Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği | Maaşları ve İş İmkanları

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği nedir, gemi mühendisleri ne iş yapar, iş imkanları nasıldır, ne kadar maaş alırlar, denizde mi çalışırlar karada mı, gemi mühendisliği taban puanları ve taban sıralamaları; bu ve bunlara benzer gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bu makalede bulacağınızı garanti ederim.

Ben, 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümüne kayıt oldum. Mezuniyet yılım ise 2016.

Kayıt olacağım sene gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili internette araştırma yaparken adamakıllı bilgi veren hiçbir kaynağa ulaşamamıştım. Edindiğim bilgilerin çoğu kulaktan dolmaydı ve sürekli gemi makineleri işletme mühendisliği ile karıştırılıyordu.

Ne iş yaptıkları, iş imkanları ve maaşları ile ilgili doğru bilgilere ulaşamamıştım. Daha doğrusu bazı bilgilere ulaşmıştım fakat o bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu seneler sonra fark ettim.

Bu nedenle üniversite okuduğum süreçte kendime bir söz verdim. Gemi mühendisliğinden mezun olduğum zaman bir blog açıp bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği hakkında her şeyi detaylarıyla açıklayacağım ve kimsenin aklında hiçbir soru işareti kalmayacak dedim.

Umarım bu yazıda gemi mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi açıklamışımdır. Unuttuğumu düşündüğünüz veya sormak istediğiniz her türlü konuyu yorumlarda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Gemi mühendisliği ve denizcilik konusunda liman başkanlığı ve üniversiteler tarafından yasalar çok sık değiştirebildiği için yazıyı son güncellediğim tarihi de buraya yazıyorum. Yeni güncellemeler yaptıkça bu tarihi de değiştireceğim. Böylece anlatılanların hala geçerli olup olmadığını bu tarihlerden anlayabilirsiniz.

Son güncelleme tarihi:  01 Ağustos 2021

Uzun bir yazı olduğu için yazıyı bazı bölümlere ayırdım. Dilerseniz tüm yazıyı baştan sonra okursunuz, dilerseniz aşağıdaki listeden istediğiniz başlığa direkt geçebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım 🙂

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

Öncelikle gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü, gemi inşaat mühendisliği ve gemi makineleri mühendisliği olarak 2’ye ayıralım. Çünkü eskiden bu iki bölüm ayrıymış fakat gemide çalışacak elemana ihtiyaç olduğu için, gemi inşaat mühendisleri de gemide çalışabilsin diye iki bölümü birleştirmişler.

İlk olarak gemi inşaat mühendisinin ne iş yaptığından ve çalışma şartlarının ne olduğundan bahsedelim.

 • Gemi İnşaat Mühendisliği:

Gemi inşaatı mühendisleri kabaca tersanelerde gemi yapımından sorumlu mühendislerdir. Karada çalışırlar. Yük gemisi, yat, yüzen platformlar ve denizaltı dahil yüzen her türlü aracın yapımından sorumludurlar ve imza yetkileri vardır.

İsterseniz gemi yapımı konusunu biraz daha açayım ve bu süreçte gemi inşaat mühendisinin rolüne de açıklık getireyim:

Gemiler aslında birden çok mühendislik prensibinin bir araya getirilmesiyle inşa edilir. Ve tüm bu mühendislik prensiplerine hakim olması gereken kişi gemi inşaat mühendisidir.

Not: İlerleyen zamanlarda Gemi Yapımı ile ilgili bir yazı daha yazmayı düşünüyorum. Yazdığım zaman linkini buraya eklerim.

Bir gemi mühendisi aynı zamanda bir inşaat mühendisi, bir makine mühendisi, bir elektrikçi, bir mimar ve bir tasarımcıdır. Tüm bunların yanında geminin hidrostatik, hidrodinamik, direnç ve güç hesaplarını da göz önünde bulundurur.

Çünkü gemi inşaatı da başlı başına bir inşaattır. Karadaki büyük yapıların inşaatına çok benzer. Tasarımın yapılması (ki tasarım başlı başına ayrı bir alan), ağırlık hesaplarının yapılması (bunların üstüne söylediğim gibi hidrostatik hesaplar da devreye giriyor), uygun malzemenin seçilmesi, üretilmesi ve montajı ile ilgili her alanda bir gemi mühendisi olmalıdır.

Ayrıca gemilerde yaşam alanları da olduğu için bir evde olan her şey gemilerde de vardır. Gemideki su tesisatı, elektrik tesisatı, ısıtma-soğutma-havalandırma ve bunlara benzer aklınıza gelebilecek her alanın montaj, tamir ve bakımdan sorumludur.

Bunların dışında gemi makinesinin seçimi ve makinenin montajı ile de gemi inşaat mühendisleri ilgilenir. (Tabii siz bunun yanında gemi makineleri mühendisliği eğitimi de alacağınız için üretimini, tamirini, bakım ve onarımını da yapabilirsiniz. Biz şu an sadece gemi inşaat mühendisliğinden bahsediyoruz.)

Makine dediysek bir gemide sayamayacağınız kadar makine vardır. Jeneratörler, seperatörler, evaporatorler, sewage ve insineratörler gibi birçok makinenin çalışma prensipleri ve montajıyla gemi inşaat mühendisi ilgilenir.

İşte yukarıda tüm bu saydıklarım ve daha fazlası bir gemi inşaat mühendisinin birden çok mühendislik prensibine hakim olmasını gerektirir.

Şimdi diyeceksiniz ki, nasıl olur da bir mühendis tüm bunların hepsine hakim olabilir? Cevabı basit, tabii ki olamaz.

Siz okul süresince bu konular hakkında temel bilgileri öğreneceksiniz. Her konu hakkında bir fikriniz olacak fakat her şeyi bilemeyeceksiniz.

Sizden bir alanda uzmanlaşmanız istenecek fakat maalesef bu alanı büyük ihtimalle siz seçemeyeceksiniz. İşe başladığınız zaman tersanede nerede açık varsa siz de işe orada başlarsınız ve zamanla o alanda uzmanlaşırsınız. İş imkanları konusunda bu noktaya tekrar değineceğim.

Gemi inşaat mühendisinin ne iş yaptığından bahsettim. Biraz da tersane ortamından ve çalışma şartlarından bahsedeyim:

Tersanelerde gemi üretimi ağır sanayidir. Yani bir sanayide gördüğünüz işlerin mega boyutlarda ve daha ağır şartlarda yapıldığı yerdir tersaneler. Yağın, pasın, kirin içinde; kısacası sanayi ortamında çalışırsınız. Bu nedenle pek kızlara göre bir alan değil. Fakat tabii ki kızlar da tersanelerde çalışıp işlerini hakkıyla yapabilirler.

Gemi üretiminin büyük bir alanı sahada, sanayi ortamında olsa da farklı departmanlarda daha rahat ortamlar da var. Mesela dizayn ofisleri… Pazarlama ve yönetim ile ilgili olan veya planlama ve ürün tedariği yapan bölümler…

Yukarıda saydığım departmanlarda sanayi ortamını pek görmezsiniz, mesela tulum giymeniz gerekmez ama yine de stresli bir iştir. Hele hele şu an yaşanmakta olan krizden dolayı maalesef işler daha da kötü…

Genellikle haftada 6 gün çalışır Pazar günleri tatil yaparsınız. Çalışma saatleri de genelde sabah 8 akşam 6 arasıdır. Tabii sizden siparişin durumuna göre sık sık mesaiye kalmanız istenir.

Hele bir bakım onarım tersanesinde çalışıyorsanız, dinlenmeyi unutun. Sürekli stres ve koşuşturmaca içinde yaşamak zorunda kalırsınız.

Ama bir yat tersanesinde çalışırsanız işlerin daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Ben Antalya’da Sunrise Yat Tersanesinde staj yapmıştım ve dizayn ofisindeydim. İş yükü olarak sahada çalışmaktan çok daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Ancak tabii ki onun da kendine göre zorlukları var.

Bu arada aklıma gelmişken bakım onarım ve yeni inşa ile ilgili de bilgi vereyim. Türkiye’de tersanelerde genellikle 2 ayrı iş yapılır.

 1. Yeni Gemi İnşa
 2. Bakım – Onarım

Aslında adlarından da anlaşılıyor ama yine de açıklayayım. Yeni gemi inşa yapan tersanelerde sıfırdan gemi üretimi yapılır. Türkiye’de genelde işçilik kısımlarıyla ilgilenirler. Tasarımlar, projeler çoğunlukla yurtdışından gelir.

Köklü ve büyük firmalarda planlama kısmı daha iyi yapıldığı için işlerin nispeten daha rahat olduğu söyleniyor. Yine de her halükarda, geminin teslim edileceği süre yaklaştıkça sizden mesaiye kalmanız ve gerekirse pazar günleri de çalışmanız istenebilir. Tabii bunun için ekstra ücret ödenmez. Burası Türkiye.

Bakım-onarım yapan tersanelerde ise, hali hazırda çalışmakta olan gemilerin adı üzerinde bakım ve onarımları yapılır. Bakım onarımı yapılacak olan gemiler genelde eski gemiler olduğu için tamiri zordur. Ayrıca gemilerin günlük kiraları çok yüksek olduğundan dolayı zamanınız da kısıtlıdır. Bu nedenle işleri yetiştirebilmek için sürekli mesaiye kalmanız gerekir.

Sanırım şimdilik gemi inşaat mühendisliğiyle ilgili bu kadar bilgi yeter. Zaten aklıma geldikçe ve yorum kısmından yeni sorular soruldukça yazıyı güncellerim.

 • Gemi Makine Mühendisliği:

Gemi inşaat mühendisliğiyle gemi makineleri mühendisliğinin birleşerek gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği olduğunu söylemiştim. Ama hala gemi makineleri mühendisliği diye ayrı bir bölüm var. Bölümün tam adı ise Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği.

Yani bir gemi makine mühendisi olmak ve gemilerde çalışmak için aşağıdaki 2 bölümden birini okumanız gerekiyor.

 1. >> Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
 2. >> Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Gemi makineleri işletme mühendisliğinde direkt olarak gemide çalışmak üzerine eğitiliyorlar. Bu nedenle gemide çalışmak istiyorsanız bu bölümü seçmeniz daha iyi olur. Ancak gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olarak da gemide çalışabilirsiniz. Detaylarını Bir Gemi İnşaat Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar başlığı altında belirttim.

Gemi makineleri mühendisinin nerelerde çalıştığı, ne iş yaptığı, iş imkanları, maaşlar, çalışma şartları vb. her türlü bilgiyi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği başlıklı yazıda bulabilirsiniz. Aynı şeyleri buraya da yazarak yazıyı daha fazla uzatmayayım.

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Nasıl Olunur? Bu Bölüm Türkiye’de Hangi Okullarda Var?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olmak için 4 yıllık gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü okumanız gerekiyor. Şaşırdınız di mi 🙂

Bölümün en büyük avantajı yalnızca birkaç okulda bu eğitimin veriliyor olması… Yani her sene diğer mühendisliklere göre daha az mezun veriyor. Fakat mevcut krizde bu durum iş bulma konusuna pek yardımcı olmuyor.

2020 taban puanı sırasına göre en yüksekten en düşüğe, Türkiye’de Gemi İnşaatı ve Gemi Mühendisliği eğitimi verilen üniversiteler;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 4. Piri Reis Üniversitesi

Ben Yıldız Teknik Üniversitesinde okuduğum için yalnızca kendi üniversitem hakkında bilgi sahibiyim. Diğer okullarda eğitim kalitesi ve üniversite ortamı hakkında pek bilgim yok maalesef. Ama YTÜ ile ilgili sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu arada üniversite ortamı ve eğitim hakkında da birkaç şey yazayım.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde tamamen erkeklerden oluşan bir ortam var. Bölümde kız sayısı çok az. Hatta benim okuduğum dönemde son 2 sene hiç kız yoktu. Bu durum ilk başta önemsiz gibi görünse de aslında bölüm ortamı ve arkadaşlık konusunda oldukça önemli.

Bölümde hemen hemen herkesin erkek olmasının birçok dezavantajı olmasına rağmen, bazı avantajları da var; demek isterdim ama maalesef o da yok. Açıkçası ben arkadaşlık ortamını hiç beğenmemiştim.

Bu konuda yazabileceğim çok şey var ama bu biraz da sizin karakter yapınızla ve daha da önemlisi sınıftaki arkadaşlarınızla ilgili olduğu için ne olacağı belli olmaz deyip geçiyorum.

Eğitim konusuna gelirsem; aşağıda göreceğiniz dersler ve alacağınız eğitimle ilgili daha detaylı bilgi vermiş olsam da, yeterli bir eğitim almadığımızı söyleyebilirim. Detaylar aşağıda.

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları (2020-2021)

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinin taban puanları gün geçtikçe geriliyor. Yıllar önce neredeyse tıpla aynı puanken, şu anda eskilerden çok uzak. Bunun sebebi ise 2008 yılından sonra gelen sektördeki ekonomik kriz…

2000-2008 yılları arasında sektör o kadar canlıymış ki, tersaneler sektöre gemi yetiştiremiyormuş. Öyle ki, 2008 yılı olmasına rağmen 2011 yılına kadar yeni sipariş almıyorlarmış. Tabii ki bu durum gemi mühendisliği taban puanlarına da yansımış.

Bir hocamın anlattığına göre o yıllarda o kadar gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi açığı varmış ki, firmalar okullara gelip 3. ve 4. Sınıf öğrenci arıyormuş mühendis olarak çalıştırmak için.

Ancak 2008 yılında küresel anlamda öyle bir kriz gelmiş ki, armatörler tersanelerdeki gemi siparişlerini iptal etmiş. Tersaneler bomboş kalmış. Ve gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları başlamış gerilemeye…

Bu arada birkaç hocam ve gemi mühendisliği odası başkanı tersane sektörünün önümüzdeki yıllarda daha iyiye gideceği söylemişti. Onlara göre bunun sebebi; Çin’in de ekonomik olarak gelişmesiyle gemi taşımacılığının öneminin artması ve yeni gemi siparişlerinin artıyor olması… Ayrıca sürekli gemilere yeni güvenlik kuralları geliyor ve eski gemilerin tersanede bakıma girmesi gerekiyor. Bu da tersane sektörünün bakım – onarım işleriyle ayakta kalmasını sağlıyor.

Bu hocaların görüşü ama ben yakın gelecekte Türkiye’de tersane sektörünün gelişeceğini sanmıyorum. Neden derseniz, dünya genelinde gemi taşımacılığının önemi daha da artıyor belki ama yeni gemi inşaların %90’ından fazlası da Uzak Doğu’da yapılıyor. Kalanın büyük kısmı da Amerika ve Avrupa’da… Biz sadece işçiliğini yapıyorduk, artık onda da Çin 1 numara olmuş durumda.

Ben girdiğim sene Yıldız Teknik Üniversitesinde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ilk 20.000’den alırken, şu an taban puanları 50 – 60.000 lere çıkmış diye duydum.

Gün geçtikçe de taban puanları daha kötüye gidiyor. Tabii ki bunda sektörün etkisi olsa da, yeni açılan bölümler ve arttırılan kontenjanlar da etkili. Yani Türkiye genelinde tüm bölümlerin taban puanları geriledi zaten.

Artık üniversite okumak daha kolay, diploma sahibi olmanın önemi daha az. Hangi bölümde okursanız okuyun.

Neyse konuyu fazla dağıttım. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanlarına gelecek olursam, bu konuyu da burada yer kaplamaması için konu hakkında ayrı bir yazı yazdım. Son 3 yılın taban puanlarına ulaşmak için; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğinde Okulda Görülen Dersler

Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde görülen derslerin hepsini tek tek burada yazıp içeriklerini açıklamam gereksiz olacağı için, genel anlamda göreceğiniz dersler ve aldığınız eğitimin yeterliliği ile ilgili biraz bilgi vereceğim. Bunların yanında en önemli birkaç mesleki dersi açıklayacağım.

1.Sınıf

İlk sene tüm mühendislik bölümlerinde olduğu gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünde de Matematik, Fizik, Türkçe gibi ortak dersler görürsünüz. Genelde matematik ve fizik dersleri milletin 4 sene boyunca en zorlandığı dersler oldu.

Bunun sebebi üniversiteli olmanın verdiği ilk sene rehaveti de olabilir, derslerin zorluğu da… Bana sorarsanız ben pek zorlanmadım çünkü matematik ve fiziğe, özellikle de fiziğe yeteneğim vardı. Ama çoğu arkadaşım 4.sınıfta bile bu dersleri alıyordu.

Dersleri düzenli takip ederseniz geçmekte zorlanmayacağınız bu dersler mesleki anlamda size hiçbir şey katmıyor. 1.sınıf boyunca mesleki anlamda bilgi edinmeye ve araştırmaya başlarsanız üniversite boyunca kariyer planlamanızı daha rahat yapabilirsiniz.

Mesleki olarak ise 1.sınıfta biz 2 ders almıştık. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş ve Teknik Resim. Bu 2 ders de 1.sınıfın en zevkli dersleriydi. Derslerin ne kadar verimli olacağı hocanıza göre değişse de, mesleki anlamda –özellikle gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine giriş dersinde- bir şeyler öğrenirsiniz.

2.Sınıf

2.sene, yine tüm bölümlerde olduğu gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde de Temel Mühendislik Dersleri alırsınız. Alacağınız akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı transferi, mukavemet gibi dersler mesleki dersler olmamasına rağmen, ileride göreceğiniz mesleki derslerin temelini oluşturur.

Nasıl matematik problemlerini çözebilmek için önce dört işlemi öğrenmeniz gerekiyorsa, mesleki derslerdeki problemleri çözebilmek ve daha iyi anlayabilmek için bu yukarıda saydığım dersleri bilmeniz gerekiyor.

Size tavsiyem, bu dersleri iyi öğrenmeye bakın. Gemi mühendisi olmaktan ziyade, önce iyi bir mühendis olmak için bu dersleri bilmeniz gerekiyor.

3.Sınıf ve 4. Sınıf

3.ve 4. Sınıfta artık mesleki derslere geçersiniz. Gördüğünüz derslerin %80’inin adı “Gemi” ile başlar. Yine bu derslerde de önemli olan hocalardır. Eğer iyi bir hocaya denk gelirseniz dersi iyi öğrenirsiniz. Değilse işiniz biraz zor.

Bu arada dersler zor mu, ders geçmek ve mezun olmak ne kadar zor gibi sorular aklınıza takıldıysa cevaplayayım. Amacınız dersi geçmek ve mezun olmaksa inanın hiç zor değil. Mutlaka mezun olursunuz. Eğer amacınız dersi öğrenmekse, ders hakkında her şeyi bilmekse tabii ki zor.

Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, üniversite boyunca ne öğrenirseniz öğrenin iş hayatında pek işinize yaramayacak. Sadece dersleri çok iyi öğrenmiş olmanız sizi iyi bir gemi mühendisi yapmaz.

Okulun size öğreteceği en önemli şey “öğrenmeyi öğrenmek”. Onun için derslerinize çalışın.

Aşağıda en önemli dersleri ve derslerin içeriğiyle ilgili bir liste hazırladım. Okul süresince en çok önem vermeniz gereken bu dersleri şimdiden biraz tanıyın.

 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş: Bu derste genel olarak bölümü tanırsınız. Gemi tipleri, gemilerin sevk sistemleri, gemilerde deplasman hesabı gibi temel şeyler öğrenirsiniz. (Deplasman hesabı dediğim şey, bir nevi gemiye etki eden kaldırma kuvvetinin hesaplanması… Bu kuvvete deplasman kuvveti deniyor.)
 • Gemi Geometrisi: Bu derste kurallara uygun gemi çizmeyi öğreniyorsunuz. 2.sınıf dersi. Çizimler elle. Ama ilerleyen sınıflarda autocad programında da çizeceksiniz.
 • Gemi Hidrostatiği ve Stabilitesi: Bu derste geminin denge hesapları yapılıyor. Ağırlık merkezinin hesaplanması, direnç hesapları, yük dağılımları, geminin meyil ve trim açıları, yük hareket ederse ağırlık merkezinin ne kadar değişeceği ve kaldırma kuvvetinin uygulanacağı nokta vb. gibi hesaplar yaparsınız.
 • Gemi Hidrodinamiği: Gemi hidrodinamiği dersinde gemilerin dalgalara ve deniz şartlarına göre hareketlerini incelersiniz. Zor bir derstir.
 • Gemi Elemanları: Gemilerde, uluslararası kurallara göre kullanılması gereken malzeme ve eleman seçimi yaparsınız. Tabii ki bunun da hesapları var. Ağırlık hesabının yapılmasında önemli bir yer tutar.
 • Gemi Direnci ve Sevki: Adı üzerinde gemi üzerinde dalganın veya rüzgarın oluşturduğu direnç hesabı ve gemiyi hareket ettirebilecek makine seçiminde bilinmesi gereken güç hesabı yapılır.
 • Gemi Mukavemeti: Gemilerin dalga durumunda veya denize indirilirken kırılmaması veya deforme olmaması için geminin dayanıklılığını ölçen hesaplar yapılır.
 • Gemi Makineleri: Genel olarak motoru, motorun çalışma prensiplerini, yakıt verimliliğini falan hesapladığınız derstir. Sadece gemi makineleri değil, genel olarak araba motorları dahil motorlar hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Gemi Yardımcı Makineleri: Bu derste de yukarıda bir yerlerde saymış olduğum jeneratörler, seperatörler vs. yardımcı makineleri tanır; gemideki ihtiyaca göre makine seçiminin ve ilgili hesapların yapılmasını öğrenirsiniz.

Son olarak söylemeden edemeyeceğim, adamakıllı bilgisayarda çizim ve modelleme dersleri görmememize rağmen; daha doğrusu hiç çizim programı öğretilmemesine rağmen (Autocad dersi vardı ama yeterli değildi) ödevlerinizde ve mezun olduğunuzda sizden iyi derecede Autocad, Rhinoceros ve Maxsurf kullanmanız istenir.

Bu programları bir şekilde gerektiği kadar kullanmayı öğreniyorsunuz zaten. Ama kendinizi ne kadar geliştireceğiniz size bağlı.

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği İş İmkanları

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde iş imkanları yukarıda söylediğim 2008 krizinden sonra maalesef iyi değil. Hele hele benim gibi Antalya’da veya Marmara bölgesi dışında bir yerde yaşamak istiyorsanız.

Çünkü tersanelerin büyük çoğunluğu, en büyük ve en aktif tersaneler genellikle İstanbul çevresinde. En büyükleri İstanbul Tuzla, Kocaeli ve Yalova’da… Diğer şehirlerde, örneğin Antalya’da; yat tersaneleri olsa da, genelde aktif değiller ya da çok az mühendis çalıştırarak işlerini devam ettiriyorlar.

Varsayalım İstanbul’da veya çevre illerde yaşamayı düşünüyorsunuz. O zaman da işiniz zor. Çünkü kriz dolayısıyla tersaneler genelde mühendis almaktansa kendi mühendislerini elden çıkarmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle kapı kapı dolaşıp haftalarca, bazen aylarca iş aramaya hazırlıklı olun.

Ben tersanede çalışmayı hiç düşünmediğim için bu sürece dahil olmadım. Önceliğim gemide çalışmaktı ve bu nedenle ilk olarak şansımı orada denedim.

Bu arada gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri için sadece tersanelerde iş imkanı yok. Bunun dışında gemi tasarım ofislerinde, klas kuruluşlarında, gemi acentalarında falan da çalışabilirsiniz.

Ayrıca aldığınız eğitimden dolayı makine mühendisliğinin ilgilendiği her alanda iş bulma şansınız var. Zaten genelde gemi inşaat mühendisleri krizden dolayı bu tarz farklı alanlara kayıyorlar.

Bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi, herhangi mühendislik bölümü mezununun yaptığı tüm işleri yapabilir. Bir mühendisin yapıp da sizin yapamayacağınız hiçbir şey yok.

 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Yeni mezun bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi tersanelerde 4000-4500 TL civarı maaşla işe başlar. 3-5 yıllık tecrübesi olan bir mühendis 6000 TL – 7000 TL arası maaş alırken, 10 yıl ve üstü tecrübeye sahip mühendislerin maaşı 10000 TL’yi bulabilir.

Tabii bunlar kişilere ve şartlara göre değişen maaşlar. Genel olarak başlangıç maaşı 4500 TL civarıdır fakat ilerleyen zamanda alacağınız maaşı şartlar belirler. Ben sadece kafanızda bir şeyler oluşması için verdim bu örnekleri.

Gemide çalışmayı düşünürseniz de, maaşlar dolar üzerinden alınır. Yeni mezun bir mühendisin maaşı 2500-3500 dolar arasıyken; yükseldiğinizde 6000-10000 dolar arası maaş alırsınız. Detayları gemi makineleri işletme mühendisliği sayfasından öğrenebilirsiniz. Çünkü gemide yapacağız iş gemi makine mühendisliğidir.

 

Bir Gemi İnşaat Mühendisi Olarak Gemide Çalışmak ve Gerekli Şartlar

İş imkanları iyi olsa da gemide çalışmak zordur. Belki iyi maaş alırsınız ama gerçekten çok ağır şartlarda çalışırsınız. Yukarıda da dediğim gibi detaylar için Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Peki bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi gemide çalışmak için ne yapmalı?

Gemide çalışmak isteyen herkes gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri de STCW belgelerini ve temel eğitimlerini almak zorundadır. Tankerde çalışmak isteyenler için ekstra sertifikalar gerekmektedir.

STCW belgelerini bakanlıkça onaylanmış kurslardan alabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz gemi tipine göre almanız gereken sertifikalar konusunda bu kurslar size yardımcı olacaktır. Hangi kursların bakanlık tarafından onaylı olduğunu öğrenmek için şehrinizde bulunan liman başkanlıklarını arayabilirsiniz. Veya okulunuzda üst sınıftan bu kursu almış olanlara hangi kursa gittiklerini sorabilirsiniz.

Ek olarak söylemek istediğim birkaç şey var; öncelikle bu STCW belgelerini sağlayan kurslar “iş garantisi” verdiğini iddia ederek müşteri çekmeye çalışmaktadır. Kesinlikle hiçbir kurs size iş garantisi veremez. Bunun bilincinde olun. Sertifikalarınızı aldıktan sonra işinizi / stajınızı kendiniz arayacaksınız.

2015 yılında ben bu sertifikaları aldığım zaman kurs yaklaşık 2 ay sürmüştü ve 1000 TL civarı bir para ödemiştik. Güncel fiyatlar ve süreler nasıldır bilmiyorum.

Kurslar ehliyet sınavındaki gibidir genelde. Devamsızlık yapmadığınız sürece %99 başarılı olursunuz. Yazılı sınavları kolaydır ve yardımcı olurlar.

Bunun dışında okul süresince bazı fark dersleri almış olmanız gerekiyor. Bu fark dersler YTÜ’de seçmeli ders olarak veriliyordu. Diğer okullarda nasıldır bilmiyorum ancak bize söylenen İTÜ’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyan öğrencilerin de bu fark dersler için bizim okula geldiğiydi. Doğruluğuna emin değilim fakat bölüme kayıt yaptırdıktan sonra detayları hocalarınıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak, mezun olduktan sonra gemide 6 ay uzak yol stajı yapmanız gerekiyor. Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri bu stajı 3.sınıfın 2.döneminde yapıyorlar ve bu nedenle staj için ekstra vakit kaybetmiyorlar. Ancak Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri bu stajı mezun olduktan sonra yapmak zorundalar.

 

Sonuç / Kendi Fikirlerim ve Bazı Tavsiyeler

Sonuç olarak bugünlerde ben Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğini tavsiye etmiyorum. Puanınıza yazık olmasın.

Eğer siz de benim gibi “kesinlikle mühendis olmalıyım” diyorsanız; makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliğinden birini seçin derim. Çünkü bunlar temel mühendisliklerdir ve iş alanları geniş olduğu için Türkiye’de bu mühendislikler iş yapar. Gerçi hangi mühendislik bölümünü seçerseniz seçin, mezun olduğunuzda bir süre işsizlikle karşılaşacak ve ne yapacağınızı bilmez bir şekilde yeni alternatifler arayacaksınız. Bunu söylüyorum, çünkü birbirinden farklı mühendislik bölümlerinden mezun bir sürü arkadaşım aynı süreci yaşadılar. Ancak sonunda büyük kısmımız nispeten iyi yerlerde, Türkiye’ye göre iyi şartlarda çalışmaya başladı. 

Diyelim ki  gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini seçtiniz. O zaman vereceğim en büyük tavsiye kesinlikle ama kesinlikle iyi derecede İngilizce öğrenin.

Bu işler dünya geneli yapılan işler. Müşterilerin çoğu yabancı… Ayrıca gün gelir Türkiye şartlarına isyan ederseniz yurtdışına gitmek gibi elinizde güçlü bir koz olur. Çünkü dünya üzerinde bir yerlerde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi’ne değer veren birileri var.

Hatta bırakın değer vermeyi, Avrupa’da falan oldukça havalı bir meslek aslında… Tabii siz Avrupa standartında bir eğitim almayacaksınız o ayrı…

Aslında tüm bunları söylemem ilginç. Çünkü benim kadar bölümünü ve mesleğini seven insan sayısı çok azdır. Üniversite boyunca bölümümü sevdim ben. Mezun oldum yine sevdim. Ben hep gemi mühendisi olmaktan gurur duydum.

Çünkü bana göre gemiler insanoğlunun doğaya başkaldırışıydı. Dev dalgalara karşı dev gemiler… Dünya ticaretinin / taşımacılığının %96’sı gemilerle sağlanıyordu ve bunları üreten mühendis olmak, gemi mühendisi olmak beni oldukça heyecanlandırıyordu.

Ama maalesef Türkiye’de yaşıyoruz ve Türkiye’de kimse size mühendislik yaptırmıyor. Tasarlamak, üretmek, yeni fikirler bulmak falan bunlar hikaye. Olursanız iyi bir ustabaşı olursunuz o kadar.

Peki diğer mühendislik bölümlerinden birini okursanız mühendislik yaptıracaklar mı? Yine hayır. Bu nedenle ya yurtdışına çıkmaya bakın ya da özel sektörde çalışmaktansa kendi işinizi kurmaya çalışın.

Ben memleketimden uzaklaşmak istemediğim için kendi işimi yapıyorum ve oldukça memnunun. Ama bir başka hayatta gemi mühendisi olmayı ve gemi mühendisliği yapmayı çok isterdim.

Evet arkadaşlar, oldukça uzun bir yazı oldu. Umarım gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili aklınıza takılan veya takılabilecek olan her türlü soruyu cevaplayabilmişimdir. Eğer yine de sormak istediğiniz bir şeyler varsa yorum yapmaya çekinmeyin.

Umarım meslek seçiminde en doğru kararları verirsiniz.

Hoşça kalın.

Yorumlar (1136 Yorum)

 • Siz gemi makineleri işletme mühendisliğini mi yoksa gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinimi tercih ediyorsunuz?

  • Burak (Admin)

   Bana sorarsan ben bu aralar ikisini de tavsiye etmiyorum. Yukarıda da söylediğim gibi; eğer mühendis olmak istiyorsanız makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümlerinden birini seçin. Mezun olduğunuz zaman daha rahat edersiniz.

   Ama eğer bu 2 bölüm arasından hangisi diye sorarsan, ben olsam yıllar önce yaptığım gibi yine gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini seçerdim. Çünkü okul zamanı verilen eğitim ve mezun olduktan sonra yapılan işler bana daha çok hitap ediyor.

   Fakat gemide çalışmak ve iyi paralar kazanmak için de gemi makineleri işletme mühendisliği tercih edilebilir. Zaten şu saatten sonra gemi inşaatçılar gemide çalışamadığı için, gemide çalışmak istiyorsan gemi makineleri işletme mühendisliği okumak zorundasın.

   Özet olarak; gemide çalışırım dersen gemi makineleri işletme mühendisliği, karada çalışmak istersen gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği derim.

 • Anlamadıgım bir şey var. Şimdi bu bölümler birleşik mi ayrı mı?

  • Burak (Admin)

   Gemi mühendisliği ile ilgili 2 ayrı bölüm var.

   1. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
   2. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünde, adı üzerinde, hem gemi inşaatı hem de gemi makineleri eğitimi alırsın. Gemi inşaat dersleri yoğunluktadır.

   Gemi makineleri işletme mühendisliğinde ise sadece gemi makineleri eğitimi alırsın.

 • Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyan arkadaşlar denize çıkamaz demişsiniz fakat halihazırda 1.sınıf öğrencisiyim ve gemi adamı yetiştirme olayı bu bölümde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hala devam etmekte. Bu attığım linkten görebilirsiniz. Sadece ders sayısı arttırılmış durumda.

  Bunlara ek olarak sektörün bu kadar rezil olduğunu bilmiyordum ki ben bu işe 2 hedefle girmiştim. 1.hedefim denize çıkmaktı, 2.hedefim de savunma sanayisiydi. Diğer başlıklara sadece göz gezdirdim lakin savunma sanayisi hakkında bir yazı göremedim. Bu konulara da bir açıklık getirirseniz sevinirim…

  • Burak (Admin)

   Yorumun için teşekkür ederim Furkan. Verdiğin linki inceledim. Haklısın. Sanırım biz mezun olurken alınan karar tekrar değişmiş…

   Yani şu an, 2013 sonrası gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine kayıt olanlar da 10 fark ders alarak ve 6 ay denizde 3 ay karada staj yaparak gemide çalışabiliyorlarmış.

   Bu durum sadece YTÜ’de mi geçerli yoksa diğer okullarda da geçerli mi, bunun detaylarını en yakın zamanda liman başkanlığını arayarak öğreneceğim. Kesin olarak öğrendikten sonra da bu yazıyı güncellerim.

   Savunma sanayi hakkında da, maalesef pek fazla bilgi sahibi değilim. Savunma sanayide çalışan gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları olduğunu biliyorum ama iş imkanları, maaşları, işe alım süreçleri, ne iş yaptıkları vs. konuya hakim değilim.

   Bu konularda bilgi sahibi olabileceğini düşündüğüm birkaç arkadaşım var. Onlarla görüştükten sonra kaliteli bir cevap alırsam mutlaka seni de bilgilendiririm. Eğer alamazsam ve savunma sanayi hakkında sen yeni bir şeyler öğrenirsen lütfen benimle de paylaş. Böylece senin gibi merak eden diğer arkadaşlarımızı da aydınlatmış oluruz.

 • Merhaba, size bir sorum olacaktı. Ben bu bölümü okumayı ve daha sonrasında yurtdışına gitmeyi düşünüyorum, siz mezun olarak daha iyi bilirsiniz belki. Yurtdışında iş veya master yapma imkanı var mıdır?

  Demek istediğim Türkiye’de aldığınız eğitimle ve belgeyle böyle bir imkanınız oluyor mu?

  • Burak (Admin)

   Sormak istediğin diplomanın geçerliliğiyse, evet var. Avrupa’da birçok ülkede denkliğin olur. Ben üniversiteyken Bologna Süreci’ne girmişti üniversite. Detayları internetten araştırabilirsin.

   Dünya üzerinde birçok ülkede de diplomanın geçerli olacağını düşünüyorum. Uzak doğuda çalıştığını duyduğum gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri var çünkü.

   Amacın yurt dışında yaşamak ve/veya çalışmaksa, direkt üniversiteyi yurt dışında okumanı tavsiye ederim. Eğer İngilizcen iyi seviyedeyse ve ailenin biraz imkanı varsa yurt dışında okuyarak daha rahat iş bulabilirsin. Kore ve Japonya gibi ülkelerde burs desteğinin olduğunu biliyorum. Araştırırsan aslında birçok ülkede burs imkanları olduğunu görebilirsin.

   Bunu söylüyorum çünkü yurt dışında lisans okumanın şartları yüksek lisanstan daha kolay. Burs bulma imkanı da daha yüksek…

   Ben zamanında sadece “burslar ve yurt dışında yüksek lisans yapmak” üzerine araştırmalar yapmıştım. Hangi ülkede, hangi üniversitede hangi bölümler var vs. bir bilgim yok. Sadece fikir olması açısından yazıyorum.

   Umarım soruna cevap verebilmişimdir. Bunun dışında sormak istediğin bir şeyler varsa elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışırım.

 • Merhaba, öncelikle bu makaleyi yazdığınız için çok teşekkürler. Şimdi soruma geçiyorum. Yurt dışında iş bulma olanağımız % kaç? Mesela İTÜ’den mezun olduk diplomamızı aldık, o diplomanın diğer ülkelerde geçerliliği var mı? Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Diplomanın birçok ülkede geçerliliği var. En net bilgi için bölümün öğrenci işlerini arayıp sorabilirsin.

   Yurt dışında iş bulma olayı ise tamamen sana bağlı.. Sürekli bunu kovalarsan ve önüne çıkan fırsatları değerlendirmeye çalışırsan iş bulabileceğini düşünüyorum. Üniversite boyunca yurt dışına çıkmaya çalış, bir şekilde yurt dışından birileriyle iletişim halinde ol, Erasmus’a falan git.. Mutlaka bir kapı açılacaktır. Tabii ki ana dilin gibi İngilizce’nin olması da çok büyük avantaj sağlar.

 • Kamuran Can

  Endüstri meslek lisesi metal teknolojisi kaynakçılık dalı mezunuyum. Sizce gemi mühendisliğinde avantajım fazla olabilir mi, benim için kolaylık olur mu iş hayatımda? Mühendisler de gemi inşaatında kaynak vs. işleri de yapıyorlar mı? Sizin görüşünüz nedir? Kaynakçı mezunu olarak bu bölüm üzerinden gitsem mi?

  Bu arada çok güzel anlatmış ve açıklamışsınız teşekkür ederim.

  • Burak (Admin)

   Gemi inşaatında yapılan işin neredeyse yarısı kaynaktır. Yani kaynak biliyor olman senin için avantaj olur kesinlikle. Ayrıca kaynak bilen bir mühendis olarak metal ile üretim yapan hemen hemen her yerde iş bulabilirsin.

   Mühendisler kaynak yapar mı soruna gelirsek, mühendisler kaynak yapmaz genelde. İşçiler yapar. Mühendisler ise işçilerin yaptığı kaynağı kontrol eder.

 • Cansu Yılmaz

  Cidden tüm hevesimi kırdın. Uçak ve gemi mühendisliklerini düşünüyordum ve istekliydim. Sonra gemi mühendisliğini araştırayım dedim. İş olanakların çok ve maaşlarının yüksek olduğunu gördüm ve bu beni mutlu etti. Ve ben bir kızım sınıf da tabi ki benim için önemli.. Okuduğum her yerde %100 iş olanağı diyordu ama seni okuyunca şaşırdım.

  Bu arada şu an çalışıyor musun ve ne kadar maaş alıyorsun? Ve bana meslek öner lütfen, cidden ihtiyacım var hedef koyup o doğrultuda ilerlemem gerekiyor.

  Bu kadar 🙂

  • Burak (Admin)

   Muhtemelen okuduğun şeyleri yazanlar bu işin içine girmemiş veya yalnızca mesleğin eski zamanlarını bilen kişilerdir. Günümüzde mesleğin durumu bu ne yazık ki… Bir de genelde insanlar gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile gemi makineleri işletme mühendisliğini çok karıştırıyor. Belki senin duydukların hep gemi makineleri işletme mühendisliği ile alakalı şeylerdir. İstersen o yazıma da bir göz at: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

   Ben şu an gemi mühendisliği yapmıyorum. Aile işleriyle uğraşıyorum ve aynı zamanda firmalara web tasarım ve yazılım hizmeti veriyorum. Bunun dışında blog yazarak da para kazanıyorum. Yani düzenli net bir gelirim yok. Ama ortalama bir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisinden daha fazla kazanıyorum açıkçası.

   Bu arada tüm bu söylediklerim gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde hiç iş imkanı yok anlamına da gelmesin. Benimle birlikte mezun olmuş ve tersanelerde çalışarak 3000 TL üzeri maaş alan arkadaşlarım var. Tersanelerde şartlar biraz ağırdır o kadar. Bunun dışında gemide çalışıp 3000-4000 $ kazanan arkadaşlarım da var. Tabii iş bulamamış ve başka sektörlere kaymış da bir ton arkadaşım var.. Yani bu bölüm okuyabileceğin diğer mühendislik bölümlerinden daha fazla şey vaat etmiyor.

   Yazının sonlarında da söylediğim gibi, ben mesleğimi çok seviyorum. İnan bana hala gemi mühendisliği yapmak istiyorum ama burada değil.. Burada verdiğin emek hiçbir zaman aldığın maaşa değmiyor. Tabii bu benim şahsi fikrim.

   Direkt meslek önerisi vermem çok zor açıkçası.. Senin iş hayatından beklentini, ailenin durumunu, hangi sektörde çevreniz olup olmadığını bilmiyorum. Ama genel olarak ben yurt dışında da yapılabilecek işleri tavsiye ediyorum. Yani istediğin zaman yurt dışına çıkabileceğin olan meslekleri… Bunun için pilotaj okuyabilirsin mesela…

   Belki hiç düşünmemişsindir ama, dil bölümlerinde okumayı da düşünebilirsin. Örneğin Çince ve Korece gibi bölümlerde okuyup mezun olduğunda yurt dışında ticaret yapabilirsin. Veya akademisyen olmak için sadece sevdiğin ve kolay mezun olabileceğin bir bölüm tercih edebilirsin. Böylece hem severek okumuş olursun, hem de mezun olduğunda seviyen rekabet ettiğin insanlardan daha yüksek olacağı için kolaylıkla akademisyen olabilirsin.

   Aslında hangi bölümü okursan oku, hiçbir zaman hayalindeki işi kimse sana altın tepside sunmayacak. Üniversite boyunca meslek odaklı yaşarsan (derslerinin iyi olmasından bahsetmiyorum direkt piyasada aranan eleman olmak üzere kendini eğitirsen) ve biraz şansın veya çevren varsa çok iyi yerlerde olabilirsin. Umarım her şey istediğin gibi olur.

   Benim söyleyeceklerim de bu kadar 🙂

 • Cansu Yılmaz

  Teşekkür ederim ama yine de aklım karışık neyse 🙂

  • Burak (Admin)

   Maalesef Türkiye’de tüm öğrencilerin kafası karışık. Bölüm seçerken de karışık, mezun olduktan sonra ne iş yapsam diye düşünürken de…

   Umarım her şey gönlüne göre olur.

 • Gemi ve yat tasarımı bölümü hakkında düşünceleriniz neler?

  • Burak (Admin)

   Staj yaptığım zaman iş yerinde gemi ve yat tasarımı bölümünde okuyan bir stajyer arkadaşım vardı. Açıkçası kendisi tasarım programlarına bizden daha hakimdi ve dizayn ofisinde bizden daha çok çalışıyordu. Tabii bunun en önemli sebebi okulda özel olarak sadece tasarımla ilgileniyor olmaları… Yani biz 3 boyutlu modelleme dersi almadık mesela hiç. Hepimiz kendi çabalarımızla öğrendik(hatta çoğunluk öğrenmedi bile).

   O arkadaşa göre düşünecek olursam, gemi ve yat tasarımı mezunlarının dizayn ofislerinde rahatlıkla çalışabilecek seviyede olduklarını söyleyebilirim. Hatta sadece tersanelerde değil, bana göre tasarıma dayalı üretim yapan her yerde çalışabilirler. Tabii Türkiye gibi bir yerde tasarıma dayalı iş alanları ne kadar geniş bilemiyorum.

   Gemi ve yat tasarımı bölümüyle ilgili detaylı bir yazı yazmak istiyorum aslında. Bunun için o bahsettiğim arkadaşla aylar önce iletişime geçtim ve beni bölüm hakkında bilgilendirmesini söyledim ancak geri dönmedi. Unuttu sanırım.. Yoğun işlerim sebebiyle benim de pek aklıma gelmiyor açıkçası. Hazır aklıma gelmişken tekrar iletişime geçeyim onunla.

   Bu arada gemi ve yat tasarımı mı, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mi diye sorarsan kesinlikle gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini öneririm. Eğer gemi ve yat tasarımıyla ilgili bir şeyler yapmak istiyorsan, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuduğun süre içinde de kendini bu alanda rahatlıkla geliştirebilirsin zaten. Ayrıca birçok farklı alanda iş kapın da olur.

 • Benim öncelikli tercihim gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği fakat Türkiye’de sadece 4 üniversitede aktif, 7 üniversitede açılmış kaderine terk edilmiştir. Bu üniversiteler şunlardır; Çanakkale 18 Mart , Samsun 19 Mayıs, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi… Birçok yere şikayette bulundum ama cevap alamadım. Bakıldığı zaman çok kaliteli üniversiteler olamayabilir fakat bu ülkenin evlatlarının hakkıdır okumak. Bakıldığında yurt dışında işler bu şekilde zorlayıcı yürümüyor ve bizden bariz öndeler. Gemi inşaatı ve diğer alanlarda… Umarım sesimizi birilerinin duymasında katkınız olur, teşekkürler..

  • Burak (Admin)

   Merhaba Samet.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği diğer 7 üniversitede kaderine terk edilmiştir dedin, ne demek istediğini anlayamadım.. O üniversitelerde de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü açıldı da eğitimi yarıda kesip tercih yapan öğrencileri yarı yolda mı bıraktılar? Veya ne oldu? Konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için beni de aydınlatırsan sevinirim.

 • Saymış olduğum 7 üniversitede gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü var fakat öğrenci alımı yapılmıyor. 10 seneyi aşkın zamandır bekleyen bile var. İhtiyaç görülüp okul açılıyor ve sonu hüsran..

  • Burak (Admin)

   Yeterli akademisyen sayısına ulaşamadıkları için bekliyor olabilirler. Çünkü bölümlere öğrenci alımı yapılabilmesi için bazı akademisyen sayısı sınırı var. Mesela en az 3 profesör olması gerektiğini biliyorum. Bunun gibi bazı kurallardan dolayı öğrenci alımı yapamıyorlardır muhtemelen.

   Hali hazırda 4 üniversitede eğitim veriliyorken bile gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları iş bulmakta zorlanıyor. Bence diğer 7 üniversitede açılmamış olması bir bakıma avantaj. Zaten yeterli eğitim verilmediği halde sürekli yeni okul ve bölümler açmak da bana pek mantıklı gelmiyor. Bu şekilde sadece işsizliği 4 yıl daha erteliyoruz o kadar.

 • İyi günler. Harita mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim hali hazırda.. Karadeniz Teknik Üniversitesi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine geçmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir; iş imkanı, okulun eğitimi ve iki mesleğin kıyaslanması açısından?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ahmet, iyi günler.

   Valla harita mühendisliği ile ilgili hiçbir bilgim yok. Bu nedenle kıyaslama konusunda bir şey diyemeyeceğim.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinin iş imkanları konusundan da zaten yazı içinde bahsettim. Eğitim konusu ise her okulda farklı olabileceği için başka okullar hakkında bir şey diyemem. Ama istersen Yıldız Teknik Üniversitesi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü için okulda verilen eğitimden biraz bahsedeyim.

   Okulda gördüğümüz eğitim mesleki anlamda hiç yeterli değil. Açıkçası bu durumun diğer üniversitelerde de aynı olduğunu tahmin ediyorum. Okulda aldığımız eğitim iş görüşmelerinde bizden bekleneni karşılamıyor maalesef. Bariz bir şekilde, 3 boyutlu modelleme ve tasarım bilmemiz gerektiği halde bununla ilgili tek bir ders bile yok bölümde.. Fakat çok ilginçtir ki 3 boyutlu modelleme yapmamız gereken ödevler veriliyor. Biz de bunu okulda değil, kendi çabalarımızla öğreniyoruz. Hatta çoğu kişi öğrenmiyor bile, ödevlerini bilen kişilere parayla yaptırıyor veya en azından yardım etmesini rica ediyor. (Ben iyi derecede modelleme yapan nadir öğrencilerdendim ama yanlış zamanda yanlış yerde olmamdan kaynaklanıyor olsa gerek, hiçbir işime yaramadı. Belki ileride yarar, bilemeyiz.)

   Bunun dışında yeterli İngilizce eğitimi de almıyoruz. Ben İngilizce yeterlilik sınavını geçip hazırlık okumamama rağmen, yine de yeterli İngilizceye sahip olduğumu düşünmüyorum. Yine İngilizce konusunu da üniversite boyunca kendi başına halletmen gerekiyor.

   Gördüğümüz derslerin pratikten uzak tamamen teoriyle alakalı olduğunu da söylememe gerek yoktur herhalde. Türkiye’de sağlık eğitimi dışında tüm üniversite ve bölümlerde bu şekilde zaten. Gerçi sağlıkçı arkadaşlarım bile pratikte yeterli olmadıklarını söylüyorlar.

   Gönlümden geçeni söylersem, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinin harita mühendisliğine göre daha iyi olacağını düşünüyorum. Sonuçta gemi daha küresel bir iş.. Yurt dışına açılma imkanın daha fazladır muhtemelen.

   Yurt dışı demişken, eğer imkanın varsa direkt yurt dışında okumanı tavsiye ederim. En azından bir çıkış kapın ve iyi derecede yabancı dilin olur.

 • Kritik bir karar vereceğim. Dediğiniz dersler son sınıfta var Ktü’de. Eğer tanıdığınız Ktü’de bu bölümü okuyan veya mezun ya da iletişime geçebileceğiniz biri varsa bu bölüm hakkında bilgi alabilir misiniz?

  • Burak (Admin)

   Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden bir tanıdığım yok maalesef. Ama eğitim konusunda çok da farklı olacağını zannetmiyorum.

   Bu arada derslere çok fazla takılma. Okul dışında da kendini geliştirebilirsin. Mesleği sevip sevemeyeceğine odaklan bence.

 • Abi öncelikle eline emeğine sağlık çok açıklayıcı olmuş. Anladığım kadarıyla gemi inşaat ve makineleri mühendisliği, gemi makineleri işletme mühendisliğinden daha kapsamlı fakat gemi inşaatında iş bulma olanağı makinedeki kadar yok. Peki gemi inşaatı bitirsek ve gemi makineleri mühendisliği için gerekli stajı yapsak daha iyi değil mi? Şu an o imkan varmış ama yazıda dediğin gibi tekrar kaldırılabilir mi bu imkan?

  • Burak (Admin)

   Dediğin gibi, hem gemide hem karada çalışma imkanı varken gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okumak, gemi makineleri işletme mühendisliği okumaktan daha mantıklı. Gemi makineleri işletmede gemide yapacağın işe göre daha iyi bir eğitim alıyorsun ama bu farkı 6 aylık stajda kapatırsın zaten.

   Bu imkan tekrar kaldırılır mı bilemiyorum, gerçekten ne yapacakları belli olmuyor.. Ama büyük ihtimalle üniversiteye girdiğin sene bu hakkın varsa seni mağdur etmezler. Yani sonradan kaldırsalar bile, kaldırıldığı yıldan itibaren üniversiteye kayıt yapanlar için geçerli olur o kural. En azından bizde öyle olmuştu.

   Bu arada geçenlerde bir arkadaştan öğrendim, gemide çalışmak için YDS’ye girmek de gerekiyormuş artık. Zabit olmayı gün geçtikçe zorlaştırıyorlar. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyacaksan okul boyunca İngilizceni de geliştirmeye bak derim.

 • Merhaba, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Benim fikrinizi almak istediğim bir konu var. Şu an YTÜ gemi inşaatı mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümü puan sıralama göre yazdığım için kazandım yani ilgi duyduğum bir alan değildi ve şu an şehir, üniversite, bölüm, bölümdeki ortamdan çok rahatsızım. Ege makine mühendisliğine geçiş yapmayı düşünüyorum. Yazında şu an bu bölüm yerine makine mühendisliği okuyun dedin bunun sebebi ne acaba ve varsa yapacağım geçiş hakkında fikrini alabilir miyim ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mert.

   Yazıda da belirttiğim gibi direkt olarak makine mühendisliği demiyorum; gemi yerine makine, elektrik-elektronik, inşaat ve bilgisayar gibi temel mühendislik bölümlerinden birini seçmenizin daha iyi olabileceğini söylüyorum. Çünkü Türkiye’de iş verenlerin çoğu sadece bu bölümleri biliyorlar. Ayrıca devlet kurumlarında falan çalışmak için de bu mühendislik mezunlarına daha fazla kontenjan açılıyor.

   Yazıyı okuduysan anlamışsındır diye düşünüyorum ama ne okursan oku çok da bir anlam ifade etmiyor artık Türkiye’de. Onun için sana şu bölümü oku her şey güzel olacak diyemiyorum.

   Şehir, bölüm ve bölümdeki ortamdan neden memnun değilsin acaba merak ettim? Ben üniversiteyi ve bölümü seviyordum ama bölümdeki ortamdan ve şehirden hiç memnun değildim.

   Umarım her şey istediğin gibi olur.

 • Görkem Demirkıran

  Şu anda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi misin?

  • Burak (Admin)

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinden mezun oldum, yani mesleğim gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği. Sormak istediğin mesleğimle ilgili bir iş yapıp yapmadığımsa, şimdilik gemiyle alakalı bir iş yapmıyorum.

 • Korsan gemilerle karşılaşma ihtimalimiz var mı? Biraz korkuyorum açıkcası..

  • Burak (Admin)

   İhtimal olarak soruyorsan evet öyle bir ihtimal var. Ama genelde korsan bölgesinde gemilere eşlik eden savaş gemileri oluyor. Korsanlar size bulaşamıyor bile.. Diyelim ki korsanlarla karşılaştınız, bu gibi durumlar için alınan önlemler ve uyulması gereken kurallar olduğu için, mürettebat olarak size herhangi bir şey olmaz.

   Örneğin duyduğuma göre 2009 yılında bizim şirketin bir gemisini Somali’de korsanlar esir almış. 7 ay boyunca ellerinde tutmuşlar gemiyi. Ama bu sürede mürettebata hiçbir zarar vermemişler. İlk zamanlar herkesi salonda tutmuşlar bir arada… Zamanla herkesin kendi kamarasında normal şekilde yaşamasına izin vermişler. Bu süreçte sürekli şirketle pazarlık yapıyorlarmış. 7 ay sonunda şirketle anlaşıp 2.000.000 dolar aldıktan sonra geminin içinde parayı sayıp mürettebata hadi eyvallah deyip gitmişler 🙂

 • Ben gemide çalışmak istiyorum. O zaman gemi işletme mühendisliği okumam lazım sanırsam. Şimdi iş bulma imkanım yüz de kaç olabilir sizce? Ve ben 2. senemdeyim. Siz de aslında diğer sitelerden farklı yorum yapmışsınız. Sizin bölümü okumuş olmanız bence daha anlamlı.

  Diğer sorum benim amacım yüksek maaşı olması gemi işletme mühendisliği hakkında biraz yorum yaparsanız çok sevinirim. Çünkü sınava da az kaldı açıkçası makine okumak yerine bu bölüm bence daha makul.

  • Burak (Admin)

   Gemide çalışmak için yalnızca gemi makineleri işletme mühendisliği okuman gerekmiyor. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği veya Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği okuyabilirsin. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği ile ilgili yazıyı yazdığım zamanlar gemi inşaatçılar artık gemide çalışamıyor denmişti ama sanırım o durum tekrar değişmiş ve şu an tekrar eskisi gibi gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri de gemide çalışabiliyor. En net bilgi için liman başkanlığını ara veya bulunduğun şehirde liman başkanlığı varsa gidip yüz yüze görüş. Ben bu konuyu netleştirmek için birkaç kez aramış olmama rağmen ulaşamadım kimseye.

   Bölümler hakkında yorumlarımı zaten sitede detaylı bir biçimde yazdım. Gemide çalışırım diyorsan tabii ki makine okumandan çok daha mantıklı. Ama gemide çalışma konusunda tereddütlerin varsa ve belki karada da iş arayabilirim diyorsan makine mühendisliği gemi makineleri işletme mühendisliğinden daha iyi olur.

   Bana göre gemi işi zor ve verilen paralara rağmen o işi yapmaya değmez. Zaten ben böyle düşündüğüm için şu an gemide çalışmıyorum. Gemide şansını deneyen çoğu arkadaşım da benim gibi düşünerek stajdan sonra gemi işini yapmayı bıraktı. Ama gemide devam etmeyi düşünen bazı arkadaşlarım da var. Karar senin. Para için hayatımın bir kısmını feda edebilirim diyorsan, gemide çalışmaman için bir sebep yok.

 • Peki gemi kaptanlığı okumak herhalde gemide makineler ile uğraşmaktan yağ kir içinde kalmaktan iyidir. Fakat puanları biraz düşük yani eğer yüksek alırsam puanı tercih etmem diye düşünüyorum.

  Aslında ben geçen seneden beri gemi mühendisliği ile ilgili araştırma yapıyordum ve benim için iyi olabileceğini düşünüyordum taa ki sizin açtığınız bu siteyi bulana kadar. Yani sizin söyledikleriniz aslında biraz geri çekilmemi sağladı. Fakat düşününce başka bir mühendislik okuyup daha sonra 2000 liraya sabahtan akşama çalışmak beni daha da mı yorar emin değilim. Tabii zamanla işinde iyi olursanız maaş artar ama zorluk her meslekte kendine göre var diye düşünüyorum. Tabi ki iyi yönleri de vardır. Ama yani benim bölümü bitirip işimi sevmeme gibi bir olasılığım yok çünkü iş bulmam lazım ve kendi ayaklarım üzerinde durmam lazım. Gerçekten sınava 2 hafta kaldı ve halen ben ne tercih yapabilirim bilmiyorum. Tek mantıklı gelen gemiyi seçmekti fakat onda da şimdi okuduklarım söyledikleriniz biraz tereddüte kaldım açıkçası.

  • Burak (Admin)

   Bana sorarsan gemide kaptanların işi daha rahat. Yani kesinlikle gemide çalışırım diyorsan kaptanlık okuman daha iyi olabilir. Tabii onların da mesai saatleri çok fazla. Ayrıca ambar temizliği vs. onlar da yağın kirin içine giriyor gerekli durumlarda. Ama uykusuzluk sorununu saymazsak güverteci olmak makineci olmaya göre daha temizdir.

   Bu arada sakın puanı düşük vs. diye düşünme. Puanı düşük de olsa yüksek de olsa, hangisini istediğine karar ver ve ona göre seçim yap.

   Benim staj yaptığım gemide o zamanlar yaklaşık 17000 TL maaş alan 2.çarkçı, gemide bir daha çalışmayacağını ve 3000 TL’ye bir iş bulduğunda direkt çalışmaya başlayacağını söylemişti. Yani 17000 TL kazanan adam gemiyi bırakarak 3000 TL maaş almaya razıydı. Aynı şekilde 25000 TL civarı alan çarkçıbaşı da 3000-5000 TL arası maaşlı güzel bir iş bulursa gemiyi bırakabileceğini söyledi. Yani her şey para değil gerçekten de. Yaşadığın zaman anlarsın.

   Ama haklı olduğun bir nokta var, 2000 TL maaşla sanayi ortamında haftada 6 gün çalışmak da eziyet… Ben de hep o kafada olduğum için gemide çalışmayı düşünmüştüm. Ama gemiden vazgeçince alternatiflere yöneldim. Yine de 2000’e sabah 8 akşam 5 (keşke gerçekten de 5 olsa :)) çalışmak istemediğim için şu an bambaşka bir şey yapıyorum.

   Tercih yapmak için önünde bayağı zaman var. Öne bir sınavına gir çık, ondan sonra düşünürsün.

   Şimdiden sınavında başarılar diliyorum 🙂

 • Teşekkür ederim öncelikle. Sınavdan sonra umarım sizinle daha ayrıntılı konuşma şansımız olur. Sizden edineceğim bilgiler benim için oldukça değerli.

 • Burak Çakmak

  Abi mezun olduktan sonra KPSS puanı ile mi yoksa diploma puanına göre mi iş bulunuyor?

  • Burak (Admin)

   İkisiyle de değil. KPSS puanı, devlette çalışmak için işe yarıyor ama gemi mühendisliğine neredeyse hiç kontenjan açılmadığı için pek bir önemi yok.

   Diploma puanı, yani not ortalaması ise genelde yüksek lisans / akademik kariyer için kullanılıyor. Özel şirketlerde iş ararken not ortalamanın hiçbir önemi yok. Genel olarak senin staj ve iş tecrübelerine, kendini nasıl geliştirdiğine falan bakıyorlar.

 • Mustafa Cellat

  Abi stajdan sonra ayrıldığını yazmışsın. Peki bu durumda işsiz kalmış olmuyor musunuz? Sonraki hayatınızı nasıl değerlendirdiniz? Gemi mühendisliğinden kazandığınız para şu anki mesleğinize sahip olmanızda faydası oldu mu? Ben stüdyo kurmak istiyorum. Ben bu stüdyo kurmak için gereken parayı denizcilikte karada çalışarak çalışarak kazanabilir miyim? Kaç yaşıma geldiğimde elime ne kadar para geçer gemicilikten benim? Ve aile hayatı olmuyor deniliyor ama karada çalışanların aile hayatı oluyor mu bunu anlamadım. Daha merak ettiğim bir çok soru var 😀 Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mustafa.

   Ben gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunu olduğum için zaten bizim alanımız gemide olduğu kadar karada gemi yapımıyla da alakalı. Yani karada iş bulabiliyorum yine.

   Ben bu aralar gemi işi yapmıyorum. Aile işlerini devam ettiriyorum ve aynı zamanda web tasarım/yazılım işleri yapıyorum. Mevcut durumda gemi okumam bana bir şey kazandırmadı ama hayat bu, belki bir gün işime yarar, bilemiyorum.

   Valla para konusunda gemide ne kadar kazanacağını net olarak gemi makineleri işletme mühendisliği konusunda yazdım. Eğer karada çalışırım diyorsan da 3 aşağı 5 yukarı diğer mühendislik bölümleriyle aynı paraları kazanırsın. Nasıl bir stüdyo açmak istediğin falan bilmediğim için benim bir şey söylemem mantıklı olmaz. Bu hesabı kendin yapman gerekiyor.

   Aile hayatı olmuyor derken, ailenden uzak oluyorsun demek istedim. Örneğin bizim gemide süvarinin (1.kaptanın) yeni doğmuş 5-6 aylık bir kızı vardı. Çocuğunun ilk konuşmasını, büyümesini vs. göremiyordu. Gün geliyormuş aylar sonra karaya gelince çocuklar babalarını tanımıyormuş bazen. Çünkü çocuk bilinci yerine geldiğinden beri babasını görmemiş, ilk gördüğünde de yabancı biri olarak düşünüyormuş. Bunun dışında hastalıkta, doğum günlerinde, düğünlerde, ölümlerde, çoğu durumda uzak oluyorsun ailenden. Yani iyi ve kötü günlerinde yanlarında olamıyorsun. Bu nedenle aile hayatı konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor.

   Merak ettiğin her şeyi sorabilirsin. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

 • Merhabalar.

  Diploma tezimi vermeme 5 gün var ve bu blogunuz yeni karşıma çıktı.

  Odessa gemi inşaatı ve okyanus tekniği bölümünü bitiyorum. Benim üniversitemde gemi makinaları ayrı bir fakülte. Vallahi yazıyı okurken sizin o zamanlar ne hissettiğinizi şimdi ben hissediyorum.

  Ne hayallerle yazıldım bu bölüme ama sonuç tam bir hayal kırıklığı… Meslek seçerken hayalperestlik yapmak ve çok iyi araştırmamanın mağduru oldum. Bu bölüme yazılmadan; gemiler hep ilgimi çekmişti oysaki, o bilgisayarda tasarladığım koca metali suya indirmenin heyecanıyla başladım bu serüvene taa ki ilk stajımı Antalya serbest bölgede bir yat üreten firmada yapana kadar… Dediğiniz gibi tasarım yurt dışından geliyor. Sadece gelen tasarımdan ufak tefek değişikliklerle üretime başlanıyor. Bundan gerisi usta başı görevini devam ettirmek. Türkiye’de gemi ve yat yapımının olmasının tek sebebi ucuz işçilik. Benim çalıştığım firmada ustalar asgari ücretle çalışıyorlardı. Gemideki parçaların %95 ithal geliyor. Tasarım yurt dışından geliyor. Ne kaldı geriye? Bence bu bölümün adını Türkiye’de Gemi montaj ustabaşı yapmalıyız ve meslek liselerinde okunması yeterlidir. Hazırlık kursuyla beraber 5 yılımın çöp olduğunu düşünüyorum. Tek artısı burada Rusça öğrendik. Yurt dışında iş bulunursa ne ala ama 5 yıl gurbet çeken birisi olarak ülkemden hala kopamadım.

  Siz siz olun eğer bu bölümü okumak gibi bir düşünceniz varsa ve bu bloğu okuduysanız admin beye çok katılıyorum. Bence inşaat mühendisliği okuyun çok daha değerli ülkemizde. Belki bir en az 10 yıl sonra sektör düzelir. Kendinizi bu bölümde heba etmeyin eğer Türkiye’de kalacaksanız. Yoksa lafta mühendislik yapılan iş ustabaşılık. Ölüm riski yüksek. İnsana değer yok. Filika testini kum çuvalları yerine insanlara yaptırıp ölüme yol açmış bir zihniyettir Tuzla.

  Ben bu mesleği şimdi yapmayı aklımın ucundan bile geçirmiyorum ve pişmanım. Admin bey size sorum bu mesleğin bir avantajını gördünüz mü hayatınız da? Bu bölümü bitirecek biri olarak bana tavsiyeniz nedir? Kara kader olsa da aynı düşünceleri paylaşan birini görmek beni mutlu etti, zevkle ve kızgınlıkla okudum yazınızı 🙂

  • Burak (Admin)

   Merhaba Tan.

   Ben de mezun olalı henüz 2 sene oldu. O 2 senenin de 1 senesi gemide staj için staj arama ve stajla geçti. Yani bu psikolojiyi tam olarak atlatmış değilim.

   6 sene önce Kiev’de 1 yıl Rusça hazırlık okumuştum ben de. KNLU’da. İnyaz da diyorlar, bilirsin belki. Tabii ben 6 senedir kimseyle Rusça konuşmadığım için gün geçtikte unutuyorum öğrendiğim Rusçayı da. Sen sen ol, oradaki arkadaşlarınla iletişimi koparma. Bu arada stajlarımdan birini ben de Antalya’da yaptım. Şimdi de Antalya’da bazı tersanelerde iş görüşmelerim var. Sen nerede yapmıştın stajını?

   Ben mesleğin avantajını net olarak görmedim ama üniversite boyunca kendimi geliştirmem sebebiyle gemi dışında bazı iş kapıları açtım kendime. Ama kurumsal iş hayatı, sabah 8 akşam 5 modu bana pek uygun olmadığı için kendi işimi yapmaya yöneldim. Şu an web tasarım ve yazılım işleri yapıyorum. Aynı zamanda yazdığım bazı bloglar var, onlardan da reklam geliri elde ediyorum. Ama mevcut kriz dolayısıyla bu işlerde de gelecek göremiyorum maalesef. Bu şekilde günü kurtarıyorum ve özgür bir hayatım var. Fakat nereye kadar böyle gidecek bilemiyorum. Yurt dışına kaçmak istiyorum ancak bu sefer de paramızın değersizliği sebebiyle yeterli birikimi yapamayacağım için gidip oralarda sürünmek de istemiyorum. Anlayacağın hala kafam karışık. Normalde bu tür fikirlerimden blogta bahsetmiyorum ama sen de benimle aynı kaderi paylaştığın için benim yaşadığım süreci anlamanı istedim.

   Sana verebileceğim pek fazla tavsiye yok. Ama direkt olarak gemi işini kafadan silip atma derim ben. Bir şekilde hayata bir yerlerden tutunmak ve kendi başına yaşamaya başlamak gerekiyor. Gerisi zamanla oluyor ama maalesef ilk başlarda seçme şansımız yok gibi. Yani okuduğun bölüm dışında sana para kazandırabilecek bir yeteneğin veya projen yoksa, ne iş olursa olsun bir yerlerden başlayıp iş tecrübesi edinmeni tavsiye edebilirim. Ayrıca mezun olur olmaz direkt askere git ve o işi aradan çıkar bence.

   Keşke daha işine yarar bir şeyler söyleyebilseydim ama mevcut durumda elimden gelen bu maalesef 🙂

   Umarım gelecekte hepimiz için her şey güzel olur.

 • Herşeyden önce iyi dilekleriniz ve samimi cevabınız için teşekkür ederim.

  Ne kadar çok ortak yönümüz çıktı 🙂 Ne yazık ki bilmiyorum Kiev’e 2 kere gezmeye gitmiştim trenle. Güzel şehirdi.

  Ben stajımı Antalya serbest bölgesinde Başaran (CMB) yat tersanesinde yapmıştım. Firma sipariş üzerinden değil; firmanın kendi cebinden yatı yapıp, iç dizayn aşamasında satışa çıkardıkları bir satış politikası vardı. Tabi bu tersane sahibinin ultra milyoner olduğundan dolayı.çalıştığım yerdeki mühendisler İTÜ mezunuydu.

  Açıkca söylemek gerekirse iş rahatlığı olarak Tuzla ve Yalova’dan kat ve kat iyidir Antalya. Çalıştığım firmada tekneyi yetiştirmeye çalışmalarına rağmen, cumartesi ve pazar tatildi. Mühendislerin yaptıkları yurt dışından gelen tasarıma render yapıp ustalara komut vermeleriydi. Maaşının da dolgun olduğunu düşünüyorum. Çünkü gözümün önünde 15 milyon avro ya yat satıldı. Tabi bunun mühendislere düşen ikramiyesi vardır herhalde. Ama komşu firmalardan iflas bayrağını çeken ve maaş yatmayan firmalara da tanık olmuştum. Yat işinde firma sahiplerinin zenginliği çok önemli. Eğer oralardan iş bulursanız bence kaçırmayın. Hem pek yorulmazsın çalışma saati sabah 8 akşam 6 idi, haftasonları da Antalya’nın keyfi sürülebilir 🙂

  Ama ne olursa olsun böyle bir mühendisliği hayal etmemiştim. Sabah 8 akşam 5 ofis hayatı bana göre değil. Ben de sizin gibi özgürlüğe düşkün ve monotonluğu seven birisi değilim. Belki de bu gençliğin verdiği enerji. Bu yüzden aklımdaki birkaç meslek dışı proje var. Bunları hayata geçirmeye uğraşacağım. İleride keşke dememek için. Boş vakitlerimde de 3 boyutlu tasarıma yoğunlaşmak istiyorum.

  Samimiyetine dayanarak artık sen diye hitap ederek seni çok iyi anlıyorum Burak. Şimdi den bende de aynı psikoloji var ve ekstradan gelecek korkusu.

  Umarım bir gün sektör düzelir de zevkle yaparız işimizi. Ya da bir yerden fırsat bulup refahın ve mesleğimizin değerini bilen bir ülkede çalışmak nasip olur 🙂

  • Burak (Admin)

   Ben de stajımı Sunrise’da yapmıştım. O zamanlar Türkiye’nin en iyi yat tersanelerinden biriydi. Zaten doğma büyüme Antalyalıyım. Gemide çalışmaktan vazgeçersem Sunrise’da çalışırım diyordum. Kendimi orada sevdirdiğimi düşünüyorum. Ama ben mezun olup geldiğimde, ortaklarından biri sermayesini çektiği için tersane maaşları ödeyemez olmuş ve kapanmış. Haliyle oradan bir iş çıkmadı.

   Benim de bazı web site projelerim olduğu için sektörden ümidi kesip bu işlere yöneleyim dedim. Ama aile ve toplum baskısından dolayı kendimi projeme veremedim. Çünkü çalışmamın büyük kısmını bilgisayar başında yapıyordum ve gelen misafirlerden ve ailemden sürekli işi gücü olmayan, evde oturup bilgisayar oynayan çocuk muamelesi görüyordum. Projelerimi gerçekleştiremedim ama bir şekilde bu ortamdan uzaklaşmayı başararak kendi düzeni kurdum. Ama dediğim gibi bu şekilde sadece günü kurtardığımın da farkındayım. Bu nedenle karşıma çıkan iş fırsatlarını da değerlendirmeye almaya başladım.

   İnşallah sen kendi kafandaki projeleri gerçekleştirirsin ama Türkiye gibi bir yerde girişimcilik gemi işinden daha zor bence. Ayrıca son dönemlerde ekonomik olarak hiç iyi durumda değiliz. İçinde kalmaması için bence de mutlaka denemelisin ama inat edip önüne çıkacak diğer fırsatları da kaçırma derim. Tabii ki ben ne desem boş. Herkesin şartları farklı. Sadece ben çıkış yolunu mühendislikle ilgili iş tecrübesi kazanarak ve biraz para biriktirerek yurt dışına kaçmakta buldum. Daha doğrusu o yönde ilerlemek için adımlar atmaya başladım. Gelecekte şartlar ne olur bilinmez. Belki de işlerim yoluna girer ve burada kalmaya karar veririm.

   Hitap konusunda da, nedense ben bana “siz” diye hitap edilmesini pek tercih etmiyorum. Samimiyetsiz geliyor. Yani “sen” deyip ismimle hitap etmen benim de hoşuma gider 🙂 İstersen facebook adresimden ekleyebilirsin beni. İletişim sayfasında facebook linkimi görebilirsin. Sonuçta meslektaşız ve belki bir gün bir yerlerde karşılaşırız, belli mi olur?

 • Merhabalar.

  Ben de bu bölümü istiyorum da ama KTÜ’de… Çünkü memleketimde okumak istiyorum. Sizce KTÜ iyi olur mu ve Karadenizde bu mesleğin iş imkanı nedir yapılabilir mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Asiye.

   Valla Karadenizdeki iş imkanları hakkında pek bir bilgim yok. Ama gemi inşa sektörü Türkiye’de genel olarak İstanbul/Tuzla, Kocaeli ve Yalova taraflarında faaliyet gösteriyor. Antalya, İzmir, Mersin gibi şehirlerde de yat tersanelerinin olduğunu biliyorum. Aslında Karadenizde de ufak tefek yat tersaneleri vardır diye düşünüyorum ancak sektörde büyük iş yapanlar dediğim gibi İstanbul ve çevre illerde. Yani iş hayatı için başka şehirlere gitmen gerekebilir.

   Bölümü okuma konusunda, ben memleketinde okumanın daha iyi olacağını düşünüyorum. İstanbul’da okumak staj vs. gibi işlerde bazı avantajlar sağlasa da, memleketinde hem maddi hem manevi olarak ailenin yanında okuman daha doğru olabilir. En azından ben olsaydım öyle yapardım herhalde 🙂

   KTÜ’nün eğitimi konusunda da bir bilgim yok. Ama sen kendini iyi bir şekilde eğitirsen okulunun hiçbir dezavantajı olmaz senin için. Eğer bölümü seçer ve kayıt yaptırırsan benimle iletişim geç yine.. Kendini nasıl geliştirmen gerektiği konusunda belki yardımım dokunabilir.

 • İyi günler. Sınavdan sonra artık bölüm bakmaya başladım. Acaba gemi mühendisi tersanede çalışırsa maaşları nasıl oluyor? Ve iş imkanları nasıl?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Eren.

   Aslında sorduğun sorunun cevaplarını yazı içinde verdim. Yazıyı okuduktan sonra tekrar sormak istediğin bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Bu arada başlangıç maaşları paramızın değerinin azalmasıyla birlikte biraz daha arttı sanıyorum. Sektörün içinde olmadığım için net bir şey söyleyemesem de, yeni mezun arkadaşlarım 2300-2800 arası maaşlarla işe başlıyorlar.

 • Yani herhalde sonuçlar beklediğim gibi gelirse tercih edip İTÜ ye gitmek istiyorum. Sizce istediğim için okumalı mıyım? Yani ilerde pişman olmak kötü bir durum o yüzden bende kararsızım. Sizden bilgi almak çok daha önemli sizin fikriniz nedir?

  • Burak (Admin)

   Eğer gerçekten istiyorsan pişman olmazsın. Örneğin ben şu an gemiyle alakalı bir iş yapmıyor olmama rağmen hiç pişman olmadım. Gemi mühendisliğini çok seviyorum. Sıkıntı Türkiye genelinde.. Türkiye’de üretim yok, adamakıllı Ar-Ge yok, mühendislik yapıldığı yok… Bunların dışında bölüm aldığı sıralamaya göre seçilebilir bölümler arasında… Tabii gerçekten istiyorsan.. Eğer ne istediğini tam olarak bilmiyorsan makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği gibi daha genel bir mühendislik seçebilirsin.

 • Ben de ITU’yu istiyorum. Türkiye’de iş bulamasam bile yurt dışında çalışmak isterim. Şu an İngilizce seviyem anlayabilecek ve konuşabilecek düzeyde ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Eğitim sürecinde İngilizceyi yeterli seviyeye çekip Almanca da öğrenirsem 3 dil ile iş bulma olasılığım yüksek olur değil mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Burak.

   Eğer sahibi Alman olan veya Almanlara satış yapan bir firmada çalışacaksan Almanca işine yarayabilir ancak Almanya ile herhangi bir bağı olmayan firmalar genel olarak 3 dil biliyorsun diye seni işe almaz.

   Şöyle örnek vereyim; ben İngilizce dışında Rusça da biliyorum. Bir iş görüşmesine gittiğimde mülakat yaptığım adam elinde kalemle benim CV’mi değerlendiriyordu. “Rusça, işimize yaramaz” dedi ve üzerini çizdi mesela. Aynı şekilde ben Rhino ile 3D modelleme yapabiliyordum, “Biz Solidworks kullanıyoruz” deyip Rhino’nun üzerini de çizmişti. Buna benzer kendimi geliştirdiğim birçok noktada adam işimize yaramaz deyip deyip hepsinin üzerini çizdi. Yani adamların işine yaramadığı sürece senin ne bildiğinin hiçbir önemi olmuyor.

   Tabii ki fazladan dil bilmenin hiçbir zararı olmaz, hatta hiç beklemediğin bir yerde faydası da olabilir. Ancak herhangi bir Almanca temelin ve Almanca öğrenmen için şimdiden geçerli bir sebebin yoksa; ona vereceğin emek yerine İngilizceni daha da ilerletmeye çalışmanı tavsiye ederim. Ama diyorsan ki ben Almanya’da iş yapmak istiyorum (gemi konusunda Almanlar ne kadar iyi bilmiyorum) veya Almanya’ya iş yapan bir firmada çalışmak istiyorum diye, o zaman da ekstra olarak Almanca öğrenmen çok işine yarar.

   Ama her ne olursa olsun İngilizce şart. İlk onu halletmeye bak.

 • Gemi mühendisliğini yazmayı düşünüyorum Karadeniz Teknik Üniversitesinde. Bir kız için çok mu zor bir okul? Mezun olan bir kız biliyor musunuz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Nisa Nur.

   Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni bilmiyorum ama genel olarak okulun bir kız için herhangi bir zorluğu yok. Sadece sınıfta kız sayısı çok azdır o kadar..

   Ama tersanede ve gemide çalışma şartları ağırdır biraz. Tabii ki bir kız da o işleri yapabilir. Genel olarak sanayi ortamında ve sürekli erkeklerin arasında çalışmak zorunda kalabilirsin.

 • Merhabalar,

  Ben bu sene makine mühendisliğinden mezun oldum ve yüksek lisans olarak gemi makineleri işletme mühendisliğini okursam mantıklı olur mu? Gemi makinaları imalatında veya gemide çalışmak istiyorum. Yoksa makinenin yükseğine devam mı etmeliyim? Bir de gemide çalışmak için fedakarlık etmek gerek derken mesela sabah 8 akşam 6 zaten bütün gün ölüyor pazar günleri hariç (o da gerekmezse). Ben biraz bu sebeple gemiyi düşünmek istedim ama ne kadar etkiler gerçekten? Geleceğe hazırlık yaparken boşuna birşeyler yapmak istemiyorum gerçekten.

  Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ali.

   Gemi makineleri işletme mühendisliğinden yüksek lisans yaparsan gemide çalışamayacağını düşünüyorum. Ama gemi makineleriyle ilgileniyorsan ve okulda kalıp uzmanlaşmak istiyorsan bir şey diyemem. (Bu arada emin olmamakla birlikte makine mühendisliği mezunlarının da bazı kurslar aldıktan sonra gemide çalışabildiğini duymuştum. Düşünürsen konu hakkında bilgi sahibi olabileceğini düşündüğüm bir arkadaşa danışabilirim. Eğer oluyorsa gemide çalışmak için yüksek lisans yapmana gerek kalmaz.)

   Sabah 8 akşam 6 haftada 6 gün çalışmanın da ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyorum.. İnsan kendine vakit ayıramıyor.. Ama gemide çalışman öncelikle iş yükü açısından çok daha zor. Hem zihinsel hem fiziksel olarak ciddi bir efor sarfediyorsun. Ayrıca bazen sadece çalıştığın ve uyuduğun zamanlar oluyor yani günde 15-20 saat çalışabiliyorsun. Bunun dışında yorgun bir günün ardından kanepene geçip istediğin atıştırmalıklarla filmini izleyemiyorsun. Ailenle, arkadaşlarınla doğru düzgün iletişim kurup gününün nasıl geçtiğini paylaşamıyorsun… Yani çok yoruluyorsun ama yorulduktan sonra toparlanamadan bir sonraki günün işleriyle uğraşıyorsun..

   Çoğu zaman deliksiz uyuma imkanın yok bu arada. Geceleri alarmlar çalar, vardiyalar olur, kontrol etmen gereken şeyler vardır.. Daha söyleyebileceğim birçok şey var ama bu kadar yeter bence.. Özet olarak sadece çalışma saati olarak bakmamak gerekiyor olaya. İş yükü ve insan psikolojisi devreye girdiği zaman iş çığrından çıkıyor. Bir de beni deniz tutardı, o konuda da çok sıkıntı çektim 🙂

   Ama iyi para alıyorlar tabii. Ayrıca 12 ay çalışmadığın için işi iş gibi, tatili de tatil gibi yapabiliyorsun. Şimdilik diyeceklerim bunlar 🙂

 • Ben üniversiteyi Türkiye’de kazanıp denklikle Almanya’ya gidip orada gemi mühendisliği okumak istiyorum.1. sorum sizce Almanya gemi mühendisliği okumak için ideal bir yer midir?Ve duyduğuma göre gemi mühendisleri gemileri denetleyip iyi bir miktarda para alabiliyorlar gerçekten böyle bir alan var mı?Ve ben tersanede çalışmaktan çok geminin çizim aşamasıyla ilgilenmeyi daha çok isterim geminin sadece çizim aşamasıyla ilgilenip bu planları satma gibi bir şansım olabilir mi?Bu konuları daha yeni araştırmaya başladığım için daha bilgisizim bu yüzden cevaplarsanız çok sevinirim

  • Burak (Admin)

   Merhaba Vera.

   Almanya’nın gemi inşa sektöründeki yeri hakkında pek fazla bilgim yok. Mühendislik için okunabilecek en iyi yerlerden biri olduğu kesin ama gemi mühendisliği konusunda durum nedir bilemiyorum. Gemi sektöründe daha çok İtalya, Hollanda ve Uzak Doğu ülkeleri ön planda. Bunun dışında savaş gemileri konusunda da Amerika iyi durumda… Almanya’nın sektördeki durumunu bilmiyorum ama eğer gemi mühendisliği okuyabileceğin iyi bir üniversite varsa, o alanda çalışabileceğin iş imkanı da vardır diye düşünüyorum.

   Çizim konusunu ben de çok seviyorum ve aslında en iyi olduğum alan da o. Fakat bir Türk olarak Türkiye’de gemi tasarımı yapmak, projelendirmek ve satmak gerçekten çok çok çok zor. Uzun süre ben de bu konuyu araştırdım ama Türkiye’de kendi tasarımı yapıp satabileceğin bir ortam yok maalesef. Tersaneler tasarımları yurt dışından hazır alıyorlar zaten. Gemi ve özel yat yaptıracak müşteriler de genellikle Türk pasaportlu tasarımcılara sıcak bakmıyorlar. İşin içine girmedim tabii ki, sadece konu hakkında aldığım duyumlar bu yönde. Dediğim gibi benim de en çok ilgimi çeken alan çizim ve tasarım kısmıydı ama kiminle konuşsam, hangi tersaneye denk gelsem aldığım cevaplar bu şekildeydi.

 • Sİz gemi inşaatı ve mühendisliği bölümünden mezun olmuşsunuz maaşınızın çalışmaya göre az olduğu düşünüp başka mesleklere yönelmişsiniz. Peki gemi inşaat ve mühendisliği bölümünden gemi makineleri işletme bölümüne yani gemide çalışma imkanınız varsa yeni başlayanlar için 2500$ ile 3500$ maaşta neden çalışmayıp başka mesleğe yöneldiniz? Şahsen ben gemi makineleri işletme mühendisi olmak istiyorum. Rehber hocam da ilerde bu mesleğin iyi yerlere geleceğini söylüyor. 4 sene üniversite 1 senede hazırlık okumayı düşünüyorum. 5 sene sonra sizce iyi yerlere gelebilir miyim? Bu mesleği seçmeli miyim ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Oğuzhan.

   Öncelikle benim gemi inşa alanında bir iş tecrübem yok. Dediğin gibi zaten gemi makineleri işletme mühendisi gibi gemiye çıkıp staj yaptım ben. Yani o 2500-2500$ maaş alabilecek durumdaydım. Ama her şey para demek değil ve bana göre bu iş oldukça yıpratıcı. Belki sen bu paraya değeceğini düşünürsün ve yaparsın, bilemem. Ama ben tercih etmedim.

   Meslek şu anda vaat edeceğini ediyor zaten. İleride daha iyi yerlere gelmeyecek. Muhtemelen sen mezun olduğun zaman da şu anki şartlar geçerli olur. Tahmini 2500-3000$’la işe başlarsın. Eğer çalışmaya devam edersen de zamanla yükselirsin. Şayet bu işi yapmak istediğine eminsen ve gezmek, tozmak vs. için değil de sadece para için yaparım diyorsan seçmemen için bir sebep yok. Umarım hakkında hayırlısı olur.

 • Burak abi iyi günler. Sınav açıklandı malum bizde tercih derdine düştük. Sormak istediğim şey ben tersanede çalışırsam ne kadar maaş alırım ve orada iş bulma imkanım nedir? Ytü kampüsü ve eğitimi sizce nasıl? Biraz detaylı olursa sevinirim çünkü en ince ayrıntıyı bile düşünmek istiyorum. Teşekkürler şimdiden.

  • Burak (Admin)

   İyi günler Eren.

   Son yıllarda sektörde işsizlik hakim. Yani tersanede iş bulmak eskisi kadar değil maalesef. Benimle birlikte mezun olan arkadaşlarımın çok küçük bir kısmı tersanelerde çalışıyor şu an. Çoğunluk ya mühendislikle ilgili farklı sektörlerde çalışıyorlar ya da işsizler. Bir bölümü de subaylık / polislik sınavlarına ve/veya KPSS’ye girerek devlete kapağı atma derdindeler.

   Eğer tersanede bir iş bulursan, alacağın maaş tahmini olarak 2000-2800 TL arası olacaktır diye tahmin ediyorum. Zamanla mutlaka artar, bu söylediğim yeni mezunlara verilen tahmini maaş aralığı. Ne kadar artacağı çalıştığın tersaneye, senin performansına falan bağlı olarak değişeceği için bir şey söyleyemiyorum. Ama ortalama bir tecrübeye sahip bir gemi mühendisi en düşük 4000-5000 lira maaş alır. Çok daha yüksek alanlar da oluyor bildiğim kadarıyla ama ben ortalama olarak konuşuyorum.

   YTÜ’nün bir Davutpaşa’da bir de Beşiktaş’ta olmak üzere 2 kampüsü var. Bir de 2 yıllıklar için Maslak’ta bir kampüs var ama orayla hiç işin olmaz senin.

   Eskiden tüm bölümler Beşiktaş’taki kampüsteymiş ancak yıllardır yavaş yavaş Davutpaşa’ya taşıyorlar üniversiteyi. Bölümlerin çoğu Davutpaşa’ya taşındı bile. Makine mühendisliği, gemi mühendisliği, mimarlık gibi birkaç bölüm kaldı Beşiktaş’ta. Ben üniversite başladığım sene (2011) bu bölümlerin de birkaç yıl içinde Davutpaşa’ya taşınacağı söylenmişti ama öyle bir şey olmadı. Hala gemi mühendisliği bölümü Beşiktaş’ta.

   Davutpaşa kampüsü çok büyük, geniş alanları ve güzel kafeleri olan, öğrenci ortamının daha fazla olduğu bir yer. Ortamının güzelliği biraz da düşük puanlı bölümlerin de orada olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu da Davutpaşa’da. Yani hazırlık okursan Davutpaşa’da olacaksın. Davutpaşa’nın kötü yanı merkeze çok uzak ve kışları çok soğuk oluyor. Öğrenci kalitesinin de Beşiktaş’a göre daha düşük olduğu bariz hissediliyor.

   Beşiktaş kampüsü Davutpaşa’ya göre çok küçük, binaların birbirine çok yakın olduğu ama yeşillikler içinde güzel bir kampüs. Daha samimi bir ortamı vardır. Tüm kampüsü yürüyerek rahatlıkla dolaşabiliyorsun. 3-4 kafe var o kadar. Okul içinde yapabileceğin pek fazla aktivite yok burada. Böyle anlatınca Davutpaş’a gözüne çok daha güzel görünmüş olabilir ama YTÜ’de okuyanlar genellikle Beşiktaş kampüsünü daha çok severler. Ben de onlardan biriyim.

   Eğer YTÜ’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği seçersen 1.sınıfta alacağın matematik, fizik, kimya vs. gibi dersler Davutpaşa’da olduğu için haftanın 3-4 günü Davutpaşa’da olursun. Hafta da 1-2 gün de Beşiktaş’ta derslerin olur. Yani ilk sene kalacağın yeri 2 kampüse de sık sık gideceğini düşünerek belirle.

   2.sınıf ve sonrası derslerin hepsi Beşiktaş’tadır. Yani hazırlığı saymazsak 1 yıl Davutpaşa’da, 3 yıl Beşiktaş’ta okursun. Hazırlığı sayarsak Davutpaşa’da 2 yıl geçirirsin.

   Eğitim konusunda, Türkiye’de hemen hemen hiçbir üniversitede iyi bir eğitim verilmiyor, YTÜ’de bunlara dahil. Okulda sadece neyi öğrenmek gerektiğini öğreniyorsun o kadar. Kalan zamanlarda senin bir şeyler yapman gerekiyor. Eğer kesin olarak bölüme kaydını yaptırırsan bana tekrar yazabilirsin. Nasıl kendini geliştirebilirsin, mezun olduğunda nasıl daha rahat iş bulabilirsin vs. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Kampüs ortamı ve eğitim hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bunlar. Merak ettiğin konular varsa daha detaylı bilgilendirmeye çalışırım.

 • İyi günler abi. Bilmiyorum bir bilgin varmı ama gemi inşaatı ve makineleri müh. için söylediklerin gemi ve deniz teknolojileri müh içinde geçerlimi?

  • Burak (Admin)

   Gemi ve deniz teknolojileri mühendisliği hangi üniversitelerde var? Daha önce hiç duymadım ben. Haliyle bir fikrim de yok maalesef.

 • İki bölüm arasında gidip geliyorum gemi inş. ve makineleri müh. veya deniz ulaştırma işletme müh. bir kız olarak okuduğum yorumlarda ve aileden gelen yorumlara bakılırsa iş bulmak zor özellikle deniz ulaştırmada kadın kaptan almıyorlar tarzı duyumlar aldım sence ne yapmalıyım?

  • Burak (Admin)

   İş bulmak genel olarak eskisi kadar kolay değil zaten. Her geçen gün de zorlaşıyor.

   Kadın kaptan almadıklarını falan düşünmüyorum ben. Kadın-erkek ayrımı olmaz böyle durumlarda. Kadın kaptan sayısı erkeklere oranla çok düşük olduğu için böyle bir izlenim bırakmıştır belki.

   Eğer 2 bölüm arasında kaldıysan, yani bariz olarak hangisini istediğine emin değilsen, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini öneririm ben. İş bulman daha kolay olur (yine de zor gerçi ama deniz ulaştırma işletme mühendisliğiyle kıyaslıyorum), gemide çalışmak istemezsen karada iş bulman daha kolay olur, hatta sektörde iş bulamazsan başka sektörlerde iş bulman bile daha kolay olur.

 • Serhat İbiş

  Burak abi ben 27k yaptım. İTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine gitmek istiyorum.. Ama bir de gemide çalışmak istiyorum böyle bir şansım var mı? Bu 4 bin dolar falan alabiliyor muyuz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Serhat.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri hala gemide çalışabiliyorlarmış. Yani gemiye çıkarsan dediğin gibi 3000-4000 $ alabilirsin. Hatta yükselirsen maaşların daha da yükselir.

   Eğer gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyorsan ve gemide çalışmak istiyorsan, okul süresince bazı fark dersleri alman gerekiyor. Bu fark dersler zaten YTÜ’de seçmeli olarak veriliyor. Yani zaten okuduğun süre içinde bu dersleri alabiliyorsun. İTÜ için aynı şey geçerli mi bilmiyorum. Bizim zamanımızda bize “İTÜ’de bu derslerin verilmediği, gemide çalışmak isteyen İTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği öğrencilerinin YTÜ’den bu fark dersleri alması gerektiği” söylenmişti. Yani en kötü durumda bu fark dersleri yaz okullarında veya dönem içinde YTÜ’den alman gerekebilir. Ama yine de bir şekilde gemide çalışabilirsin.

 • Merhaba ben dokuz eylül üniversitesinde bu bölümü okumak istiyorum çalışması zor bir bölüm kızlar için daha zor galiba peki diyelim ki sefere çıkacağız yanımızda götürebileceklerimiz konusunda bir sınırlama var mı bir de okurken sınıflardaki kız erkek oranları nasıl yani daha çok erkek yoğunluklu bir bölüm mü?

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   İlk olarak mesleğin kızlar için daha zor olmasının tek sebebi fiziksel olarak da yorucu bir iş olması. Yani eğer fiziksel işlere yatkınsan ve sanayi ortamlarında çalışabilirim diyorsan kız olduğun için ekstra bir zorluk yaşamazsın.

   Sefere çıkarken yanında götüreceklerin için bir sınırlama yok. Yani gemiye istediğin kadar eşya götürebilirsin. Burada önemli olan gemiye ne götürebildiğin değil, gemiye binmek için havaalanına gittiğinde uçağa neler sokabileceğin. Yani, uluslararası uçuşlarda 40 kg gibi bir sınırlama var hatırladığım kadarıyla. Eğer daha fazla yükün olursa hem senin için eziyet olur, hem de kilogram başına yüksek miktarlarda para ödemen gerekebilir.

   Kız-erkek oranlarını aslında yazı içinde belirtmiştim. Her dönem genelde 1-2 kız olur bölümde. Maksimum 4-5 de olabilir (böyle bir şeyi ne gördüm, ne duydum), hiç olmayabilir de. Bizim dönemde bölüme kaydolduğumuz sene 3 kız vardı mesela. Ama o kızlar da 1.sınıftan itibaren derslerden kaldıkları için hep bizden alt dönemde okudular. Ortak aldığımız bazı dersleri saymazsak son 2-3 sene hiç kız olmadı yani.

 • Merhaba abi.
  Bu sene sınava yeni hazırlanacak bir 12.sınıf öğrenciyim.Sınava çalışma surecinden önce ozellikle belirli bir hedefimin olmasını istiyorum.Dusundugum bolum insaat muhendisligiydi ama bir sermaye ile bu işin cok daha kolay olabilecegini dusundugumden ve sermaya sahibi olmamı gerektirecek bir imkanımın olmadigindan cok sicak bakmaz oldum.Konu sadece sermaye de degil bircok olanak saglandi insaatlar icin.Apartmanlar,gokdelenler,rezidanslar var da var ama bi o kadar da muhendis var.Cok karasız kalıyorum.Gemi muhendisligi icin bi kac gundur arastirma icerisndeyim.Araştırmam sadece senin sayfandan oldu abi ve cokta aciklayici.Gelecege yonelik bir meslek olarak dusunuyordum aslïnda bu yuzden cazip geldi.Yıldïz Teknik dusunuyorum.Okuma şartları nasıl,universite ortamını yasiyor musun gercekten(sadece erkeklerin olması vs demişsin bu cok etkiliyor mu)erasmus mumkun mu,hazırlık var mı bu universite de,cok iyi bir sıralamayla mı mezun olmak gerekiyor yani bu dort iyi universiteden baska onerebilecegin var mı?Yurt dışı için olan çalısma firsatı en iyi hangi ulke de var?(Çin olarak gordum ama bununiçin çince mi gerekli bilmiyorum abi yani hangi ulke daha yararlı olur)Para imkanları dahilinde iyi bir iş olarak gorunuyor ama ne ogrenebilsem dusuncelerimi nasil aydinlatabilsem yararıma olur ve ikinci ek bir bolum (çap) için yanında ne dusunebilirim?Çok soru sorduysam kusura bakma abi lutfen
  ama bi karar vermek bi seyler ogrenmek istiyorum simdiden çok tesekkur ediyorum.

  • Burak (Admin)

   Merhaba İsa.

   Öncelikle çok soru sormanda hiçbir sakınca yok. Ben elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

   İlk olarak inşaat mühendisliği için o kadar da karamsar olma. Çok inşaat mühendisi var belki ama çok da inşaat var. Sadece inşaat mühendisi olduğu için inşaatlara diploma kiralayanlar bile var hiç çalışmadan. Tabii ki iyi paralara kiralayamıyorlar ama sonuç olarak böyle bir ihtiyaç var.

   Bunları sana inşaat mühendisliğini seç diye söylemiyorum. Bölüm hakkında pek fazla bilgim de yok açıkçası. Sadece o kadar karamsar olma. Gemi inşaatta seni çok daha iyi şartlar beklemiyor sonuçta.

   Sorularına gelecek olursam;

   YTÜ’nün ortamı pek de iyi değil bana kalırsa. Bu aslında biraz şans işi. Yani tamamen sınıfındaki insanlara bağlı bir şey. Belki çok iyi anlaşacağın bir arkadaş grubuna düşersin ve ortamından çok zevk alırsın. Ama genel olarak değerlendirirsem, üst dönem/alt dönem arasında hiçbir destek, bağlantı, ödev paylaşımı, iş ve staj bulmada yardım vs. olmuyor. Herkes kendi derdinde. Tabii bu eminim birçok üniversitenin birçok bölümü için de geçerlidir. Demek istediğim iyi üniversitelerde olduğu gibi bir üniversite kültürü yok. Bunun dışında bölümde hiç kız olmaması dezavantaj. Ne olursa olsun, her insanın çevresinde kız arkadaş da erkek arkadaş da olmalı bana göre. Böylece hem farklı konuların konuşulduğu ve farklı aktivitelerin yapıldığı bir ortam oluşuyor, hem de karşı taraftan birçok şey öğrenebiliyorsun. Ayrıca duygusal anlamda da kız arkadaş bulma ihtimalin, eğer sen ekstra çabalara girmiyorsan neredeyse sıfır. Çünkü hiçbir şekilde kızlarla aynı ortama denk gelmiyorsun. Böylece ne birilerinden hoşlanabiliyorsun ne de hoşlandığın insanla tanışabilmen için bir sebep oluyor.

   Erasmus’a gidebiliyorsun. Ortalaman ve İngilizcen iyiyse Erasmus’a gidebileceğin birçok ülke var. Benim ortalamam iyi olmadığı için hiç ilgilenmemiştim Erasmus işiyle ama sen istersen gidebilirsin.

   Bölümde hazırlık sınıfı da var. Ben sene başında muafiyet sınavıyla geçtiğim için İngilizce hazırlık okumadım. Okuyanlar da çok iyi bir İngilizce eğitim almadıklarını söylüyorlar ama eğer İngilizcen çok iyi değilse hem arkadaş çevresi için hem İngilizceni gelişitmek için hazırlık okumanı tavsiye edebilirim.

   Gemi inşa sektöründe en iyi olan ülkeler Çin, Güney Kore, Japonya gibi Uzak Doğu ülkeleri.. Bunun dışında İtalya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde veya ABD’de iş yapabilirsin. Ama o ülkelerde nasıl iş bulunuyor, çalışma vizesi vs. veriliyor mu gibi konularda bilgim yok maalesef. Benim çevremde bu mesleği yaptığı için yurt dışına giden hiç kimse yok. Eğer özellikle yurt dışında çalışmak istiyorsan, kesinlikle yurt dışında okumaya çalış üniversiteyi.. Uzak Doğu ülkelerinde IELTS veya TOEFL gibi İngilizce dil sınavlarından yüksek puan alanlara birçok burs imkanı var. Ailenden neredeyse hiç para kalmadan bu ülkelerde üniversite okuyabilirsin. Okuduktan sonra da yine bu ülkelerde iş bulup çalışmaya devam edebilirsin. Aynı şekilde araştırırsan Avrupa ülkelerinde falan da bu tarz burs imkanları var. Benim için iş işten geçtiğinden dolayı hiç araştırmadım ama yeniden üniversite sınavına hazırlanıyor olsaydım yurt dışında üniversite okumayı hedeflerim arasında 1.sıraya koyardım.

   ÇAP konusunda da hangi bölümü seçersen seç gemi için sana bir fayda sağlamaz. Ama İnşaatı da düşündüğün için hem Gemi İnşaat hem İnşaat mühendisliği ile ÇAP yapabilirsin. Böylece 2 bölümden de mezun olmuş olursun. Yine söylüyorum, benim ortalamam iyi olmadığı için maalesef ÇAP’la ilgili de detaylı araştırmalar yapmadım. Şartları nedir, hangi bölümlerde yapılabilir bilmiyorum. Ama çevremde gemi inşaat okurken biri endüstri mühendisliğiyle biri makine mühendisliğiyle ÇAP yapan 2 arkadaşım vardı. Gemi adına hiçbir fayda sağlamıyor buna eminim. Sadece kendine yeni bir iş kolu açmış olursun ve 2. bir mesleğin olmuş olur.

   Sanırım sordukların bu kadardı. Yazdığın yoruma göre sırayla cevaplamaya çalıştım. Anladığım kadarıyla araştırmacı ve mantıklı bir çocuksun. İnşallah çok iyi yerlere gelirsin. Sormak istediğin başka şeyler varsa da yardımcı olmaya çalışırım.

 • Merhaba benim de bi sorum olacaktı.Gemi inşaatı için sanayi ortamı demişsiniz gemi makineleri işletme mühendisliği kızlar için daha mı uygun aynı şekilde kir pas içinde çalışılmıyor değil mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Buket.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğinde de gemi makineleri işletme mühendisliğinde de sanayi ortamında, kir pas içinde çalışırsın. Hatta söylediğinin aksine gemi makineleri işletme mühendisliğinde şartlar daha kötü.

   Fakat şöyle bir şey var; gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği seçip dizayn, pazarlama, planlama gibi departmanlarda çalışırsan bu dediğim ortamları daha az görürsün. Ama yine de temiz ortamlarda çalışmak istiyorsan kesinlikle gemi işine bulaşma derim.

 • Ben bu mesleği 10. Sınıfın sonlarından itibaren istiyorum. Geçen gün 2gemici ile görüştüm. Onlar bana eğer istiyorsam yazmamı söyledi. İş imkanı olarak iyi olduğunu söyledi. Gemide çalışan her zaman lazım olır felan dediler. Yalnız sanki siz iş vermiyorlar gibi söyleyince kafam karıştı. Arkadaşlarınız işi sevmediği için mi yoksa iş bulamadıkları için mi o haldeler. Ben gemide çalışmak istiyorum iş imkanı da çok iyi dediler bana. Hatta gemiden indiği gün baika firmalar arayıp iş teklifi veriyorlarmış. Sanki mühendislikler içinde en seçilmesi iş imkanı olarak iyi olan bölüm,?

  • Burak (Admin)

   Gemide çalışmak isteyen herkes bir şekilde gemide iş bulup çalışıyor zaten. Ben bunu daha önce de hep bu şekilde söyledim. Yani gemide hiç iş bulamıyor değiliz. Sadece iş bulmak eskisi kadar kolay değil. Yani ilk başlarda aylarca iş aramak gerekiyor. Eğer gemi konusunda 3-5 yıl tecrübelendiysen, hatta 2. çarkçı veya çarkçıbaşı olduysan tabii ki rahat iş bulursun. Ama staj veya ilk işini aradığın dönemler aylarca iş araman veya beklemen gerekebilir. Ben dahil tüm arkadaşlarım bu durumdaydı. Sadece babası sektörün içinde olan 1-2 kişi kolay bir şekilde staj bulup gittiler o kadar.

   Benim arkadaşlarımın bir kısmı işi sevmediği için, bir kısmı iş bulamadığı için o halde. Karada iş imkanları ise daha vahim zaten. Bunun için de çoğu devlette bir yerlere girmeye çalışıyor.

 • Eğer gemide çalışmak istiyorsam iş bulma imkanı nasıl?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Eren.

   Yazdığın bir önceki yorumda bu sorunu cevaplamıştım. Bu nedenle aynı şeyleri tekrar yazma gereği duymuyorum. İyi günler.

 • Emektar Burak Abi öncelikle ben gemiyle alakalı 4 yıllık üniversite kazanamadım 2 yıllığına gidip dgs ile geçiş yapmak istiyorum bunu önerirmisin ve benim amacım sadece gemi de olmak kara da olmak istemiyorum kara da o kadar yorulacağıma saglıktan bi yere girerim daha az yorulup aynı parayı kazanırım hemen hemen. Bu yüzden dgs ile geçerken hangi bölüme geçmemi önerirsin sadece gemide çalışmak istediğimi göz önünde bulundurursan sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Enes.

   İlk olarak ben 2 yıllık bitirip DGS ile 4 yıllığa geçmeyi herkese tavsiye ediyorum. Eğer direkt istediğin 4 yıllık bölümü kazanamıyorsan, dandik bölümler yazacağına 2 yıllık bir üniversiteye gidip oradan istediğin 4 yıllığa geçebilirsin.

   Hangi 2 yıllık bölümlerden DGS ile gemi mühendisliğine geçebileceğini soruyorsan bu linkten bakabilirsin: DGS ile Geçiş Yapılabilecek Bölümler

   Eğer sormak istediğin DGS ile gemi makineleri işletme mühendisliğine mi yoksa gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğine mi geçeyim ise; ben gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini öneririm. Tabii kayıt yaptıracağın zaman mutlaka liman başkanlığından veya fakültenin öğrenci işlerinden hala gemi inşaatçıların gemide çalışıp çalışamayacağını öğren. Çalışabiliyor derslerse onu tercih et.

 • Abi ben bu gemi sektöründe 4 yıllık üniversite kazanamıyorum 2 yıllığına gidip dgs ile geçiş yapma planım var ama sadece gemi de olmak istiyorum karada iş yapmak istemiyorum hangi bölümü seçmemi önerirsin

  • Bir önceki yorumunda bu konuya cevap verdim zaten. Özet olarak, evet 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmeni öneririm. Bunun için hangi 2 yıllık bölümleri seçeceğine de bir önceki yorumun linkinden bakabilirsin.

 • Merhaba öncelikle bilgilendirme amaçlı yazınızdan dolayı teşekkür ederim.Ben lise hayatım boyunca hep gemi inşaat mühendisi olmak istemişimdir fakat bugün babam bir gemi inşaat mühendisiyle görüştü ve çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyledi benimde el becerim fazla yoktur babam bu meslek yerine başka mühendislik dallarına yönelmemi söyledi ama ben yinede gemi inşaat mühendisi olmak istiyorum sizce el becerimin az olması eğer olurda bu bölümü okursam ilerde sıkıntı çıkarabilir mi şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Oğuzhan.

   Günümüzde gemi mühendisliğinin şartları gerçekten de çok ağır. Düşük maaşa çok fazla çalışman gerekebiliyor. Ama yine de bu bölümü seçmek istersen el becerinin olup olmaması hiç önemli değil. Sonuçta sen zaten mühendis olacaksın. Çok fazla el becerisi isteyen işler yapmıyorsun. Bu konuda için rahat olsun 🙂

 • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. sadece bu mühendislik dalı için değil birçok mühendislik dalı için internette bu kadar detaylı bilgi yok maalesef. çok önemli bir çalışma yapmışsınız. soruma gelecek olursam malum tercih dönemi bu bölümü bugün tercih etsem gemide uzak yol vardiya mühendisi olarak çalışabilir miyim bunun için neler yapmak gerekir hangi üniversitede okuduğum önemli midir (yukarı da bir yoruma cevap olarak fark derslerinin ytü de olduğunu söylemişsiniz)

  • Merhaba Bektaş.

   Güzel yorumun için teşekkür ederim. Elimden geldiğince öğrenci arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer gemi mühendisliği ile ilgili yazmak istediğim her şeyi yazabilirsem, diğer mühendislik alanları ile ilgili de ayrı bir site açmayı düşünüyorum. Çünkü hem konu hakkında az biraz bilgi sahibiyim, hem de diğer mühendislik bölümlerini okumuş, kendisine danışabileceğim bir ton arkadaşım var. Böylece mühendislik bölümleriyle ilgili meslek tanıtımı yapan geniş bir kaynak oluşturabilirim.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyarak da uzakyol vardiya mühendisliği yapabilirsin. Ama yine de ne olur ne olmaz, kayıt yapacağın fakültenin öğrenci işlerini arayarak kesin bilgi almanı tavsiye ederim.

   Bizim zamanımızda fark derslerin sadece YTÜ’de verildiği söyleniyordu. Belki de okuldakiler kendi kendilerini kandırıyordur biz İTÜ’den daha iyiyiz diye.. Bilemiyorum. Ama sonuç olarak bu fark dersler YTÜ’de veriliyordu.

   İTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini seçtin diyelim. Eğer gemide çalışmak istiyorsan YTÜ’deki fark dersleri dışarıdan da alabilirsin zaten. Okulların konum olarak birbirine çok uzak sayılmazlar. Bu da aklında olsun.

 • Ben 2 yıllık kazanıyorum DGS ile geçiş yapmak gibi planım var hangi bölüme geçiş yapmam gerekir?

  • Merhaba Enes.

   Maalesef ancak bilgisayarın başına geçip yorumlarla ilgilenebiliyorum. Bu sürede de sana biraz geç cevap verdim sanırım. Gerçi tercih dönemi, aceleci davranman normal.

   Önceki yorumlarında bu soruları cevaplamıştım zaten. Onlara bir göz at, yine de sormak istediğin bir şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım.

 • Eğer bu bölümü ktüde okursak iş imkanları staj imkanları falan nasıl olur?

  • Merhaba Ali Alp.

   Eğer İTÜ veya YTÜ’yü kazanamıyorsan KTÜ’de okumanın pek bir sakıncası olmaz. Eğer puanın tutuyorsa diğer üniversitelerde okuman tabii ki daha iyi olabilir ama tutmuyorsa bir sene daha üniversiteye hazırlanmaya değmez. KTÜ’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyabilirsin.

 • Ayşe Karakuş

  İyi günler hocam. Kardeşim adına bilgi istiyorum. Kardeşim bu yıl kaptanlığı tercih etmek istiyor. Acaba bu bölümü bitirse iş bulabilir mi? Ve ne kadar maaş alabilir. Diplomasını aldığı üniversitenin önemi olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ayşe.

   Sorunu gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği yazısının altında sormuşsun ama kaptanlıktan bahsediyorsun. Acaba gemi makineleri işletme mühendisliği mi yapmak istiyor kardeşin, yoksa deniz ulaştırma işletme mühendisliği mi? Sitedeki yazılarıma bakarsan bu iki bölüm hakkında da bilgi verdim.

   Eğer gemide çalışmak istiyorsa ve gemide çalışabileceği bir bölüm seçtiyse iş konusunda çok büyük sıkıntı yaşamaz. Mutlaka staj ve iş aradığı dönemler olur ama bir şekilde iş bulup çalışır. Hangi okulu bitirdiğinin de pek önemi olmaz.

   Maaşları konusunda da zaten ilgili yazılarda bilgi verdim. Okuduğun zaman göreceksin.

   İyi günler 🙂

 • Merhabalar , benim kekemelik problemim var, yani insanlarla iletişime geçerken çok zorlanıyorum. bu bölümde kekemelik sorun yaratırmı? bunu öğrenmek istiyorum.

  • Merhaba Hamza.

   Diğer mühendislik alanlarında kekemelik ne kadar sorun yaratırsa, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünde de o kadar yaratır. Yani sorunun ne kadar şiddetli bilmiyorum ama şahsi fikrim herhangi bir sorun yaratmayacağı yönünde.

   Bölümü tercih ederken bir sorun yaratır mı diyorsan, onda da yaratmaz. Tercihlerini yaparsın, puanın tutuyorsa gider bölüme kaydolursun zaten.

 • Ayşe Karakuş

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim ☺

 • Merhaba
  Bazı sorularım var.
  1-) Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği diploması olan bir kişi makine mühendisi sıfatıyla çalışabilir mi?
  2-) Makine mühendisleri gibi imza yetkisi var mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Uğur.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olunca bir makine mühendisinin yaptığı tüm işleri yapabilirsin. Yani makine mühendisi arayan özel bir firmaya girip çalışabilirsin. Ancak bir makine mühendisi olarak imza yetkin olmaz.

   Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisinin tersanelerde gemi mühendisi olarak imza yetkisi var ama makine mühendisi gibi imza atamazsın.

 • Burak abi senden bir fikir almak istiyorum.
  Bir prof. şöyle dedi : Sıradan bir üniversitenin iyi bir bölümünde okumaktansa , iyi bir üniversitenin sıradan bölümünü oku.
  Bu söz ne kadar mantıklı bilmiyorum ama benim sana sormak istediğim soru şu: Uludağ, Kocaeli,Sakarya veya bunların denginde bir üniversitenin Makine mühendisliği bölümünü mü seçeyim yoksa İtü,ytü gibi üniversitenin Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini mi seçmeliyim?
  İtü ve yıldız teknik mezunu olursam bu bana biraz daha prestij ve avantaj sağlar diye düşünüyorum. Bu yüzden Uludağ üniversitesinde makine mühendisliği okumaktansa yıldız teknikte gemi mühendisliği okumak daha mantıklı olmaz mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Uğur.

   O profesörün söylediği şey bana göre bazı durumlarda geçerliyken bazı durumlarda geçerli değil. Mesela Hatay’da tıp okumaktansa İTÜ’de makine mühendisliği okuyun demek çok alakasız olur. Ama Uşak’ta makine mühendisliği okumaktansa Boğaziçi’de sıradan bir bölüm okumak çevre edinmek ve prestij için daha faydalı olabilir. Yani kesin olarak üniversite seçin veya bölüm seçin demek mantıklı değil bana göre.

   Öncelikle YTÜ öyle prestijli ve sana avantaj sağlayacak bir okul değil. İTÜ’yü tam olarak bilemiyorum ama bence İTÜ de öyle bir okul değil. Bana göre Koç, ODTÜ, Boğaziçi vs. gibi üniversitelerde okursan üniversite sana katkı sağlayabilir o kadar.

   Burada öncelik kendini nasıl geliştirdiğin. Aslında ben bu “kendini geliştirirsen” lafına gıcığımdır çünkü çok yuvarlak bir laf. Kendini geliştirmekten kasıt nedir burada kimse bilmez. Ama makine mühendisliği için söylüyorum; modelleme, analiz ve word programlarını çok iyi derece kullanmayı öğrenirsen ve çok iyi derecede İngilizceni geliştirirsen nerede okuduğunun önemi yok. Yani Uludağ, Kocaeli, Sakarya gibi üniversitelerin makine mühendisliğinde bu dediklerimi yapabilirsen (okuduğun süreçte hangi konularda kendini geliştirmen gerektiğinin daha iyi farkına varırsın zaten) o dediğin iyi üniversitelerde sıradan bir bölüm okumaktan daha iyi yerlere gelebilirsin.

   Senin durumun için yorum yapacak olursam, bence burada sen meslek seç. Gemi mi istiyorsun makine mi ona karar ver. Çünkü ne İTÜ, YTÜ sana o dediğin prestiji ve imkanı sağlar ne de Kocaeli, Sakarya gibi üniversiteler senin için büyük dezavantaj olur.

 • Abi ktü gemi insaati ve gemi makineleri muhendisliginide yazdim ktu makine muhendisliginide simdi bir sorum olacak ktude normal makine muhendisligi okursam gemide carkcibasi olarak da calisabilirmiyim ve gemi insaati ve gemi makinalari muhendisi ile gemi makineleri isletme muhendisi ayni isi mi yapiyor ikiside gemid carkcibasi olarakmi calisiyor

  • Burak (Admin)

   Normal makine mühendisi olursan gemide çalışamazsın. Bir zamanlar kurslarla vs. tamamlayıp makine mühendisleri de gemide çalışabiliyormuş ama bildiğim kadarıyla şu an öyle bir şey yok. Yani gemide çalışmak için gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği veya gemi makineleri işletme mühendisliği okumalısın.

   2.soruna gelecek olursam; özet olarak, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri hem tersanelerde gemi yapımıyla ilgilenirler hem de gemide çarkçı olarak çalışabilirler. Gemi makineleri işletme mühendisleri ise sadece gemide çarkçı olmak için eğitim alırlar.

 • Uğur Dülgere

  Burak abi merhaba,
  Çok soru soruyorum ama kusura bakma 🙂
  Abi şöyle bir düşüncem var;
  İtü veya ytü ‘ de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği okuyup çift anadal programı ile makine mühendisliği diploması alabilir miyim? 2 farklı diploma sahibi mi oluyorum bu durumda? Böyle birşey yapmamı tavsiye eder misin ?

  • Burak (Admin)

   Estağfurullah Uğur. İstediğin kadar soru sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Eğer yapabilirsen tabii ki çok güzel olur senin için. Hem 2 bölümün ortak çok fazla dersi olduğu için nispeten ders programın daha rahat olur, hem de 2 bölümün imkanlarını da kullanma şansı elde edersin. Ayrıca ÇAP (Çift Anadal Programı) yapmış olmak gayet havalıdır ve iş başvurularında seni ön plana çıkarır. Ama ÇAP yapmak çok zordur bilesin.. Yani planlamanı yaparken ilk olarak en sevdiğin bölümü tercih etmeni tavsiye ederim.

 • Burak abi önce sana içtenlikle teşekkür ediyorum çünkü özveri ile cevap veriyorsun bizleri aydınlatıyorsun, Allah seni hiç bir zaman utandırmasın.

  Abi ben imam hatip lisesi mezunuyum, Kocaeli Üniversitesinin önlisans yani 2 yıllık makine bölümü mezunuyum ve dgs ile bir yere yerleşeceğim. Bunları belirtmemin sebebi şu ; İtü veya Ytü gibi üniversitelere genel olarak Fen lisesi ve iyi bir anadolu lisesinde okuyan, sayısal dersleri kuvvetli olan arkadaşlarımız kazanıyor. Ben ise imam hatip mezunuyum ; sayısal derslerim pek kuvvetli değil , dgsde Mat 1 çözerek yerleşiyorum. Sana buradaki asıl sorum şu; Ben İtüyü kazanırsam orada lisedeki bilgi birikimine , lisedeki matematik ve fen derslerindeki başarı durumuma çok ihtiyaç duyar mıyım? Lisedeki başarımız ve derslerdeki bilgiler üniversitede bizi çok etkiler mi? Fen lisesinden gelen biriyle , benim gibi imam hatipten gelen sayısal dersleri çok iyi olmayan biri arasında üniversitede uçurum olur mu? Üniversitede derslerime düzenli çalışırsam başarabilir miyim? Oraya gerçekten okumak için gitsem Çapı başarabilir miyim ? Abi itünün ismini kullanarak gemi okuyup aynı zamanda makine diplomasıda almak istiyorum, elbette kolay olmayacaktır ama derslerine çalışan bir insan başaramaz mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Uğur. Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Allah hiçbirimizi utandırmasın inşallah.

   Lisedeki sayısal derslerde, özellikle matematik ve fizikte başarılı olman seni rahatlatabilir ama bilmiyor olman önünde çok büyük bir handikap oluşturmaz. Şöyle ki, genel olarak temel türev ve integral kurallarını biliyorsan, derslerini takip ettiğin ve çalıştığın sürece yüksek notlar alabilirsin. Ama türev ve integral bilmen şart. Bilmiyorsan da şimdiden youtube’tan falan videolar izleyerek çalışmaya başla derim. Merak etme, üniversite sınavında full çekecek kadar her şeyi bilmen gerekmiyor, sadece genel olarak neyin nasıl yapıldığını bilmen yeterli olacaktır.

   Meslek lisesi çıkışlı ve DGS ile gelen birçok arkadaşım, hayatlarında hiç integral görmedikleri için ilk başlarda zorlanıyorlardı ama daha sonra kendi imkanlarıyla evde çalışarak hemen toparladılar. 2.sınıf ve sonrası derslerde de o kadar ihtiyaç duymuyorsun zaten. Tabii ki matematiği her yerde kullanıyorsun ama bilmen gerekenler tekrar öğretiliyor sana. Yani genel olarak yapman gerekeni yaptığın sürece derslerini toparlayıp başarılı olabilirsin.

   ÇAP konusuna gelirsem. ÇAP yapmak çok başarılı öğrenciler için bile (zaten başarılı olmayanlar yapamıyor) oldukça zor bir şey. Tüm derslerden başarılı olmanın dışında o derslerin çakışması (aynı gün ve saate denk gelmesi), aynı günde sınavdan sınava koşman, farklı öğrenciler ve farklı hocalarla uğraşman gibi bazı zorlukları da var. Soruna cevap verecek olursam, yapılamayacak bir şey yok. Zaten türev-integrali en çok 1.sınıfta kullanacaksın. ÇAP’a da en erken 2.sınıfta başlayacağını ve 1.sınıf derslerinin çoğunu saydıracağını düşünürsek (yani aynı dersi tekrar alman gerekmeyecek) lisede görmediğin mat 2 sana engel olmaz. Ama süreç çok zor, haberin olsun.

   İnşallah hayal ettiğin gibi bir üniversite hayatı geçirirsin, görüşmek üzere 🙂

 • YTÜ düşünüyorum hazırlık var mı? Çünkü İngilizcem yok o şekilde öğrenmeyi planlıyorum da. Makalede bulamadım da cevap verirsen çok sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Damla,

   Evet, YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünde İngilizce hazırlık var. 2 ay gecikmeli gelen cevap için kusura bakma, umarım geç olmamıştır.

 • Zeynep Temel

  Son yorum yaklaşık 2 sene önce yazılmış,umarım dönüş alabilirim. Benim çok karmaşık bir tercih dönemim olmuştu, annem ve kardeşimin üstünkörü araştırması ile gemi inşaatı bölümüne gitmemi söylediler. O zamanlar yaptığım gelişigüzel araştırmamda sizin yazınıza denk gelmiştim ama detaylıca okumamıştım. Neyse hikaye faslını atlıyorum. Şimdi YTÜ hazırlık sınıfını bitirdim ve bir ay sonra gemi inşaatı birinci sınıf öğrencisiyim. şu an yazınızı detaylıca okudum ve inkar edemeyeceğim bir ümitsizliğe kapıldım. Sormak istediğim birçok soru var, eğer rahatsız olmayacaksanız ve ilgilenemeyecek kadar meşgul değilseniz yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim 🙂

  • Burak (Admin)

   Merhaba Zeynep,

   Maalesef uzuuun süredir siteye vakit ayıramadım. Bu nedenle yorumlara da cevap veremedim 🙁 Şu an 1000’e yakın yorum var ve sondan başlayarak birçoğunu yanıtlamaya çalışacağım.

   Az önce Betül diye bir arkadaşın yorumuna uzun bir cevap yazdım. O da YTÜ’de hazırlık okumuş ve 1 hafta sonra Gemi İnşaata başlayacakmış. O yorumu okuyabilir misin? Bunun dışında sormak istediğin ne olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Yeni okul hayatında da başarılar diliyorum 🙂 Umarım Beşiktaş kampüsünü seversin 🙂

 • Merhaba. Ytü gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. İstediğim puanın çok altında puan aldığım ve mezuna kalsam daha iyi yapamayacağımı hissettiğim için tercih döneminde bu bölümden mezun bi kaç kişiyle konuşup bu bölümü yazmıştım. Mühendis olmak istediğimi hissediyordum fakat sektörden emin değildim. Geçtiğimiz sene hazırlık okudum bu hafta 1. sınıfa başlayacağım. Yazınızı okurken sanki içten içe bilip yüzleşmek istemediğim gerçekle yüzleşiyor gibi hissettim. Bu saatten sonra tekrar üniversite sınavına hazırlanıp daha iyi bi sıralama yapabileceğimi sanmıyorum. 1. Sınıfta elimden geldiğince ortalamamı yüksek tutup yatay geçiş yapabilirim diye düşündüm. Merkezi puanımla da ytü kimya mühendisliğine geçebiliyorum. Zaten 1. sınıfta çoğu ders servis dersi olduğu için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ama doğrusunu söylemek gerekirse yatay geçiş yapsam da hangisine geçebilirim veya geçmeliyim hiç bilmiyorum. Üniversite yaşantımda elimden geldiğince kendimi geliştirmeye gayret edeceğim tabi ki malum herkes gibi işsiz kalmaktan gerçekten korkuyorum. Geçilebilecek bölümler hakkında fikrinizi almak isterim. Kimya müh, makine müh, matematik müh vs hangisi 4-5 seneye ne halde olur hiç kestiremiyorum. 20 yaşındayım fakat her şeye geç kalmışım hissinden ve gelecek kaygısının verdiği yükten kurtulamıyorum. Fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Betül,

   Yazıda da belirttiğim gibi 2016 yılında mezun oldum ve bu yazıyı 2017 yılında yazdım. O zamandan bu zamana o kadar çok şey oldu ve aslında söyleyebileceğim o kadar çok şey birikti ki bu konularda… Bunun için önümüzdeki tercih dönemine kadar (Haziran – 2021) siteyi güncellemeyi ve sadece gemi mühendisliği ile ilgili değil, mühendislik seçmek isteyen öğrencilerin işine yarayabilecek her türlü konuda paylaşımlar yapmayı planlıyorum. O zamana kadar bir şekilde takipte kalmanı tavsiye ederim.

   Soruna gelecek olursam, sanırım biraz fazla negatif davranmışım ve sizleri korkutmuşum. Gerçekten kusura bakmayın. Olabildiğince tarafsız olmaya çalışsam da o zamanlar içinde bulunduğum psikolojiden dolayı yanlış anlaşılmış olabilirim.

   Gemi mühendisliği, diğer saydığın bölümlerden daha kötü bir bölüm değil. Eğer devlette çalışmayı düşünüyorsan belki makine mühendisliği daha iyi bir seçenek olabilir ancak yine de kendini zorlayıp bölüm değiştirmeni gerektirecek bir fark olacağını sanmıyorum ben. Gerek aldığın eğitim, gerekse prestij anlamında gemi mühendisliğinden devam etmeni tavsiye ederim.

   Türkiye’de güzel işler bulup iyi şartlarda çalışmak gerçekten çok zor. Hangi bölümden mezun olursan ol bu değişmeyecek ve hiçbir bölüm diğer bölüme göre büyük avantajlar sağlamayacak. Benim gibi 3-4 yıldır mezun gemi mühendisi arkadaşlarıma baktığım zaman, çoğu bir süre iş bulma konusunda sıkıntı çekti fakat şu an baktığımda hepsi ortalama/iyi şartlarda güzel işlerde çalışıyorlar. Gemide çalışanlar var, tersanede iş bulanlar var, subay olanlar, komiser olanlar, akademisyen olarak kalanlar veya özel sektörde bambaşka işler bulanlar var. Örneğin ben havacılık sektöründe iş buldum ve gerçekten iyi şartlarda, çok iyi insanlarla çalıştım. Tabii aynı zamanda yazılım işleriyle uğraşmam sebebiyle benim biraz farklı iş deneyimlerim oldu fakat sonuç olarak hepimiz şu an bir yerlerde bir şeyler yapıyoruz. Hatta şöyle söyleyeyim, Antalya’da 4000 – 5000 TL maaş ile gemi mühendisi arayan bir firma benimle iletişime geçti. Ben düşünmediğimden dolayı arkadaşlarımı (yakın çevremi) yönlendirmek istedim ancak halihazırda herkes işinden memnun olduğu için istemediler.

   Sonuç olarak, Türkiye’de iş bulmak ve iyi şartlarda çalışmak gerçekten çok zor… Ne gemi mühendisliği ne de diğer mühendislikler (hatta sanıyorum Tıp dışında hiçbir bölüm) iş garantisi sunmuyor. Kendini ne kadar geliştirdiğin, yabancı dil seviyen, sektörde tanıdıklarının olup olmaması vs. çok önemli de olsa, belki iş arama sürecin biraz uzasa da, bir şekilde iyi bir iş bulup çalışacaksın. Daha üniversite hayatının başındasın ve kendini geliştirmek için 4-5 sene var. Üstelik ne güzel ki şimdiden geleceğin için bir şeyler yapmak istiyorsun.

   Umarım biraz olsun için rahatlamıştır 🙂 Okul hayatında başarılar diliyorum, hoşça kal 🙂

 • Şevval Sude Bozkurt

  Merhabalar, ben size bir şey sormak istiyordum. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünün sadece 4 üniversitede olduğunu yazmışsınız. Fakat çevremdeki bir kaç yaş büyük üniversite kazanmış abi ablalarıma sorduğumda İskenderun Teknik Üniversitesi’nde de bu bölümün açıldığını duydum. Fakat internette biraz araştırma yaptıktan sonra tam net bir bilgiye ulaşamadım. Beni aydınlatabilir misiniz acaba?
  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Burak (Admin)

   Merhaba Şevval 🙂

   Son zamanlarda gerçekten de çok fazla üniversitede yepyeni bölümler açılıyor. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği de başka üniversitelerde açıldı bildiğim kadarıyla. Bu konuda en doğru bilgiye ÖSYM’nin paylaştığı kontenjan kılavuzundan ulaşıyorum ben. Sana da link gönderiyorum.

   Bu linkteki Tablo-3, 2020 yılında tercih edilebilecek 2 yıllık bölümleri ve kontenjanları gösteriyor. Tablo 4 ise 2020 yılında tercih edilebilecek 4 yıllık bölümleri… Seneye tercih döneminde yeni bir kılavuz yayınlanır, ona da göz atabilirsin.

   Bu tablolara göre İskenderun Üniversitesinde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü yok. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Gemi Kaptanlığı) var. Yanlış anlaşılmanın sebebi bu olabilir. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğinin diğer hangi üniversitelerde olduğunu öğrenmek için Tablo 4’ü inceleyebilirsin.

   Link burada: 2020 – Yükseköğretim PRogramları ve Kontenjanları Kılavuzu

 • Merhabalar,Ben şuan sınava hazırlanıyorum ve gemi inşaat ve gemi makineleri (İTÜ) bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum.Siz bu makaleyi yazdıktan sonra gemi sektörünün iyi anlamda geliştiğini düşünüyorum.(örnek olarak MİLGEM projesi)Youtube’da izlediğim videolardada yurtdışı imkanlarının arttığı ve Ülkemizde’de yeni projeler yapıldığını gördüm.Sizin bölüm hakkında şuan ki fikirleriniz nedir? Şuan tavsiye eder misiniz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Berkay, o zamandan bu zamana sektörde nelerin değiştiğini bilemiyorum çünkü direkt sektörün içinde değilim.

   Bölüm olarak ben bölümümü çok seviyorum ancak yurt içi ve yurt dışı iş imkanları konusunda pek fazla bir şeyin değiştiğini zannetmiyorum.

 • Mustafa Pelit

  Merhaba Burak bey. Ben Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği’ni istiyorum. Bu sene sınavım var hedefim o bölüm ama ben Tip-1 Diyabet hastasıyım ve gemiye çıkabilmek için bana izin verilip verilmeyeceğinden emin değilim. Bu hastalık bana engel olur mu? Gemiye çıkmak hep istediğim şeydi. Ben bu bölüme girersem hastalık önüme çıkar mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mustafa, maalesef konuyla ilgili bir bilgim yok. En iyi cevabı gemi adamı belgesi için sağlık raporu veren hastanelerden alabilirsin. Bence direkt hastaneye gidip sor. Çünkü sağlık açısından “gemide çalışabilir” raporunu onlar veriyor.

 • İyi günler öncelikle ben 2 yıllık gemi makinaları işletme mezunuyum, DGS ile gemi inşaatı ve gemi makineleri işletme mühendisliğini kazandım. Bölümü bitirince gemiye 2 yıllık bitirdiğim bölümle çıkabilir miyim? İkinci sorum da şu mühendislik olarak gemiye çıkmak için para ile satın alabileceğim belgeler var mıdır? Yani gemi inşaatı ve gemi makineleri işletme mühendisliğini bitirip mühendis olarak bir şekilde gemiye nasıl çıkarım? Şimdiden teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ali, iyi günler 🙂

   Öncelikle tebrik ederim DGS ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine geçtiğin için 🙂 Bölüm bittikten sonra da 2 yıllık mezuniyetinle yakın yolda gemiye çıkabilirsin. Ama 4 yıllık mezunu olduktan sonra ne gerek var yakınyolda çalışmaya? Mühendis olarak gemiye çıkıp daha fazla para kazanman daha iyi olur senin için.

   Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mezunu olarak gemide çalışabilmek için STCW belgelerini alman gerekiyor. Tahmini 1,5 aylık eğitim sonunda 6-7 adet sertifika alırsın. Bu belgelerle gemiye çıkabilirsin.

   Yalnız alman gereken bazı fark dersler de var. YTÜ’de bu dersler seçmeli olarak veriliyordu. Diğer okullarda verilip verilmediğini bilmiyorum. Bu konuyu bölümdeki hocalarınla konuşabilirsin. Onlar yardımcı olacaklardır.

 • Merhaba,
  1) Ben simdi gemi insaatı ve makineleri mühendisligini okuduktan sonra 4 5 sene gemide calısıp sonra tershane kısmına gecebiliyor muyum?
  2) Gemide calısma sartlari nasıl?
  3) İngilizcemizi üniversitede geliştirebilir miyiz yoksa ek kurs alalım mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Erhan 🙂

   1) Evet bunu yapabilirsin. Hatta 4-5 yıllık gemi tecrüben olması tersaneye geçmek istediğin zaman senin içi avantaj olacaktır.
   2) Bu konuyu Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği yazısında detaylıca anlattım zaten. O yazıyı bir oku istersen. Yine de sormak istediklerin olursa yorum kısmından sorabilirsin. Linki yorumun en altına bırakıyorum.
   3) Üniversite boyunca geliştirebilirsin. Zaten üniversitede 1 yıllık hazırlık olacaktır. Orada biraz üzerine eğilirsen çok iyi olur senin için.. Bunun dışında 4 yıl boyunca da İngilizceni geliştirmek için kendi başına çalışmalar yaparsan yeterli olur. Ek kursta öğrenebileceğin her şeyi hazırlık sınıfında da öğrenebilirsin zaten. Sana fayda sağlayabilecek tek şey Erasmusla veya başka yollarla yurt dışına gitmen olur.

   Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

 • Gemi makineleri ve gemi mühendisliği okuyan birisi gemide çalışabilir mi? Burasını tam anlayamadım illa gemi makineleri işletme mi okumak gerekiyor?

  • Merhaba Eren,

   Öncelikle Gemi Makineleri ve Gemi Mühendisliği derken hangi bölümü kastettiğini anlayamadım 🙂 Muhtemelen gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği demek istedin.

   Her iki bölümde de gemide çalışabilirsin. Ancak Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğinde direkt gemide çalışmaya yönelik eğitim alırsın ve uzak yol stajını okul süresince yapacağın için vakit kaybetmezsin. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğinde de gemide çalışabilirsin ancak fark dersleri alman ve mezun olduktan sonra uzak yol stajı yapman gerekiyor.

   Özetle iki bölümde de gemide çalışabilirsin.

 • İyi derecede İngilizce bilen ve yurt dışında çalışmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz ne olur? Yurt dışı iş imkanları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Sektör olarak yurt dışında iş imkanları çok fazla var ancak Türkiye’den çıkıp oralarda iş bulmak nasıl olur bilmiyorum. Çünkü gemi mühendisliği yapmak üzere yurt dışına çıkan bir arkadaşım yok maalesef.

   Fakat böyle bir düşüncen varsa mutlaka ama mutlaka Erasmus’a gitmeni; artı olarak stajlarını yurt dışında yapmanı tavsiye ederim. Üniversite süresince yurt dışına gitmek mezun olduktan sonra gitmekten çok daha kolay. Bu nedenle öğrencilik hayatın boyunca mutlaka yurt dışında yaşayan ve sektörün içinden insanlarla tanışmaya çalış.

 • Selamlar abi, yazım biraz uzun olabilir kusuruma bakma şimdiden çünkü aklıma takılan birçok soru var…

  Ben bu sene gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü kazandım 1 sene hazırlıkla birlikte 5 sene üniversite okuyacağım. Ama gerek çevrem, gerek yazın, gerekse internetteki başka yazılar olsun biraz hevesim kaçtı, üzüldüm, sıkıldım… Çünkü en genel olarak en başta senin de dediğin gibi Türkiye’deki iş imkanları ve insanları köle yerine koymaları, hak ettiği değeri vermemeleri benim canımı sıktı ve rahatsız etti bu yüzden her ne kadar gelecekte Türkiye’de yaşayıp işimi icra etmek istesem de mevcut durumda gerçekten pek mümkün gözükmüyor ve tek çare yurt dışı gibi gözüküyor. Ama yurtdışı çıkmak istesem bile orada mesleğimi icra edemeyip başka işlerde çalışmak zorunda kalacağım; madem benim okuduğum meslek gelecekte işime yaramıyor ben neden okuyorum ki diyorum. Bu durum benim haftalardır içimi kemirip duruyor. Şimdi bana soracaksın madem tahmin ediyordun durumu başka bir bölüm yazsana… Ama abi ne yazabilirim ki başka mühendislikler desen iş bulma sıkıntıları, iş bulsan bile şaka gibi 3000-4000 TL maaşla çalıştırıyorlar bu yüzden en azından yurtdışına daha rahat çıkabileceğim gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümünü tercih etmeyi mantıklı buldum.

  Okumayı ve meslek seçimini geride bırakırsak sırada bize verilen eğitimler geliyor. Demek istediğim belirli sitelerdeki iş ilanlarına bakınca çoğu ilanda yazılım bilgisi, Rhinoceros, SolidWorks, vs vs. bir ton okulda öğretilmeyen şeyler isteniyor. Bizim okulda AutoCad, Python ve Matlab öğretiliyor sadece üstte yazdığım iki öğretilmeyen programı neredeyse bütün iş verenler çok iyi bir şekilde bilmeni istiyor. Hadi diyelim üniversitede kendini iyi geliştirdin bu programları öğrendin bu seferde karşına iş verenlerin 3-5 sene üstü deneyime sahip çalışanlar istemesi sıkıntısı çıkıyor. Ben gerçekten anlamıyorum kimse iş vermezse o 3-5 sene deneyimi nasıl kazanmamızı bekliyorlar ki?

  Abi lütfen bana akıl ver ne yapmalıyım? Şu an 4 seçenek arasında gidip geliyorum senin düşüncelerini önemsiyorum ve fikrini merak ediyorum.

  – İlk düşüncem okulu tamamen bırakıp bir şekilde yurtdışına çıkmak için fırsat kovalayıp orda normal bir iş bulup hayatımı kurmaya çalışacağım.
  – İkinci düşüncem okulumu tamamlayıp gemilerde makine mühendisi olarak çalışacağım. En azından alacağım maaş onca senelik emeğimin karşılığını verir.
  – Üçüncü düşüncem yine bölümümü tamamlayıp arada Erasmus olmazsa Wat gibi bir olayla en sonunda da yüksek lisansla yurt dışına eğitim için gidip oraya yerleşmek.
  – Dördüncü düşüncem bölümü bırakıp bir sene daha hazırlanıp başka bir bölüm yazmak ama hangi bölüm olması veya bir daha bu kadar çalışıp çalışamayacağım hakkında hiç bir tahminim yok.

  Sen ne dersin abi, sence hangi düşüncem daha mantıklı ve olası yoksa hiçbirine katılmayıp başka öneri verebilir misin? Bu aralar gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum çok boşluktayım..

 • Merhaba,

  Ben makine mühendisiyim 3 yıldır farklı bir sektörde çalışıyorum ancak gemi mühendisliği okumak istiyorum ve bu alana yönelmek istiyorum. Size birkaç sorum olacak.

  – Gemide değil karada çalışmak istiyorum bunun için hangisini tercih etmeliyim?
  – Makine mühendisliğinin dersleri üzerine hangi dersleri almalıyım gemi mühendisliğini tamamlamak için?
  – Hangi okulda daha kolay olur çünkü tam zamanlı çalışıyorum.

  Teşekkür ederim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Özge Can,

   Öncelikle gemi inşa sektöründe çalışmak istiyorsan tekrar üniversite okumana gerek yok. Çünkü makine mühendisi olarak da gemi inşa sektöründe çalışan çok fazla mühendis var. Hatta çok yakın bir arkadaşım bu şekilde çalışıyor. Bunun için iş ilanlarını takip etmen ve iş başvuruları yapman tekrar sınava girip 4 yıl daha üniversite okumandan çok daha kolay olacaktır. Ayrıca mühendislik alanında tecrübeli olman, yeni mezun gemi inşa mühendisine göre seni bir adım öne çıkaracaktır.

   Eğer talaşlı-talaşsız imalat / alüminyum-çelik ile imalat, eğme-bükme-kesme-kaynak vs. / 2D ve 3D çizim / CNC ile imalat / proje yönetimi… Bu konuların bir veya bir kaçı hakkında tecrübe sahibiysen zaten tersaneler için aranan bir elemansındır. Benim çok samimi olduğum makine mühendisi arkadaşım çizim konusunda iyiydi ve sıfır tecrübesi olmasına rağmen, Antalya’da bir yat tersanesinde işe başladı. (Hatta makine mühendisliği dahil hiçbir iş tecrübesi yoktu ve 26-27 yaşındaydı.)

   Eğer bu alanlarda tecrüben yoksa ve yine de gemi inşa alanında çalışmak istiyorsan; üniversite okumakla uğraşmak yerine, referanslar bulmaya çalışarak tersanede bir yerlerde iş bulmak senin için daha iyi olabilir.

   Sorularını cevaplayacak olursam;

   – Gemide değil karada çalışmak istiyorum bunun için hangisini tercih etmeliyim? // Denizcilik bölümleri arasında karada çalışmanın en mümkün olduğu bölüm Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği’dir.
   – Makine mühendisliğinin dersleri üzerine hangi dersleri almalıyım gemi mühendisliğini tamamlamak için? // Bildiğim kadarıyla bir bölümden mezun olduysan o bölümün derslerini saydıramıyorsun. Eğer makine mühendisliği son sınıf öğrencisi olsaydın, birçok dersini saydırarak belki 1-2 senede mezun olabilirdin ancak mezun olduktan sonra ders saydırma işi yok diye biliyorum. Bu nedenle 4 yıl daha okuman gerekebilir. Yine de en doğru bilgi için üniversiteleri arayarak durumunu anlatmanı tavsiye ederim.
   – Hangi okulda daha kolay olur çünkü tam zamanlı çalışıyorum. // Hepsinde devam zorunluluğu olacağı için mümkünse çalıştığın şehirde bir üniversite tercihi yapman gerekebilir. Zaten bu bölüm çok fazla şehirde de yok.

   Ek olarak, makine mühendisi olarak Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği veya Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği alanlarında yüksek lisans yapmayı düşünebilirsin. Hem yüksek lisans ile akademisyenlik yolunda ilerlersin, hem denizcilik sektöründe kendine yeni bir kapı açmış olursun, hem alacağın dersler sayesinde sektörü tanıyıp piyasada iş bulma şansını arttırırsın, hem çevre edinirsin, hem de iş hayatıyla birlikte devam ettirme şansın daha yüksek olur ve 2 yılda bitirebilirsin 🙂

   Özet olarak, amacın gemi inşa sektöründe iş bulup devam etmekse, hiç üniversite / yüksek lisans ile uğraşmadan direkt iş aramanı tavsiye ederim. İş arama sürecinde boş durmamak adına da yüksek lisans programlarını kovalayabilirsin.

   Umarım her şey gönlüne göre olur.

 • Ömer Kasım

  2 yıllık bölüm okursam hangi üniversiteyi önerirsin ve 2 yilliktan 4 yıllığa gecebilir miyim lütfen bilgi verin.

  Bu arada yazınız çok güzeldi çok teşekkür ederim kendi adıma.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ömer,

   Öncelikle yazımı beğendiğin için teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur.

   Tabii ki 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş yapabilirsin. Bunun için ortalamanın iyi olması ve DGS sınavına girmen gerekiyor. Eğer birinci bölüm Türkçe ve Matematik derslerin iyiyse, bu şekilde 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmeni tavsiye ederim.

   2 yıllıklar konusunda bilgi sahibi değilim maalesef. O nedenle bir üniversite öneremeyeceğim.

   İnşallah her şey gönlünce olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir...