Gemi İşletme Mühendisliğinde İşe Başlarken Sınava Giriliyor Mu?
Soru 1: Abi ben gemi makineleri işletme mühendisi olmak istiyorum 3. veya 4. çarkçı olarak işe başlarken sınava giriyor musun?

Cevap 1: Hayır. Eğer gemi makineleri işletme mühendisliğinden mezun olduysan, sınava falan girmeden direkt olarak 3. çarkçı ehliyetine sahip oluyorsun. Gemideki ihtiyaca göre 3. veya 4. çarkçı olarak işe başlarsın. 3. ve 4. çarkçı arasında rütbe veya maaş farkı çok azdır.

Hatta bildiğim kadarıyla okul zamanı 6 aylık stajını yaptıysan ve alman gereken bazı dersleri aldıysan; mezun olmana bile gerek kalmadan 3. çarkçı olarak işe başlayabiliyorsun. Bir arkadaşım askerlik sorun olmasın diye bilerek okuldan mezun olmadı ama 2 yıldır gemide çalışıyor.

Soru 2: GASM diye bir sınava girmen gerekiyormuş galiba yerli veya yabancı bayraklı gemilerde çalışabilmek için.

Cevap 2: Biz, yani gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları, 3.çarkçı ehliyetini alabilmek için stajdan sonra Gemi Adamları Sınav Merkezi’nin (GASM) yaptığı sınava giriyoruz. Duyduğum kadarıyla çıkmış sorulara çalışan herkesin geçtiği çok kolay bir sınavmış. Gemi makineleri işletme mühendisliği mezunları bu sınava girmiyor diye biliyordum. Ama şimdi düşününce haklı olabilirsin. Bunu gemi makineleri işletme mühendisi mezunu bir arkadaşa sorup öğreneceğim. Cevabı bu yorumun altına yazarım.

Cevap 3: Az önce Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyan bir arkadaşımla konuştum. Onlar da dediğin gibi Gemi Adamları Sınav Merkezi’nin yaptığı sınava giriyorlarmış. Ama sınav gözünü korkutmasın.. Çıkmış sorulara çalışan herkes sınavı geçiyor..

Ayrıca gemiye çıkmadan önce STCW belgelerini de alman gerekiyor. STCW belgeleri, gemide çalışmak için gerekli güvenlik sertifikaları, yangın eğitimi sertifikaları vs. gibi belgelerden oluşuyor. Bazı okullar bu belgelerin hepsini veriyormuş. Fakat Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyan arkadaşım, okulda verilmeyen bazı STCW belgelerini, kursa giderek dışarıdan aldıklarını söyledi. Tabii bu belgeler, belge için girilen sınavlar falan tamamen formalite.. Herkes geçiyor sınavları, için rahat olsun.

Bunlar da ilginizi çekebilir...