Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği | Gemi Kaptanlığı

Bu makalede deniz ulaştırma işletme mühendisliği nedir, deniz ulaştırma mühendisliği mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir, ne kadar maaş alırlar gibi deniz ulaştırma işletme mühendisliği ve gemi kaptanlığı ile ilgili bildiğim her şeyi paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunlarının denizcilikle ilgili hemen hemen her alanda çalışabildiğini söylemek istiyorum. Deniz ulaştırma işletme mühendisleri; operasyon, yükleme-boşaltma, lojistik, ulaştırma, alım-satım, kiralama ve sigorta gibi denizcilik sektörüyle ilgili tüm alanlarda çalışabilirler.

Ayrıca gemi kaptanlığı yapabilmek için de bu bölümden mezun olmak gerekir.

Ben bu makalede, daha fazla bilgi sahibi olduğum gemi kaptanlığı ile ilgili bilgiler vermeyi düşünüyorum.

Gemi kaptanlığı nedir, gemi kaptanı nasıl olunur, gemi kaptanı maaşları ve iş imkanları gibi konularda sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Uzun bir makale olduğu için yazıları bazı alt başlıklara ayırdım. İsterseniz tüm yazıyı baştan sona okursunuz, isterseniz aşağıdaki listeden istediğiniz başlığa direkt geçebilirsiniz.

Yukarıda da söylediğim gibi bu yazıda ağırlıklı olarak gemi kaptanlığından bahsettim. Eğer gemi kaptanlığı yapmak istemiyorsanız denizcilik bölümleri kategorisinden gemi mühendisliği ve diğer denizcilik bölümleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? Şartlar ve Staj Süreleri

Gemi kaptanı olmak için, üniversitelerin 4 yıllık deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunları stajlarını yapıp gerekli belgeleri aldıktan sonra uzak yol vardiya zabiti olabilirler.

Eğer 2 yıllık bir güverte bölümü okursanız, bildiğim kadarıyla belirli büyüklükteki gemilerde (500 GT altı) çalışabiliyorsunuz. Bu nedenle sadece yakın yol gemi kaptanlığı yapabilirsiniz. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olursanız ise her türlü deniz aracında gemi kaptanlığı yapabilirsiniz.

Şartlar ve Staj Süreleri

Gemi kaptanı olabilmek için deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olmanız ve 12 ay staj yapmanız gerekiyor. (Sanırım bu 12 ayın 6 ayı gemilerle uzak yolda, 6 ayı da karada yapılabiliyor.)

Bir gemi kaptanlığı öğrencisi ile konuştuğumda bu stajlarını isterlerse tek seferde 12 ay, isterlerse 2’şer 3’er aylık parçalara ayırarak yapabildiklerini söylemişti. Bunun dışında başka stajları var mı bilmiyorum. Öğrendiğim zaman buraya eklerim.

Ayrıca gemide kaptan olabilmek için, daha doğrusu ne iş yaparsanız yapın gemilerde çalışabilmek için, gemi adamı sağlık raporu almanız lazım. Gemi adamı sağlık raporu alabilmek için de genel olarak sağlıklı olmanız ve renk körlüğünüzün olmaması yeterli.

Gemi Kaptanı Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

Gemi kaptanları gemilerde her türlü evrak işleri dışında; gemi yük alma ve boşaltma operasyonlarının takip edilmesi, gerekli yük ve denge hesaplarının yapılması, gemi ve şirket arasında iletişim kurulması gibi işler yapar.

Ayrıca günde 4+4 olmak üzere toplam 8 saat vardiya tutarlar. Yukarıda saydığım işleri vardiya saatleri dışında yaptıklarını da düşünürsek gün içi çalışma saatleri çok fazladır. Haftanın 7 günü çalışırlar.

Bu nedenle eğer uykuyu seviyorsanız gemi kaptanlığına hiç bulaşmayın derim. Eğer gemi kaptanı olmak istiyorsanız da uykusuz geçen günlere hazırlıklı olun.

Uyku konusunu ayrıca belirttim çünkü staj yaptığım gemide gemi kaptanlarının en büyük şikayeti yeteri kadar uyuyamadıklarıydı. Fiziksel olarak iş yükü pek olmasa da, çalışma saatinin fazlalığından dolayı oldukça yoruluyorlardı.

Gemi Kaptanlığı Kontrat Süreleri ve Yükselme Şartları

Yeni mezun bir deniz ulaştırma işletme mühendisi gemide 4.kaptan olarak işe başlar. Ehliyet yeterlilikleri 3.kaptanlarla aynıdır ancak gemide yaptıkları işler farklıdır.

Genelde birkaç kontrat 4.kaptan olarak çalıştıktan sonra 3.kaptanlık yapabilirler. Kontrat süreleri gemi tipine bağlı olarak değişmektedir. Genelde bir kontratın süresi 3-6 ay arasıdır.

Yeni mezun bir deniz ulaştırma işletme mühendisi, gemide 30 ay çalıştıktan sonra sınavlara girerek 2.kaptan olabilir. Bir 30 ay daha çalıştıktan sonra yine sınavlara girerek 1.kaptan olmaya hak kazanır.

Bu sürenin yakın zamanda 40 aya çıkarılacağı söyleniyor. Artık git gide işleri zorlaştırıyorlar.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Hangi Okullarda Var?

Türkiye’de deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümü veren okulları taban puanı sırasına göre aşağıda listeledim. Eğer gemi kaptanı olmak istiyorsanız aşağıdaki üniversitelerden birinde okumak zorandasınız.

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Dokuz Eylül Üniversitesi
 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 4. Piri Reis Üniversitesi
 5. Ordu Üniversitesi
 6. Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi
 7. Girne Üniversitesi (KKTC)
 8. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 9. İskenderun Teknik Üniversitesi

Maalesef Yıldız Teknik Üniversitesinde deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği bölümü yok. Yani YTÜ’de okuyarak gemi kaptanı olamazsınız.

Yeni açılan üniversitelerle birlikte bu kadar çok üniversitede gemi kaptanlığı eğitimi verildiğini ben de bilmiyordum. Görünce şok oldum. Puanlar da bayağı düşük.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Taban Puanları

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanları, yukarıda da söylediğim gibi oldukça düşük. Tabii ki İTÜ gibi okullarda nispeten yüksek ama gemi kaptanı olmak için çok fazla puan yapmak gerekmiyor. Ayrıca Ukrayna gibi ülkelerde de deniz ulaştırma işletme mühendisliği eğitimi alabilirsiniz.

Yazının çok fazla uzamaması ve tablolarla dolmaması için deniz ulaştırma işletme mühendisliği taban puanlarını başka bir başlıkta belirttim.

Detaylar için; Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Taban Puanları

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Maaşları

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği maaşları diğer mühendislik bölümlerine göre oldukça yüksektir. Yeni mezun bir deniz ulaştırma mühendisi 4.kaptan olarak gemide çalışmaya başlar ve yaklaşık 2500-4500 dolar arası maaş alır.

Bu maaş farklı gemi tiplerine ve şirketlere bağlı olarak değişmektedir.

30 ay gemide çalışma süresini tamamlamış ve sınavları geçerek 2.kaptan olmuş deniz ulaştırma işletme mühendisleri ise 4000-8000 dolar arası maaş alırlar.

Gemide 1.kaptan olarak çalışan deniz ulaştırma işletme mühendislerinin maaşlarıysa yine gemi tipine bağlı olarak 6000-10000 dolar arası değişmektedir.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği İş İmkanları

Yukarıda gemi kaptanlığı yapan deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunlarının ne kadar maaş aldığını belirttim. Peki bu kadar maaş alabilen bir meslekte iş imkanları nasıl?

Dünya taşımacılığının %90’ının gemilerle yapıldığını biliyorsunuzdur. Haliyle bu kapasiteyi karşılayabilecek dünya genelinde binlerce gemi var.

Yapılan iş küresel bir iş olduğu için de gemi kaptığının iş imkanları oldukça fazla. Yani yeri geldiğinde aylarca iş aramanız gerekebilir ama mutlaka iş bulursunuz.

Sonuç ve Kişisel Tavsiyeler

Deniz ulaştırma işletme mühendislerinin gemi kaptanlığı konusunda iş imkanları ve maaşları fazla olsa da gemide çalışma şartlarının zor olduğunu bilmelisiniz.

Ben gemide gemi makine mühendisi olarak çalışmış ve verilen emeğin yapılan işe değmediğini düşünmüş biri olarak ‘’gemide çalışma’’ konusunu tekrar düşünmenizi istiyorum.

Eğer gerçekten şartları biliyor ve gemi kaptanlığı yapmak istiyorsanız deniz ulaştırma işletme mühendisliği okuyabilirsiniz. Ayrıca anadiliniz gibi İngilizce öğrenmeye çalışın.

Meslek seçiminde en doğru kararları vermeniz dileğiyle…

Hoşça kalın.

Yorumlar (1104 Yorum)

 • Bu yukarıdaki üniversitelerden hangisinden deniz ulaştırma işletme mühendisliğini okuyarak mezun olduğunda daha kolay iş bularak gemilerde kaptan olarak çalışabilirsin?

  • Burak (Admin)

   Hangisinden mezun olursan ol iş bulabilirsin. Sektörde hala çalışacak adama ihtiyaç var çünkü.

   Ama İstanbul Teknik Üniversitesi mezunları birbirlerine diğer üniversitelere göre daha fazla sahip çıkıyorlar. Yani mezun olduğun zaman, senden yıllar önce mezun olmuş ve çalışmaya başlamış abi/ablaların iş bulma konusunda yardımcı olabiliyor.. İTÜ kadar olmasa da sanırım 9 Eylül Üniversitesi mezunları da aynı şekilde…

   Tabii bana kalırsa bu konuyu o kadar da önemseme… Sonuçta hangi üniversitenin deniz ulaştırma işletme mühendisliğinden mezun olursan ol iş bulabilirsin.

   Belki ilk iş bulma sürecin biraz daha zor olur ama sonrası senin iş hayatına nasıl giriş yaptığın ve o süreçte neler öğrendiğinle alakalı…

 • 2 yıllık Deniz Ulaştırma İşletme Bölümünün Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğinden farkı nedir acaba? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

  • Burak (Admin)

   2 yıllık mezunları yalnızca belirli büyüklükteki gemilerde çalışabiliyorlar. Genelde yakın yolda çalışan küçük gemiler bunlar… 4 yıllık mezunları ise her türlü gemi tipinde çalışabiliyorlar.

 • Berkay Deniz

  Aileden uzak kaldığımız için mi zor meslek oluyor yoksa çok ağır mı gemide çalışmak?

  • Burak (Admin)

   Gemideki şartlardan dolayı zor gemide çalışmak.. Yani aile dışında yapılan işler de çok ağır. Bunun üzerine aile, iletişimsizlik ve kısıtlı imkanlar eklenince daha da zorlaşıyor.

 • Hala kararsızım… Gemi makineleri işletme mühendisliğinin altına da yorum yapmıştım ama kaptanlıkla mühendislik arasında kaldım. Biraz para için biraz da denizi sevdiğimden bu mesleği yapmak istiyorum. Net olarak bir isteğim yok. Ben şunu öğrenmek istiyorum kaptan olduğumuzda feribot, ido, şehir hatlarında çalışma hakkımız var mı oradaki kaptanlar uzakyol gemi kaptanı mı? Veya karada ne gibi iş imkanları var çünkü 40-50 yaşlarında bu meslek yapılmaz.

  • Burak (Admin)

   Feribot vs. şehir hatlarında çalışan kaptanlar genel olarak yakın yol ehliyeti olan kaptanlar. Ama tabii ki uzak yol ehliyeti olan bir kaptan da isterse şehir hatlarında çalışabilir. Genelde maaşı daha düşük olduğu için uzak yol kaptanları şehir hatlarında çalışmayı tercih etmiyor bildiğim kadarıyla.

   Belirli bir süre gemide çalışmış kaptanlar genel olarak karada, denizcilik şirketlerinde çalışmaya devam ediyorlar. Zaten uzun süredir gemilerinde çalıştığın bir şirket varsa o şirkette devam etmen kuvvetle muhtemel. Ama onun dışında da denizcilikle ilgili her türlü alanda iş bulabilirsin.

 • Bölümü üniformalı okuyoruz ama üniformayı biz kendimiz almak zorundayız. Peki üniformalar ne kadardır? Yaz ve kış için?

  • Burak (Admin)

   Ben üniformalı okumadığım için maalesef bilemiyorum fiyatları. Ama internetten araştırarak bulabileceğini düşünüyorum.

 • Gemi kaptanlığında boy sınırı var mı? Bu konuda ne internette net bilgi bulabildim ne de Piri Reis Üniversitesi ve İTÜ’ye bu konuda attığım maillere cevap alabildim. Lütfen net bir bilgi verebilir misiniz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Deniz.

   Bu boy konusunu ilk defa sen deyince düşündüm. Bu konuyla ilgili herhangi bir şey duymadım ben. Yani boy sınırı diye bir şey olacağını zannetmiyorum. Ne üniversiteye kayıt olurken, ne gemi adamı belgesi alırken boyumuzu ölçen vs. olmadı. Gerçi ben makineciydim ama gemi adamı belgesi güverteci için de makineci için de aynı olduğu için gemi kaptanlığında da %90-95 boy sınırı yoktur diye düşünüyorum.

   Ne olur ne olmaz, en net bilgi için sen yine de Liman Başkanlığıyla görüş derim. Okulların Denizcilik Fakültelerini de arayabilirsin. Mail atma ama ara. Maillere geri dönmezler çünkü.

   Konu hakkında net bir şey öğrendiğinde beni de bilgilendirirsen çok sevinirim. Belki bu konuyu merak eden başkaları da vardır.

   Son olarak mail adresini çok beğendim 🙂 Benim de böyle “amaca uygun” birçok mail adresim var 🙂

 • Teşekkürler ? Hepsi için. Dediğiniz gibi dün liman başkanlığını aradım. Telefondan bilgi veremeyeceklerini söyleyip bir e-posta adresi verdiler. Henüz cevap gelmedi ama öğrenince sizi de bilgilendiririm.

  • Burak (Admin)

   Rica ederim.

   Telefonda neden bilgi vermiyorlarmış anlamadım. Herhalde konuştuğun kişi bilmiyordu, başkasına yönlendirmek istedi. Cevap vermezlerse bir de okulları arayarak şansını dene istersen. Olmadı ben İTÜ’den arkadaşlarıma söyleyeyim, gidip sorsunlar.

 • Eğer öyle bir şey mümkünse çok sevinirim gerçekten. Ben de okulu arayacağım. İlginiz için çok teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Tamam o zaman. Önce sen okullara ulaşmaya çalış, olmazsa ben arkadaşlarımla iletişime geçeyim.

 • Furkan Aydın

  Merhaba ben gemi kaptanlığını düşünüyorum ama bu yazdığınız yazıyı görünce “acaba seçmesem mi?” dedim. Bana bu bölüm dışında önerebileceğiniz bölüm var mı?

  Bir başka sorum ise üniversiteye girişte ingilizce ve spor (sporda özellikle yüzme) ile ilgili sınav filan oluyor mu?

  Üniversite de hazırlık okuyor muyuz? (Biliyorum çok fazla soru sordum özür dilerim?)

  • Burak (Admin)

   Merhaba Furkan.

   Direkt olarak önerebileceğim bir bölüm yok benim. Zaten gemi kaptanlığını da kötülemiyorum. Genel olarak şartlardan bahsettim sadece. Belki gemi kaptanlığını sen seversin. Benim bu konuda verebileceğim tek tavsiye, ne iş yaparsan yap yurt dışında çalışma imkanı yaratmaya çalış kendine. Türkiye’de neyin ne olacağı belli değil. Bunun için hem İngilizceni çok geliştirmeye bak, hem de olası yurt dışı fırsatlarını değerlendirmeye çalış.

   Spor, yüzme vs. gibi sınavlar olmuyor. İngilizce için ise muafiyet sınavı vardır diye düşünüyorum. Yani yeterli puanı alırsan İngilizce hazırlıktan muaf olur direkt bölüme başlarsın. Alamazsan 1 yıl hazırlık okursun.

   Çok fazla soru sormanın da bir sakıncası yok 🙂 Yardımcı olabileceğim konularda, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

 • Öğrenebildin mi boy sınırı var mı?

  • Burak (Admin)

   Maalesef o konuda bir geri dönüş olmadı. Benimde karşıma herhangi bir şey çıkmadı.

   Ama tahminlerim boy sınırının olmayacağı yönünde. Eğer olsaydı mutlaka bir yerlerde duyardım diye düşünüyorum.

 • Merhabalar, diyelim ki kaptan olduk ve evliyiz. Sürekli uzun yola mı gitmek gerekiyor bu meslekte? Evliliği kötü etkiler diye soruyorum bu soruyu.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Semih.

   Deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunlarının hepsi zaten gemi kaptanlığı yapmıyor. Karada, denizcilikle ilgili herhangi bir firmada da çalışan da çok. Ama tabii ki en yüksek maaşı gemide alıyorlar.

   Eğer evlendikten sonra gemide olmak istemiyorsan genelde insanların düşündüğü gibi evlenene kadar gemide çalışıp para biriktirip evlendikten sonra karada bir iş bulup çalışabilirsin. Veya elde ettiğin birikimle kendi işini kurabilirsin.

   Ama evlendikten sonra gemide çalışmaya devam eden kaptanlar da var, belki onlar gibi sen de devam edersin.

 • Mustafa Oruç

  Merhaba, bu bölümü okuyup 5-6 yıl denizde çalışıp sonradan karada çalışabilme şansı var mı? Yukarıda da gördüm evlenince karada çalışanlar falan varmış.. Karada çalışmak için daha önce denizde çalışmak gerekiyor mu? ve de karada çalışan biri ne tür işlerle uğraşıyor?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mustafa.

   Karada çalışmak için denizde çalışmak gibi bir zorunluluk yok tabii ki. Eğer çevren varsa ve kendine uygun iş bulabiliyorsan çalışırsın. Burada konu biraz da senin hangi işlerde yeterli olduğunla alalı. Örnek vermem gerekirse, ben üniversite zamanı web tasarım ve yazılım işleriyle uğraşmıştım okurken kendi harçlığımı çıkarabileyim diye.. Daha sonra mezun olup gemide çalışmaktan vazgeçtiğimde web tasarım, sosyal medya uzmanlığı vs. iş teklifleri almıştım. Yani bölümünle alakalı alakasız, sana uygun olan herhangi bir işte de çalışabilirsin karada..

   Gemi kaptanlığı okuyup da karada çalışanlar kendi meslekleriyle alakalı genelde limanlarda, denizcilik şirketlerinde, gemi brokerlığı ile ilgili firmalarda falan çalışıyorlar. Yani denizcilikle ilgili her yerde iş fırsatın olabilir. Tabii ki denizde gemi tecrübesi edindikten sonra bu tarz işler ararsan şansın daha fazla olur. Çünkü hem iş tecrüben olacak hem de ister istemez sektör içinde çevre edineceksin.

   Eğer önceliğin karada çalışmaksa farklı bölümlere bakmanı tavsiye edebilirim. Ama en azından 5-6 yıl denizde çalışmayı göze alıyorsan, dediğin gibi 5-6 yıl çalışıp daha sonra karada iş bulabilirsin. Hatta paranı biriktirip kendi işini bile kurabilirsin.

 • Doctor Hiçkimse

  Merhabalar, şu an ve 4 yıl sonrası için iş olanakları nelerdir? iş bulmanın eskisi gibi kolay olmadığını söylüyorlar, bulsak bile maaşların eskisi gibi doygun olmadığını ve dolayısıyla değmeyeceğini söylüyorlar.. (İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğinden okuyorum, hazırlık bitti, bu sene lisans.)

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   Bir 5-10 sene önce nasıldı bilmesem de şu an iş bulmanın eskisi kadar kolay olmadığını söylüyorlar.. Yani bir süre staj ve iş arama dönemi yaşayabilirsin fakat bir şekilde iş bulur çalışırsın. Bundan 4 sene sonra da çok bir şey değişeceğini sanmıyorum.

 • Ben bir şey sormak istiyorum. Sizce İTÜ ve DEU arasında aşırı buyuk bir fark var mıdır bu bölümde? Ve ben çok zayıfım. 1.85 boyum var ama 55 kiloyum okulu kazanırsam bu bir sorun teşkil eder mi?

  • Burak (Admin)

   İki üniversite arasında puan farkından daha büyük bir fark yoktur. Hangisine puanın tutuyorsa ona gidebilirsin.

   Boy-kilonun da sorun olacağını zannetmem. Ama yine de içinin rahat etmezse üniversitelerin denizcilik fakültelerini arayıp sorabilirsin.

 • Acaba kadın kaptanlarda başörtüsü sıkıntısı var mı?

  • Burak (Admin)

   Hiçbir fikrim yok maalesef. Ama neden olsun ki? Ben bir engel olmayacağını düşünüyorum. Ama kesin bilgi için üniversitelerin denizcilik fakültelerini veya liman başkanlıklarını arayıp sorabilirsin.

 • Burak Karakul

  Abi ben İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, o da olmazsa Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği istiyorum. Bu sene sınava girdim boyum 1.85 kilom 55. İTÜ için de askeri okul gibi diyorlar zayıf olmam bir sıkıntıya sebep olur mu ileriki gemicilik hayatımda?

  • Burak (Admin)

   Boy ve kilonun herhangi bir engel oluşturacağını zannetmiyorum. Hiç de şahit olmadım böyle bir şeye. Ama en net bilgi için üniversitelerin denizcilik fakültelerini veya liman başkanlıklarını arayabilirsin.

 • Kemal Apltatligul

  Merhabalar.

  Ben bu sene sınava girdim 335 alıyorum, yaklaşık 100 bindeyim. Sizce gecen sene 80 bin ile alan İTÜ’ye girme ihtimalim var mıdır? DEU geçen seneye göre tutuyor. Çok buyuk bir eğitim kalitesi farkı var mıdır sizce iki üniversite arasında?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Kemal.

   Puanlar her sene git gide düşüyor. Ama ne kadar düşer ne kadar düşmez benim bir şey demem zor.. Ama 2 üniversite arasında 1 sene daha sınava hazırlanmaya değecek bir fark yoktur. Yani İTÜ tutarsa İTÜ’ye git, tutmazsa DEU’ya gidebilirsin.

 • Kemal Apltatligul

  Staj bulmak zor mu? Bu sene İTÜ Duim tutarsa gideceğim. Forumlarda gezerken tanıdığın olmazsa staj yapamazsın diyorlar. Benim çok buyuk bir maddi gücüm ve çevrem yok. Bu konuda sizce sıkıntı çeker miyim?

  • Burak (Admin)

   Evet, maalesef staj bulmak eskisi kadar kolay değil. Tanıdık biri olmadan staj bulmak gerçekten de zor. Çünkü firma firma arasan, mail atsan veya yüzyüze görüşmek için gezsen de; genelde “stajyer almıyoruz, başvuru formunu doldur git (çoğunlukla geri dönüş olmaz zaten), stajyer kontenjanımız dolu vs.” diyorlar.

   Ama şöyle bir şey var; sen bu stajı hemen 1.sınıfta yapmayacaksın zaten. Yani o zamana kadar sektör içinden birileriyle tanışmaya çalışırsan avantajın olabilir. Mesela hocalarınla ilişkini iyi tutarsın hocaların yönlendirir veya senin gemi kaptanlığı okuduğunu duyan eşin dostun seni bu işi yapan başkalarıyla tanıştırabilir hatta üniversitede kulüp işleriyle ilgilenirken sektörde çalışan bazı kimselerle tanışıabilirsin.. Hiç birisi olmadı mı, 1. veya 2. sınıftayken firmaların karadaki ofislerinde okul süresince ücretsiz çalışmak istediğini (staj yapmak istediğini) söyleyip oralarda işe girebilirsin. Böylece gemide staja çıkman gerektiği zaman sana staj ayarlayacak birileri olabilir..

   Tabii bunların hiçbirine ihtiyacın olmadan şans eseri başvuru yapıp kabul de edilebilirsin. Bu hayatta hiçbir şey belli olmaz.

 • Burak Bey merhabalar.

  Tercih yapıcam ben ama deniz ulaştırma işletme mühendisliği ve gemi makine inşaat mühendisliği arasında kaldım. Acaba hangisinin iş imkanı fazladır hangisi daha rahattır ve zevklidir. Ayrıca bir sorum daha var bu 1-2 ay izinler ücretli izin midir ücretsiz mi, yani herhangi bir maaş verirler mi bu sürede?

  Teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Erdem.

   İki bölüm de birbirinden farklı iş yaptıkları için birbirine üstün bir tarafı yok aslında. Gemide kaptan olmak istiyorsan deniz ulaştırma işletme mühendisliğini; gemi yapımı, bakım-onarımı yapmak istiyorsan veya gemide makineci olarak çalışmak istiyorsan gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini seçeceksin.

   Ama hangi işi sevdiğinden bağımsız, iş bulma ve çalışma şartları konusunda mantıken hangisi daha uygun diye sorarsan gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği deniz ulaştırma işletme mühendisliğine göre daha iyidir. Çünkü ister gemide makineci olarak çalışır gemi kaptanlığıyla aynı seviyede bir iş yaparsın (üstelik iş bulman daha kolay olur) istersen karada tersanede gemi yapımıyla ilgilenirsin. Hatta özel sektörde bir makine mühendisinin yaptığı her şeyi yapabilirsin. Deniz ulaştırma işletme mühendisliğinde de karada bulabileceğin bazı iş imkanları olsa da gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğiyle kıyaslanamaz.

   Tabii şunu da söyleyeyim; ne olursa olsun Türkiye’de büyük bir işsizlik sorunu var ve gemi mühendisleri de bundan nasibini almış durumda. Ben sadece söylediğin iki bölüm arasında bir kıyaslama yaptım, yoksa gemi mühendisliği için de durumlar iç açıcı değil.. Peki hangi bölümde iç açıcıdır diye sorarsan, açıkçası onu da bilmiyorum.

 • Kemal Apltatligul

  Abi bir de benim ayağımda ciddi boydan boya 3 cm derinlikli bir kesik var. Bu problem olur mu? Deu mülakatla alıyormuş, ayağıma borcam düştü 1 hafta önce..

  • Burak (Admin)

   Valla mülakat olayları falan nasıldır hiç bilmiyorum. Çünkü bizim bölümde mülakat yoktu..

   Yine fikrimi belirtmemi istersen; genel olarak mülakatlarda bu tarz çiziklere vs. bakıyorlar mı, dikkat ediyorlar mı hiç bilmesem de; bakıyor olsalar bile kalıcı olmayan bir şeyse sorun olacağını zannetmiyorum. Yani 1 haftalık diye kötü bir çizik olabilir ama sonuçta 2-3 ay sonra geçecek bir şeydir tahminimce.

   Bunun dışında aslında genel olarak yara ve çiziklere dikkat edeceklerini düşünmüyorum. Ama dediğim gibi konu hakkında herhangi bir bilgim yok.

 • Burak Karakul

  Deu’deki gmim ve duim bölümlerinde yök atlasta vücut kütle indeksinin 18.5-29.5 arası olması gerektiği yazıyor. Ben eğer tercih eder ve yerleşirsem okula kayıt yaptıramaz mıyım sırf bu yüzden? Türkiye’de tek Deuda var bu yerleşme koşulu. Şansa da benim garanti tutan Duim orası hem yeri de iyi.

  • Burak (Admin)

   Bu konularda maalesef bir fikrim yok benim. Bizim bölümde bu tarz şartlar olmadığı için hangi üniversite ve bölümlerde olup olmadığıyla ilgilenmedim hiç. Ama öyle bir şart aranıyor diyorsa aranıyordur ve uygun olmadığın takdirde kayıt yapamazsın. Şansını diğer üniversitelerde değerlendir o zaman.

 • Deniz Güner

  Ben mesleki teknik denizcilik bölümü okuyorum ve üniversite de bu bölümü düşünüyorum sizce mümkün mü?

  • Burak (Admin)

   Mümkün mü derken ne demek istedin anlamadım?

   Üniversitede 2 yıllık gemi güverte okuduktan sonra DGS ile geçiş yapabilirsin, eğer sormak istediğin buysa. Veya normal insanlar gibi YKS’ye girip yeterli puanı alırsan bu bölümü yazabilirsin.. Hangi lisede okuduğun önemli değil.

 • Merhabalar gemi kaptanı olmayı kafaya koydum yıllardır ve kendimden eminin.Ancak sektörün ölmesi konusunda tedirginim.Seneye son sınıfım,4 sene okuyacağım mesleğe bağlamaya bi 5 6 yılım var.30 35 sene de sürdürdüğümü düşünsek 40 sene daha ömrü var mı bu işin ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mert.

   Öncelikle günümüzde teknoloji bu kadar hızlı ilerliyorken ve dünyada yapay zekanın gelişip bizim yaptığımız işleri elimizden alacağı konuşuluyorken; hiçbir mesleğin 40 yıl geçerli olup olamayacağını bilemeyiz. Zaten kaptanlık da 30-35 sene aktif olarak yapılabilecek bir iş değil.

   Fakat demek istediğini çok iyi anladım ve gerçekten kaptan olmayı kafaya koyduysan bu işi yapmanı tavsiye ederim. Yani emin ol 5-6 yıl sonra işler çok da fazla değişmez. Değişse bile bu değişimin olumlu yönde olma ihtimali daha yüksek çünkü zaten şu an sektör kriz döneminden tam olarak kurtulabilmiş değil.

 • Abi deniz ulaştırma işletme mühendisliği sıralaması nasıl olur bu sene? 110 bine girdim İTÜ istiyorum.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ali Alp.

   Valla sıralamalar konusunda bir tahminim yok maalesef. Bildiğim tek şey her sene puanların daha da düştüğü. Umarım istediğin yeri kazanabilirsin.

 • Taygun Kodaman

  Merhaba,

  1990 doğumlu ve Yuksek lisans mezunuyum. İngilizcem advanced seviyede. Kaptanlık kurslarına giderek kaptan olmak istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz kurslar var mıdır? Ayrıca bu kurslardan mezun olduktan sonra iş imkanları nelerdir?
  Teşekkűrler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   Eğer denizcilikle ilgili bir bölüm okumadıysanız uzakyolda kaptanlık yapamayacağınızı biliyorsunuzdur sanırım. Yani sadece özel yatlarda belirli büyüklüğe kadar olan teknelerde çalışabilirsiniz.

   Kurs konusunda da, ben gemi adamı cüzdanımı İstanbul Mecidiyeköy’de Avrasya Denizcilikten almıştım. Birçok arkadaşım da Üsküdar’da Ekol Denizcilikten aldı.. Ben ve arkadaşlarım bu iki kursta herhangi bir sorun yaşamadığımız için tavsiye edebilirim. Tabii Ekol daha köklü ve bilinen bir yer, o da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

   Özet yat kaptanlığının iş imkanları için bir şey diyemeyeceğim çünkü konu hakkında pek fazla bilgim yok. Ancak denizcilikle ilgili bir bölüm okuduysanız ve yük gemilerinde çalışmak istiyorsanız mutlaka iş bulabilirsiniz.

 • Aslında aklımda hiç olmayan bir bölümdü rastgele bölümlere bakarak buldum sizin yazınızı da okuyunca aklıma yattı bir kadın olarak bu işi yapmak çok mu zordur ya da iş bulmak bu meslekte fazlaca kadın erkek ayrımı var mıdır ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Yaren.

   Gemide çalışmak fiziksel olarak oldukça yorucu ve yıpratıcı bir iş. Bu nedenle kadınlar için çok uygundur diyemem. Ama yapılamayacak kadar da zor değil, sonuçta bu işi yapan birçok kadın kaptan var.

   Kadın-erkek ayrımına gelirsem, kadın olmak belki bazı durumlarda sana avantaj sağlar ama herhangi bir dezavantaj sağlamaz. İş bulma konusunda da herhangi bir ayrımcılık olmaz. Ancak sektörde erkek yoğunluğu çok fazla olduğu için üniversite hayatında da iş hayatında da onca erkeğin arasında tek kız olma ihtimalin oldukça yüksek. Tercih yaparken bunu da göz önünde bulundur.

 • Sizce kadınlar bu bölümü seçmeli mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   Seçip seçmemek kişinin kendine kalmış. Bir kadına uygun mudur dersen, fiziksel olarak oldukça yorucu ve yıpratıcı bir iş olduğu için çok da uygundur diyemem. Ama yapan da yapıyor yani..

   Bir kadın için tek dezavantaj okul ve iş hayatında sürekli erkeklerin arasında olmaktır bence. Çoğu zaman yalnız kalabilirsin veya yakın arkadaş bulmakta zorlanabilirsin. Ama bunun dışında mesleki olarak herhangi bir dezavantajı olmaz.

 • Merhabalar,
  Ben liseye yeni geçtim ve Denizcilik Lisesi kazandım.Üniversitede de duim okuyup gemi şirketlerinde karada çalışabilir miyim ? Yakınyol Kaptanı nasıl olurum ve yatlarda nasıl çalışırım ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Melike.

   Öncelikle hayırlı olsun, umarım çok güzel bir okul hayatın olur.

   Denizcilik lisesinden mezun olduğun zaman çok düşük puanlarla (belki üniversite sınavına girmene gerek bile yoktur emin değilim) 2 yıllık denizcilik bölümlerine kayıt yaptırabiliyorsun zaten. Bu 2 yıllık bölümlerden mezun olduğun zaman yakın yol çalışabiliyorsun. Yat kaptanlığı falan da yapabilirsin yani.

   Eğer üniversite sınavından gerekli puanı alır da 4 yıllık Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği okursan uzak yol kaptanı olabilirsin. Uzak yol kaptanı olduktan sonra da ister yakın yol çalışırsın, ister özel yatlarda.

   Zamanla mutlaka öğreneceksin zaten ama, 2 yıllık denizcilik bölümünü bitirdikten sonra DGS diye bir sınava girip 4 yıllık Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğine geçebiliyorsun. DGS, üniversite sınavından daha kolay olduğu için şansın daha yüksek olur.

   Karada çalışma konusunda da, ister 2 yıllık ister 4 yıllık bitir karada herhangi bir denizcilik şirketinde çalışabilirsin. Fakat daha iyi işler bulmak için 4 yıllık bitirmen senin için daha iyi olacaktır.

 • Bende ilk seviye renk körlüğü var. Araç ehliyeti almama mani olmadı. Polislik ve astsubaylığa girerken de sorun olmıyıcak derecede diye biliyorum. Peki bu iş bulmamda sorun olur mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Çağrı.

   Renk körlüğü sadece gemi adamı cüzdanını alırken sorun olabilir. Eğer o süreçte bir sorun yaşamadıysan ve gemi adamı cüzdanını aldıysan iş bulmana herhangi bir şekilde engel olmaz.

   Ama belki Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği’ne kayıt yaptırırken de karşına çıkabilir. Kayıt şartları hakkında bir bilgim yok maalesef. İstersen gitmeyi düşündüğün bölümü ara ve görüş. En doğru bilgiyi sana onlar verebilir.

 • Kaptan daha fazla maaş alırken puani neden gemi işletme mühendisinden de gemi inşaatı muhendisliğinden de düşük?

  • Burak (Admin)

   Kaptanlar daha fazla maaş almıyor. Kaptanlarla makinecilerin gemide aldıkları maaşlar birebir aynıdır.

   Neden puanları daha düşük dersen, bunun en önemli sebebi makinecilerin hem karada hem de gemide daha fazla iş imkanına sahip olması. Çünkü deniz ulaştırma işletme mühendisliği okuyan birinin genel olarak gemide çalışmaktan başka şansı yok fakat gemi mühendisliği okuyan biri karada da denizde de çalışabilir.

   Ayrıca gemi kaptanlığı okuyanların aksine her gemi mühendisliği okuyan gemide çalışmadığı için rekabet daha az oluyor ve haliyle gemide iş bulma şansı artıyor. Yani her anlamda gemi mühendisliği okumak, ister gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği olsun isterse gemi makineleri işletme mühendisliği olsun, deniz ulaştırma işletme mühendisliğine göre daha fazla imkan sunuyor. Puan farkının bu kadar çok olmasının en önemli sebebi de budur.

 • Merhaba Burak Bey. İş olanakları, meslek hakkında yeterli, güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim.
  Okullar hakkında bir kaç sorum olacaktı benim. İstanbul üniversitesinde de deniz ulaştırma işletme var fakat listenizde göremedim… İstanbul Üniversitesi ve 9 Eylülde öğrencilerin okula her sabah üniforma giyip, sinekkaydı tıraşla asker gibi gitmeleri zorunlu bir şey mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   Bölümün olduğu okullara, geçen yılki taban puanlarını sıralayan internet sitelerinden bakmıştım. İstanbul Üniversitesi’nde olduğunu bilmiyordum ve hiçbir yerde de yazmıyor. Belki bu sene yeni açılmıştır.

   Üniforma ve sinekkaydı tıraş konusunda, dediğim gibi İstanbul Üniversitesi’nde bu bölümün olduğunu bile bilmiyorum ama 9 Eylül’de üniforma ve tıraş şart. Bir de İTÜ’de şart olduğunu biliyorum. Diğer okullar hakkında ise pek bir fikrim yok.

 • Hocam istanbul universitesi de var onu yazmadiniz ve benim bu bolumle ilgili bi kac sorum olacak nasil size ulasabilirim?

  • Burak (Admin)

   İstanbul Üniversitesi’nde bu bölümün olduğunu bilmiyordum. Taban puanlarının yazdığı hiçbir web sitesinde de karşılaşmadım. Belki bu sene açılmıştır, belki de gözden kaçmıştır bilemiyorum.

   Sormak istediklerini buradan sorabilirsin. Yardımcı olmaya çalışırım.

 • Öncelikle merhabalar, bölümü bitirdikten sonra askerlik durumu nasıl oluyor ? Ve bölümü okurken veya bittikten sonra saç veya sakala karışıyorlar mı ?

  • Burak (Admin)

   Merhaba.

   Bölüm bittikten sonra kimse saça sakala karışmıyor. Okuduğun süre içinde ise üniformalı ve tıraşlı bir şekilde okuman gerekebilir.

   Askerlik konusunda da, yerli firmalarda çalışsan bile yabancı bayraklı bir gemide 3 veya 4 yıl çalışırsan, yurt dışında çalışıyor göründüğün için askerliği bedelli yapabiliyorsun.

 • Hocam Merhabalar,

  İTÜ DUİM tercih etmeyi düşünüyorum, ileride uzakyol kaptanlığı yapmayıp İDO’da vs. çalışma şansım yüksek midir?
  Ve limanlarda ne gibi işlerde çalışabiliriz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Haluk.

   Uzak yol kaptanı olsan da İDO’da falan yakın yol çalışabilirsin. Ama şansın ne kadar yüksektir bilmiyorum. Çünkü İDO’daki iş imkanları hakkında bir bilgim yok.

   Limanlarda yükleme-boşaltma operasyonlarıyla ilgili işlerde çalışabilirsin. Veya tecrüben varsa kılavuz kaptanlık yapabilirsin. Bunlar dışında denizcilik şirketlerinde mutlaka sana uygun işler bulabilirsin.

   Karadaki iş imkanları hakkında bölüme başladığın zaman zaten bilgi sahibi olacaksın. Ama önceliğin gemide çalışmaksa bu bölümü tercih et derim. Önceliğin kara ise başka bölümlere bakmanda fayda var.

 • Ayşe Karakuş

  İyi günler. Mülakatlarda elenme ihtimali var mı? Eğer elenirsem bir sonraki sene ortaöğretim başarı puanı kırılır mı? Mülakatlar hangi aşamalardan oluşuyor?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ayşe, iyi günler.

   Mülakatlar hakkında bir bilgim yok. Ama eğer elenirsen ek tercih vs. yapılır ve aynı puanınla tercih listendeki başka bir yere yerleşebilirsin. Yani mülakattan elendin diye açıkta kalmazsın. Eğer 1 sene sonra tekrar sınava gireyim dersen ortaöğretim puanın kırılabilir.

   Yine de en net bilgiyi almak için ilgili fakülteyi ara konuş derim. Mülakatlar nelerdir, elenirsek ne olur vs. diye…

 • Doğukan Gündüz

  Karadeniz Teknik Üniversitesinde okumayı düşünüyorum Dokuz Eylül tutmayacak gibi önerir misiniz? İş bulma ve maaşlar üniversiteyle çok alakalı mı yoksa kendini geliştirmeyle mi alakalı? Ktü de okuyan var mı yardımcı olursanız sevinirim.

  Not: Bu sene tercih yapacağım.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Doğukan.

   Eğer Dokuz Eylül Üniversitesi tutmuyorsa Karadeniz Teknik Üniversitesini yazmanda bir sakınca yok bence. İş bulmak öyle okulla veya kendini geliştirmeyle çok fazla alakalı değil. Genelde çevreyle ve biraz da şansla alakalı. Eğer iki üniversiteye de tutsaydı puanın Dokuz Eylül’e git derdim ama bu durumda KTÜ’yü yazıp gitmeni tavsiye ederim.

 • Merhaba. Acaba diplomamız yurtdışında geçerli mi? Dokuz eylül veya itü de okumayı düşünüyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet.

   Öncelikle diploma geçerliliğini ne için sorduğunu merak ediyorum. Yüksek lisans falan için mi soruyorsun, yoksa yurt dışında iş bulup bulamayacağını merak ettiğin için mi? Eğer sormanın sebebi iş bulmaksa diplomanın geçerli olup olmaması çok da önemli değil çünkü sonuçta özel şirketlerde çalışacaksın. Özel şirketler seni yeterli görüyorsa diplomana bakmadan da işe alırlar. Kaldı ki deniz ulaştırma işletme mühendisliği gibi küresel olarak iş yapabileceğin bir bölümün diplomasını çoğu iş yeri kabul eder. Sonuçta dünyadaki tüm gemilerde çalışma hakkın olacak.

   Eğer yurt dışında yüksek lisans falan yapıp yapamayacağını merak ediyorsan o konuda diplomanın geçerliliği konusunda bir bilgim yok dediğin üniversitelerde. Ancak bizim YTÜ’de aldığımız diplomanın Avrupa’da geçerli olduğunu biliyorum. Muhtemelen İTÜ ve DEÜ’nün diplomaları da Avrupa’da geçerlidir ama konu hakkında bir bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmeyeyim.

 • ITÜ gemi ve deniz teknoloji si hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Mehmet.

   İlerleyen zamanlarda o bölüm hakkında da bir yazı yazabilirim ama maalesef şu an bilgi sahibi değilim. Onun için bir şey diyemeyeceğim.

 • Merhaba. 2 yıllık denız ulaştırma ve işletme bölümünü okuyanlara şirketler nasıl bakıyor? Bu bölümü okuyanlar hemen iş bulabiliyorlar mı? Ve yakın yol vardiya zabıtları belirli bir süre çalıştıktan sonra uzak yol ehliyetini alabiliyorlar mı?

  Teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Tuğba.

   İlk olarak, yakın yol vardiya zabitlerinin bir süre çalıştıktan sonra uzak yol ehliyeti alabileceklerini zannetmiyorum. Bu işleri git gide zorlaştırdıkları için öyle bir imkan sunmazlar diye tahmin ediyorum. Ancak DGS ile 4 yıllık deniz ulaştırma işletme mühendisline geçiş yapıp mezun olduktan sonra uzak yol vardiya zabiti olabilirler. Zaten yıllarca çalıştıktan sonra olmaktansa, birkaç yıl daha fazladan okuyup olmak daha kolay olsa gerek.

   2 yıllık mezunlarına şirketlerin nasıl baktığını ve iş imkanlarının nasıl olduğunu bilmiyorum açıkçası. Ama 4 yıllık mezunları bile şu an çok rahat iş bulamıyorken, 2 yıllık mezunların şartlarının daha zor olacağını düşünüyorum. Tavsiyem, mutlaka DGS ile 4 yıllık deniz ulaştırma işletme mühendisliğine geçiş yapman olurdu.

 • Kutluhan Yapar

  İltihaplı eklem romatizması olanlar bu bölümü okuyabilir mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Kutluhan.

   Maalesef konu hakkında hiçbir bilgim yok. Hem mülakatlar konusunda pek bilgi sahibi değilim hem de dediğin hastalıkla ilgili bilgim yok. Maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım.

 • Sadece kaptan mı olarak iş bulabiliriz karada çalışma olanağı yok mu?

  • Tabii ki karada da iş bulabilirsin ama bu bölümü okuyorsan en rahat iş bulup en çok para kazanabileceğin alan gemi kaptanlığı. Karada iş bulmak için, hele hele tecrübesizsen/yeni mezunsan, uzun bir süre iş araman gerekebilir.

 • Benim sol kulağımda işitme kaybı var bu benim için sorun teşkil eder mi? Bazıları etmez diyor bazıları eder..

  • Burak (Admin)

   Merhaba Leyla.

   Bölümün mülakatları ve istenen sağlık koşulları ile ilgili bir bilgim yok tam olarak. Ancak biz gemi adamı cüzdanı alacağımız zaman bir işitme testine sokmuşlardı. Fakat tolerans ne kadar oluyor bilmiyorum.

   Kesin bilgi için gemi adamı cüzdanı alacaklara sağlık raporu veren bir hastanede o yapılan işitme testine girebilirsin veya oradaki çalışanlardan bilgi alabilirsin. Hangi hastanelerde bu raporun verildiğini vs. öğrenmek için de bölüm sekreterliğini ara sor derim.

 • Hafif derecede skolyozum bulunmakta disaridan belli olmuyor. Gemi adamı için sağlık raporunda sıkıntı olur mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Furkan,

   Sağlık raporu alırken çok detaylı muayene etmemişlerdi bizi. Çömel kalk, ellerini kaldır indir vs. formaliteden birkaç hareket yaptırdılar sadece. Dışardan belli olmuyorsa hiç sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 • Emre Berk Uyar

  Seneye tercih yapacağım. Biraz saçma gelebilir ama gemi içinde önceden hard diskime yüklediğim dizi filmleri izleyebilir miyim? Laptopu şarja takıp kullanabileceğim bir ortam olur mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Emre,

   Evet gemide elektrik var, o konuda bir sıkıntı yok 🙂 Tek sıkıntı internetin olmaması. Daha doğrusu yavaş ve pahalı olması…

   Onun dışında genelde insanlar dediğin gibi hard disklerine bir sürü dizi film atıp öyle vakit geçiriyorlar gemide.

 • Merhabalar Burak Bey, bir sorum olacaktı. Şimdi aylık bir site var gemicilerin orada, 4+1 kontratlar falan var ve maaş kısmında 1500 dolar yazıyor. Yani 11.000 Türk Lirasına denk geliyor. Şimdi bu 11.000 TL’yi 4 ay toplamında mı alıyor yoksa 4 ayın her bir ayında 11.000 TL alıp toplamda 4 ayın sonunda 44.000 TL mi almış oluyor? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Halil Bey,

   1500 $, yani 11.000 TL aylık maaştır. 4 ayın sonunda 7500 $ (4+1 = 5 Maaş) alırsınız.

   Yalnız maaşı +1 ile hesaplamış olma ihtimalleri de yüksek. Yani aslında aylık maaş 1200 $’dır. 4+1 olduğu için 4 çalıştıktan sonra 5 maaş alırsınız, 5×1200=6000$. 6000$’ı çalıştığınız 4 aya bölerek aylık 1500 $ maaş da diyor olabilirler.

   Özet olarak sorunuzun cevabı; 4 ay çalıştıktan sonra yukarıda açıkladığım duruma göre toplam 6000 $ veya 7500 $ para alırsınız. (Ekstra bilgi; para hesabınıza aylık yatar, kontrat sonunda değil.)

 • Emirhan Akdoğan

  Admin abi kolay gelsin. Bir sorum olacak başka bir sitede ortalama 5.700 TL maaş gösteriyor hangisi doğru acaba anlamadım ben.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Emirhan, uzak yol için verdiğim bu maaşlar doğru. 5.700 TL maaşlar yakın yol için olabilir. Tam maaşlarını bilmiyorum ama; örnek olarak İstanbul’daki vapurda kaptanlarının maaşları o civarlarda olabilir.

 • Merhaba,
  Yazı 2018 yılında yazılmış ama 2021 yılı için farklılıkları var mıdır? Mesela başka sitelerde 5750₺-8000₺ arası maaş yazıyor.
  İş bulma ihtimali zorlaştı mı ve işi özel sektör mü yoksa devlet işi de mevcut mu?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Burak, maaşlar ve şartlar hemen hemen aynı bildiğim kadarıyla. Maaş konusunda aynısını başka bir arkadaş daha söylemiş. 5000-8000TL maaşın yakın yol kaptanlarına verildiğini düşünüyorum. Uzak yol için bu yazıda yazan miktarlar 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

   5000-8000TL yazan diğer siteler için link gönderebilirsen ben de incelerim.

   Kaptan olursan çok çok büyük olasılıkla özel sektörde çalışırsın. Devlette çalışma ihtimali özel sektöre göre çok düşüktür.

 • İyi günler. Ben henüz lisedeyim şunu sormak istiyorum. İngilizce şart mı? Eğer şart ise neden İTÜ de İngilizce diye bir şey belirtilmemiş. 9 Eylül üniversitesi İngilizce şart ama İTÜ de öyle bir şey belirtilmemiş.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Yusuf, iyi günler.

   Orada yazan İngilizceler üniversite boyunca göreceğin derslerin dilini ifade ediyor. Yani 9 Eylülde tüm dersler İngilizce olacak, İTÜ’de muhtemelen derslerin %30’u İngilizce olacak. İngilizce, üniversiteye giriş için bir önkoşul değil. Ancak üniversiteye kayıt olduktan sonra bölüm derslerine başlayabilmek için İngilizce hazırlık okuman gerekiyor. Veya İngilizcen iyiyse İngilizce hazırlık muafiyet sınavına girerek, yeterli puanı alırsan direkt bölüme başlayabilirsin.

   Özet olarak, bu bölüme girmek için şu an İngilizce bilmen şart değil ancak bölüme kayıt olduktan sonra öğrenmen şart 🙂

 • Ahmet Güngörer

  Öncelikle merhabalar,

  Bu sene YKS’ye gireceğim. Ancak tercih listemde yapacağım sıralama ve seçimler konusunda halen daha net değilim. Kafamda 4 üniversite bulunuyor. Sırasıyla İTÜ-DEÜ-İstanbul Cerrahpaşa-KTÜ olmak üzere kafamda bir sıra belirledim. Araştırmadığım sayfa, blog veya video kalmadı ancak DEÜ, Cerrahpaşa ve KTÜ hakkında net ve açıklayıcı bilgiler bulamadığımdan kaynaklı sıralamamda tereddütteyim. Bu 4 üniversitenin eğitim kalitesi, mezun olunca iş bulma olanağı vs. karşı karşıya getirince nasıl bir sıra oluşturmalıyım?

  İyi günler dilerim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ahmet,

   İTÜ dışında diğer okullar hakkında ben de bilgi sahibi değilim maalesef. Ancak piyasada iş imkanı ve sektörden çevre edinme konusunda en iyisi İTÜ’dür. Onun dışında yine çevre edinme konusunda DEÜ’nün diğerlerine nazaran daha iyi olabileceğini düşünüyorum ancak önemli bir fark olacağını zannetmiyorum.

   Tabii ki tercihi sen yapacaksın. Fakat şahsi fikrim, ilk sıraya İTÜ’yü koyman. Diğer üniversiteler arasında karar verirken de hangi şehirde yaşamak isteyebileceğini düşünmen… İzmir, İstanbul, Trabzon… Nerede okursan oku, sadece okuduğun üniversiteden dolayı piyasada çok büyük bir avantajın veya dezavantajın olmayacak. Bir şekilde iş & staj bulma konusunda iyi bir tanıdığa, iyi bir referansa veya iyi bir şansa ihtiyaç duyacaksın.

   Yine de staj konusunda, bazı firmaların İTÜ ve DEÜ’ye kontenjan açtığını biliyorum. Diğer üniversiteler staj konusunda yardımcı oluyor mu bilmiyorum ama bu anlamda da İTÜ ve DEÜ bir adım önde olabilir.

   Umarım kafanı daha fazla karıştırmamışımdır. Senin için en doğru tercihi yapabilmen dileğiyle 🙂 Sınavda başarılar 🙂

 • Merhaba, ben 2022’de sınava gireceğim ama sağlık şartları nedir bilmiyorum internette detaylı yazmıyor benim sırtımda skolyoz (omurgada eğrilik) bir rahatsızlığım var bu kaptan olmamı engeller mi?

  • Burak (Admin)

   Merhaba Buse, yüksek derecelerde bir eğrilik yoksa engelleyeceğini düşünmüyorum. Ancak en doğru bilgiyi Gemi Adamı Belgesi almak için sağlık raporunu veren hastanelerden öğrenebilirsin. Eğer onlar senin durumundaki birine sağlık raporunu veriyorlarsa sorun yok 🙂

 • Merhaba kral, ben Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ya da Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okumayı düşünüyorum sence hangisinin önü daha açıktır? Ayrı olarak bir sorum daha var benim, bir gözüm 2.5 diğeri 0.5 normalde gözlük kullanmıyorum pek etkilemediği için ama bu okumama veya mülakatta engel olur mu? Veya çizdirsem alırlar mı? Teşekkürler.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Deniz,

   Bana sorarsan Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğinin de Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğinin önü açıklık konusunda pek bir farkı yok.. Güverteci olmak ile makineci olmak arasında bir seçim yapman gerekiyor. İkisinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları var. Genel olarak güverteciler zihinsel olarak daha fazla yorulurlar ve vardiya döndükleri için uykuları düzensizdir. Makineciler ise fiziksel olarak çok yorulurlar.. Tüm gün çok sıcak ortamda (makine dairesinde) çalışırlar ve yağın kirin içinde, gerçek anlamda çok pis işler yaparlar.

   Ben makineci olmayı seviyordum ve yine okuyacak olsam makineci olmayı isterdim. Ayrıca makinecilerin karada iş bulma konusunda daha avantajlı olduklarını düşünüyorum.

 • Ceyda Yıldız

  Kadınlarda bu mühendisliği tercih ediyor mu? Kadınlar için ayrıca dezavantajları var mı? Yanıtlarsanız sevinirim.

  • Burak (Admin)

   Merhaba Ceyda,

   Sayıca az olsalar da tabii ki kadınlar da Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğini tercih ediyorlar. Hatta gün geçtikçe gemide çalışan kadın personel sayısı da artıyor.

   Gemide çalışmak için kadın olmanın bazı avantajları ve dezavantajları olabiliyor ancak hiçbiri gemiyi tercih etmek veya etmemek için yeterli sebepler değil. Bu konuda gemide çalışan bazı kadın personellerle röportajlar yaptım. Henüz 1 röportaj ekleyebildim ancak zamanla diğerlerini de ekleyeceğim. Dilersen bu linkten ziyaret edebilirsin: Gemide Kadın Olmak

Bunlar da ilginizi çekebilir...