Denizcilik İşletmeleri Yönetimi | Maaşları ve İş İmkanları

Bu yazıyı yazmadan önce Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü hakkında açıkçası pek fazla bilgim yoktu. Ancak sitede tüm denizcilik bölümleri hakkında bilgi vermek istediğim için sizin de yapabileceğiniz gibi internetten saatlerce denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü hakkında araştırmalar yaptım. Girmediğim site, okumadığım forum yazısı kalmadı. Fakat buna değdiğini düşünüyorum.

Denizcilik işletmeleri yönetimi mezunu ne iş yapar, çalışma şartları nelerdir, ne kadar maaş alırlar, iş olanakları nelerdir, bu bölüm hangi okullarda var, taban puanları ve başarı sıralamaları hakkında edindiğim detaylı bilgileri bu yazıda sizler için derliyorum.

Eğer denizcilik işletmeleri yönetimi okuyorsanız veya herhangi bir şekilde bu bölüm hakkında bilgi sahibiyseniz; eksik veya yanlış olduğunu düşündüğünüz konularda lütfen beni de bilgilendirin. Böylece tercih döneminde olan arkadaşlarımızı en doğru şekilde bilgilendirmiş olalım.

Aradığınızı daha kolay bulabilmeniz için yazıyı alt başlıklara ayırdım. Ve bu alt başlıkların listesini aşağıda veriyorum. Dilerseniz tüm yazıyı baştan sona okursunuz, dilerseniz aşağıdaki listeden istediğiniz alt başlığa direkt geçebilirsiniz.

 

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunu Ne iş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

Denizcilik işletmeleri yönetimi mezunu bir denizcilik işletmecisi; çalıştığı kurumda para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve gemilerin karlı çalıştırılması için yönetim planını düzenleyen, çalışmaları denetleyen, gemilerin yük ve yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu sağlayan kalifiye elemandır.

Çalışma şartlarına bakacak olursak; genel olarak insan ilişkilerinin ve sayısal planlamanın ön planda olduğu, masa başında yönetici pozisyonunda çalışabileceğiniz bir bölüm.

 

Denizcilik İşletmecisi Nasıl Olunur? Bu Bölüm Hangi Okullarda Var?

Denizcilik işletmecisi olmak için aşağıda listelediğim üniversitelerden birinin Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünden mezun olmanız gerekiyor. 2020 taban puanlarına göre en yüksekten en düşük puana doğru sıralayacak olursam;

 • Piri Reis Üniversitesi (İstanbul – Tam Burslu)
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
 • Kocaeli Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Bandırma 17 Eylül Üniversitesi (Balıkesir)
 • Bülent Ecevit Üniversitesi (Zonguldak)

Ayrıca Piri Reis Üniversitesi’ne daha düşük puanlarla %75 burslu, %50 burslu veya ücretli olarak da kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yazının çok fazla uzamaması ve tablolarla dolmaması için denizcilik işletmeleri yönetimi taban puanları için ayrı bir yazı yazmayı uygun gördüm. Yazıya ulaşmak için tıklayın: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban Puanları

 

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Okulda Görülen Dersler

Denizcilik işletmeleri yönetimi bölümünde de diğer bölümlerde olduğu gibi ilk iki sene mesleki olmayan bazı temel dersler görülüyor. Matematik, İşletme, İktisat, Hukuk, Pazarlama, Organizasyon, Personel Yönetimi, Muhasebe, Bilgisayar, Finansman gibi bazı temel dersleri ilk iki yıl boyunca alacaksınız.

3. ve 4. sınıfta okutulan meslekli dersler ise;

 • Deniz Ticaret İşletmelerinin yapıları
 • Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri
 • Deniz Sigorta ve Uygulaması
 • Deniz Ticareti ve Politikası
 • Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi
 • Acente ve Broker İşletmeciliği
 • Temel Gemicilik Bilgileri
 • Denizcilik Haberleşme Sistemleri
 • Gemi Yapımı ve Yükleme
 • Tedarik Yöntemi
 • Uluslararası Denizcilik Kurumları
 • İşletmelerde Yazışma, Sözleşme ve Müzakere Teknikleri

Maalesef dersler hakkında bilgim olmadığı için her dersi detaylarıyla açıklayamadım. Eğer bir şekilde ders içeriklerini de öğrenirsem buraya eklerim.

 

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi İş İmkanları

Denizcilik işletmeleri yönetimi mezunları, denizcilik ve deniz taşımacılığı ile ilgili tüm firmalarda iş bulup çalışabilirler. Bu bölümden mezun olursanız ve devlette çalışmak isterseniz Ulaştırma Bakanlığına bağlı kamu kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Ayrıca özel deniz taşıma şirketlerine bağlı gemilerde veya limanlarda da iş bulabilirsiniz. Anladığım kadarıyla iş yelpazesi oldukça geniş bir bölüm.

 

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Maaşları

Eminim bu yazıda en çok denizcilik işletmeleri yönetimi mezununun ne kadar maaş aldığını merak ediyorsunuzdur. Yaptığım araştırmalara göre hemen hemen bütün bölümlerde olduğu gibi yeni mezun bir denizcilik işletmecisi ortalama 3500-3800 TL gibi bir maaşla işe başlıyor.

Kariyerinizde yükseldikçe çok daha fazla maaşlar alacağınız kesin. Çünkü denizcilik sektöründe gerçekten çok büyük paralar dönüyor. Fakat merak edilmesi gereken konu şu; kariyerde yükselme ihtimali nedir?

İnternette gördüğüm kadarıyla herkes; “kendini geliştirirseniz, aktif olursanız, çevreniz olursa, şansınız varsa, birileri elindenizden tutarsa vs. çok iyi maaşlar alabilirsiniz” demiş. En sevmediğim yaklaşım tarzı budur. Çünkü genelde %5-10 kişinin (belki de daha az) başarısıyla inşaların %90’ı yanlış yönlendiriliyor. Bu konuda daha net bilgiler bulabilirsem bu yazıyı da güncellemeyi düşünüyorum.

 

Sonuç / Kendi Fikirlerim ve Bazı Tavsiyeler

Sonuç olarak bana göre denizcilik işletmeleri yönetimi, eşit ağırlıkçılar için aldığı taban puanına göre tercih edilebilir bir bölüm. Aynı puanlarla seçeceğiniz bir başka bölümde daha iyi şartların olacağını düşünmüyorum. En azından daha az mezun veren ve çok büyük paraların döndüğü denizcilik sektöründe olan önü açık bir bölüm seçmiş olursunuz. (Yukarıda da söylediğim gibi; önü açık ama kaç kişi o kadar yükseliyor bilemiyorum.) Ayrıca küresel bir iş olduğu için yurt dışında da daha rahat iş bulabilirsiniz.

Sonuçta hangi bölümü seçerseniz seçin her şey size ve içinde bulunduğunuz şartlara bağlı. Üniversitede bölüm için gerekli temel donanıma sahip olursanız, ailenizin veya sizin bu sektörde çevresi varsa (üniversite boyunca da bu çevreyi edinebilirsiniz) ve anadiliniz gibi İngilizce bilirseniz denizcilik işletmeleri yönetimi bölümünden ekmek yiyebilirsiniz.

Ek olarak; iyi derecede İngilizceniz olması gerektiğinden bahsetmedim. Takdir edersiniz ki dünya geneli yapılan bir iş yapacaksınız. Bu nedenle İngilizcenizin çok iyi olması gerekiyor.

Öyle lisede her sınavdan 90-100 aldığınız İngilizceden bahsetmiyorum tabii. Gerçekten akıcı bir şekilde konuşabileceğiniz, farklı aksanları bile anlayabileceğiniz, teknik terimlere hakim olduğunuz bir İngilizceden bahsediyorum.

Bunun için imkanınız varsa okul zamanı 6 ay – 1 yıl ara verip yurt dışına İngilizce kurslarına gitmenizi tavsiye ederim. Ama mezun olduğunuzda değil, özellikle üniversite zamanı veya üniversiten önce… Eğer böyle bir imkanınız yoksa da 4 yıl boyunca (hazırlıkla birlikte 5 yıl) en az dersleriniz kadar İngilizcenizi geliştirmeye bakın. Bunu fark yaratmak için değil, sektörde tutunabilmek için yapın.

Evet arkadaşlar, farkındayım ki oldukça uzun bir yazı oldu. Denizcilik işletmeleri yönetimi hakkında topladığım bilgileri sizler için detaylı bir şekilde derlemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Bunlara ek olarak, denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü hakkında sormak istediğiniz bir şey varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca bölüm hakkında hakkında bildiğiniz ve paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey varsa yine yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Meslek seçiminde en doğru kararları vermeniz dileğiyle,

Hoşça kalın.

Yorumlar (124 Yorum)

 • Masallah Demir

  Verdiğiniz bilgiler çok değerli ve bunun için teşekkür ederim. Kafamdaki soru işaretlerine bir nebze de olsa cevap bulabildim.

 • Iyi gunler ben isletme mi guverte mi secsem karar veremedim. Şirketler kara bana daha uygun ama is imkani var mi isletmenin. Bir de normal isletmedeki gibi is sikintisi var midir bunu sorucaktim.

  • Merhaba Mert.

   Öncelikle gemi makineleri işletme mühendisliğinin normal işletme ile hiçbir alakası yok. Gemi makineleri işletme mühendisliğinden çok daha rahat iş bulabilirsin, ama gemide. Aynı şey deniz ulaştırma işletme mühendisliği için de geçerli, yani güverte bölümü.

   İşletme diyerek denizcilik işletmeleri yönetimi kastediyorsan, zaten gemide çalışamıyorsun. Karada, denizcilik şirketlerinde çalışman gerekiyor. İş imkanları hakkında %100 fikir sahibi değilim ama bu aralar pek de iyi olmayacağını düşünüyorum. Yine de aldığı puanlara göre tercih edilebilecek bir bölüm.

 • Bu deniz isletmesi normal isletmeden farklidir di mi? Yani is sikintisi oburu kadar olmaz galiba denizcilik isletmesinde. Ben karada calismak istedigim icin denizcilik isletmeciligini sectim. Gelecekten kaygim var cok is sikintisi olur diyor ama bir yandan da farkli meslekler normal isletmeyle sizin dusunceniz nedir?

  • Merhaba Mert.

   Öncelikle ne demek istediğini çok net anlayamadım. Yazarken biraz daha özen gösterirsen daha iyi anlayabilirim.

   Bu bölümün normal işletmeyle bir alakası yok. İş bulma konusunda normal işletmeden daha iyi olacağını düşünüyorum. Ancak bir yanlışı düzeltmek isterim, bölüm denizcilikle alakalı ama bu bölümü okursan gemide çalışamıyorsun zaten. Karada denizcilik şirketlerinde çalışıyorsun.

 • 10.sinif öğrencisiyim denizcilik okuyabilmek için ingilizce şart mi ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Yiğit,

   Okuyabilmek için İngilizce şart değil ama mezun olduktan sonra iyi işler bulabilmek için şart. O nedenle şimdiden İngilizceye ağırlık vermeni tavsiye ederim.

 • Merhaba. Ben karada kalmadan denizcilik okumak istiyorum. Yani gemiyle gitmek istiyorum. Ama tmciyim. Hangi bölümü ya da bölümleri seçebilirim hem karada kalmadan hem de eşit ağırlık üstünden? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Irmak,

   Maalesef gemide çalışılabilen üniversite bölümlerinin hepsi sayısal bölümler. Kesin bilgi için yine de liman başkanlıklarına danışmanı tavsiye ederim.

   (Gemide yağcı veya güverteci olarak çalışmak için üniversite okuman gerekmiyor ancak onu sormadığını düşünüyorum. Mühendis veya kaptan olarak çalışmak için de sayısal bölümleri tercih etmen gerekiyor.)

 • Merve Karaçoban

  Merhaba, öncelikle yazınız için teşekkürler,denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü mezunu olunca,gemi kaptanlığı yapılabiliyor mu? Bir de STCW diye bir belge var bununla ilgili bilginiz var mı?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Merve,

   Denizcilik işletmeleri Yönetiminden mezun olduktan sonra gemi kaptanlığı yapılamıyor maalesef 🙁

   STCW belgeleri liman başkanlıklarından “Gemi Adamı Cüzdanı” almak için gerekli belgeler/sertifikalardır. Bu sertifikaları veren özel kurslar var. O kurslara kayıt olup tahmini 2-3 aylık eğitim sonunda alabiliyorsun.

 • Selamun aleyküm. Ben 11.sınıfım eşit ağırlıkçıyım denizcilik okuyabilir miyim acaba? Yanıtlarsanız çok sevinirim. 2.-3.-4 .kaptan olabilir miyim acaba?

 • Aslı Demirhan

  Selamlar, daha yeni mezunum ve maalesef istediğim sıralamayı tutturamadım. Şimdi diğer seçenekleri araştırıyorum. Uluslararası Ticaret ve İşletme bölümü ile Denizcilik İşletmeleri Yönetimi arasında kaldım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Burak (Admin)

   Selam Aslı,

   Direkt şu bölüm daha iyidir diyecek kadar bilgi sahibi değilim. Burada kararı sana bırakıyorum.

   Sadece bilgin olması açısından birkaç şey söylemek isterim. Öncelikle mezuna kalmak kötü bir şey değil. Yıllarca yapacağın bir meslek için 1 yılın hiçbir önemi yok. Vakti zamanında mezuna kaldığı zaman kendini çok kötü hissedeceğini düşünen yakın bir arkadaşım (tüm arkadaşlarım üniversitelerinden paylaşım yaparken ders çalışmak zorunda kalacağım diyordu), geçenlerde konuştuğumuz zaman o zamanki düşünceleriyle dalga geçiyor. 1 yıldan ne olacakmış ki diyor… Bu nedenle 1 yıl sonra daha iyi bir sıralama yapacağına inanıyorsan tekrar deneyebilirsin.

   İkinci olarak söylemek istediğim, hangi bölümü istiyorsun bilmiyorum ama, 2 yıllık bir bölüme gidip daha sonra DGS ile 4 yıllığa geçiş yapabilirsin. Eğer 1.bölüm (TYT oluyor sanırım) Türkçe ve Matematiğin iyiyse; kesinlikle bu yöntemi tavsiye ediyorum ben. Ama Türkçe ve Matematiğinin iyi olması önemli.

   Neden DGS’yi bu kadar tavsiye ediyorsun dersen, ilk olarak 2 yıl boyunca bölümün ve gelecekte yapmak istediğin meslek hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksın. Stajlarda öğreneceklerin, hocalarınla konuşmaların, arkadaş muhabbetlerin; hepsi seni konu hakkında daha fazla bilgi sahibi yapacak. Böylece 4 yıllığa geçtiğinde hangi bölüme geçiş yapmak istediğine daha iyi karar vereceksin. Ayrıca dediğim gibi Türkçe ve Matematiğin iyiyse, normal üniversite sınavıyla gidebileceğinden çok daha iyi bir okula gidebilirsin. Bu şekilde ilerleyen arkadaşlarımın hepsi bu tercihlerinden oldukça memnun. (Çoğu 4 yıllık kazanamadığı için mecburiyetten gitmişti ve DGS sayesinde 4 yıllığa yerleşebildiler. 2 arkadaşım ise gerçekten bunu planlayarak böyle bir yol çizdi; şimdi biri Boğaziçi mezunu, diğer ODTÜ. Ama girdikleri üniversite sınavında Anadolu şehirlerinde üniversite okuyabilecek puanı yapabilmişlerdi ancak.)

   Eğer ne mezuna kalmayı ne de 2 yıllığa gidip DGS ile geçiş yapmayı düşünmüyorsan; tavsiyem üniversite ve şehir tercihi yapman olur. Yani yukarıda bahsettiğin bölümlerden hangisini okursan oku, birbirine göre çok fazla avantajın veya dezavantajın olmayacak.. Fakat gittiğin şehir ve daha önemlisi gideceğin üniversitenin imkanları seni çok daha iyi yerlere getirebilir. Öncelikle iyi İngilizce öğrenemeye bak. 2. olarak üniversitenin Erasmus olanaklarını araştır ve bir şekilde yurt dışına kaçabilmeyi planla. Son olarak kulüp aktivitelerinin aktif olduğu, çevrende eğitimli ve akıllı çocukların olacağı bir bölümü/şehri seçmeye bak.

   Şimdilik aklıma gelenler ve diyebileceklerim bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hayatta başarılar diliyorum 🙂

 • Merhaba, denizcilik okumak istiyorum şu an bütün okullar tutuyor ama sizce Kocaeli’de mi yoksa Akdeniz’de mi okumalıyım, staj olanaklarını da düşünürsek?

  • Merhaba Bedia,

   Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde Kocaeli Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi arasında fark var mıdır hiç bilmiyorum. Staj olanakları anlamında da hangisi daha iyi olur bir fikrim yok. Belki Kocaeli limanlara ve denizcilik sektörüne daha yakın bir şehir olduğu için konumu itibariyle faydalı olabilir. Bir de İstanbul’da yaşıyorsan gidip gelmen daha rahat olur.

   Fakat bir Antalyalı olarak konumu ve çevresi sebebiyle Akdeniz Üniversitesini seviyorum ve Akdeniz Üniversitesine gelmek isteyenlere tavsiye ederim.

   Ne olursa olsun birinin diğerine göre çok büyük avantajı veya dezavantajı olmayacaktır. Bu noktada şehir tercihi yapmanı tavsiye ederim. Hatta mümkünse yaşadığın şehre yakın olanı seçebilirsin.

 • İyi günler Burak hocam benim şimdiki puanım Kocaeli Üniversitesinde denizcilik işletmeleri yönetimini tutuyor fakat çok kararsızım 2 yıllık bir bölümü tercih edip örneğin uçak teknolojisi burslu olarak tercih edip daha sonra dgs sınavı ile 4 yıllık pilotaj, makine mühendisliği gibi bir bölümü mü tercih etmeliyim pilotaj burslu olarak gözüküyor fakat duyduğuma göre özel üniversitede o pilotaj dgs ile geçildiği zaman %100 burs olmuyor diyor dgs ile gelenlerin max bursu %40 ı geçemez diyor sitesinde ama orda pilotaj(burslu) yazmıslar anlayamadım bunun hakkında bilginiz var mı sizin arkadaşlarınız dgs ile iyi yerlere gelmiş siz ne önerirsiniz…

  • Burak (Admin)

   Merhaba Kerem,

   Pilotaj ve burs yüzdesi hakkında bir bilgim yok maalesef. En fazla %40 diyorsa doğru da olabilir.

   DGS konusunda şunu söyleyebilirim. Eğer 1.bölüm Türkçe ve Matematiğin iyiyse, dediğin şekilde DGS ile geçiş yapman daha mantıklı olur. Mühendislik mezunu olman, denizcilik işletmeleri yönetimi mezunu olmana göre daha çok işine yarayabilir ileride. Fakat 1.bölüm Türkçe ve Matematiğine güvenmiyorsan, artı olarak ailenin maddi durumu 4 yerine 6 yıl okutmaya yetmeyecekse (En iyi ihtimalle 6 yıl. Hazırlık da okursan 7 yıl. Hatta okulu uzatırsan daha uzar bu süre..) direkt denizcilik işletmeleri yönetimi de okuyabilirsin. Karar senin.

 • Merhaba hocam, ben bankacılık ile denizcilik işletmeleri arasında kaldım bandırma geliyor denizcilik için sıralamaya bankacılıkla başladım ama hala emin değilim öneriniz var mıdır?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Nisa,

   Bankacılık konusunda bilgi sahibi değilim ama genel olarak devlette/kurumsalda çalışmak için bankacılık; özel sektörde çalışmak için denizcilik önerebilirim. Bankacılıkta iş alanı daha fazla olabilir belki bilmiyorum ama denizcilikte önünün daha açık olacağını düşünüyorum. Fakat denizcilikte iş bulmak bankacılıkta iş bulmaya göre daha zor olabilir.

 • Atakan ışıldak

  Merhaba Bandırma 17 Eylül üniversitesi denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü hakkında düşüncelerin neler şehir ve üniversite olarak?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Atakan,

   Denizcilik işletmeleri yönetimi bölümü ve Bandırma 17 Eylül Üniversitesi hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim açıkçası. Ama genel düşüncem 3 aşağı 5 yukarı bütün üniversitelerin aynı olacağı… O nedenle şu an yaşadığın şehre yakın, mesleki anlamda sana fayda sağlayacağını düşündüğün bir şehir tercihi yapman senin için iyi olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...