genel olarak denizcilik sektörüne girmek isteyenlerin en büyük problemi budur. Kurslara güvenerek iş bulacaklarını zannederler ama kurslar bu konuda genel olarak yardımcı olmaz. Yani büyük ihtimalle stajını kendin bulman gerekecek.. Güvenme ama, yine de kurslarla konuşarak o konuda söz almaya çalış derim ben. Olur mu olur 🙂

   Zaten stajını iyi bir şirkette yaparsan muhtemelen orada da devam edersin.

   (3) İş sürekliliği var aslında.. Aktif olarak çalışan büyük şirketler personellerini düzenli olarak çalıştırmayı tercih ederler.. Yani birçok büyük firmada, örnek veriyorum, 5 ay çalışıp 2 ay tatil yapıp tekrar 5 ay çalışıp tekrar 2 ay tatil yaparak düzenli bir şekilde de çalışabilirsin. Veya kontratın doldu diyelim, sen çalışmaya devam etmek istersen şirket seni gemiden indirmeyip devam et diyebilir. Bu şirketin de işine gelir çünkü esktra bir personel için yol masrafı yapmamış olur. Eğer bu şekilde devam edersen maaşın falan da aynı şekilde yatmaya devam eder.

   Bazı şirketler ise bu kadar düzenli olmasa da, buna benzer şekilde sık sık aynı personelle çalışmaya önem verirler. Çünkü genelde kemik kadro kurmaya çalışırlar. Bu durumda, yine örnek veriyorum, 5 ay çalıştıktan sonra en yakın zamanda ihtiyaç olduğu an tekrar çağırırlar.

   Küçük şirketlerde ise – çalışmanı hiç önermesem de – ne zaman ihtiyaç varsa o zaman çağırırlar. İstedikleri zaman indirirler ya da sen istediğin zaman indirmezler.. Sağları solları belli olmaz yani 🙂

   Özetleyecek olursam, büyük ve adı duyulmuş bir şirkette çalışırsan ister düzenli çalışırsın ister tatil yapa yapa.. Tabii ki stajda ve ilk işlerinde kazandığın tecrübe, şirkettekilerle veya gemidekilerle nasıl geçindiğin vs. de önemlidir. Ama genel olarak işini sever ve hakkıyla yaparsan bir sorun yaşamazsın.

   (4) Karaya ayak basma durumu pek belli olmuyor. Şöyle ki, düzenli bir rotası olan ve sürekli o rotada gel-git yapan bir gemide çalışırsan günü gününe, hatta belki saati saatine ne zaman hangi limana varacağınız, limanda ne kadar kalacağınız ve dışarı çıkıp çıkamayacağınız bellidir. Ama piyasadaki genel gemilerden bahsedersek, geminin ne zaman nereye gideceği belli olmadığı için ne sıklıkta limana varacağını bilemezsin.

   Haftada veya birkaç günde bir de karaya ayak basabilirsin, 3-5 ay sonra da… Belki kontratını hiç limanda dışarı çıkmadan bile tamamlayabilirsin.

   Kendi stajımdan örnek vereyim. Ben gemiden ineceğim zaman gemi Hindistan’daydı ve Güney Amerika’ya doğru gidiyordu. Geminin kira süresi dolduğu için şirket yeni bir kiracı bulana kadar bize Güney Amerika’ya doğru gidin dedi.. Ama nereye gideceğimiz belli değildi. Taa Güney Amerika’ya gidip oradayken kiracı bulunca Avustralya’ya geri dönebilirdik. Veya söylenene göre Brezilya’da bir limanda çok fazla gemi sırası oluyormuş ve gemiler haftalarca açıkta demir atıp bekleyebiliyorlarmış.

   Biz son olarak yeni bir kiracı bulduk ve Arjantin’e gittik. Zaten ben de Arjantin’de indim gemiden.. Hindistan – Arjantin arası 45 gün sürmüştü. Biz Arjantin’e vardığımızda limanda personellerin dışarı çıkmasına izin verilmedi. Ve o personel ben indikten sonra yaklaşık 30 gün daha sefer yapıp Libya’ya gitti ve tahmini 75 gün karaya ayak basmadı. Libya’da durum ne oldu bilmiyorum.

   Eğer gemi Brezilya’ya gitseydi ve 2 ay demir atıp 1 ay da dönüş yolu sürseydi stajım bitmesine rağmen 3 ay daha gemide kalmam gerekebilirdi.

   Umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir. Bana kalsa daha çok şey yazacağım ama yeterince uzun bir cevap oldu zaten. Merak ettiğin ve yardımcı olabileceğim başka şeyler de varsa yardımcı olmaya çalışırım.

   İyi günler 🙂

   • Gurur duydum seninle Burak evladım. Gayet samimi ve doğru bir şekilde bilgi vermeye, yardımcı olmaya çalışmandan dolayı. Ne güzel yetişmişsin ve yetiştirmişsin kendini. Benim oğlum da şu an Denizcilik Fakültesinde. Ve senin verdiğin bilgilerden ben bile faydalandım. Ben de bir şey sormak istiyorum. Okuldayken yapılacak stajlarda öğrenci kendi mi buluyor, yoksa okul mu yönlendiriyor? Bir de staj için iyi firmaları bulabileceğimiz herhangi bir site falan var mı? Maalesef dolandırıcı şirketler de mevcutmuş? Bildiğin kadarıyla yardımcı olursan sevinirim. Şu an hazırlıkta, gemi makine işletme mühendisliğinde.

    • Burak (Admin)

     Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Çok memnun oldum 🙂

     Genelde okullar staj ayarlamıyor. Stajı öğrenciler kendileri buluyor. Ama bazı okullarda hocaların bu konuda yardımcı olduğunu duydum. Ayrıca İTÜ’de ve sanırım Dokuz Eylül’de öğrencilerin staj bulmaları daha kolay. Çünkü ya okul başvuru için yönlendiriyor ya da piyasadaki daha önce o okullardan mezun olmuş çalışanlar kendi üniversitelerinin öğrencilerine destek oluyor. Bizim okuldan (YTÜ) örnek verecek olursam, kimseye staj ayarlamamışlardı. Daha doğrusu staj bekleyen 100-150 öğrencinin 10-15’i için kontenjan açmışlardı o kadar. Diğer herkes stajlarını kendi imkanlarıyla buldu.

     Güvenilir ve iyi firmaları listelediğim bir yazı yazmayı düşünüyorum aslında. Yani oğlunuz staj arayana kadar (3.sınıfın 2.dönemi staj yapıyorlar) yazıyı yazmış olurum. Ama şimdiden işinize yarayacak bir site önerebilirim. Bu sitede firmalar hakkında genel olarak bilgi veriyorlar. Siteyi ziyaret etmek için tıklayın. Sanırım gemi maaşları kategorisinde firmalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

     Umarım oğlunuz için en iyisi olur. Hoşça kalın 🙂

     • Hepiniz için en iyisi olur inşAllah. Çok teşekkür ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.

 • Aldıkları maaşlar aylık mı yoksa kontrat süresi boyunca mı? Bir de 12 ay boyunca maaş almıyorsun galiba öyle mi? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Bu arada verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkürler. Çok faydalı ellerinize sağlık.

  • Burak (Admin)

   Aldıkları maaşlar aylık olarak.. Yukarıda da açıkladım aslında.. Örneğin 4+1 kontratın varsa, 4 ay çalışırsın ve 4.ayın sonunda çift maaş alırsın. Yani 4 ay çalışıp 5 maaş almış olursun.

   Eğer 12 ay boyunca gemide olacaksan tabii ki 12 ay boyunca maaş alırsın. Ama böyle bir şey mümkün değil pek. Zaten kontrat sonlarında verilen +1 maaşların amacı da çalışanlara ücretli izin vermek. 1 ay içinde tekrar gemiye çıkarsan 12 ay boyunca maaş almış olursun haliyle..

 • Muhammet Öztürk

  Abi Merhaba ben bu bölümü seçmeyi düşünüyorum. Hem parası için hem de makineye ilgi duyuyorum. Aslında makine mühendisliği okurum ama bu puanlarla kötü yerlerde makine mühendisliği okuyana kadar İTÜ`de, Dokuz Eylül’de gemi makineleri işletme mühendisliği okurum dedim. Hem mühendislik yaparım hem de iyi maaş alırım diye düşündüm. Sence pişman olur muyum? Genel olarak çok gezen dışarı çıkmayı seven bir kişi değilim.

  Bir de bir şey soracağım gemideyken bir yakınımız vefat etse (anne,baba gibi çok yakın kimseler) ülkeye dönebilir miyiz?

  • Burak (Admin)

   Gemide çalışırım diyorsan zaten pişman olmazsın. Ama yukarıda da söylediğim gibi, gemide mühendislik yapılmıyor. Para için çalışacaksın gemide çalışırsan.

   İyi bir okulda okuma konusundaki fikrine de katılıyorum. Eğitim olarak değil ama diğer aktiviteler, arkadaş çevresi ve yaşayacağın hayat anlamında iyi bir üniversite okumak sana çok şey katabilir. Gerçi genel olarak dışarı çıkmayı seven biri değilim dediğine göre, büyük şehirlerde okumak da pek sana göre olmayabilir.

   Çünkü ben de senin gibiyim ve İstanbul’da yaşamaktan nefret ediyorum. Gezmeyi dolaşmayı seviyorum aslında ben ama daha çok açık hava yürüyüşlerini, sportif aktiviteleri, kafayı dinleyeceğim alanları seviyorum. Büyük şehirde böyle imkanların olmuyor.

   Allah korusun, olur da sen gemideyken bir yakınını kaybedersen genel olarak (istisnalar mutlaka oluyordur) en yakın limanda ülkeye dönebilirsin. Ancak şöyle bir sıkıntı var; eğer yakının vefat ettiğinde sen okyanusun ortasındaysan en yakın limana kadar gemide kalmak zorundasın. Yani kimse helikopterle gelip de seni okyanusun ortasından almaz. Bu süre 1 gün de sürebilir 20-30 gün de… Yani en yakının bile olsa limanda olmadığın sürece cenazeye yetişemezsin.

   Tam olarak sorduğun şey değil ama sana kendi yaşadığım olayı anlatayım. Ben stajdayken bizim şirketin başka bir gemisinde çarkçıbaşı vefat etmişti. Geminin gideceği liman 25 gün mesafede olduğu için adamın cesedini 25 gün boyunca etlerin olduğu dolapta sakladılar. Limana yaklaşmadan ailesine adamın vefat ettiğini söylemediler.

   Aynı şekilde, çalışırken kolunu kırdın diyelim. Gemide doktor olmadığı için limana kadar kırık kolla çalışmaya devam etmek zorundasın. Belki başındakiler dinlenmene izin verirler ama öyle bile olsa kolun yanlış kaynar ve limanda inip doktora gittiğin zaman aynı yerden tekrar kırarlar. Üstelik gemide yaptığın iş, sakatlanmana veya bir yerini kırmana sebep olabilecek işler. Çok dikkatli olman gerekiyor.

   Gözünüzü korkutmak istemesem de, sorduğun için bu konulara da değinmek istedim.

 • Muhammet Öztürk

  Hocam biraz araştırdım YASA şirketi hakkında kötü yorumlar okudum belki de kötü yerde çalıştığından sevmemiş olabilirsin bu işi. Benim için sıkıntı değil dışarı çıkmayı gezmeyi severim. Ama çok az bundan dolayı limandan limana şansım oldukça gezerim. Ayrıca karada aldığım maaşın 3 katını gemide alacağım şu şekilde düşünürsek karada 8 saat çalışacağım gemide 24 saat yani 3 mesai almış olacağım gayet normal. Karada çalışmak tabii ki çok güzel ama gemide böyle bir imkan varken değerlendirmek istedim. Mühendislik işi yapmıyorsun derken ne yapıyorsun gemide? (Türkiye`de devlet dairesi dahil olmak üzere çoğu özel şirkette zaten mühendislik yapılmıyor ne yazık ki..)

  • Burak (Admin)

   Muhammet merhaba. Geç cevap verdiğim için özür dilerim. Yazdığın yorum yönetici paneline düşmeden direkt onaylanmış. Bu nedenle şans eseri şimdi görebildim yorumunu..

   YASA iyi bir şirket bana göre. Sadece maaşları piyasanın biraz altında o kadar. Onun dışında hiçbir konuda mağdur etmediler beni.. Ayrıca diğer firmalarda çalışan arkadaşlarım veya bu mesleği yapan diğer tanıdıklarım, şirketten bağımsız olarak bu işin yalnızca para için yapılacağını söylüyorlar. Yani firmadan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

   Gemide çalışmanın da birçok avantajı da var aslında. Ben 12 ay haftada 6 gün çalışacağıma, 6 ay adam gibi çalışıp 6 ay tatil yapmayı tercih ederim mesela. Bu nedenle gemide çalışmak her zaman çekici gelmiştir bana.

   Gemide genelde mühendisler bakım-onarım yapıyor. Tulumunu giyer, eline anahtarını alır, makine dairesine iner ve bir usta gibi çalışırsın. Sanayide çalışan bir usta gibi düşün. Yağın pasın içinde, düzenli olarak filtre temizlikleri, sludge tank temizlikleri, skavenç temizliği falan yaparsın.. Bu gördüğün fotoğraf tamamen gerçek mesela: Resmi Görüntüle

   Bu adam geminin çarkçıbaşıymış. Yani makine dairesinin en üst düzey mühendisi.. Ona rağmen nasıl bir iş yaptığını görüyorsun. Karada 10-15 yıllık mühendislik yapan hiç kimse bu kadar pis bir iş yapmaz ama gemi makineleri işletme mühendisiysen sen yaparsın.

 • Ben lise mezunuyum gemi makineleri okudum. Sınırlı 3000kw makine zabiti ehliyeti aldım. Üniversite okumama gerek var mı uzak yol almak için değer mi? Ayrıca uzak yol ehliyetini başka hangi yollarla alabilirim? Sanırım yurt içinde veya yurt dışında uzak yol veren kurslar varmış, onlara katılabilir miyim?

  • Burak (Admin)

   Bu durumda üniversite okumaya değip değmeyeceğine senin karar vermek gerekiyor bence.. İş bulabiliyor musun, maaşlar / iş imkanları nasıl? Eğer şartları yeterli görüyorsan okumayabilirsin.

   Bana sorarsan, imkanın varsa üniversitesini oku ve uzak yol ehliyetini al. Tabii bu işi yapmaya kararlıysan. Sonuçta ömür boyu yapacağın bir iş olacak. 3-5 yılını feda edip çok daha iyi şartlarda yaşayabilirsin.

   Yurt dışında uzak yol ehliyeti veren kursların yasal olmadığını ve o tarz programlardan ehliyet alanların iş verenler tarafından pek de tercih edilmediğini duymuştum. Yasal olmadığı için aldığın ehliyeti herhangi bir limanda kaptırma ihtimalin var. Ayrıca başka bir cezası var mı yok mu onu bilmiyorum.

   Tabii bu kesin bir bilgi değil. Benim duyduklarımdan ve gördüklerimden yaptığım çıkarımdır. Detaylarını araştır istersen..

 • Çok yakın akrabam 4 senelik gemi makine işletme mühendisi (İTÜ mezunu). Büyük bir firmada çalışıyor. Bu sene ben de okumaya başlasam ilerde bana bir avantajı olur mu sektörde bir tanıdık olmasının?

  Ayrıca yabancı dil konusunda c1 düzeyinde İngilizceye sahibim. Bana büyük bir avantajı olur mu? Yurt dışında çalışmayı düşünüyorum.

  • Burak (Admin)

   Akrabanın büyük bir firmada çalışıyor olması tabii ki avantaj olur senin için. Eğer akraban sana yardımcı olmaya niyetliyse mutlaka faydası olacaktır. Bence bu konuyu bir de onunla konuş.

   İngilizce harf seviyeleri tam olarak ne kadar İngilizce bildiğini göstermiyor bana göre. Eğer sen rahat bir şekilde yabancılarla İngilizce iletişim kurabiliyorsan; sadece naber, nasılsın değil birçok konuda muhabbet edebiliyorsan işine yarar kesinlikle. Ama ne olursa olsun yine de İngilizceni geliştirmeye devam et. Ana dilin gibi konuşmaya ne kadar yaklaşırsan o kadar iyi olur senin için.

 • Mert Tokuç

  Abi ileride gemi mühendisi olduğumuzda ve evlendiğimizde eşimizle görüşme imkânımız olacak mı?

  • Burak (Admin)

   Tabii ki olacak. Ama ne kadar görüşebileceğin yukarıda da anlattığım gibi kontrat sürene bağlı.. Yani senede 5-6 aylık bir kontrat çalışır, kalan zamanda çalışmazsan 6-7 ay ailenle birlikte olabilirsin demektir.

   Bu arada eğer çarkçıbaşı olursan (aynı şey kaptanlar için de geçerli), aileni de gemiye alabiliyorsun. Eşin veya çocukların ister mi bilmiyorum ama böyle bir imkanın var. Ben ailenin gemide çok sıkılacağını ve tekrar gelmek istemeyeceğini düşünüyorum 🙂

 • Mert Tokuç

  Abi bana önerebileceğin üniversite var mu bu dal üzerinde en iyi??

  • Burak (Admin)

   Yukarıda zaten söyledim bunu. Bana göre gemi makineleri işletme mühendisi olmak istiyorsan okuyabileceğin en iyi okul İstanbul Teknik Üniversitesi.. Ama İTÜ’de eğitim üniformalı olduğu için, daha rahat bir üniversite hayatı yaşamak için Yıldız Teknik Üniversitesi’ni de tercih edebilirsin.

 • Merhaba admin bey, gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünü okumak istiyorum. Şu anda bir işim var. Gece çalışıp gündüz okula gitme ve staj olayı en son yapılabilir mi? Örnek vereyim, denizde yaptığımız 6 ay staj okul son sınıfta yapılabilir mi? Karadaki zaten yapma imkanım olacak ama şu anda bir işim var. Staj sona bırakıp kendim işimde de istifa edip tamamem işe vermek imkanım var mı? Şu anki işimi kaybetmemek adına soruyorum admin bey, cevaplarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ramazan.

   Evet, okulda tüm dersleri verdikten sonra da açık deniz stajını yapabilirsin. Ancak şöyle bir durum var, gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünde 3.sınıfın 2.dönemi açık deniz stajı için ayrılmıştır. Yani o dönem öğrenciler ders almaz. Bu nedenle o dönemi boş geçirip okulunu uzatman gerekebilir. Yani 4 yıllık okulu en iyi ihtimalle 4 yıl + 6 ay staj süresi olacak şekilde 4,5 yılda bitirmiş olursun. Ama tabii ki bu sürede çalışmana da devam edebilirsin.

   Ancak sana tavsiyem, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuman olur. Çünkü gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünde karada 3 staj yapman mezun olman için yeterlidir. Daha sonra gemide çalışmak istersen uzak yol stajını yapabilirsin. Detaylar için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili yazdığım yazıya göz atabilirsin: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

   Yazıda gemi inşaatı mezunları gemide çalışamaz dediğime dikkat etme, o kural değişmiş. Yani bu sene üniversiteye girersen gemide çalışabiliyorsun.

   Senin durumunda gemide çalışmak için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okumanın tek kötü yanı okul süresince gemide çalışmaya dair daha az şey öğrenmen olur. Çünkü derslerin genel olarak gemi inşaatı üzerinedir. Ancak bu çok da önemli değil çünkü staj süresince zaten bilmen gereken her şeyi öğrenirsin. İyi yanıysa, işini bırakmak zorunda kalmadan gemi mühendisliği mezunu olmuş olursun. Daha sonra gemide çalışmak istersen işini bırakıp gemide staja çıkarsın. Veya ne iş yaptığını bilmiyorum ama, belki karada da daha iyi işler bulabilirsin.

 • Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için. Gemi inşaat bu da benim için bir idealdir.

 • Sayın Admin Bey, gemide yaş şartı önemli mi? Örneğin ben 26 yaşındayım bu sene YKS’ye gireceğim. Tutturursan gemi makine işletme mühendisliği seçeceğim. Bunu okumam mezun olmam 31 yaşına tekabül edecek, işe başlama 31 yaş…

  • Burak (Admin)

   İş bulma konusunda şirketin yaşı çok sorun edeceğini zannetmiyorum. Eğer elemana ihtiyacı varsa ve sen de işini iyi yapıyorsan çalışırsın. Bence buradaki tek sorun 30 yaşında stajyer olmak… Yani 30 yaşındayken başında 22-28 yaş arası çarkçılar olacak ve en pis işleri sana yaptıracaklar. Hatta çarkçı olduğunda da üstlerinin senden küçük olma ihtimali var. Bunu sorun etmem diyorsan yaş çok da önemli değil bence.

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben hayatta her şeyi kabullenmiş biriyim. Zorluğu da kolaylığı da… Hayırlısı inşallah..

 • Gemi makinaları işletme mühendisi normal kaptan olarak sayılıyor mu?

  • Burak (Admin)

   Normal kaptan sayılıyor mu derken neyi kastettiğini anlamadım. Sormak istediğin kaptanlık yapabiliyor mu ise hayır yapamıyor.

   Gemi makineleri işletme mühendisliği mezunları makineden sorumludurlar, kaptanlar ise güverteden..

 • Abi bana mail atarsan oradan konuşmak sormak istediğim birkaç şey var. Yardımcı olur musun?

  • Burak (Admin)

   Bildiğim bir şeyse tabii ki yardımcı olurum. İletişim bölümünde mail adresim ve facebook adresim yazıyor. Facebooktan da yazabilirsin, mail de atabilirsin.

   Yalnız özel bir konu değilse ben buradan yazmanı isterim. Çünkü seninle aynı şeyi merak eden başka arkadaşlar da olabilir ve onlar da sana vereceğim bilgilerden faydalanabilirler.

 • Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu. Bu sene sınava gireceğim. Aşağı yukarı sıralamamı tahmin edebiliyorum. İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğini kazanamazsam YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğini mi yoksa İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini mi tercih etmeliyim?

  Ve gemide çalışmak istiyorum.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Burak.

   Direkt olarak şunu yap deyip yanlış yönlendirmek istemiyorum gerçekten. Ama senin de bir cevap duymak istediğine eminim. Kişisel olarak, eğer İTÜ gemi inşaatı kazanamazsan ben YTÜ’de gemi inşaat okumanı tavsiye ederim. Çünkü gemi inşada alacağın eğitim birçok farklı iş kapısını açabilir sana. Tabii bunu gemi makineleri işletme ile kıyaslayarak söylüyorum. Ayrıca olur da gemide çalışmak istemeyeceğini düşünerek…

   Eğer ki her halükarda gemide çalışacağım diyorsan, ki bu isi yapan 1.dereceden bir tanıdığım yoksa şartları görmeden emin olamazsın bence, İTÜ’de gemi makine okuman daha mantıklı olur. Ama dediğim gibi şu an buna karar vermen biraz zor.

   Bu arada not düşeyim, tam emin olmamakla beraber, İTÜ gemi inşacıların gemide çalışabilmek için YTÜ’den fark dersleri alması gerekiyor. YTÜ’de okursan bu dersleri zaten okul boyunca alacaksın.. Yine de emin olmak için İTÜ denizcilik fakültesini telefonla arayıp sorabilirsin.

 • Yasin Şahin

  Merhabalar bir sorum olacaktı.. Yeni mezun olmuş bir kişi tahminen ne kadar kazanır?

 • Tolga Taçyıldız

  Yorumların çoğunu okudum ama sanırım görmedim. Gemide doktor var mı? Mesela testis dönmesi veya apandisit gibi küçük ama acil ameliyat gerektiren bir durum olursa ne olacak?

  • Burak (Admin)

   Gemide doktor yok. 3.kaptanlar sağlık sorumlusu oluyor ama onlar da anca ecza dolabının anahtarına sahip oluyorlar o kadar 🙂

   Bir rahatsızlığın olduğu zaman limana kadar dayanman gerekiyor. Ondan sonra durumun aciliyetine göre ya orada müdahale ederler ya da ülkene geri yollarlar.

 • Merhaba ben bir hafta sonra üniversite sınavına girecek bir son sınıf öğrencisiyim. Gemi inşaat mühendisliğini tercih etmek istiyordum ama asıl istediğim uzak yol mühendisi olmaktı. Yazınızı okuyunca “Ben okula girdiğimde gemide çalışmak için gerekli olan staj süresi 6 ayken, ben mezun olduğumda 12 aya çıkarıldı. Ayrıca 2013’ten sonra gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine kayıt yaptıranların gemide çalışma hakkı ellerinden alındı.” bölümünü okudum. Acaba bunun hakkında daha detaylı bir şey söyleyebilir misiniz? Bu adamlar kafalarına göre başka şeyleri de kaldırır mı?

  Gemi makineleri isletme mühendisliği yazmayı planlıyorum. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü bitirdiğinizi yazmışsınız. Acaba iki bölüm arasında görülen dersler veya üniversite döneminin zorluğu bakımından ne gibi farklar var bunu biliyor musunuz? Yazdığınız yazıdan anladığım kadarıyla ilerde bu mesleği yaparken kendimi tulumlar içinde ve baret takarken hayal etmem sanırım yanlış olmaz?

  Merak ettiğim diğer konu staj donemi ile ilgili. İTÜ 2017 yılında 82 kisi almış. Bu insanların hepsi staj yapıyor mu? Staj yaptığımız şirketler nasıl belirleniyor? Staj sonrası istediğimiz şirkette is bulabilmek için bir “referans”a ihtiyacımız olduğunu yazmışsınız. Üniversite yıllarındaki başarımız bu referans olayı için yeterli olur mu sizce?

  Son olarak İTÜ’de 2017 yılında bu bölüm için sıralama 67.000’e kadar düşmüş. Ben kendimi ilk 10.000 hatta daha yukarıda bir sıralamada hayal ediyorum (gerçekler çok farklı olabilir:)) Bu bana bir avantaj getirir mi? Olur da 1. olarak girersem beni nasıl bir durum bekliyor? Siz şimdi “kızım o kadar sıralama yapıp gemi makineleri işletmeyi mi yazacaksın” diyebilirsiniz ama birçok insana göründüğünden daha cazip görünüyor gözüme. Bu işi başarabilecegime inanıyorum. Umarım en kısa surede cevap yazabilirsiniz.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Esma İrem;

   Gemi inşaatçıların gemide çalışması konusunda yazıyı güncellemem gerekiyor ama hem yoğunluğumdan hem de birkaç aramamda liman başkanlığına ulaşıp kesin cevabı alamamamdan dolayı güncelleyemedim bir türlü. YTÜ’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine yeni kayıt olmuş bir arkadaş bana YTÜ’nün Gemi İnşa Mühendisliği sayfasından bir link attı. O linkte gemi inşa mezunlarının üniversite hayatı boyunca 10 fark ders aldıktan sonra, 6 ay gemide 3 ay karada olacak şekilde toplam 9 ay staj yaparak gemide çalışabildiği yazıyor. Yani gemi inşa mühendisleri tekrar gemide çalışabiliyorlar. (10 fark ders dediği şu; normalde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği müfredatında okutulması zorunlu olmayan, ama okulun seçmeli ders olarak almanıza imkan tanıdığı dersler. YTÜ’de bu fark dersleri üniversite hayatında normal ders seçer gibi seçiyorsun. İTÜ ve diğer okulların gemi inşa mühendisliği bölümlerinde bu fark derslerin hepsi veriliyor mu bilmiyorum. Bu kouda YTÜ’nün avantajlı olduğunu duymuştum ama en kötü ihtimalle İTÜ vs. gibi bir yerde okuyup YTÜ’den o fark dersleri alabilirsin. Ders gün ve saatlerini ayarlama nasıl olur bilemiyorum, Yani normal okul hayatında rahatlıkla o dersleri başka okullardan seçebilir misin emin değilim.)

   Özet alarak son bilgilere göre gemi inşa mühendisleri hala gemide çalışabiliyorlarmış. En net bilgiyi liman başkanlıklarını arayarak öğrenebilirsin. Çünkü gemide çalışmak için gerekli gemi adamı cüzdanını, zabit ehliyetini falan oradan alıyorsun.

   Kafalarına göre kaldırma konusuna gelirsem, hali hazırda üniversiteye kayıtlı öğrencilerini mağdur etmeyeceklerini düşünüyorum. En azından bizim dönemimizde etmediler. Yani; diyelim ki sen bu sene gemi inşaata kayıt oldun ve gemide çalışma hakkın var, 2 sene sonra yeni bir yasa çıktı ve tekrar gemi inşa mühendisleri gemide çalışamaz dediler, çok büyük ihtimalle bu seni etkilemez.

   Dersler konusunda, gemi makine okuyanların dersleri çoğunlukla makine ağırlıklı dersler. Gemi inşaatta ise hem makine var, hem de gemi inşası için gerekli hesaplama dersleri falan.. Ders zorluğu konusunda ikisi de aynıdır bence, kolaydır yani 🙂 O konuya kafanı takma, rahatlıkla mezun olursun iki bölümden de. Bir tek gemi makine işletme bölümlerinde bazı okullar üniformalı, hangi okullar olduğunu bildiğim kadarıyla “gemi makineleri işletme mühendisliği” başlıklı yazımda yazmıştım zaten. O üniforma ve ast-üst ilişkisi belki sıkıcı olabilir. Ama YTÜ’de böyle bir şey yoktu. Yani YTÜ’de gemi makineleri işletme okursan üniforma giymezsin.

   Eğer gemide çalışırsan dediğin gibi iş kıyafetlerin baret ve tulumlar olacak. Biz güvertedeyken zorunlu olarak baret takıyorduk ama makine dairesinde tulum ve ses yalıtımlı kulaklıklarımızla dolaşıyorduk genelde. Yani makine dairesinde baret takmıyorduk.

   Staj konusuna gelirsem, gemi makineleri işletme mühendisliği okuyanların hepsi 6 aylık uzak yol stajını yapıyorlar. Bu staj onların mezun olması için zorunlu stajlar. Ama gemi inşaatçılar bu 6 aylık uzak yol stajını yapmadan da bölümden mezun olabiliyorlar. Gemide çalışmak isterlerse ekstra olarak bu stajı yapıyorlar.

   Stajları her öğrenci kendisi buluyor. Bazı okullar bu konuda yardımcı oluyormuş galiba ama bütün öğrencilere yardımcı olma şansları yok. Ama kız olduğun için mutlaka bölüm içinde dikkat çekeceksin ve hocalarla ilişkilerin iyi olursa hocaların bu konuda yardımcı olabilir sana. Olmasa bile bir şekilde tüm denizcilik firmalarına başvurarak zor da olsa staj bulabilirsin. Bu arada bazı şirketler belirli okullarla anlaşmalı oluyorlar ve o okuldan stajyer alıyorlar. Örneğin İTÜ ve Dokuz Eylül bu konuda bir adım önde diye biliyorum. Mesela büyük bir denizcilik firması stajyer kontenjanı açıyor ve İTÜ’den 15 stajyer alacağım diyor gibi…

   İş bulma konusunda referans olayının maalesef okul başarınla bir alakası yok. Genelde staj yaptığın şirkette işe başlarsın. Yani iyi bir firmada staj yapman oldukça önemli. Tabii ki kötü bir firmada staj yapıp sonra iyi bir yere de geçebilirsin ama senin kız olduğun da düşünüldüğünde, özellikle çalışanlarına sahip çıkan büyük firmalarda staj yapman daha iyi olur. Bu konularda referans dediğimiz şey aslında seni tanıyan ve firmaya öneren yetkili kişiler. Yani eğer üniversitede notların falan iyi olursa mutlaka hocalarının dikkatini çekersin ve hocaların senin için referans olabilir. Veya bir firmaya başvurduğunda not ortalaman seni rakiplerinden bir adım öne geçirebilir. Ama genel olarak firmalar not ortalamasına bakmadıkları için, okulda çok başarılı olursan çok iyi firmalarda çalışırsın gibi bir doğru orantı yok.

   Staj veya iş konusunda referans için üniversite hayatı boyunca yapabileceğini düşündüğüm birkaç tavsiye vereyim. İlk olarak hocalarla iyi aranı iyi tut ve kendini bir şekilde onlara tanıt. Dediğim gibi bölümde çok fazla kız olmadığı için zaten direkt olarak dikkat çekersin. 2.olarak okul süresince denizcilik firmalarıyla iletişime geçmeye bak. Örneğin, okul boyunca şirketlerin karadaki iş yerlerinde staj yapmaya çalışabilirsin veya şirketlerden okulunuza gelen konuşmacılarla tanışmaya, iş koparmaya çalışabilirsin; hatta direkt üniversitenin denizcilik kulübünde görevli olarak o konuşmacılarla sen tanışıp okulunuza konuşma yapması için çağırabilirsin. Yani bir şekilde hocalarla ve büyük şirketteki çalışanlarla iletişim halinde olmanı tavsiye ederim. Zaten okula başladığın zaman ister istemez karşına buna benzer fırsatlar çıkacaktır. Bunları değerlendirebilirsin.

   Bana göre üniversite tercihleri puana göre değil, bir bölümü veya üniversiteyi ne kadar istediğine göre yapılmalı. Yani gemi okumak istiyorsan, ilk 1000’e de girsen ilk 500’e girsen gemi seç. Maalesef bizim rehberlik hocalarımız düz mantık puan sırasına göre tercih yapıyor ve ben bu duruma uyuz oluyorum 🙂 Yani kaçıncı olursan ol, puanına göre değil istediğin bölüme göre tercih yap. Bu konuda bir sıkıntı yok bence. Ama tabii ki çok iyi bir puanın varsa, emeklerine yazık olmaması için de istediğin bölümü iyi seç, doğru karar vermeye çalış. Zaten sen de şu an araştırma aşamasındasın ve umarım verdiğim cevaplarla kafandaki soru işaretlerini giderebilirim.

   Bu arada okula okul 1.si olarak da girsen, sonuncu olarak da girsen hiçbir şey fark etmiyor. Özel üniversitelerde burs vs. imkanları oluyor galiba ama ben devlet üniversiteleri için söylüyorum.

   Gemi konusunda sana alternatif olması için pilotaj bölümünü de önerebilirim. Yüksek puanlarla ve mülakatla alıyor.. Mezun olduğun zaman da direkt pilot oluyorsun. Gemi işine yakın olduğu için belki düşünürsün diye söyleyeyim dedim. Gemi işi zor çünkü ve içine girdiğin zaman dışarıdan göründüğü kadar havalı olmadığını anlıyorsun.

   Umarım senin için en doğru kararı verirsin. Hoşça kal 🙂

 • Ömer Hançer

  Merhaba öncelikle yukardaki bilgiler için çok teşekkürler bana çok yardımı oldu.
  Ben,
  1) Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendislerinin karada çalışma şartlarını ,ortamını ve maaşını;
  2) Bu bölümü okuyan birinin bu alanda yüksek lisans yaptıktan sonraki imkanlarını;
  Merak ediyorum .
  Şimdiden teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ömer.

   1.sorun için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsin -> Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

   Eğer yine de sormak istediğin bir şeyler olursa yorum kısmından sorabilirsin yine.

   2.sorun için de; klasik akademisyenlikten başka bir hedefle yüksek lisans yapan görmedim ben. Yani okulda hoca olarak kalmak isteyenler yapıyor genelde.. Diğerleri özel sektörde çalışıyorlar zaten.

   Amacın akademisyen olmak değil de konu hakkında uzmanlaşmaksa; sektörün içine girmen daha çok işine yarayabilir. Veya yurt dışında yüksek lisans kovalayabilirsin.

 • Abi ben daha liseye yeni giriyorum. Bu üniversiteye rahat girebilir miyim?

  • Burak (Admin)

   Girebilirsin tabii, neden giremeyesin ki? Zaten her geçen yıl puanlar düşüyor. Yani her geçen yıl girmek daha da kolaylaşıyor.

   Ama yine de kazanamazsan 2 yıllık denizcilik bölümü okuyup oradan DGS ile de geçebilirsin. Aklında olsun.

 • Abi sence bu sene YTÜ en son kaç puanla alır? Sınav 2017’den zordu. 350 falan alıyorum 🙁

  • Burak (Admin)

   Valla puanlar hakkında pek bir bilgim yok. Zaten önemli olan da puan değil sıralama…

   Her yıl gemi mühendisliği taban puanları gerilediği için ÖSYM’nin yayınladığı rehberden YTÜ Gemi Mühendisliği Taban Sıralaması’na + 3000/5000 sıralama ekleyebilirsin diye düşünüyorum.

 • Yusuf Mermut

  Merhabalar. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Gemide çalışmak istiyorum diyelim, gemi makineleri işletmeyi seçmem gerek doğru mu? Gemi inşaat ve makineleri mühendisliğinde artık gemide çalışamıyoruz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Yusuf.

   Yazıyı henüz güncellemediğim için öyle yazıyor ama sanırım hala gemi inşaatçılar gemide çalışabiliyorlar. Birkaç kez liman başkanlığını aradım ama telefonu açmadılar. Bu nedenle kesin bilgiyi almadan düzenleme yapmak istemedim. Ama YTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyan bir arkadaşın attığı linkte (YTÜ’nün sitesinde), gemi inşaat okuyanların gemide çalışmak için yapacağı staj süreleri vs. yazıyordu. Yani buradan gemi inşaatçıların da gemide çalışabildiği sonucu çıkıyor.

   En net bilgi için liman başkanlıklarını veya üniversitelerin denizcilik fakültelerini arayabilirsin. Ama gemi makineleri işletme seçersen direkt olarak gemide çalışabiliyorsun zaten.

 • Hocam iyi günler. İş kontratlı dediniz. Yani 5+1’den sonra kontrat bitiyor ve istediğiniz kadar tatil yapıyor musunuz maaşsız? Yani bir daha ki kontratı 2-3 ay geç imzalasanız bir şey oluyor mu? Kısacası ben 5-6 ay çalıştıktan sonra evde 2-3 ay tatil yapmayı planlıyorum sorun olur mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Bedirhan.

   Dediğin gibi kontratın bittikten sonra istediğin kadar tatil yapıp sonra tekrar gemiye çıkabilirsin. Yalnız şöyle bir sıkıntı var; gemiye çıkacağım dediğinde iş bulana kadar birkaç ay daha evde oturmak zorunda kalabilirsin. Veya tatil yaptığın süreçte şirket seni arayıp adam lazım hadi gel diyebilir. Yani ne zaman gemiden inip ne zaman bineceğin günü gününe belli olmaz. Ama yine de uzun soluklu tatiller yapma imkanın olur.

 • Bir bayan sizce bu mesleği yapabilir mi?

  • Burak (Admin)

   Yapanlar var. Yani sen de yapabilirsin 🙂

   Ama genelde fiziki olarak iş yükü çok fazla olduğu için ve bir ton erkeğin arasında çalışıldığı için tam olarak bir kıza uygundur diyemem.. Eğer denizi çok seviyorsan en azından makineci değil de güverteci olmanı tavsiye ederim. Kaptanlık senin için daha uygun olabilir.

 • İyi günler kaptan, KSÜ makine mühendisliği 2.sınıf ögrencisiyim. Bitirince gemilerde çalıma imkanım ne kadar (yağcı,çarkçı veya makine mühendisi olarak) yabancı bayraklı gemilerde? Bir de renk körü olanlar niçin çalışamıyor yeni bir lens yöntemi ile renk körlüğüne çözüm var bunu kullanarak gemilerde çalışılabilir mi? Yardımcı olursan sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Enes.

   Yağcı olarak çalışmak istersen üniversite okuyup okumaman bile önemli değil, gerekli kursları ve gemi adamı cüzdanını alıp çalışabilirsin. Ama üniversite mezunu bir makine mühendisi için yağcılık yapmak çok gereksiz olur.

   Duyduğuma göre makine mühendisleri de bazı kursları alarak gemide mühendislik yapma hakkı kazanıyorlarmış. Bunun doğruluğuna emin değilim. Bu şekilde gemide çalışan bir tanıdığım yok ama araştırabilirsin istersen.

   Renk körü olanlar neden gemiye çıkamıyorlar bilmiyorum ama böyle bir kural var. Renk körlüğü testini; gemi adamı cüzdanı almak için hastaneden sağlık raporu alırken uyguluyorlar. Öyle detaylı bir inceleme yok. Direkt internette görebileceğin içinde sayılar olan yeşilli kırmızılı resimler gösteriyorlar. Yani o dediğin lensleri sağlık raporu alırken takarsan sıkıntı yaşamazsın. Sonuçta gözlüklüler gözlükle, lens takanlar lensleriyle giriyorlar o testlere..

 • Abiciğim simdi ben de gemi makineleri isletme mühendisliği okumaya karar verdim sebebi ise makinalara duyduğum merak. şorum su olacaktı, mesela ilerde karımı götürebilir miyim gemiye yani ille de 3-4 ay uzak durmak zorunda mıyız yoksa yanıma getirebilir miyim? Getirebilirsem de güvende olur mu veya çocuklarım gelebilir mi, sadece bunu merak ediyorum. Ayrıyeten okumak isteme sebebim ise duyduğum merak ve madem okuyacağım bari adamakıllı okuyayım da güme gitmeyeyim çünkü bu devirde çoğu meslek işsiz kalıyor ve asgari ücretle çalışıyor. Çok uzattım sanki cevaplarsanız sorularımı sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mert.

   Çarkçıbaşı olduğun zaman eşini ve çocuklarını da gemiye yanında götürebiliyorsun. Eğer eşin çalışmıyorsa ve çocuklarının okulu yoksa seninle gelebilirler. Güvenlik konusunda da herhangi bir güvenlik sıkıntısı olmaz ancak gemide yapacak çok az şey olduğu için eşin ve çocukların sıkılabilirler. Bunun dışında bir sıkıntı olmaz.

 • Abi gemiye para için gideceğim zaten ama gemiyi bıraktıktan sonra karada makina mühendisliği okumuş birisi kadar iyi bir iş bulabilir miyim?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Birol.

   Karada makina mühendisliği okumuş kişilerinin iyi bir iş bulduklarını neden düşündün bilmiyorum ama gemiyi bıraktıktan sonra karada da birçok iş bulabilirsin. İyi işleri bulmak biraz çevre biraz da şans işi.. Fakat iyi bir iş bulmak için gerekli iş tecrübesine sahip olacağına emin olabilirsin.

 • Merhaba Burak Abi.

  Ben bu sene tercih yapıcam gemi inşaatı ve gemi makine mühendisliği okumak istiyorum ve gemi de çalışmak makinelerle uğraşmak istiyorum. Bu zor olur mu? Bir de uzun yol gemilerinde ortalama kaç kisi oluyor ve bunun kaçı bayan acaba? Son olarak hangi dilleri bilmemiz bize avantaj sağlar uluslararası iş alanında?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ayşe.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuman zor olmaz tabii ki ama gemide çalışmak istiyorsan şartlar biraz ağır olabilir. Tabii yapılamayacak bir şey de yok, kız-erkek fark etmez yapan yapıyor.

   Bizim gemide 20 kişi vardı ve 1’i kızdı. O da makineciydi. Genel olarak da gemilerde 15-20 personel olur ve çoğunlukla ya hiç kız olmaz ya da 1 bilemedin 2 kişi olur. Yani gemide çalışırsan tek kız olma ihtimalin yüksek.

   Dil konusuna gelirsem, iyi derecede İngilizce öğrenmen senin için yeterli olur. Hatta İngilizceni olabildiğince geliştirmeye bak derim. Özel olarak bir ülkenin gemisinde çalışmak istemiyorsan diğer diller pek de işine yaramaz. Ama İngilizce şart.

 • Gemi inşaatı ve gemi makineleri okumak için resim yeteneğimizin olması şart mı?

  • Burak (Admin)

   Hayır öyle bir zorunluluk yok. Artık elle çizim diye bir şey kalmadı zaten. Çizimlerin hepsi bilgisayarla.. Resim yeteneğin varsa bilgisayar çiziminde de iyi olman olası fakat her gemi inşa mühendisi iyi çizim yapacak diye bir kural da yok. Çoğu yapamıyor zaten. Bizim bölümde benim gibi iyi çizim yapabilen tek tük adam vardı. Ve yapabiliyor olmak da bize hiçbir şey kazandırmadı açıkçası 🙂

 • Merhaba abi benim de kısa bir sorum olucaktı gemideyken gününüz nasıl geçiyordu mesela neler yapıyordunuz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Burak.

   Valla genel olarak işle geçiyordu günümüz. Günde 14-15 saat çalıştığımız oluyordu. Kalan zamanda da duş alıp yemek yiyip uyuyorduk. Pazar günleri ise tatildi. Pazar günü ise ben genelde bomboş yatakta yatıyordum ve pazartesi iş başı yapmayı bekliyordum 🙂

   Aktivite olarak gemilerde salonlar var. Gemi personeli bu salonda toplanır. Zabitler ayrı, işçiler ayrı salondadır. Salonlarda gazete ve dergiler, tavla, iskambil, televizyon, playstation gibi şeyler oluyor. Yani iş olmadığı zamanlar personel orada vakit geçiyor ya da odasında kendi bilgisayarıyla film izliyor.

   Bizim gemide genelde millet kendi kamarasında takılmayı seviyordu yani salon ortamı pek fazla olmuyordu. Ama duyumlarıma göre herkesin bilgisayarını salona indirip Counter veya Pes/fifa turnuvaları yaptığı, birlikte film izlediği, müzik dinleyip dans ettiği gemiler de oluyormuş. Bu genelde şirkete veya gemiye değil direkt personele bağlı oluyor tabii..

   Bu arada cumartesi geceleri de mangal olurdu hep. Sofra içki ve mezelerle doldurulurdu ve saatlerce muhabbet edilirdi. Ben içki içmiyordum ama benim için bile tek eğlenceli zaman cumartesi akşamlarıydı. Çünkü herkes bir arada olunca en azından bir muhabbet dönüyordu. Onun dışında da mesai dışında hep yalnız kalıyordum.

 • Merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde bu bölümü okumak istiyorum. Anladığım kadarıyla okula hayatı da iş hayatı da zor olan bir bölüm . Kızlardan bu bölümü okumak isteyenlere ne söyleyebilirsiniz ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Reyhan.

   Yazı içinde belirttiğim şeyler dışında bir kıza söyleyebileceğim pek bir şey yok. Erkeklerden farklı olarak yaşayabileceğiniz tek sıkıntı, okul ve iş hayatında kendi hemcinslerinizin çok az olması… Bunun dışında şartların zorluğu herkes için geçerli. Tüm bunları göze alıyorsan kız olmanın herhangi bir dezavantajı olmaz senin için.

 • Mehmet Tuğra Yiğit

  Merhabalar abi uzun süredir gemi makineleri işletme mühendisliğini araştırıyorum fakat bu bölümü iki yıllık okuyup (Tekniker olarak) 4 yıllığa tamamlamak için ise DGS ile 4 yıllığa tamamlasak herhangi bir sıkıntı olur mu ve ayrı ayrı üniversitede okuman sıkıntı yaratır mı (Örneğin iki yolluk olarak PRÜ de daha sonra DGS ile 4 yıllığa tamamlamak için geri kalan İTÜ de okusak) ve de diğer mühendislerden her hangi bir farkımız olur mu yardımcı olursan sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet Tuğra.

   DGS ile 4 yıllığa geçmenin herhangi bir sıkıntısı olmaz. Yani sen de diğer herkes gibi mühendis olursun. DGS ile bölüme kayıt yaptıran ile YKS ile bölüme kayıt yaptıran arasında hiçbir fark yoktur. Hatta bana sorarsan 2 yıllık bitirip DGS ile bölüme gelmek daha avantajlı. Çünkü;

   1. 2 yıllık bölümlerde daha çok uygulamalı ders oluyor ve gemiye dair daha fazla şey öğreniyorsunuz. 4 yıllıklarda ise hemen hemen her şey teorik. İş hayatında hiçbir işine yaramayan şeyler.

   2. 2 yıllık bitirdikten sonra bölümü daha iyi tanırsın ve gemiyi sevip sevmediğine karar verebilirsin. Eğer sevmiyorsan 4 yıllık için başka bir bölüm tercih edebilirsin.

   3. 2 yıllık bitirdikten sonra gemilerde yakın yol çalışabiliyorsun. Bu sürede 1 sene gemide çalışıp 1 sene okuluna devam edersen okuduğun sürede aileden para almana gerek kalmadan kendi kendini geçindirebilirsin.

   4. YKS ile giremeyeceğin kadar iyi bölümlere DGS sayesinde girebiliyorsun çünkü DGS çok daha kolay.

   Eğer ben tekrar tercih yapacak olsaydım muhtemelen önce 2 yıllık bir bölüm okur daha sonra DGS ile Türkiye’nin en iyi üniversitelerine, en iyi bölümlerine geçiş yapmayı düşünürdüm. Böylece YKS’ye çok çalışmama gerek kalmazdı ve gereksiz yere matematik fizik öğrenmektense o 2 yılımı bölüme dair şeyler öğrenerek geçirirdim.

   [Şu an bile bana danışan yakın çevremdeki öğrencilere ben bunu söylüyorum. Eğer istediğiniz yeri kazanamıyorsanız 2 yıllık bölümlere gidin, 1 sene kaybedeceğinize hem bölümünüzle ilgili şeyler öğrenirsiniz hem de daha sonra istediğinizden daha iyi bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz diye. Ama tabii ben böyle dediğim zaman anne-babalar çocuklarını yanlış yönlendirdiğimi düşünebiliyor. Bu kadar puan yapmış çocuğumu ben neden 2 yıllığa gönderiyorum ki, puanına yazık mı olsun diyorlar. Saçma bir düşünce yapısı ama saygı duymak lazım.]

   Bu saydıklarım iyi yönleriydi fakat DGS ile geçmenin bazı kötü yönleri de var. (Gerçi çok da kötü sayılmaz bence.)

   1. 2 yıllık bölümün üzerine 4 yıl daha okuyorsun ve aslında 4 yıllık bölümü 6 senede bitirmiş oluyorsun.

   2. Eğer meslek lisesinden gelip 2 yıllığa geçtiysen türev, integral, fizik vs. konularında hiç bilgin olmadığı için bölümün 1.sınıfında biraz zorlanabilirsin. Ama YKS’ye çalışırken zaten temel seviyede türev-integral falan öğrendiysen sıkıntı yok.

   Son olarak, 2 ayrı üniversite okumak ile ilgili nasıl bir sıkıntı yaşayacağını düşünüyorsun? Bence hiçbir sıkıntı yaratmaz. Hatta 2 farklı üniversite görmen okuduğun üniversitenin iyi mi kötü mü olduğunu daha iyi anlama yardımcı olur. Ayrıca daha fazla arkadaş edinirsin.

 • Merhaba, ben de bu bölümü okumak istiyorum biraz daha gemi yaşantısından bahsedebilir misiniz mesela kaç tane banyo var kaldığın odanın büyüklüğü nasıl? Yanımızda götürebileceklerimiz konusunda bir sınırlama var mı? Üniversitede sınıflar da daha çok erkek öğrenciler mi var? İnternet pahalı demişsiniz ne kadar pahalı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Reyhan.

   Gemiye yanında götürebileceklerin ve sınıflardaki kız-erkek oranları ile ilgili sorularını bir başka yorumunda cevaplamıştım zaten. İstersen direkt diğer sorularına geçeyim.

   Gemide herkesin kendine ait kamarası olur. (Bazı durumlarda stajyerin olmayabiliyor ama genelde stajyelerin kamarası da ayrıdır.) Zabitlerin kendi kamaralarında kendilerine ait banyo ve tuvaletleri olur fakat personellerde (stajyerler için de aynı şey geçerli) genellikle 2 kişi 1 tuvalet banyoyu ortak kullanır. Sen kız olduğun için muhtemelen stajyerken de sana ait tuvalet banyo olacaktır. Şirketlerin bu tarz şeylere dikkat edeceğini düşünüyorum.

   Bizim gemide 100 MB internetin fiyatı 25 dolardı. Whatsapptan başka bir şey kullanamıyorduk çok fazla internet gidiyor diye… Ayrıca internet bu kadar pahalı olmasına rağmen de oldukça yavaş. Sadece whatsappta yazışmak ve sesli arama yapmak için kullanabilirsin o kadar.

   Bunun dışında gemi hayatıyla ilgili de detaylı yazılar yazmak istiyorum aslında ama vakit bulamadığım için yeni yazı yazmayı bir süreliğine erteliyorum. Eğer bölümü seçmiş olursan üniversite okuduğun süreçte sen mezun olana kadar o yazılarımı da tamamlamış olurum.

 • Merhaba ,öncelikle sorularla ilgilendiğiniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu şu ki çevremde gördüğüm uzakyola çıkmış insanların çoğu ya asosyal ya da iletişim yönünden biraz zayıf insanlar ve açıkçası bu insanlar beni biraz meslekten soğutmuş durumda sonuçta 7/24 bu insanlar ile birarada olacağım bu konuda fikirleriniz nelerdir ve sizi meslekten soğutmuş olan şeyleri yazabilir misiniz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Anıl.

   Benim tam olarak gemide çalışmak istemememin en büyük sebeplerinden birisidir şu bahsettiğin konu. Gemide çalışanlar gerçekten de çok normal insanlar değil. Karada uyum sağlayamayan, önemsenmeyen insanlar gemide kral kesilebiliyor. Veya borçlarından, tefecilerden kaçanlar; ailevi problemleri olduğu için kötü psikolojiyle kendini gemiye atanlar senin de dediğin gibi 7/24 seninle vakit geçirebiliyor. Adamla gündüz kavga ediyorsun ama akşam aynı masada yemek yiyorsun. Bu durum kavgaya alışık olmayan benim gibi insanlar için gerçekten yıpratıcı olabiliyor.

   Yazı içinde bu konuya çok fazla girdim çünkü her yerde insan profili aynı olmayabilir. Belki sen çok iyi insanlara denk gelirsin, bilemem. Ama her halükarda bu işi yıllarca yapmayı düşünüyorsan, bahsettiğim gibi sorunlu insanlara denk gelme ihtimalin çok çok çok yüksek.

   Bunun dışında beni meslekten soğutmuş olan şeyleri genel olarak sıralarsam;

   * Gemide doktor, sağlık güvencesi olmaması ve sakatlanmaya çok müsait bir iş yapıyor olmamız. Mesela gemide kolun kırılıyor ama o şekilde çalışmaya devam ediyorsun. Daha sonra kolun yanlış bir şekilde kaynıyor, karaya indiğin zaman kolunu tekrar kırıp tekrar kaynatıyorlar. Bunun dışında gemide öldüğün zaman cesedini buzluğa atıp haftalarca gemide gezdirebiliyorlar. Benim staj yaptığım dönemde şirketin başka bir gemisindeki çarkçıbaşı ölmüştü mesela… Adamın cesedini etlerin olduğu buzluğa atmışlar, ailesine bile haber vermeden haftalarca karaya yanaşmak için beklemişlerdi..

   * Gemide ulaşılamaz olmak. Yukarıdaki maddede sen ölürsen diye anlattım ama daha kötüsü bir yakınını kaybetmen. Gemideyken ailenden biri dahi olsa birini kaybettiğin zaman cenazesine gidemezsin. Veya aklına gelebilecek iyi kötü her türlü özel günde ailenden uzak kalacaksın.

   * Gezme tozma olaylarının eskisi gibi olmaması. Limanlarda gemiden çıkamıyor olmak, hatta çıkmamamız bir yana ana makinenin bakımları için hayatım boyunca yapmış olduğum ve bir daha hiç yapmayacağımı düşündüğüm kadar pis ve yorucu işler yapmak beni çok soğuttu. Ben limana geldik, dışarı çıkar 2 insan görürüz derken günde 15-16 saat çalışınca hayal kırıklığına uğramıştım açıkçası.

   * Bu madde herkesin başına gelmez ama, gemiye bindiğimin 5. günü Hindistan’da limanda telefonum çalındı. Ailemle, arkadaşlarımla, kimseyle iletişime geçemedim aylarca. Yapayalnız kaldım. Telefonum olmadığı için alarm kuramadım.. Uyanmam gereken saati kaçırmayayım diye gece her uyandığımda yatağımdan kalkıp koridora çıkıp saate bakıyordum. Benim kamaramda saat yoktu çünkü. Eğer yarım saat 1 saat kaldıysa kalkmama tekrar uyumuyordum. Eğer 2 saatten fazla varsa hafif bir şekilde uykuya dalmaya çalışıyordum. Bunun dışında hiç fotoğrafım yok mesela gemide. Sadece 1 gün bir abiye rica edip onun telefonunu alıp birkaç fotoğraf çektim o kadar.

   * Denizcilik kültürü diye bir şey olmaması. O işler falan hep eskidenmiş. Şimdi herkes para için gemide. Artık denizcilik insanlara sadece harcayamayacakları paraları vaat ediyor. Genelde denizcilerin eşleri ve aileleri yiyor zaten o parayı.. Sen de ömrünün bir kısmını kiralıyorsun o maaşları alabilmek için.

   Şimdilik aklıma bu kadar geliyor. Konuştukça ve düşündükçe aslında bana hitap etmeyen birçok şey var gemide.. Tabii aynı şekilde beni cezbeden de birçok yanı var ama eksileri daha fazla.

 • Teşekkür ederim. Çok kararsızım yazıp yazmamak konusunda kazanırsam buraya yazarım. Bu bölümü düşünen kızlar twitterdan görüşebiliriz: https://twitter.com/reyhan_1900

 • Abi bir süre denizde çalıştıktan sonra sıkılma durumunda karada çalışma imkanı hangisinde fazla gemi makineleri işletme mühendisliği mi yoksa gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mi birde aile yaşantısı olmaz diyorlar bunun için ne söylersin?

  • Burak (Admin)

   Karada iş imkanı konusunda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, gemi makineleri işletme mühendisliğinden daha iyidir.

   Aile yaşantısı konusunda da, her sene 6-7-8 ay ailenden uzak kalmayı göze alıyorsan başka bir sıkıntın olmaz. Ama genel olarak bekarlara uygun bir iştir. Bekarken gemide çalışıp belli bir birikim yapıp düzen kurduktan sonra evlenmek ve aile kurmak daha uygun olur zannımca.

 • Fazla soru soruyor olabilirim ama tercihlerin başlamasına az kaldı. Bu bölüm hakkında öğrenebildiğim kadar çok şey öğrenmek istiyorum. Mesela bir kadın çocuğu doğdu mesleğe 3-4 yıl ara verdi. Geri dönmesi konusunda sıkıntı olur mu?

  • Burak (Admin)

   Çok soru sormanda herhangi bir sakınca yok. Vakit bulabildikçe tüm soruları cevaplamaya çalışıyorum zaten.

   Bu konu bir tek kadınların değil, kadın erkek herkesin merak ettiği bir konu. Bir süre gemide çalışıp uzuun bir tatil yaptıktan sonra tekrar gemide çalışmak istesem sorun yaşar mıyım diye…

   Şirketler gemide çalıştıracakları personeli seçerken ilk olarak ehliyetlerine bakarlar. Yani 3. çarkçı mı, 2.çarkçı mı, çarkçıbaşı mı, hangi ehliyete sahip personele ihtiyacı varsa onu alır. Yani bu adam 3 yıl ara vermiş, 5 yıldır çalışmıyormuş vs. demez. Tabii ki yıllardır düzenli çalışan elemanlarına öncelik verebilirler ama lazım olduğu sürece yeterli ehliyetin varsa seni de işe alırlar. Belki 1 ayda değil de 5 ayda iş bulursun ama mutlaka bulursun.

   Ancak bu konuda verebileceğim bir tavsiye var. Türk personellerde büyük bir 2. çarkçı açığı varmış. Çünkü gemide düzenli çalışan herkes çarkçıbaşı oluyor 6 yılda. Böylece çarkçıbaşı birikiyor. Yeni mezun olanlar da 3. olarak başladığı için alttan hep 3. çarkçı yetişiyor. Ama 2. çarkçı olarak kalan az kişi olduğu için 2. çarkçı ehliyeti oldukça değerli (çarkçıbaşı olduktan sonra 2. çarkçı olarak da gemiye çıkabiliyorsun aslında ama kimse çarkçıbaşı maaşı alabilecekken 2. çarkçı maaşını tercih etmediği için genelde çalışmıyor). Yani demek istediğim, bir süre bu işte çalışıp 3-4 yıl ara vermeyi düşünüyorsan, en azından 2. çarkçı olduktan sonra ara verirsen geri dönüşün daha kolay olabilir.

 • Mehmet Tuğra YİĞİT

  Abi 2 yıllıktan DGS ile geçiş yapsam nasıl olur diye soru sormuştum cevap verdin çok teşekkür ederim fakat aklıma birşey takıldı şimfdi 2 yıllık bitirdikten sonra DGS ile geçiş yaptığım üniversiteye hangi kaçıncı sınıftan başlarım? Sen toplam 6 sene okursun dedin demişsin de DGS ile geçiş yaptığımda direk birinci sınıftan mı başlıyorum?

  • Burak (Admin)

   Evet, maalesef 1.sınıftan başlıyorsun.

   Eskiden, bizim abilerimiz döneminde 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş yapanlar direkt 3.sınıftan başlıyorlardı ve 2 yıl okuyup mezun oluyorlardı. Ama artık öyle değil. Derslerinin bir kısmını saydırıyorsun fakat yine de yeterli olmuyor ve 1. sınıftan başlıyorsun. Belki de resmiyette 2.sınıf olarak başlatırlar bilemem ama her halükarda en az 3,5 – 4 yıl daha okuman gerekiyor. Çok yakın 2 arkadaşım bu şekilde geçiş yaptı ve ikisi de hazırlıktan sonra üzerine 4 yıl daha okudular. Yani 2 yıllığı ve hazırlığı sayarsan 7 yılda mezun olmuş oldular. Ancak samimiyetle söylüyorum, ikisi de böyle yaptığı için çok memnun. Çünkü ikisi de normalde gidebilecekleri üniversitelerden daha iyi yerde okuyorlar.

 • Bu bölümün özel koşullarında şöyle bir açıklama var: Bu programa başvurabilmek için sağlık durumunun denizciliğe elverişli olduğunu, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi” ibaresi taşıyan sağlık raporu ile kesin kayıtta belgelemek gerekmektedir.
  Eğer okulu kazandık ve sağlığı elverişsiz raporu aldık o zaman ne olacak?

  • Burak (Admin)

   Öyle bir durumda muhtemelen kayıt yaptıramazsın ve ek yerleştirme vs. gibi şeylerle tercih ettiğin diğer üniversitelere yerleşirsin. Ancak bu sağlık raporu gözünü korkutmasın. Renk körü değilsen ve genel olarak sağlıklı birisiysen sağlık raporunu da alıyorsun zaten. Öyle askeriye gibi detaylı sağlık kontrolleri olmuyor.

 • Barkın Küçükkaya

  Kontrat bitti şehirde yaşayacağız diyelim karada iş bulma olanağı nasıl tersanelerde çalışabiliyor mu GMİM mezunları? Teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   İlk olarak hangi bölümü okursan oku bu aralar Türkiye’de karada iş bulmak oldukça zor. Ama soruna cevap verecek olursam, evet, gemi makineleri işletme mühendisleri de tersanede çalışabiliyorlar. Hele gemide iş tecrübesi varsa, o tecrübe sayesinde daha rahat iş bulabilir tecrübesiz bir gemi inşaat mühendisine göre…

 • Abi iyi günler. Gerçekten çok güzel cevaplar vermişsin. Bu meslek hakkında kafamdaki soru işaretlerini sildiğin için teşekkürler. Kişilğime uygun bir meslek olarak gördüğüm için muhtemelen bu bölümü yazacağım tercihlerde. İzmir’de yaşadığımdan dolayı dokuz eylül gemi makine işletme’yi yazmayı düşünüyorum. Olur da ileride denizden sıkılırsam karaya geçmem kolay olsum diye. Sizi iyi bir insan olarak gördüğüm için içtenlikle aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Üst yorumlarda bahsetmişsiniz içkiyle ilgili olarak. Ben de içki kullanmıyorum ve açıkçası biraz dinime bağlı bir insanım. Gemide namaz kılmam sorun olur mu ? İçki içmiyorum, namaz kılıyorum diye beni dışlama gibi bir durum meydana gelir mi ? Cevabınız için teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet.

   İçki içmediğin için veya dinine bağlı olduğun için kimse seni dışlamaz. Hatta senin gibi personeller de var zaten gemide. Bu konuda hiçbir endişen olmasın.

   Namaz konusunda da, kıble sürekli değişebiliyor ve aslında seferi sayılıyorsun diye biliyorum. Ama bunun detayları hakkında sen zaten bilgi sahibisindir.

 • Hocam, merhaba! Öncelikle yazılarınız çok bilgilendirici elinize sağlık. Bir sorum olacak. Ön lisans Makine okuyorum. Dgs ile Gemi Makineleri İşletme’ye geçiş yapabilir miyim ?

 • Kardeşim gemi sektöründe 4 yıllık üniversite kazanamadı 2yıl okuyup 4e geçiş yapmak istiyor ama sadece gemide çalışmak istiyor karada çalışmak istemiyor hangi bölümü okuması lazım ve okumasını önerir misiniz

 • Merhaba burak abi ben gemi makineleri isletme muhendisligi okumakta kesin karar kıldım. sıralamam ytü’ye de itü’ye de cok rahat yetiyor. Ama ben üniversite hayatını rahat okumak istiyorum ve itude bu biraz kasintili bi durum bu yüzden ytude okumak istiyorum ama mezun olduğumda iş bulma kolaylığı acısından ne kadar zorlanırım. Yazdıklarına gore itü daha avantajlı ama ytude bu ne kadar zor. sonuçta ytude cok kaiteli bi üniversite. Bana bi yardımcı olursan cok sevinirim.

  • Merhaba Uğur.

   Seninle facebooktan konuşmuştuk zaten ve gerekli cevabı vermiştim. Ama yorumları okurken aynı soruyu merak eden başka öğrenciler de olursa diye tekrar burada da cevaplayayım istedim.

   Eğer üniversite hayatını üniformasız ve tıraş vs. derdiyle uğraşmadan daha sosyal bir şekilde geçirmek istiyorsan YTÜ’yü seçmen daha doğru olur senin için. İş bulma konusunda da pek dezavantajı olmaz. Yani bu durumda YTÜ gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünü seçmeni öneririm 🙂

 • Yani abi ıssız kalma oranım nedir ytuden mezun olunca? Keşke itü yazsaydim diyecek kadar pişman olur muyum?

  • İşsiz kalma gibi bir durumun olmaz. Gerekirse birkaç ay daha fazla iş ararsın belki ama bir şekilde iş bulur çalışırsın. Ondan sonrası da zaten senin iş konusunda yeteneğin, insan ilişkilerin vs. ile alakalı. Zaten İTÜ mezunu olursan işin garanti diye bir şey de yok. Bu işler biraz da kısmet işi.

 • Merhaba.

  Hiç gemide çalışmadan direk karada çalışma imkanımız var mı acaba?

  • Merhaba Reyhan.

   Evet, var tabii ki. Yalnız gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun olmak için okul döneminde 6 aylık uzakyol stajını yapman gerekiyor. Ondan sonra mezun olunca gemide çalışmak istemezsen karada bir iş bulabilirsin.

 • Teşekkür ederim sayenizde çok şey öğrendim bu bölümler hakkında 🙂 🙂

 • Merhaba Burak abi. Ben İTÜ gemi makinaları işletme mühendisliği istiyordum fakat sürekli gemide olma fikri biraz sıkıntı. Gemide yapamazsak bu mesleği karada yapma ihtimalimiz var mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ali.

   Gemide bir süre iş tecrübesi kazandıktan sonra karada iş bulup çalışabilirsin. Hiç gemide çalışmadan karada iş ararsan yine şansın var ama iş tecrübenin olması çok avantaj sağlar. Zaten eğer gemide çalışmayı düşünmüyorsan bu bölüme hiç bulaşma derim.

 • Kafası Karışık

  Merhabalar.

  Öncelikle
  gmim=gemi makineleri işletme mühendisliği
  gigm=gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği
  siz biliyorsunuzdur ama yorumları okuyacak arkadaşlarım için baştan açıklık getirmek istedim.

  Sıralamam itü ve ytü gmim e yetiyor. Ayrıca ytü gigm e de yetiyor. Fakat ailem geçim sıkıntısı çekiyor. Bu sebeple yüksek getirili bir meslek edinmek istiyorum. Ayrıca son zamanlarda TL de yaşanan devalüasyon ve bu olumsuz gidişatın uzun yıllar düzelmeyeceğine olan inancım(düzelse dahi doların her zaman TL ye karşı güçlü kalacağı öngörüm) beni gmim okumaya yönlendirdi. Henüz tercih yapmadım. Ama gmim yazarken hangi üniversiteyi seçeceğim konusunda ytü ye karar verdim. Orada okuyan bir arkadaşımın tavsiyeleri sayesinde. Gerek kampüsün konumu ve sosyal yaşam konusu gerek ise üniforma ve ast üst ilişkileri konusunda en doğru tercihin ytü olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar gitmek istediğim bölümde 2. sınıfta okuyan bir arkadaşım olsa da sizin daha doğru bilgi vereceğinizi düşündüğüm bazı konular mevcut.

  1. sorum geçmişten beri süregelen yurtdışında yaşama düşüncem mevcut. Yurtdışı merkezli bir şirlette makineci olarak çalışmak oturum ve vatandaşlık gibi konularda kolaylık sağlar mı? Yaşamak istediğim ülkeler İngiltere, Kanada, Danimarka, İsveç gibi kuzeyde ve refahı yüksek olan yerler.

  2. sorum yurtdışı şirketlerinden kabul almak için ille de referans mı gerekiyor yoksa belli bir tecrübe ve dil yeterliliğinden sonra kişisel başvuru ile halledilebilir mi?

  3. sorum gemide çalışılan süre boyunca kişisel gelişime zaman ayırmak mümkün mü? Şahsen kitap okumaya düşkün bir insanım. Dil öğrenmeye ve programlamaya da merakım var. Acaba bu konularda kendimi geliştirmeye fırsatım olur mu bir makineci olarak?

  4. sorum tercihimle ilgili olacak. Şu soruya gelene kadar tüm yazdıklarım sanki hemen yarın gmim e başlayacakmışım gibi yazıldı farkındayım. Fakat ben aslında bilgisayar bölümü öğrencisiyim. 2 yıl okuduktan sonra bıraktım. Ve bu yıl yeniden bir tercih yapmayı planlıyorum. Aklımdaki seçenekler iü veterinerlik, gtü bilg müh, gtü elektronik müh, ytü gmim.

  Her halukarda yurtdışında yaşamak istiyorum. Bu saydığım bölümlerin hepsi de yurtdışında aranan meslekler. Özellikle şu sıralar İngilterede yana yakıla python dili bilen programcı aranıyormuş. Üstelik ortalama seviyede bir programcı senelik 70-90 bin pound kazanabiliyormuş.

  Benim kişisel planım şu yönde. Gmim yaparak para biriktirip daha sonra saydığım ülkelerden birinde bir yatırım yapmak. Belirli bir sermayeye sahip olduktan sonra o çok sevdiğim yazılım alanında yine kendi işimi kurabilirim diye düşünüyorum. Ya da işler planladığım gibi gitmedi. Yazılım konusunda güncel kalmayı beceremedim ve sektörde aranan elemanın özelliklerine erişemedim o halde yurtdışında makine mühendislerinin çalıştığı alanlarda ya da gmim ile edindiğim tecrübeyi kullanabileceğim bir alanda iş bulabilirim diye düşünüyorum. Siz değerli adminden rica ediyorum. Lütfen yorumlarınızı ve cevaplarınızı esirgemeyiniz. Bir yoruma sığacak şeyler değil bunlar derseniz size ulaşabileceğim bir iletişim kanalına yönlendirin beni lütfen. Tercih dönemi bitmeden faydalı olabilmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Kafası Karışık arkadaşım 🙂

   Öncelikle düşüncelerinin çok yerinde ve doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konularda ben de çok tecrübeli biri sayılmam. Hatta bir yerlerde işe girip çalışmak konusunda da tecrübesizim. Ben bugüne kadar kendi işimi yaptım hep. Ama seninle benzer düşüncelere sahibim. Yurt dışına çıkmak, oranın vatandaşlığını almak ve hak ettiğim gibi bir hayat yaşamak istiyorum artık.

   Buradan elimden geldiğince cevap vereyim. Bunun dışında beni facebooktan ekleyebilirsin. İletişim kısmında facebook profilimin linki var. Bu süreçte belki yurt dışı için bir fırsat çıkar, birbirimizle paylaşabiliriz.

   İlk olarak söylemek istediğim YTÜ’de Gmim okumak istemen çok mantıklı. Zaten sen de böyle bir karar almışsın. Burada bir sıkıntı yok bence. Bunun dışında sorularına cevap verecek olursam;

   1. Gemide yabancı bir şirkette çalışman yurt dışına yerleşmek için sana bir avantaj sağlamaz. Yurt dışına yerleşip vatandaşlık almanın en iyi yolu öncelikle ilgili ülkelerde çalışma vizesi alıp yıllarca orada çalışmak. Çalışma vizesi almak için de sana sponsor olabilecek, evet bu kişi bizim firmamızda çalışıyor diyecek bir şirket lazım. Ama bu durum firmalar için biraz masraflı olduğu için gerçekten işlerine yarayan tecrübeli elemanlar olmadığı sürece çok fazla bu işlere bulaşmıyorlarmış. Yani üst düzey İngilizcen ve iş tecrüben varsa ancak böyle bir iş bulabilirsin kendine. İş tecrübesi olarak da yıllarca gemide çalışıp edineceğin tecrübe yeterli olabilir bana göre ama firmalara aranan eleman olduğunu nasıl ispatlayabilirsin bilmiyorum. İlgili ülkede bir süre yaşayıp iş görüşmelerine gidebilirsen belki öyle bir fırsatın olur ama Türkiye’den iş başvuruları yaparak pek mümkün değil. Onun için yüksek lisans falan kovalayabilirsin. Yüksek lisans için gittiğin zaman orada iş bulup kendini sevdirirsen oralarda çalışıp yaşamaya devam edebilirsin. Oturma izni ve vatandaşlık almanın en kolay yolu ise o ülkenin vatandaşıyla evlilik yapman. Benim araştırmalarım sonucu edindiğim bilgiler bu kadar. Onun için her ne kadar web yazılım işlerle uğraşıp kendi işimi yapsam da, İngilizcemi geliştirip kurumsal bir iş tecrübesi edinerek yurt dışına çıkmak istiyorum ben de. Ama maalesef Türkiye’deki bu krizde bana katkı sağlayacak iş bulmam çok zor.

   Bu arada sen ayrıca yazılım işiyle ilgilendiğini ve bu konuda ihtiyaç olduğundan bahsetmişsin. Evet, dediğin ülkelerde yazılım/mühendislik alanında da çok fazla ihtiyaç var ama çalışma izni olmadan oralarda iş bulmak çok zor anladığım kadarıyla. Çalışma izni almak için de iş bulman gerekiyor. Yani bu noktada bir paradoks var, ben çözemedim. Benim çözümüm yukarıda da söylediğim gibi yüksek lisans vs. eğitim için gidip bu sürede iş aramak veya oradan birileriyle evlenmek.

   2. Referans olayı hakkında bir bilgim yok ama Türkiye’den kişisel başvuruyla olmayacağını biliyorum. Belki Türkiye’de, sahibi o ülkelerden biri olan bir firmada çalışırsan yükseldikten sonra seni oraya gönderebilirler. Bu da bir yol ama oldukça uzun ve garantisi olmayan bir süreç.

   3. Genel olarak gemide çok fazla vaktin olmuyor. Olsa da dil veya programlama öğrenme gibi bir imkanın yok bence. Çünkü ilk olarak internetin yok. Belki yabancı dil için kelime ezberi yapabilirsin veya yanında götüreceğin İngilizce kitaplara çalışabilirsin ama (ki yanında kitap götürüp ağırlık yapma derim, pdf olarak bilgisayarında taşı) programlama için mutlaka internete ihtiyaç duyacaksın. O da gemide pek mümkün değil. Kitap okumak istersen de, eğer deniz seni tutmuyorsa mutlaka kitap okuyacak fırsatı bulursun.

   4. Bu saydığın bölümler içinde, yurt dışında yaşamak istediğini göz önüne alırsak benim sıralamam şu şekilde olurdu; 1. Bilgisayar Mühendisliği, 2. Elektrik Elektronik Mühendisliği, 3. Gemi Mühendisliği, 4. Veterinerlik. Hatta veterinerlik yurt dışında ne işe yarar bilmiyorum.

   Geminin katkısı bu konuda sana şu olabilir; dolar olarak para biriktirirsin ve yurt dışında yüksek lisans vs. yaparak o ülkelerde bir süre yaşayabilirsin. Böylece kendine vatandaşlık ve çalışma izni için fırsatlar yaratırsın. Ama gemi işi her yerde yapılmıyor, bazı ülkelerin bazı şehirlerinde iş bulabiliyorsun ve bu da çalışma alanını daraltıp şansını azaltıyorsun demek. Ayrıca gemi işi hep zamansızdır, ne zaman gidersin ne zaman dönersin vs. adamakıllı plan yapamazsın. Oysa yazdığın diğer mühendisliklerde hem yüksek lisans yapabileceğin daha fazla üniversite ve burs bulursun hem de iş tecrübesi edindikten sonra yaptığın işle ilgili yurt dışına çıkman daha kolay olur.

   Sonuç olarak bana göre yurt dışı için yazılım işini tercih etmek daha mantıklı. Hem çıkmak için daha fazla fırsatın olur, hem de fırsatın olmasa bile Türkiye’den freelance olarak euro, dolar ile dışarıya iş yapabilirsin. Ama maddi olarak durumunuz pek iyi değilse de önce kendi ayakların üzerinde durmak adına gemiyi seçmende bir sakınca yok. Çünkü şu an büyük bir krize doğru ilerlemekteyiz, diğer mühendisliklerde iş bulup kendini geliştirmen gemide iş bulmandan daha zor olur diye tahmin ediyorum.

   Umarım yazdıklarım senin için faydalı olmuştur. Genel olarak bu konularda benim de kafam karışık ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Ama bildiğim kadarını seninle de paylaşmaya çalıştım.

 • Merhaba. İzmirde oturduğumdan dolayı DEÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği’ni yazmayı düşünüyorum. Fakat şöyle bir sorun var. İTÜ’deki GMİM’e de puanım yetiyor. Açıkçası şehir değiştirmenin zorluğu, masrafların daha fazla olması gibi sebeplerden dolayı şehir değiştirmeye sıcak bakmıyorum. Yine de ailem bu konuda benim fikrime bağlı kalacak. Size sormak istediğim şu: İTÜ GMİM vs DEÜ GMİM yapacak olursak ne gibi farklılıklar olur ? İş bulurken bir farklılık oluşturur mu ? Eğitim kaliteleri çok farklı mı ? Siz hangisini tavsiye edersiniz ? Bunlar hakkında bilginiz varsa ve kısaca bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet.

   Daha önce konuşmuştuk sanırım seninle bu konuyu. Eğitim, iş bulma vs. büyük farklılıklar olmaz. Bu durumda kesinlikle İzmir’de kalmanı ve DEÜ’yü yazmanı öneririm. Ben olsaydım öyle yapardım 🙂 Hem maddi hem manevi olarak çok daha rahat olur senin için.

 • ” Ben okula girdiğimde gemide çalışmak için gerekli olan staj süresi 6 ayken, ben mezun olduğumda 12 aya çıkarıldı. Ayrıca 2013’ten sonra gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine kayıt yaptıranların gemide çalışma hakkı ellerinden alındı. ”

  bu biraz saçma değil mi ? sonuçta gemi makineleri okuyorsun 4 yıl boyunca, ve gemide çalışamıyorsun, bana oldukça saçma geldi. ne yani şimdi ben mezun olunca gemide çalışamayacak mıyım?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Atakan.

   Benim bu söylediğim gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği için geçerliydi, gemi makineleri işletme mühendisliği için değil. Gemi makineleri işletme mühendisleri her zaman gemide çalışabiliyorlar. Kaldı ki bu kural tekrar değişmiş, yani şu an gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri de gemide çalışabiliyorlar.

   Sonuç olarak gemi makineleri işletme mühendisliği de seçsen gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği de seçsen gemide çalışabilirsin.

 • Abi merhabalar… 2013’ten sonra bu bölümü kazananlar gemide çalışamıyor mu gerçekten.. İTÜ’den mezun olsalar bile..

  • Burak (Admin)

   Merhaba Baran.

   O yazdığım şey gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyanlar içindi. Gemi makineleri işletme mühendisliği okuyanlar zaten gemide çalışabiliyorlar. Ayrıca sistem tekrar değiştirildi ve şu an gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisiliği okuyanlar da gemide çalışma hakkına sahip. Yani bu sene kayıt yaptıranlar için, bu iki bölümden hangisini seçersen seç gemide çalışabilirsin.

 • Doğan Güneş

  Hocam normal inşaat mühendisliğimi yoksa gemi makine işletme mühendisliği mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   2 bölüm birbirinden çok farklı bölümler. Ne olarak kıyaslamamı ve neye göre tavsiye vermemi istiyorsun?

   En basit şekilde cevap vermemi istersen; sürekli gemide çalışmak istiyorum diyorsan gemi makineleri işletme mühendisliğini seç, eğer ben karada çalışmak istiyorum veya bir süre çalıştıktan sonra kesin olarak karaya dönmek isterim diyorsan inşaat mühendisliğini seçebilirsin.

 • Kafası Karışık

  Merhabalar.

  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

  Tercih döneminde detaylı bir araştırma sürecine girdim. Mezunlarla ve halihazırda bölümde okuyan insanlarla iletişim kurmaya çalıştım. Ve son kararımı Bilgisayar Mühendisliği olarak verdim. Bölüm olarak en üstlere Bilgisayar onların hemen altına da Elektrik Elektronik yazdım. Üniversite olarak GTÜ ve Türk-Alman Üniversitesi ilk tercih ettiğim yerler oldu. Umarım bu iki üniversiteden birine yerleşirim. Veterinerliğe listemde hiç yer vermedim. YTÜ GMİM ise alt sıralarda can lastiğim oldu en kötü ihtimale karşı.

  Gmim hep içimde bir ukte olarak kalacak galiba. 🙂 Olsun. Hayatımız boyunca yaptığımız her tercih diğerlerinden fedakarlık etmeyi gerektirmedi mi zaten.

  Tekrardan çok teşekkür ederim ilginiz ve detaylı cevaplarınız için. Umarım iyi niyetli ve genç dimağlara yol gösterici bu çabalarınızın güzel getirilerini hayatınız boyunca alırsınız.

  Herkesin en doğru tercihi yapması dileğiyle, hoşçakalın dostlar.

  • Burak (Admin)

   İyi niyetin ve güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah. Hoşça kal.

 • Merhaba☺ İTÜ denizcilik fakültesi denizcilik alanında en iyi üniversite desek yanlış olmaz. Ve baktığımda aldığı puanlar 360-370 civarı. Herkes girebiliyor. Yani bu bilgi doğru mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Özlem.

   Maalesef taban puanları oldukça düştü. Yani bu puanlar doğru. Ama dediğin gibi herkes de giremiyor. Sonuçta 360-370 puan yapmak için de belli bir çalışma gerekiyor.

   Puanına pek fazla takılmadan bu işi yapmak isteyip istemediğine yoğunlaşman daha iyi olabilir senin için.

 • merhaba ben itü deniz ulaştırma işletme mühendisliğini kazandım sağlık raporunu hangi hastanelerden alabilirim bir bilginiz var mı?

 • Merhabalar.öncelikle ben bu bölümü itü de yazmayı düşünüyorum ve bolumun 1 yıllık ingilizce hazırlıgı var bu bölümde imgilizce sınavında basaeılı olanlar direkmen 1.sınıftan başlıyorlar. Hangi sınavlar yapılıor
  Ve dersleri nasıl zormu kolay mı

 • Hüseyin KARADUMAN

  Merhaba yorumlarınızı canı gönülden ve pür dikkat okudum.36 yaşındayım yaklaşık 12 yıldır özel sektörde makine mühendisi olarak çalışıyorum.Belki tuhaf gelebilir ama bunca sene çalışıp da maddi vede manevi olarak tatmin olmamış biri olarak denizcillik sektörüne girmiş bulunmaktayım.Belkide bu kategoride emsal olacağımı düşünüyorum.Nedenine gelince ilk etapta yağcı ehliyeti almak için kursa giderek ehliyetimi aldım nedeni ise 4 ay sürecek olan Uzakyol vardiya eğitimi süresince bakmakta hükümlü olduğum bi ailemin olması bi şekilde hayatımızı daim ettirmek zorundayız.6 Aylık kontrat sonunda kendimi kurs süresince idare edebilecek parayı biriktirmek ve akabinde uzakyol vardiya ehliyetini alabilmek en büyük hedefim:)Çılgınca bi fikir bencede bu süreç en az 2 sene sürecek stajlar dahil umuyorum ki kara stajından muaf olurum sonuçta ünide ve gerçek hayatta epey bi fabrika tecrübem mevcut.Yağcı olarak çalışacağım bi şirket ayarladım gibi bişey , tam kesinleşince mevcut işimden istifa edeceğim.Sanırım yılbaşı yeni bir maceraya yelken açacağım gibi görünüyor tabi ailemi geride bırakarak en zoruda bu olsa gerek.Burda yorumlarda bulunan genç arkadaşlara ufakta olsa bi abi tavsiyesi para tabi önemli fakat inanın insanın sevdiği mesleği yapması kadar mutluluk ve haz verici bi duygu yok ne yapın edin sevdiğiniz mesleği yapın çünkü meslek seçimi sonrası geriye dönme şansınız yok gibi bişey.insanın üzerine sanki ölü toprağı serilmiş gibi hissederken yıllar akıp gidiyor.Senelerinizin kıymetini bilin ve sağlıcakla kalın Herşey gönlünüzce olsun Allah yolunuzu açık etsin

  • Burak (Admin)

   Merhaba Hüseyin Abi,

   Bunca tecrübeden sonra elde ettiğiniz şeyin kıymetini bileceğinizi ve denizcilikte aradığınız şeyi bulacağınızı düşünüyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur.

   Hoşça kalın.

 • Naci Karataş

  Merhabalar Burak abi 12. sınıfım hayatımın önemli bir dönemindeyim belki 2 ay sonra tercih dönemi gelecek. Ben IT sektörünü de Gemiciliği de kendime yakın buluyorum. İkisinde de çalışırsam mutlu olurum diye düşünüyorum. Sizce PC Mühendisliği mi Gemi makineleri veya Kaptanlık mı? 2 alanda da bulunduğunuz için soruyorum umarım cevaplarsınız. Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Hedeflerimden de bahsedeyim PC mühendisliği için Aydın Adnan Menderes gemi makineleri için YTÜ Kaptanlık olursa ITÜ istiyorum. Bu konuyu da yorumlarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Naci,

   Çok geç cevap verdiğim için kusura bakma 🙁

   Tercihleri ne yaptın? Güncel durum nedir?

 • Gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun olunca tersanede çalışma imkanı oluyormu yoksa sadece gemide mi çalışıyorsun?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Hayrunisa,

   Gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun olduktan sonra tersanelerde çalışanlar var. Ama gemide iş bulmak daha kolay olduğu için ve maaşlardan dolayı çoğunlukla gemiyi tercih ediyorlar.

 • Hüseyin Yılmaz

  Kardeşim merhaba. 26 yaşındayım. Ben de bu sene hazırlanacağım sınava. Yıldız Teknikte gemi makine işletme mühendisliği istiyorum. Staj okul bittiğinde mi oluyor yoksa okul dönem sonunda mı? Bir de bu 4 sene bitince bir sınav varmış onda yaş şartı var mı? Sana zahmet cevaplarsan çok sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Hüseyin,

   Gemide yapılan uzun yol stajı 3.sınıfın 2.döneminde yapılıyordu benim zamanımda. Şu anda da değiştiğini sanmıyorum. Bunun dışında 1 de atölye stajı var sanırım karada yapılan. Onu da yaz aylarında veya yarıyıl tatilinde yapabilirsin.

   Sınavlarda yaş sınırı yok. Mezun olduktan sonra gemi adamı belgeni alıp gemide çalışabilirsin.

 • Burak Bozkurt

  100 bin sıralama yaptım okul 1.siyim inşallah yıldız teknik tutar.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Burak, son durum nedir?

   YTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğine kayıt oldun mu?

 • Batuhan Baykal

  Merhaba öncelikle, üniversite sınavına hazırlanma sürecimde ufak tefek sorunlardan dolayı makine bölümünü tercih etmek zorunda kaldım. 21 yaşındayım. Kendimi bildim bileli gemide çalışmak bir gemi adamı olmak istiyorum. Daha önce gemilerde taşeron firmalar aracılığı ile çalıştım bakım onarım şaft değişimi vs. yaptım. Tabii ki bunlar karada olduğu için çok önemsenmiyor.

  Benim şu anda dikey geçiş yaparak gemi mühendisliğine geçme planlarım var. Kesin gözüyle bakıyorum bu olaya okul diploma puanım yüksek.

  Soruma gelecek olursam; şu anda İstanbul ve İzmir’deki üniversitelere geçiş yapabiliyorum.. İTÜ-YTÜ-İÜ-PRÜ-de. Bir kaç tane daha var fakat ben kalabalık şehirde üniversite okumaya çekiniyorum, korkuyorum. Dokuz Eylül’ü de iş olanaklarından dolayı tercih edemiyorum. Bana tavsiye ver Burak adminim. Kafayı yiyeceğim. Kendimi artık yönlendirmem gerekiyor. Koskoca bölüm sadece 2 şehirde var. Ve bilgin varsa DGS ile geçiş yaptığımda nasıl zorluklarla karşılaşacağımı bana bildirirsen sevinirim. Şu anda okuduğum bölümde fizik-matematik vs vs derslerinden geçtim ama kredi yetmez falan olayları var. Çevrenden DGS ile geçiş yapan varsa soruşturur musun?

  Teşekkür ederim, selametle.

  • Burak (Admin)

   Batuhan merhaba,

   Anladığım kadarıyla 2 sorun var aslında.. 

   1. Hangi üniversiteyi tercih etmeliyim?
   2. DGS ile geçiş yapınca ne gibi zorluklar yaşarım?

   Öncelikle büyük şehirde okumaktan çekindiğini söylemişsin. Ancak İzmir & İstanbul’dan başka seçeneğin olmadığı için de kafan karışık.

   Sana şöyle söyleyeyim, eğer gemi makineleri işletme mühendisliğine geçiş yapacaksan, İTÜ’nün kampüsü zaten İstanbul/Tuzla’da. Şehir merkezine uzak olduğu için zaten çok fazla büyük şehir sorunu yaşamazsın. 9 Eylül’ü bilmiyorum, hiç gitmedim ancak tahmin ediyorum İTÜ Tuzla Kampüsünün bulunduğu yer 9 Eylüle göre daha sakindir. Yani bu anlamda İTÜ’yü tercih etmeni tavsiye ederim. (Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği seçeceksen kampüs Ayazağa’da yalnız. İkisini karıştırma.) 

   Ancak İTÜ’de üniformali eğitim oluyor ve üniversite hayatın daha disiplinli geçebilir.. Bu anlamda YTÜ’yü tavsiye ederim. YTÜ’de gemi makineleri işletme mühendisliği sivil olarak okunuyor ve diğer öğrenciler gibi sen de daha iyi bir üniversite hayatı yaşayabilirsin. Fakat kampüsü merkezi bir yerdedir ve ister istemez büyük şehrin kargaşasıyla karşılaşabilirsin.

   Özet olarak senin şartlarını düşündüğüm zaman, eğer herhangi birine giriş yapabiliyorsan, İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini seçmeni öneriyorum.

   DGS konusunda da… Artık DGS sonrası geçişlerde eskisi gibi pek fazla ders saydırılmıyor. Yani yine herkes gibi 4 yıl daha okuman gerekiyor. Bunun dışında DGS ile geldiğin için daha farklı bir şey yok. DGS ile geçiş yapan çok fazla arkadaşım var ve biz ne yaşadıysak onlar da aynılarını yaşadı. Ne eksik ne fazla.

   Yalnızca şöyle bir problem olmuştu. Daha önce türev/integral gibi konuları görmedikleri için, ilk başta derslerde biraz zorlanmışlardı… Üst düzey olmasa da temel bir türev/integral bilgin varsa, o da problem olmaz senin için. Ancak meslek lisesi çıkışlıysan ve 2 yıllık üniversitede de bu konuları öğrenmediysen, bir süre ayrıca bu konulara çalışman gerekebilir. Bu arada gözün korkmasın, yaz tatilinde 1 ay liseler için türev/integral konularına çalışsan yeterli olur senin için.

 • Tümer Demirelli

  Iyi günler. Yıl sonunda sınava girip gemi makineleri işletme okumayı düşünüyorum. Aklımda bir soru var. Örneğin işe girdim 40 yaşında birisiyim ve kontratım bitti. İlla çalışmak zorunda mıyım yoksa 40 yaşında işi bırakabilir miyim demek istediğim istifa gibi bir olay var mı yoksa futbolcu gibi mi para kazanılıyor emeklilik olayı vs var mı yanıtlarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Tümer Bey, iyi günler 🙂

   Çalıştığınız süre içinde sigortanız yatar. Ancak sürekli gemide olmayacağınız için (örneğin 6 ay çalışıp 2 ay izin yapacağınız için); sigorta gününü doldurma durumu nasıl olur bilemiyorum. Emekli olmak istiyorsanız kalan günler için ayrıca sigorta primi yatırmanız gerekebilir.

   Özet olarak, gemide aktif olarak çalıştığınız süre emeklilik için ihtiyacınız olan günü karşılıyorsa emekli olursunuz.

 • Tümer Demirelli

  Mesela 30 yaşına geldim son kontratı yaptım 5 yıl bidaha çalışmak istemiyorum ve 5 yıl sonra tekrardan kontrat yapıp çalışmak istiyorum bu mümkün müdür? Teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Tümer,

   Evet mümkündür 🙂 Normal iş bulma süreci gibi düşünebilirsin. 30 yaşına kadar çalıştığını varsayarsak (22’de mezun olup 8 yıl çalıştığını düşünüyorum) zaten 2. çarkçı ehliyetini almış olursun. O şekilde iş bulman çok daha kolay olur.

 • Merhaba, gemi makine muhendisligi okuduk, belli bir sure denizde parayi istifledik, karada buldugumuz is olanaklari denize gore devede kulak mi kaliyor para konusunda, bilginiz var mi acaba? İyi gunler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mertcan, aslında bu karada nasıl bir iş bulduğunla alakalı. Ama örnek vermem gerekirse; mesela gemide 2.çarkçı oldun ve 5000$ maaş alıyorsun. Karaya geçtiğinde 5000 TL’ye iş bulabilirsin mesela. Veya iyi bir iş bulursan 10000 TL civarı alabilirsin.

   Bu rakamları kafanda bir şeyler oluşması için.. Yoksa tam olarak bu maaşlara çalışacaksın diye bir şey yok 🙂 Zaten gemide yeterince çalışıp iyi para biriktirirsen belki kendi işini kurmak isteyebilirsin.

 • Merhaba ben bu sene sınava giricem ve hafif peltekliğim var bu gemi makineleri işletme mühendisliğine girmeye sorun olur mu?

 • Tümer Demirelli

  Peki fizik dersinden pek hoşlanmayan birisi için bu mesleği daha doğrusu okulu(dersleri) nasıl değerlendirirsiniz?

 • Anneme okuduklarımı söylüyorum, bir sürü erkeğin içinde barınamazmışım, bana bundan bahsediyor. Sizin staj yaptığınız gemide kadın personel var mıydı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Feraye, benim staj yaptığım gemide bir tane kadın personel vardı, 3.çarkçıydı. Fiziksel olarak yorucu ve yıpratıcı bir iş olmasının dışında kadın olmanın büyük bir dezavantajı yok bana göre. Evet çalışan personeller büyük çoğunlukla erkek ancak bunun seni olumlu veya olumsuz çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Ancak üniversite ve iş hayatı boyunca çok fazla kız arkadaşın olmayabilir, bunu bil yeter 🙂

   Belki de bir erkek gözüyle ben sıkıntıları anlayamıyorumdur. Facebookta/instagramda gemi çalışan çok fazla kadın personel var. İstersen bir de onlarla konuş 🙂

 • Bu 2000$ ile 10,000$ maaşlar yıllık mı aylık mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Rapit, bunlar aylık maaşlar. Yılda 12 ay çalışılmıyor sonuç olarak ama sürekli gemide olmak istersen, yılda ortalama 10 ay çalışabilirsin.

 • Okan Güvençli

  Abi kolay gelsin ben gemi imalatı mühendisliği okumayı planlıyorum ama gemide çalışmayı istemiyorum yani sadece tersanede çalışmak istiyorum. Bunun hakkında bir nilgin var mı, maaşları veya iş imkanları?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Okan,

   Dediğin bölüm gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği oluyor. Bununla ilgili de bir yazı yazmıştım. Maaşlar vs. güncel değil ancak gemi inşaat mühendisi ne iş yapar konusunda bilgi sahibi olabilirisin:

   Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

   Maaş ve iş imkanları konusuna gelirsek.. Sanırım şu an 3500-4000TL arası maaşla işe başlıyorlar. Tecrübeli bir mühendis de 6000-9000 TL civarı alır diye düşünüyorum. Tabii ki daha yüksek veya daha düşük alanlar da vardır ancak ben maaşların bu civarlarda olduğunu tahmin ediyorum.

   İş imkanı ise diğer birçok alanda olduğu gibi çok iyi sayılmaz. Ama bu durum mühendisliklerin %90’ında geçerli bence. Sadece gemi mühendisliğinde değil..

 • Abi ben gemi makineleri işletme istiyorum 2 yıllık bir bölüm önerir misin?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet,

   Sen bölüme karar vermişsin zaten. Bir üniversite önerir misin diye soracaktın sanırım 🙂

   Maalesef 2 yıllıklar hakkında hiçbir bilgim yok. Fakat ister 2 yıllık ister 4 yıllık olsun, bana göre üniversitelerin hepsi 3 aşağı 5 yukarı aynı. Kararsız kaldığın üniversiteler varsa evine yakın olanı seç derim 🙂

 • Abi ben Karadeniz teknik üniversitesi gemi makineleri işletme istiyorum 2 yıllık bir bölüm. Oradan dgs ye girip 4 yıllığa geçmeyi düşünüyorum atıyorum olmadı kazanamadım sınavı o zaman iş bulabilir miyim?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet,

   Mühendis de olsan tekniker de olsan iş imkanları şu an eskiye göre kötü. Mutlaka bir yerlerde iş bulursun tabii ki ancak kesinlikle iyi bir iş bulursun diyemem. Bu biraz da şans işi. Doğru zamanda doğru yerde olmakla alakalı…

 • Gemi makineleri işletme mühendisi olarak belgelerimi bir yıl içinde alıyorum. Ticaret Bakanlığının makinist adı altında atamalar yaptığını gördüm. (SADECE GEMİ MÜHENDİSLERİ İÇİN) Acaba devlette maaş durumu nasıldır bir tanıdığınız veya irtibat kurabileceğiniz birileri var ise bilgilendirir misiniz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Aykut,

   Gemi makineleri işletme mühendisi olarak kamuda çalışan bir tanıdığım yok maalesef. Gemi inşaat mühendisi olarak çalışan bir arkadaşım 6000 TL civarı maaş alıyordu geçen sene. Diğer devlette çalışan arkadaşlarım da subay oldular. Yani dediğin konu hakkında bir bilgim yok maalesef.

   Bulunduğun şehirde gemi mühendisleri odası varsa belki orada bilgi verirler sana (iyi bir memura denk gelmediğin sürece pek sanmıyorum ama)..

 • Eren Öksüz

  Merhaba Burak Bey

  Ben makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Belgeleri tamamlayarak çarkçı olmak istiyorum. Çok başarılı bir mühendislik öğrencisi değilim. Okul bitince ailemin bana yardım edebilecek durumu yok. Kendi işimi yapabilecek parayı kazanana kadar bu işi yapmak istiyorum. Uzun yazdım ama asıl sormak istediğim belgeleri tamamladıktan sonra iş bulamamak gibi bir sorun yaşarmıyım? Diğer sorum ise; siz bu işin okulunu okumuş birisi olarak sizin yorumunuzu merak ediyorum. Sizce 3500-4000 tl civarında fabrikada çalışmak mı yoksa gemiye gitmek mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Eren,

   İş bulma konusu biraz da şans işi. Fakat genel olarak fabrikada iş bulmak, gemide iş bulmaktan daha zordur. Yani gemide iş bulma şansın daha yüksek.

   Soruna gelecek olursam, eğer dediğin gibi kendi işini kurma planın varsa kesinlikle gemiye çıkman senin için daha iyi olur. Fakat gemide çalışmanın zorluklarını da düşünürsek, bu senin kendi vereceğin bir karar. Sonuçta fabrika şartlarında çalışmak da çok kolay sayılmaz.

   Özet olarak tavsiyem, kafanda böyle bir şey varsa belgelerini tamamla ve 1 kez de olsa gemiye çık. Ondan sonra kendin karar ver 🙂

 • Abi merhaba, gemi makineleri işletme mühendisliğinde boy önemli mi? Sağlık raporunda bundan problem çıkar mı? Polislikte olduğu gibi bir sınır var mı? 🙂

  • Burak (Admin)

   Merhaba Gizem,

   Benim bildiğim boy sınırı yok. Duyduğuma göre 150cm boyunda kızlar da çalışıyormuş. Senin boyunu bilmiyorum ama kısa boylu olmak gemide avantaj olabilir 🙂 Sonuçta yaşam mahallinde alan kısıtlı, makine dairesinde küçük yerlere girip çıkman gerekebiliyor.

   Yine de en net cevabı gemi adamı belgesi için sağlık raporu veren hastanelerden öğrenebilirsin. Yaşadığın şehirde bu raporu veren hastaneleri internette aratırsan çıkar diye düşünüyorum.

 • Anladım abi, çok teşekkür ederim. 🙂

 • İyi günler merhaba;
  Bir konuda bilgi almak istiyorum. Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünü halen okumakta olan bir öğrencinin Deniz Harp Okuluna geçişi mümkün müdür? Geçiş için girmesi gereken sınavlar hakkında bilgi verir misiniz? Ve herhangi bir önceliği var mıdır? Bununla ilgili yeteri kadar araştırma yaptım fakat anlayamadım. Çok teşekkür ederim. (ERKEK ÖĞRENCİ)

  • Burak (Admin)

   Merhaba Pelin,

   Gerçekten konu hakkında hiçbir fikrim yok 🙁 Kesin bilgiyi nereden öğrenebilirsin onu da bilmiyorum.

   Ama bana sorarsan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini bitirdikten sonra subaylık sınavlarına girilebilir. Bu şekilde denizci subay olan arkadaşlarım var. Hem mesleğini eline almış olursun ve özel sektörde çalışmak istersen çalışabilirsin, hem de istersen subaylığa geçiş yapabilirsin. Yani okul zamanı geçiş yapmak şart değil.

 • Doğan Bircan

  dikkatimi çekti okudum yazdıklarınızı. Gemilerde çalışmak insanlara Allahın bir lütfudur, herkes bu şansa sahip olamaz. Bir kere denizi sevecek insan, ekmeğini yediği denizi koruyup kollayacak.90 lı yılların başlarında başladım denizciliğe, 1500 dwt – 165.000 dwt arası kargo gemilerinde, ro-ro da, yolcu gemilerinde, obo gemilerinde çalıştım. Delmas – cosco- offer larda, yolcu gemilerinde çalıştım. hepsinin ayrı bir tadı vardır.
  15k-25k arası kargo gemilerde çalışırsanız limanda daha fazla kalırsınız, bunların üstü tonajların limanları çok olmaz, 100 ülke ve yaklaşık 400 liman şehri gezdim hani zor denilen gezme işi her limanda gezmeye zaman bulduk. Mesela Rouen den Paris e gezmeye gittim 160km, Hamburgtan Berlin e 270 km gezmeye gittim, Amerika da adam arama bahanesi ile şerif ile Meksika sınırını gezdim kısaca her gittiğim limanda gezebildik. Gemide güverte sınıfındaysanız gezme işiniz zor çünkü limanda yükleme ve tahliye esnasında güverteciler her zaman meşgul olurlar. Makineciler limana vardığında akıllı olanlar bütün işleri bitirir toplu olarak sonrada sıralı olarak gezmeye çıkarlar normaal şartlarda.
  Tavsiyem gezmek, dünyayı görmek isterseniz makineci olun, gemide rahat edeyim, kirlenmeden çalışıp gideyim dersenizde güverteci olun.
  rütbe sıralamasına gelince , baş mühendisi ikinci kaptanla bir tutmak olmaz diye düşünüyorum. gemide 2 bölüm ve her iki bölümün başı vardır. kaptanın herşeyden üstün yetkisi vardır fark olarak ( overrude responsibility ). yazınıza ek olarakta gündüz 8-12 akşam 20-24 saatleri arası vardiyaları 4 cüler tutar fakat sorumlulukları yoktur, bu vardiyaların sorumluluğu kaptan ve baş mühendisindir.

  • Burak (Admin)

   Doğan Bey merhaba,

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Nacizane, 6 aylık gemi stajı tecrübelerim ve üniversite boyunca duyduklarım üzerine yazdığım bu yazıya farklı bir pencereden baktığınız için; yaptığınız bu yorumun denizciliği tercih edecek olan lise öğrencilerine faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak bu yorumunuz aşağılarda kalacağı için çok fazla kişi tarafından okunacağını düşünmüyorum.

   Eğer denizcilikle ilgili (nasıl denizci olduğunuz, gemide ne iş yaptığınız, tecrübeleriniz vs. denizcilik hakkında her türlü konuda) bir şeyler yazmak ve tecrübelerinizi gençlerle paylaşmak isterseniz; yazacağınız yazıları sizin adınıza gemimuhendisligi.com blogumda zevkle paylaşabilirim. Aynı şekilde gemide çalışan ve tecrübelerini paylaşmak isteyen iş arkadaşlarınız varsa, onların yazılarına da yer verebilirim. Sonuçta herkesin iş hayatından beklentileri aynı olmayabiliyor.

   Dilediğiniz zaman bana bu mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz: burakozen7@hotmail.com

   Saygılarımla, iyi çalışmalar diliyorum 🙂

 • Dilara Karaca

  Size değişik bir soru ile geliyorum. Ben tesettürlü bir bayanım ve Duim veya gmim (daha çok istiyorum) okumak istiyorum ama hem kadın hem de tesettürlü olduğum için ezilirim diye düşüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Dilara,

   Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği okuyan kız arkadaşlarım var. Arkadaşlarım tesettürlü değildi ancak kadın olmakla ilgili büyük şikayetleri olmadı pek. Bu nedenle ezileceğini düşünmüyorum. Tesettür konusunda da… Buna sempati duyan arkadaşların da olur, belki bu durumdan hoşlanmayan arkadaşların da.. Nasıl ki sosyal çevremizde her türlü insan varsa, üniversitede ve iş hayatında da öyle olur. Bu biraz şans işi.

   Bence burada gerçekten bu bölümleri isteyip istemediğine düşün. Gerisi teferruattır. Bir şekilde üstesinden gelebilirsin.

 • Abi diyelim ki ben gemi inşaatı ve gemi makinaları mühendisliği okudum ve tersane açmak istiyorum (bakım onarım). Böyle bir şey yapabilir miyim ve bana bu işin getirisi ortalama ne kadar olur?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Fatih,

   Tersane açmak gerçek anlamda çok maliyetli bir şey. Milyonlarca lira harcaman gerekiyor. Eğer bu kadar paran varsa zaten üniversiteyi okumaya ihtiyacın bile olmayabilir. Maaşlı gemi mühendisi çalıştırırsın zaten.

   Ama tersane açmanın tahmini maliyeti ne olur, ne kadar para kazandırır vs. inan hiçbir fikrim yok 🙂 Sadece özel yat satışlarında tahmini %60 civarı kar ettiklerini duymuştum. Yani 10 milyona sattıkları bir teknenin maliyeti 4 milyon falan oluyormuş. Tabii bu kulaktan dolma bir bilgi, gerçekliğine emin değilim.

 • 2. çarkçı 3. çarkçı ya da çarkçıbaşı dediğimiz meslek sadece gemi işletme okuyarak mı olunuyor? Gemi makineleri ve gemi mühendisliği okuyan birisi olamaz mı?

  • Merhaba Eren,

   Benzer soruyu diğer yazı altında da sormuşsun. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi de, Gemi Makineleri İşletme Mühendisi de gemide çalışabilir. Tek fark, gemi makineleri işletme mühendisliğinde fark ders almadan ve mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden direkt çalışabilmen.

 • Onur Özgür

  Abi merhaba gemi inşaatı ve gemi makina müh seçicem ama gemide uzak yol vardiya yapabilecek miyim? Hiçbir yerde bulamıyorum bu benim için önemli yoksa gemi makina işletme müh seçicem.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Onur,

   Evet, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunu olduktan sonra bazı fark dersleri alarak gemide uzak yol vardiya mühendisliği yapabilirsin. Bu konuyu aşağıdaki yazıda incelemiştim. İstersen yazıya bir göz at.

   Link: En Güncel Gemi Adamı Mevzuatı

 • Abi iyi günler gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği istiyorum ama renk körlüğü var. Gemide çalışmadan tersanelerde çalışırsam renk körlüğü sorun teşkil eder mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Osman,

   Gemide çalışmak için sağlık raporu alırken renk körlüğü testi yapıyorlar. Fakat tersanelerde çalışmak için böyle bir gereklilik yok. Yani renk körlüğünün tersanede çalışmana engel olacağını sanmıyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir...